دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 6 شوال 1442 Monday, 17 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تحلیل بازار آهن آلات-پنج شنبه ۵ مرداد

شناسه : 3275 ۰۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۲
بازار آهن آلات امروز باری دیگر روند قیمت صعودی به خود گرفت. طبق آماری که سایت خبری آرتان پرس اعلام کرد، امروز دوباره شاهد افزایش قیمت محصولات طویل در بازار آهن آلات بودیم. بعد از چند روز ثبات قیمت و حتی کاهش قیمت در بعضی از مقاطع، در دو روزگذشته قیمت آهن آلات سیر صعودی به خود گرفته است.
پ
پ
 فروش آهن آلات ساختمانی در روز های اخیر نیز بهبود پیدا کرده و تعداد بیشتری از معاملات به ثبت رسیده است. افزایش قیمت ها و نوسانات بازار بالاخره باعث شد تا بازار آهن آلات کشور نیز به تکاپو بیافتد. طی ماه گذشته شاهد بازار بی جان و راکدی بودیم. نرخ معاملات افت کرده بود و مشتریان توان ریسک و خرید محصولات را نداشتند. ولی در روزهای اخیر  به دنبال ایجاد تحرک در بازار، خرید و فروش ها نیز افزایش یافت.
امروز وضعیت آهن آلات به شرح زیر بود:
تیرآهن: بازار تیراهن را  ذوب آهن اصفهان و آریان فولاد داغ کرده بود. امروز شاهد افزایش قیمت بی سابقه در تیرآهن کارخانه آریان فولاد بودیم. روز گذشته تیرآهن آریان فولاد با سایز ۲۰ به قیمت ۵۸۲۰۰۰۰ ریال معامله شد و امروز به ۷۵۸۲۰۰۰۰ ریال رسید و ۷۰۰۰۰۰۰۰ ریال افزایش قیمت داشت. تیرآهن ذوب آهن اصفهان شاهد کاهش قیمت ۴٫۴ درصدی در سایز ۱۲ و افزایش قیمت ۰٫۵۲ درصدی در سایزهای ۱۸ بوده است. تیرآهن شرکت های آریان فولاد و فولاد یزد نیز شاهد افزایش ۰٫۷۵ درصدی در قیمت محصولات خود بودند. تیرآهن سایر کارخانه ها با همان قیمت روز گذشته معامله شدند و تغییری نکردند.
میلگرد: میلگرد فولاد قزوین کاهش ۱٫۴۶ درصدی داشت. میلگرد کارخانه های شاهرود و صدرای توس نیز به ترتیب شاهد افزایش قیمت ۰٫۹۶ و ۱٫۰۳ درصدی بودند. قیمت میلگرد بقیه کارخانه ها ثابت و بدون تغییر اعلام شده است. موجودی در داخل انبارها بالا می باشد بطوری که تنها در یکی از انبارها بیشتر از ۸۰ هزار تن میگلرد وارد شده است. اکثر این مقاطع به سرعت در اختیار فروشندگان قرار گرفته و دست به دست می شود، پس بنابراین خریدار نهایی بجای اینکه از کارخانه اصلی خرید کند، از بنگاه با قیمت پایین خریداری می کند.
نبشی: در بازار نبشی نیز مانند تیرآهن شاهد افزایش و کاهش قیمت بودیم. نبشی کارخانه اسپیرال در همه ابعاد افزایش قیمت داشت. قیمت نبشی اسپیرال بین ۰٫۹ درصد و ۱٫۸۳ درصد برای محصولات مختلف متغییر بود. همچنین شاهد افزایش قیمت ۰٫۷۴ درصدی در قیمت نبشی منظومه و کاهش قیمت ۱٫۴۶ درصدی در قیمت نبشی زنجان بودیم.
پروفیل: قیمت پروفیل در بازار امروز نوسانات زیادی را به خود دید. پروفیل کارخانه یاران شاهد افزایش ۰٫۷۲ درصدی و جهان پروفیل محصولات خود را با ۱٫۸ درصد افزایش قیمت معامله کرد. نیکان پروفیل و پروفیل صابری نیز محصولات خود را با ۰٫۳۶ درصد افت قیمت نسبت به دیروز معامله کردند.
ورق: امروز بازار ورق افت و خیزهای زیادی داشت. ورق فولاد مبارکه شاهد افزایش قیمت به میزان ۲٫۱۷ درصد و نیز کاهش قیمت ۶٫۰۶ درصدی برای محصولات مختلف بوده است. ورق گالوانیزه ، ورق روغنی و ورق رنگی بازار بی سروصدا و راکتی را تجربه کردند و با همان قیمتهای روزهای اخیر معامله شدند.
ناودانی: محصولات ناودانی کارخانه های کشور بدون نوسان قیمت و با همان قیمت  ۴ مرداد معامله شدند.
از آنجایی که قیمت پروفیل ها یکی از مهم ترین فاکتور های تاثیر گذار بر روی قیمت ورق می باشد، این عدم افزایش  قیمت پروفیل ها هم برای مشتریان پروفیل و هم برای مشتریان ورق امری خوشایند است.
عواملی مختلفی مانند بالا رفتن بهای سنگ آهن، کمبود عرضه، کاهش واردات و افزایش قیمت آهن در بورس، باعث رشد قیمت در بازار اهن تهران شده است. هر کدام از موارد فوق نیازمند مدیریتی دقیق و برنامه ای کاربردی می باشد تا قیمت ها تحت کنترل در بیایند. لازم به ذکر است که در هر وضعیتی چالش هایی نیز پیش روی بازار است. تقاضای بالا در بازار های اصلی موجب صعودی شدن قیمت ها شده است.
منبع: سایت خبری آرتان پرس
همایون میراباد
دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه شریف

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.