شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳ 16 ذو الحجة 1445 Saturday, 22 June , 2024 ساعت ×
 • گاه‌شمار تاریخ خورشیدی

  خرداد ۱۳۹۶
  ش ی د س چ پ ج
  « اردیبهشت   تیر »
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
 • × کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

  آخرین وضعیت غول‌های فولادی جهان

  شناسه : 1262 12 خرداد 1396 - 10:29

  معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تهران، در تازه ترین گزارش خود آخرین وضعیت غول های صنعت فولاد جهان را بررسی کرد.

  پ
  پ

  بازار نیوز – براساس این گزارش میزان تولید فولادخام جهان در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۶۳۰ میلیون تن بوده که رشد ۹/ ۰ درصدی را نسبت به سال قبل تجربه کرده است. در این میان کشور چین به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده فولاد جهان با تولید ۴/ ۸۰۸ میلیون تنی خود در سال ۲۰۱۶ سهم ۶/ ۴۹ درصدی از کل تولید فولادخام جهان را به دست آورده است. همچنین آمارها نشان می دهد آسیا (به جز چین) حدود ۲۰ درصد، کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) حدود ۳/ ۶ درصد، اتحادیه اروپا حدود ۱۰ درصد، خاورمیانه حدود ۲ درصد، آمریکای شمالی حدود ۷ درصد و آمریکای جنوبی حدود ۵/ ۲ درصد و کشورهای آفریقا حدود یک درصد از تولید فولاد جهان را به خود اختصاص داده اند. سهم ایران در سال ۲۰۱۶ نیز در تولید فولاد خام معادل ۹/ ۱۷ میلیون تن برآورد شده است.

  براساس گزارش معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تهران، کشورهای چین با تولید ۴/ ۸۰۸ میلیون تن، ژاپن با تولید ۸/ ۱۰۴ میلیون تن، هندوستان با تولید ۶/ ۹۵ میلیون تن، ایالات متحده آمریکا با تولید ۵/ ۷۸ میلیون تن، روسیه با تولید ۸/ ۷۰ میلیون تن، کره جنوبی با تولید ۶/ ۶۸ میلیون تن، آلمان با تولید ۱/ ۴۲ میلیون تن، ترکیه با تولید ۲/ ۳۳ میلیون تن، برزیل با تولید ۳/ ۳۱ میلیون تن و اوکراین با تولید ۲/ ۲۴ میلیون تن به ترتیب رتبه های اول تا دهم در تولید فولاد در دنیا را به خود اختصاص داده اند. همچنین کشورهای ایتالیا با تولید ۴/ ۲۳ میلیون تن، تایوان با تولید ۸/ ۲۱ میلیون تن و مکزیک با تولید ۸/ ۱۸ میلیون تن در رتبه های یازدهم تا سیزدهم قرار گرفته اند. در این میان ایران با تولید ۹/ ۱۷ میلیون تن فولاد در رتبه چهاردهم این فهرست قرار گرفته است. رتبه های پانزدهم تا بیستم این فهرست متعلق به کشورهای فرانسه، اسپانیا، کانادا، لهستان، بلژیک و انگلستان با تولید ۴/ ۱۴ میلیون تن، ۶/ ۱۳ میلیون تن، ۶/ ۱۲ میلیون تن، ۹ میلیون تن، ۸/ ۷ میلیون تن و ۷/ ۷ میلیون تن است.

  براساس این گزارش بزرگ ترین شرکت تولیدکننده فولاد در جهان «ArcelorMittal» واقع در لوکزامبورگ با میزان تولید ۴۵/ ۹۵ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ است. در بین شرکت های بزرگ تولیدکننده فولاد در این سال، شرکت ایمیدرو با میزان تولید ۰۲/ ۱۴ میلیون تن در رتبه ۲۵ قرار دارد. همچنین براساس داده های انجمن جهانی فولاد، روند تولید فولادخام از سال ۲۰۱۰ برحسب مناطق جهان نشان می دهد، طی ۷ سال اخیر بیشترین میزان تولید فولادخام جهان در سال ۲۰۱۳ با ۱۶۵۰ میلیون تن بوده است. این در حالی است که متوسط رشد سالانه تولید فولاد خام جهان از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ حدود ۲ درصد بوده است. در سال ۲۰۱۳ سهم چین از تولید فولادخام جهان به ۸/ ۴۹ درصد رسید که این میزان در سال ۲۰۱۴ با کاهش ۵/ ۰ واحد درصدی مواجه شد، اما در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ مجددا اندکی افزایش یافت و در نهایت در سال ۲۰۱۶ سهم چین از تولید فولادخام جهان به ۶/ ۴۹ درصد رسید.

  همچنین طی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶، متوسط رشد تولید در کشورهای آسیایی (به جز چین) حدود ۲ درصد، در چین ۴ درصد، خاورمیانه حدود ۸ درصد و سایر کشورهای اروپایی حدود ۲ درصد و در  منفی بوده است. تولید فولادخام در کشورهای CIS بعد از سال ۲۰۱۱ با کاهش مواجه شد. تولید این محصول نیز در آمریکای شمالی بعد از سال ۲۰۱۴ و در آمریکای جنوبی پس از ۲۰۱۵ کاهش یافت.

  سهم قاره ها از تولید
  مطابق گزارش جهانی فولاد، تولید جهانی فولادخام در ۶۷ کشور عمده تولیدکننده آن در جهان، در چهار ماه اول سال ۲۰۱۷ معادل ۸/ ۵۵۰ میلیون تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۱۶، معادل ۲/ ۵ درصد افزایش یافته است. در این مدت، آسیا با تولید ۵/ ۳۷۸ میلیون تن فولادخام، اتحادیه اروپا با ۸/ ۵۶ میلیون تن، سایر کشورهای اروپایی با ۸/ ۱۲ میلیون تن، آمریکای شمالی با ۵/ ۳۸ میلیون تن، آمریکای جنوبی با حدود ۱۴ میلیون تن و خاورمیانه با ۲/ ۱۰ میلیون تن به ترتیب رشد ۱/ ۵ درصدی، ۵/ ۴ درصدی، ۱۳ درصدی، ۱/ ۵ درصدی، ۶/ ۱۱ درصدی و ۸/ ۱۱ درصدی را نسبت به چهار ماه اول ۲۰۱۶ تجربه کرده اند. کشورهای CIS با ۶/ ۳۳ میلیون تن تولید فولادخام رشد منفی ۳/ ۰ درصدی را در چهار ماه ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶ داشته اند. چین در آسیا با تولید ۸/ ۲۷۳ میلیون تن فولادخام در چهار ماه اول ۲۰۱۷ با رشد ۶/ ۴ درصدی نسبت به چهارماه ۲۰۱۶ مواجه شده و به تنهایی سهم ۷/ ۴۹ درصدی در تولید فولادخام جهان داشته است. میزان تولید فولادخام ایران نیز در چهارماه اول ۲۰۱۷ حدود ۴/ ۶ میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶ حدود ۱۴ درصد افزایش تولید داشته است. همچنین آمار تولید فولادخام در ماه آوریل ۲۰۱۷ در ۶۷ کشور مذکور نشان می دهد که حدود ۱۴۲ میلیون تن فولادخام در این ماه تولید شده که این میزان در مقایسه با ماه آوریل ۲۰۱۶ با افزایش ۵ درصدی مواجه بوده است.

  فولاد در سال ۲۰۱۷
  براساس پیش بینی OECD ظرفیت جهانی تولید در صنعت فولاد در سال ۲۰۱۷ معادل ۲۴۲۲ میلیون تن خواهد بود که نسبت به سال ۲۰۱۶ رشد ۶/ ۰ درصدی دارد. در کشورهای عضو OECD در سال ۲۰۱۷ ظرفیت تولید نسبت به سال ۲۰۱۶ با اندکی کاهش روبه رو خواهد شد و کشورهای غیر OECD رشد ۹/ ۰ درصدی را در این مدت خواهند داشت. مطابق آمار انجمن جهانی فولاد نسبت استفاده از ظرفیت فولادخام در ۶۷ کشور عمده تولیدکننده آن در آوریل ۲۰۱۷، ۶/ ۷۳ درصد بوده که این میزان ۵/ ۲ واحد درصد بالاتر از ماه آوریل سال ۲۰۱۶ و ۷/ ۱ واحد درصد بالاتر از مارس ۲۰۱۷ است.

  تقاضای جهانی فولاد
  تقاضای جهانی فولاد در سال ۲۰۱۶ معادل ۵/ ۱۵۴۸ میلیون تن بوده که نسبت به سال قبل خود با رشد حدود یک درصدی مواجه شده است. براساس پیش بینی انجمن جهانی فولاد تقاضای فولاد در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ حدود ۳/ ۱ درصد و در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود ۹/ ۰ درصد رشد می یابد. براساس پیش بینی انجمن جهانی فولاد در این میان سهم چین از تقاضای فولاد جهانی در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ روند کاهشی در پیش خواهد گرفت. پیش بینی می شود که کشورهای چین، ایالات متحده آمریکا و هند در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ همچنان جزو سه کشور عمده مصرف کننده فولاد جهان باقی بمانند. همچنین مطابق پیش بینی ها، مصرف فولاد در چین در سال ۲۰۱۸ با کاهش ۲ درصدی و در ایالات متحده آمریکا و هند به ترتیب با رشد ۳ و ۱/ ۷ درصدی همراه خواهد بود. از سوی دیگر در میان ۱۰ کشور عمده مصرف کننده فولاد، افزایش میزان مصرف پیش بینی شده برای فولاد در هند و ترکیه در سال ۲۰۱۸ قابل توجه است.

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.