چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ 15 ذو القعدة 1445 Wednesday, 22 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

اروپا، مقصد یک میلیون بشکه نفت ایران

شناسه : 1428 17 خرداد 1396 - 21:57

اروپا، مقصد یک میلیون بشکه نفت ایران

پ
پ

صادرات نفت ایران به بازار اروپا پس از اجرای برجام بیش از ۳۰۰ درصد افزایش یافت و در ماه مه به حدود یک میلیون بشکه در روز رسید.

هیچکس بهمن ماه سال ۱۳۹۰ را فراموش نمی‌کند، سالی که ایران تحریم شد و قرار بود بر اساس این تحریم، صادرات نفت خام ایران به تدریج کاهش یابد تا به شرایط نفت در برابر غذا برسیم. توافق ژنو در آذرماه ۱۳۹۲ میان ایران و ۶ قدرت بزرگ جهان بر سر برنامه هسته ای اما این روند را متوقف کرد.

ماه‌های پایانی سال ۹۴ و پس از توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) روندی افزایشی تولید و صادرات نفت ایران آغاز شد، ابتدا ۵۰۰ هزار بشکه و پس از آن یک میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات گازی ایران افزایش یافت. در برخی ماه‌های سال این مقدار بیشتر و برخی ماه‌ها کمتر بود، بعضی از کشورهای دریافت کننده نفت بیشتری از ایران بودند و بعضی دیگر کمتر. اما آنچه ادامه دارد روند ثابت صادرات نفت ایران است.

یکی از اهداف وزارت نفت پس از اجرای برجام در بخش صادرات نفت، تنوع بازارهای صادراتی و احیای بازارهای اروپایی نفت ایران بود که توانست به این هدف دست یابد. میزان صادران نفت ایران به بازار اروپا بعد از اجرای برجام، ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرده و در ماه مه به نزدیک یک میلیون بشکه در روز رسید.

صادرات نفت ایران به بازار آسیا و چهار کشور اصلی کره جنوبی، ژاپن، هند و چین که در دوران تحریم نیز خریدار نفت ایران بودند پس از اجرای برجام ۴۰ درصد افزایش یافت و کشورهای آسیایی مقصد یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از محموله‎های نفت خام  ایران در ماه مه بودند. صادرات نفت ایران در برخی ماه‌های سال به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز می‎رسد.

هند یکی از بزرگترین مشتریان نفت ایران است که با وجود برخی از مشکلات پیش آمده در ماه مه  نزدیک ۵۰۰ هزار بشکه از ایران نفت خریداری کرد و پیش بینی می شود سوء تفاهم‎های پیش آمده درباره توسعه میدان گازی فرزاد بی به‎زودی میان ۲ کشور در یک فضای تجاری برطرف شود.

با افزایش تولید و صادرات نفت، ایران توانست به جایگاه واقعی خود در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دست یابد و در جایگاه تصمیم سازان اصلی این سازمان قرار گیرد.

منبع: ایران انرژی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.