شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ 5 شوال 1445 Saturday, 13 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در ایران

شناسه : 1628 24 خرداد 1396 - 6:29

سرمایه ;گذاری دوباره شرکت توتال در ایران اتفاقی است که برای بسیاری خوشایند نیست؛ تجربه گذشته همکاری با این ابر شرکت فرانسوی زیر فشار تحریم ;های همه ;جانبه غرب سرانجام بی ;نتیجه ماند.

پ
پ

فرانسوی ;ها در شرایطی دست ایران را در پوست گردو گذاشتند که در آن دوران شرکای آسیایی هم گام مهمی پیش نگذاشتند و مشکلات گوناگون گریبان صنعت نفت و گاز ایران را گرفت. این میان توقعاتی از شرکت توتال می ;رود که در قواعد اقتصادی جهان چندان مرسوم نیست، زیرا هیچ شرکتی برای رشد و توسعه یک کشور دیگر اقدام به سرمایه ;گذاری نمی ;کند؛ هدف از سرمایه ;گذاری در دنیای کنونی سرمایه ;داری کسب سود بیشتر است و ابرشرکت ;ها حتی برای توسعه کشور خود هم از سود چشم ;پوشی نمی ;کنند. با این وجود هرچند عهدشکنی گذشته توتال در یاد ایرانی ;ها باقی مانده ولی نباید این نکته را فراموش کرد که در شرایط فعلی جهان، امضای قرارداد این شرکت با ایران می ;تواند یخ شرکت ;های دیگر را آب کند و از شدت ترس آنها بکاهد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد ، تحریم ;ها مانند هشت سال جنگ، یادآور خاطراتی است که به راحتی از حافظه جمعی ایرانیان پاک نمی ;شوند؛ فشارهای متاثر از تصمیم دولت ;های غربی مشکلاتی را بر اقتصاد و جامعه ایران وارد کرد که آثار آن هنوز محسوس است. تحریم با خود رکود و تورم را به همراه آورد و اقتصاد ایران را در تنگنا قرار داد، متعاقب این فشارها فاصله طبقاتی و تعداد بیکاران افزایش یافت. با این همه دو رویکرد در مقابل شرکت ;هایی که در آن زمان کشور را تنها گذاشتند وجود دارد. یک رویکرد که عمدتا از سوی جناح مقابل دولت مطرح می ;شود، بر بی ;اعتمادی مطلق نسبت به این شرکت ;ها حکایت دارد. منتقدان باور دارند که توتال و شرکت ;های مشابه می ;توانستند در ایران بمانند و بر تعهدات خود صحه بگذارند اما چنین نکردند؛ منافع خود در امریکا را ترجیح دادند و در شرایطی سخت ایران را تنها گذاشتند. در طرف مقابل هم باور کلی حول این محور است که نیاز امروز کشور بر بسته شدن قرارداد است و باید هر تعداد که امکان دارد و البته منافع ملی ایجاب می ;کند شرکت ;های خارجی را به سرمایه ;گذاری در کشور وا داشت.
ایران در شرایط کنونی با مشکلاتی که از دوران تحریم به وجود آمد و سرریز مشکلات ساختاری اقتصاد دست و پنجه نرم می ;کند. حالا ایران بیش از هر زمان دیگری نیازمند جذب سرمایه ;گذاری خارجی است. این امر در شرایطی که هیات حاکمه عربستان شمشیر را از رو بسته و علنا علیه ایران موضع ;گیری می ;کند اهمیتی دو چندان می ; ;یابد. ایالات متحده با حمایت مستقیم از عربستان، کشوری چون قطر را هم تحت فشار قرار داده است، باید مد نظر داشت که قطر هیچگاه در عرصه مناسبات بین ;المللی جایگاه ایران را نداشته و نه در مبارزه مردم فلسطین و نه در دفاع از هیچ جنبش استقلال ;طلبانه ;ای مانند جمهوری اسلامی جسورانه برخورد نکرده است. این وضعیت برخی از شرکت ;ها را برای مراوده با ایران دچار تزلزل می ;کند. حال در این میان یک غول نفتی در حال بستن قرارداد با ایران است که به خودی خود خبری اطمینان بخش محسوب می ;شود. این قرارداد علامتی به دیگر سرمایه ;گذاران می ;دهد که برجام پابرجا می ;ماند. پیامی که مخابره شدنش برای اروپایی ;ها قبل از هر چیز حمایت بیشتر برای برجام را به ارمغان می ;آورد.

 

 

منبع: اقتصاد آنلاین

بهروز یحیی شیبانی-آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.