رصد محصولات فولادی آسیا در هفته ای که گذشت - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

رصد محصولات فولادی آسیا در هفته ای که گذشت

شناسه : 32351 ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵
 قیمت محصولات فولادی آسیا در هفته اخیر در برخی بازار ها همچون چین افزایشی بود در حالیکه کاهش تقاضا سبب کاهش قیمت ها در دیگر بازارها از جمله سنگاپور شد
رصد محصولات فولادی آسیا در هفته ای که گذشت
پ
پ

قیمت محصولات فولادی آسیا در هفته اخیر در برخی بازار ها همچون چین افزایشی بود در حالیکه کاهش تقاضا سبب کاهش قیمت ها در دیگر بازارها از جمله سنگاپور شد

 

***محصولات فولادی آسیا ، هند

***بیلت هند

قیمت بیلت داخلی هند با افزایش هزینه مواد اولیه ۵ دلار در هر تن افزایش یافت. قیمت بیلت داخلی هند  در روز ۹ اکتبر ۲۹،۷۰۰-۲۹،۹۰۰ روپیه (۴۰۳-۴۰۶ دلار) در هر تن ارزیابی شد، در حالی که هفته گذشته قیمت آن ۲۹۳۰۰-۲۹،۵۰۰ روپیه در هر تن بوده است. یک مقام مسئول در کارخانه تولید بیلت در ایالت چاتیسگره در هند مرکزی گفت:” قیمت بیلت در اواسط هفته به بیش از ۳۰،۰۰۰-۳۰،۲۰۰ روپیه در هر تن رسیده است. با این حال، با کاهش تعداد خریداران، قیمت ها در پایان هفته شروع به کاهش کردند.”

 

***آهن  DRI هند

قیمت آهن احیا شده DRI در هند در تاریخ ۹ اکتبر ۲۰،۱۰۰-۲۰،۳۰۰ روپیه در هر تن ارزیابی شد، در حالی که در ارزیابی هفته گذشته ۱۹،۴۰۰-۱۹،۶۰۰ روپیه در هر تن بود. افزایش قیمت DRI را می توان ناشی از افزایش قیمت سنگ آهن معدن NMDC، یک نهاد متعلق به دولت دانست.

 

*** میلگرد هند

در همین حال ، قیمت میلگرد ثانویه داخلی هند نیز در طول هفته ۳۰۰ روپیه در هر تن افزایش یافت. ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای میلگرد داخلی هند ۳۲۳۰۰-۳۲،۵۰۰ روپیه در هر تن بود،  که ۳۰۰ روپیه در هر تن نسبت به ارزیابی هفته گذشته ۳۲،۰۰۰-۳۲،۲۰۰ روپیه در هر تن افزایش داشت. به گفته فعالان بازار ، افزایش قیمت میلگرد ثانویه در راستای افزایش قیمت محصولات نیمه تمام فولاد بود.

 

***ورق گرم چین

قیمت ورق گرم چین در روز ۹ اکتبر افزایش یافت، و خریداران به بازار بازگشتند تا در اولین روز پس از تعطیلات چین در بارار حاضر شوند.

قیمت ها در شرق چین (شانگهای) ۳،۸۸۰-۴،۰۰۰ یوان (۵۷۱-۵۸۹ دلار) یوان در هر تن بود، که به اندازه ۷۰ یوان در هر تن نسبت به ۳۰ سپتامبر افزایش یافته است. همچنین در شمال چین (تانگشان) ۳،۷۸۰-۳،۸۳۰ یوان در هر تن بود، که به اندازه ۶۰-۱۰۰ یوان در هر تن افزایش یافته است. همچنین شاخص ورق گرم صادراتی چین ۵۰۹٫۷۷ دلار در هر تن بوده است.

 

*** آلودگی هوا در چین

همچنین با انتشار اخباری مبنی بر اینکه دولت چین به شهرهای شمالی چین دستور داده است تولیدات صنعتی را برای جلوگیری از آلودگی هوا که صنعت فولاد را تحت پوشش قرار می دهد، محدود کنند. وزارت محیط زیست (MEE) گفت محدودیت ها از اول اکتبر تا ۳۱ مارس ۲۰۲۱ اعمال می شوند. طبق گفته یک منبع مستقر در تیانجین، محدودیت واقعی تولید فولاد کم است، اما برای بالا بردن روند بازار و افزایش قیمت معاملات و معاملات آتی کافی بود. موجودی ورق گرم در انبارهای مستقر در شانگهای به دلیل تعلیق کار برای بیشتر فعالان بازار بیش از ۷۰،۰۰۰ تن افزایش یافت.

اما در بخش صاردات محصولات فولادی بازار آسیا ، یک کارخانه مستقر در شرق چین گفت که آنها قیمت ۵۱۰ دلار به ازای هر تن فوب را پیشنهاد می دهند. همچنین کارخانه ای مستقر در شمال چین قیمت ۵۲۵ دلار در هر تن فوب را ارائه می دهد، که ۵ دلار در هر تن افزایش یافته است. بیشتر معامله گران پس از تقویت قیمت ها در بازار داخلی ، ۵۱۰ دلار به ازای هر تن فوب را پایین ترین سطح قابل دستیابی در میان عمده کارخانه های بزرگ می دانند. ضعف دلار نیز این انگیزه را برای فعالان بازار فراهم کرده است که هفته آینده کارخانه های چینی کمترین سطح قابل قبول را افزایش می دهند.

لازم به ذکر است که معاملات آتی برای ورق گرم ژانویه با قیمت ۳،۷۷۲ یوان در هر تن بسته شد، که نسبت به ۳۰ سپتامبر، ۸۰ یوان در هر تن افزایش یافته است.

 

*** میلگرد چین

قیمت میلگرد داخلی چین نیز افزایش یافت. قیمت ها در شرق چین (شانگهای) ۳،۶۷۰-۳،۷۰۰ یوان (۵۴۰-۵۴۵ دلار) در هر تن بوده است، که ۴۰ یوان در هر تن افزایش یافت. همچنین در شمال چین (پکن) ۳،۶۳۰-۳،۶۸۰ یوان در هر تن بود، که ۶۰-۹۰ یوان در هر تن افزایش یافت. شاخص میلگرد صادراتی چین ۴۸۲٫۴۰ دلار در هر تن بود، که تنها به اندازه ۰٫۶۰ دلار در هر تن کاهش یافت.

 

*** بخش ساخت و ساز

در حالی که بیشتر کشور در تعطیلات بود، در هشت روز گذشته تقاضا برای میلگرد بیشتر شد. بخش ساخت و ساز محصولات فولادی بازار آسیا که در طول دوره ای که هوا معتدل بود، به فعالیت خود ادامه داد. چند خانه تجاری نیز به دلیل چشم انداز مثبت تقاضا برای باقی مانده ماه جاری، خریدهای بزرگی را برای ذخیره سازی در انبار انجام دادند. فروشندگان در چین انتظار دارند هفته آینده با توجه به سودهای داخلی و افزایش ارزش یوان، پیشنهادات افزایش یابد. در این روز ۶٫۷۸ یوان معادل ۱ دلار بوده است.

درآمد دولت محلی از معاملات زمین در ۵۰ شهر بزرگ با ۱۷ درصد افزایش در سال به بالاترین رکورد ۲٫۹۶ تریلیون یوان در ۹ ماهه اول سال جاری رسید. این نشان می دهد که فعالیت های جدید ساخت و ساز در ماه های آینده همچنان بالا خواهد ماند.

 

*** محصولات فولادی آسیا ، کشورهای حوزه خلیج فارس

*** میلگرد

قیمت میلگرد وارداتی در حوزه خلیج فارس به خصوص در امارات متحده عربی کاهش یافت. با توجه به این که تقاضا متوسط بوده است. بزرگترین تولیدکننده کشور امارات ، از ۱۵ سپتامبر میلگرد خود را با قیمت ۱۹۳۶ درهم (۵۲۷ دلار) در هر تن برای سفارشات در ماه اکتبر ارائه می دهد، در حالی که شرکت فولاد کونارس با همان شرایط میلگرد را با قیمت ۱۹۳۵٫۲۷ درهم در هر تن را ارائه می دهد. تقاضای عمومی برای مقاطع طویل در کشور متوسط ​​بوده و قیمت معاملات حدود ۱۸۵۰ درهم در هر تن شنیده ی شد.

 

*** ارزیابی قیمت ها

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای میلگرد داخلی امارات متحده عربی در ۶ اکتبر ۱۸۵۰-۱۹۳۶ درهم در هر تن بود، که از ۱۵ سپتامبر بدون تغییر بوده است. تولید کنندگان میلگرد داخلی در امارات متحده عربی پس از ۲۰ ماه هر ماه قیمت های جدیدی را اعلام می کنند، بنابراین انتظار می رود که قیمت های جدید ظرف دو هفته اعلام شود.

دلیل کاهش قیمت واردات میلگرد، سطح پایین تقاضا در منطقه بود. این به نوبه خود نتیجه فعالیت ضعیف ساخت و ساز بود، بخشی از آن به دلیل همه گیری Covid-19 ، و بخشی دیگر به دلیل پایین بودن قیمت نفت که باعث کاهش جریان درآمد کشورها در شورای همکاری خلیج فارس (GCC) می شود، که عمدتا دارای اقتصاد مبتنی بر نفت هستند.

 

*** بیلت

بیلت با قیمت ۴۵۵-۴۶۰ دلار به ازای هر تن CPT از عمان عرضه شد، در حالی که قیمت قبلی آن ۴۶۰-۴۶۵ دلار برای هر تن CPT بوده است. در این راستا، یک معامله با قیمت ۴۶۰ دلار در هر تن cpt از عمان شنیده شد. ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای بیلت وارداتی امارات متحده عربی در ۶ اکتبر ۴۵۵-۴۶۰ دلار به ازای هر تن بوده است.

اما قیمت واردات فولاد تخت در امارات متحده عربی و عربستان سعودی با توجه به غیاب بازار چین و تقاضای کم، تغییرات کمی را در این هفته نشان داد.

اکثر فعالان بازار ترجیح دادند تا زمان بازگشت چین از تعطیلات روز ملی یک هفته ای خود منتظر تحولات باشند، زیرا تقاضا در کشورهای شرق آسیا بر روی محصولات فولادی بازار آسیا و صنعت فولاد جهانی تأثیر خواهد گذاشت. تعطیلات در چین تا ۹ اکتبر ادامه خواهد داشت، بنابراین قیمت جدیدی از بخش فولاد این کشور شنیده نشده است.

 

*** ورق گرم

قیمت پیشنهادی ورق گرم (HRC) از هند در امارات متحده عربی با قیمت ۵۲۵-۵۳۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر شنیده شد، در حالی که پیشنهادات هفته گذشته ۵۳۰-۵۴۰ دلار به ازای هر تن بوده است. یک خریدار معتقد بود ۵۲۵ دلار برای هر تن سی اف آر قیمت قابل قبولی برای ورق گرم هند است ، اما هیچ معامله ای در این هفته شنیده نشد.

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق گرم وارداتی امارات متحده عربی در ۶ اکتبر ۵۲۵-۵۳۰ دلار به ازای هر تن بود، که نسبت به هفته قبل  بدون تغییر بوده است.

 

*** ورق گالوانیزه

تأمین کنندگان چینی دو هفته پیش ورق گالوانیزه ۱ میلی متری با ۲۷۵ گرم روی در مترمربع را با قیمت ۶۸۰-۶۹۰ دلار به ازای هر تن سی اف آر ارائه دادند. در این هفته تغییری در آن شنیده نشد. ورق گالوانیزه هند با قیمت ۷۸۰-۸۰۰ دلار به ازای هر تن سی اف آر به امارات متحده عربی عرضه شد، در حالی که هفته قبل قیمت آن ۷۴۰-۷۵۰ دلار به ازای هر تن بوده است. دو خریدار معتقد بودند ۷۵۰-۷۶۰ دلار به ازای هر تن سی اف آر برای ورق گالوانیزه هند قابل استفاده است.

 

*** تقابل ورق گالوانیزه هند و چین

منابع گفتند که دلیل افزایش قیمت های پیشنهادی هند، تقاضای زیاد فولاد تخت در بازار داخلی این کشور در جنوب آسیا بود. ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق گالوانیزه وارداتی امارات متحده عربی ۶۸۰-۷۵۰ دلار به ازای هر تن بود، در حالیکه در ۲۹ سپتامبر ۶۸۰-۷۴۰ دلار به ازای هر تن بوده است. تفاوت قیمت بین مواد از چین و هند بیانگر این واقعیت است که ورق گالوانیزه هند دارای کیفیت اطمینان و تایید شده برای استفاده در امارات متحده عربی توسط مقامات آنجا است.

ورق سرد با قیمت ۶۰۰ دلار در هر تن سی اف آر از چین به امارات متحده عربی عرضه شد، اما هیچ معامله ای شنیده نشد. در نتیجه، ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق سرد وارداتی امارات متحده عربی در ۶ اکتبر در قیمت ۵۹۵-۶۰۰ دلار در هر تن بدون تغییر بوده است.

اما در عربستان سعودی قیمت پیشنهادی برای واردات ورق گرم ۵۳۰-۵۳۵ دلار به ازای هر تن بوده است، در حالیکه هفته گذشته قیمت آن ۵۴۰-۵۴۵ دلار در هر تن سی اف آر بوده است. در نهایت، ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق گرم وارداتی عربستان سعودی ۵۳۰-۵۳۵ دلار در هر تن بوده است، در حالی که در ۲۹ سپتامبر قیمت آن ۵۳۵-۵۴۰ دلار در هر تن بوده است.

 

*** میلگرد سنگاپور

بازار واردات میلگرد سنگاپور با کاهش تقاضا ضعیف شده است و خریداران میلگرد در سنگاپور همچنان اشتهای کمی برای مواد وارداتی در هفته منتهی به ۵ اکتبر نشان دادند. منابع بازار اعلام کردند که به دلیل کاهش اخیر در قیمت جهانی قراضه، قیمت ها کاهش یافته است.

ارزیابی صورت گرفته برای محموله های قراضه ۱&2 (80:20) در بندر اصلی تایوان در ۲ اکتبر به ۲۷۰ دلار در هر تن سقوط کرد، در حالی که قیمت قراضه HMS 1&2 (80:20) ویتنام در حال حاضر ۳۰۵-۳۱۰ دلار در هر تن است، در حالیکه در ۱۱ سپتامبر در  بالاترین سطح خود ۳۲۰-۳۲۵ دلار در هر تن قرار داشت.

به گفته یک خریدار عمده سنگاپوری، پیشنهادات برای میلگرد ترکی ۴۷۰-۴۷۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر بود، که به اندازه ۱۰-۱۵ دلار در هر تن کاهش یافته است. در هفته گذشته هیچ پیشنهادی از مواد دیگر در بازارهای سنگاپور ارائه نشده است. همچنین ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای واردات میلگرد سنگاپور ۴۶۰ دلار در هر تن بو ، که نسبت به هفته قبل ۱۰ دلار در هر تن کاهش یافته است.

 

*** سیم مفتول سنگاپور

در بخش سیم مفتول، منابع بازار گفتند که مفتول اندونزی با قیمت ۵۰۰ دلار در هر تن فروخته شد، در حالی که یک کارخانه بزرگ تولید فولاد مالزی قیمت پیشنهادی خود را به فیلیپین ۵-۱۰ دلار در هر تن نسبت به هفته گذشته کاهش داد. سیم مفتول تولید شده در کوره القایی از ویتنام با قیمت ۴۸۵ دلار در هر تن فروخته شد.

به دلیل ادامه تعطیلات روز ملی، پیشنهادات محدودی از محصولات فولادی بازار آسیا ، چین ارائه شده بود، اگرچه شنیده شد که یک کارخانه بزرگ تولید فولاد چینی مواد کم کربن را با قیمت ۵۱۵ دلار در هر تن فوب و مواد پر کربن را با قیمت ۵۳۰ دلار در هر تن فوب را قبل از شروع تعطیلات ارائه می داد. در نهایت ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای واردات مفتول جنوب شرقی آسیا ۵۰۰ دلار در هر تن بود، که نسبت به هفته قبل بدون تغییر بوده است.

 

*** محصولات فولادی آسیا ، ایران

قیمت اسلب فولادی ایران از جمله محصولات فولادی آسیا ، با تقاضای خوب افزایش می یابد. تولیدکنندگان اسلب در ایران در معاملات اخیر با توجه به بهبود تقاضا در آسیا و در نتیجه افزایش قیمت ها، موفق به دستیابی به قیمت فروش بالاتر شده اند. طبق گزارش های فعالان بازار، محموله های متعددی از اسلب فولاد مبارکه و شرکت تابعه آن هرمزگان در اواخر هفته منتهی به ۲ اکتبر با قیمت ۴۴۶ دلار به ازای هر تن در بنادر جنوب ایران به بازرگانان فروخته شد.

یکی دیگر از تولیدکنندگان داخلی، فولاد خوزستان، مناقصه ای ۳۰ هزار تن اسلب باز کرد که در تاریخ ۹ اکتبر منقضی می شود. یک منبع در کارخانه گزارش داد که پیشنهادات ۴۴۵ دلاری هر تن فوب را در اوایل هفته جاری دریافت کرده است، اما گفت که هدف این کارخانه ۴۵۰ دلار در هر تن بود.

 

*** پیشنهادات روسیه و اوکراین

بهبود تقاضا برای اسلب در آسیا و همچنین کاهش دسترسی از سایر کشورها، به کارخانجات ایرانی این امکان را داد تا قیمت های خود را افزایش دهند. عمده ترین تأمین کننده اسلب، یعنی روسیه اکنون چندین هفته است که از بازار خارج شده است. آخرین پیشنهادات آن با قیمت ۴۷۰ دلار به ازای هر تن در جنوب شرقی آسیا شنیده شده است. اما اسلب اوکراین این هفته با قیمت ۴۸۵ دلار به ازای هر تن عرضه شد.

 

*** بیلت ایران

فعالان بازار از آسیا پیشنهادات بیلت ایرانی را ۴۸۰ دلار به ازای هر تن سی اف آر در این هفته گزارش دادند. به گفته منابع بازار، هزینه حمل و نقل از خلیج فارس به آسیا در محدوده ۲۷-۳۲ دلار در هر تن متفاوت است. ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای اسلب صادراتی ایران در روز ۷ اکتبر ۴۴۵-۴۵۰ دلار در هر تن بود، در حالی که هفته قبل ۴۳۵-۴۴۰ دلار در هر تن بوده است.

*** تاثیر تعطیلات ملی چین

بخش بیلت نسبتاً ساکت بود و اکثر کارخانه ها از گشایش مناقصات خودداری می کردند، و امیدوارند با بازگشت مشتریان چینی از تعطیلات ملی یک هفته ای ، تصویر بازار واضح تر شود. با این وجود فولاد خوزستان روز جمعه مناقصه ای را با هدف ۴۱۵ دلار هر تن فوب باز کرد.اما این قیمت توسط فعالان بازار که قیمت عملیاتی آن را در محدوده ۳۹۵-۴۰۵ دلار برای هر تن بنادر جنوب ایران تخمین زدند، بسیار زیاد ارزیابی شد.

گزارش شده است که یک کارخانه در اوایل این هفته بیلت ۳sp را با قیمت ۴۱۵ دلار در هر تن فوب به یک تاجر فروخته است. در نتیجه، ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای بیلت صادراتی ایران به عنوان محصولات فولادی آسیا  ۴۰۵-۴۱۰ دلار به ازای هر تن بود، که نسبت به هفته قبل ۱ دلار در هر تن کاهش یافت.

 

منبع: متال بولتن

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.