به گزارش رویترز، یک مقام آگاه از برنامه بارگیری تانکرهای نفتی ایران گفت: انتظار می رود صادرات نفت خام ایران در ماه آینده میلادی یعنی «می» به کمترین رقم در ۱۴ ماه اخیر برسد و در حال حاضر ایران در تلاش برای افزایش صادرات خود به دنبال تمام شدن ذخایر نفتی خود در تانکرها است.
به گزارش مرکزفولادایرانیان و به نقل از مهر، همچنین بخشی از این کاهش صادرات به روند نزولی بازار تقاضا بر می گردد که برای مثال هند می‌خواهد واردات نفت خام از ایران را به دلیل مناقشه بر سر قرارداد یک میدان گازی با ایران به کمترین رقم در یک سال اخیر کاهش دهد؛ ضمن اینکه سفارشات ژاپن برای نفت خام ایران هم در ماه اوریل به بیش از نصف کاهش پیدا کرده است.
در همین حال این مقام آگاه گفت: ایران در ماه آینده میلادی در حدود ۳ میلیون بشکه نفت خام ذخیره خواهد داشت و انتظار می رود صادرات نفت ایران در مجموع برای ماه می تقریبا یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز باشد.
البته نمی توان آماری برای میزان صادرات میعانات و نفت فوق سبک ایران در ماه می متصور شد؛ اما انتظار می رود که صادرات نفت ایران در ماه جاری میلادی یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز و میزان صادرات میعانات این کشور هم روزانه کمی بیش از ۳۷۰ هزار بشکه باشد که بیش از این میزان صادرات نفت خام و میعانات ایران در ماه فوریه با رسیدن به تقریبا ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز بیشترین رقم در ۶ سال اخیر را به خود اختصاص داده بود.
همچنین این مقام آگاه اعلام کرد که در ماه گذشته میلادی مجموع صادرات نفت و میعانات ایران به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسید؛ این در حالی است که ایران در ماه جاری و گذشته میلادی هیچ ذخیره ای از نفت خام و میعانات نداشته است.
بر پایه این گزارش انتظار می رود که واردات نفت خام ایران به هند در ماه آینده میلادی به حدود ۳۷۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کند که این رقم بر اساس اعلام اداره گمرک هند برای واردات نفت و میعانات ایرانی در ماه جاری میلادی تقریبا ۴۷۰ هزار بشکه است و همچنین ژاپن هم بر اساس برنامه ریزی انجام داده قصد دارد که در ماه می در حدود ۴۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کند که کمترین رقم از ماه مارس محسوب می شود.
علاوه بر این، صادرات نفت و میعانات ایران به چین در ماه جاری میلادی کمی بیش از ۵۰۰ هزار بشکه خواهد بود که کمترین رقم در ۴ ماه اخیر است.