جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳ 11 شوال 1445 Friday, 19 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

گزارش مجلس از حادثه معدن یورت تایید شده نیست

شناسه : 1547 21 خرداد 1396 - 12:36
بعد از قرائت گزارش کمیسیون صنایع و معادن از حادثه زمستان یورت رییس سازمان نظام مهندسی معدن، عنوان کرد که گزارش کمیته حقیقت‌یاب هنوز آماده نشده و گزارش مجلس از نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت تایید شده نیست.
پ
پ
به گزارش فولادنیوز، در حالی که ۳۸ روز از وقوع انفجار و فاجعه انسانی در معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر گلستان می‌گذرد روز چهارشنبه ۱۷ خردادماه همزمان با وقوع حادثه تروریستی در مرقد بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی که منجر به شهادت تعدادی از هموطنان شد، مجلس شورای اسلامی تصمیم به ادامه کار خود در شرایط به وجود آمده گرفت که بخشی از دستور کار جلسه آن روز قرائت گزارش  کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از حادثه انفجار در معدن زمستان یورت آزادشهر گلستان بود که در آن به برخی جزییات حادثه و وضعیت مالکان این معدن پرداخته شد. 
 
قرائت گزارش مجلس در حالی صورت گرفت که در روزهای ابتدایی وقوع حادثه معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر گلستان کمیته حقیقت‌یابی متشکل از دو استاد دانشگاه، چهار بازنشسته حوزه معدن و دو نفر از مسوولین قدیمی معادن تشکیل شد تا به بررسی علت وقوع این حادثه بپردازد و در نهایت طی گزارشی آنچه در این معدن رخ داده را به اطلاع مردم و مسوولین برسانند.
 
ولی با این حال گزارشی که باید از سوی کمیته حقیقت‌یاب ارائه می‌شد هنوز آماده نشده است که نادعلی اسماعیلی دهج – رییس سازمان نظام مهندسی معدن – در این باره گفته است: گزارشی که از سوی مجلس شورای اسلامی قرائت شده است مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین کمیته حقیقت‌یاب این حادثه نیست.
 
وی ادامه داد: کمیته حقیقت‌یاب اکنون منتظر بیرون آوردن لوکوموتیوهایی هستند که باعث جرقه اولیه انفجار درون معدن شدند و تا زمانی که آنها از اعماق زمین بیرون کشیده نشوند نمی‌توان نظر نهایی را ارائه داد.
 
معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر گلستان نیمه‌های اردیبهشت‌ماه در اثر اشتباهی فردی در روشن کردن لوکوموتیو حمل مواد معدنی و انفجار گاز انباشته شده در آن محیط شد که  به همین دلیل نیز دچار ریزش و مرگ ۴۳ نفر از کارگران این معدن شد.
 
به گفته برخی کارشناسان، معدن زغال سنگ آزادشهر فاقد برخی استانداردهای ایمنی لازم بوده، در عین حال سه عضو از پنج عضو هیات مدیره آن و بخش عمده‌ای از مالکیت آن نیز متعلق به بنیاد تعاون سازمان بسیج است و سهام دیگر آن به بازنشستگان تامین اجتماعی و سهام‌داران عمومی تعلق دارد. فولاد نیوز
 
 
 
 
 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.