جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰ 21 ذو الحجة 1442 Friday, 30 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

گزارش محصولات فولادی در بازار آسیا

شناسه : 32851 29 مهر 1399 - 15:41
در این گزارش به بررسی محصولات فولادی در بازار آسیا ، در کشورهای چین ، سنگاپور و ایران به عنوان بازارهای مهم در بازار فولاد پرداخته شده است.
گزارش محصولات فولادی در بازار آسیا
پ
پ

در این گزارش به بررسی محصولات فولادی در بازار آسیا ، در کشورهای چین ، سنگاپور و ایران به عنوان بازارهای مهم در بازار فولاد پرداخته شده است.

 

*** اهمیت قراضه در چین

چین به عنوان بزرگترین بازار قراضه فولادی در جهان قرار است با انعقاد قرارداد آتی در بورس کالای دالیان چین (DCE) رونق بگیرد. یانگ شوای ، مدیر ارشد DCE ، در هفته گذشته در یک کنفرانس صنعت در جنوب چین گفت:” فولادسازان چینی در حال حاضر از حدود ۳۰ میلیون تن قراضه بریده شده به عنوان ماده خام استفاده می کنند ، و فضای کافی برای رشد در آینده با ادامه چین به تولید فولاد با کیفیت بالا وجود دارد.

به گفته شوآی ، با قراضه بریده شده همچنین می توان به کیفیت و مشخصات یکنواخت تری نسبت به ضایعات ذوب سنگین رسید. وی ادامه داد:”بنابراین ، اطمینان از یکنواختی و عملکرد یکسان فولاد مذاب مقوله مهمی است.” با این حال ، یانگ جزئیاتی از زمان پیش بینی قرارداد قراضه ارائه نداد. با این وجود فعالان بازار در آسیا نسبت به قرارداد آتی جدید قراضه، خصوصاً در میان صحبت ها در بازار مبنی بر اعلام استانداردهای جدید ضایعات وارداتی تا پایان سال جاری خوشبین هستند.

 

*** بورس کالای دالیان چین (DCE)

یک بازرگان در شرق چین گفت:” این یک پیشرفت بسیار مثبت برای بازار قراضه چین خواهد بود ، به ویژه هنگامی که توضیحات بیشتری در مورد جزئیات قرارداد ارائه شود.” وی گفت که قرارداد جدید حتی می تواند احتمال از سرگیری واردات قراضه به چین را افزایش دهد ، به ویژه اگر فولادسازان چینی به دنبال محموله هایی با کیفیت بالاتر و مشخصات استاندارد باشند. فعالان بازار انتظار دارند که مجدداً واردات قراضه آهن به چین موجب کاهش قیمت ها و کاهش حق بیمه شود.

بر اساس آخرین گزارش، حق بیمه قراضه فولادی در ماه سپتامبر به طور متوسط ​​ ۵۳٫۱۲ دلار به ازای هر تن برای محصولات فولادی گرم بوده است. در حالی که میزان آن از ماه آگوست ۶٫۵۷ دلار به ازای هر تن کاهش داشته است ، با این حال نسبت به بسیاری از کارخانه های تولید فولاد مبتنی بر کوره قوس الکتریکی در چین بسیار بالاتر بود. یانگ گفت:” یکی از اهداف قرارداد آتی قراضه امکان مدیریت ریسک است که به چین امکان می دهد وابستگی خود را به سنگ آهن وارداتی کاهش دهد”.

 

*** محصولات فولادی در بازار آسیا ، سنگ آهن در چین

چین در ماه ژانویه تا سپتامبر سال جاری ۸۶۸٫۵ میلیون تن سنگ آهن وارد کرده است، که برای تأمین صنعت عظیم فولاد خود ، به سنگ معدن های وارداتی وابسته است. این شرکت در سال جاری تاکنون ۶۹۱ میلیون تن فولاد خام تولید کرده است و با وجود بیماری همه گیر Covid-19 در حال رسیدن به بیش از یک میلیارد تن در پایان سال ۲۰۲۰ است. قیمت سنگ آهن از مدت ها قبل یکی از موضوعات اصلی بحث در مورد فولادسازان چینی بوده است

به ویژه با ایجاد اختلال در عرضه از برزیل و استرالیا ، هزینه های تولید فولاد را افزایش می دهد. و همه گیری Covid-19 منجر به کاهش حجم سنگ آهن از برزیل شده است ، که فشارهای رو به بالا را بر قیمت های محلی اعمال می کند. شاخص سنگ آهن ۶۵ درصدی برزیل در ۷ سپتامبر سال جاری به ۱۴۱٫۴۰ دلار در هر تن رسید، سطح قیمتی که آخرین بار در حدود شش سال پیش در سال ۲۰۱۴ بوده است .

 

*** عوامل تاثیر گذار بر قیمت سنگ آهن چین

روابط سیاسی و اقتصادی گاه آشفته بین چین و تأمین کننده اصلی استرالیا و همچنین بیماری همه گیر کووید ۱۹ تأثیرات مخربی بر قیمت سنگ آهن برای فولادسازان چینی داشته است. هدف دیگر قرارداد آتی قراضه کمک به چین برای دستیابی به هدف “گردش داخلی” در صنعت آهن با تمرکز بر “ساخت فولاد سبز” است ، زیرا این امر باعث افزایش مصرف قراضه آهنی داخلی و در نتیجه کاهش انتشار کربن می شود.

چین همچنان با کنترل محدودیت های شدید در انتشار آلاینده توسط کارخانه ها و کنترل نرخ بهره برداری آنها ، همچنان در کنترل انتشار کربن توسط صنایع فولاد متمرکز است. فولادسازان چینی که در گروه “A” قرار می گیرند – کسانی که از استانداردهای دقیق انتشار برخوردار هستند – مجبور به کاهش ظرفیت نیستند ، در حالی که کسانی که در گروه های “B” ، “C” و “D” قرار می گیرند وزارت محیط زیست چین در اواخر سپتامبر گفت که باید نرخ بهره کوره بلند و کک را به میزان ۱۰ تا ۴۵ درصد به پایین کاهش دهند.

 

*** محصولات فولادی در بازار آسیا ، ورق گرم چین

برخی از معامله گران علی رغم ثبات قیمت های داخلی ، فروش کمی دارند. قیمت ورق گرم چین روز ۱۹ اکتبر در بازار داخلی ثابت بود ، اما برخی از معامله گران فروش کوتاه مدت معاملات خود را با ویتنام با قیمت های کمتر از متوسط ​​بازار انجام دادند.

 

*** بازار داخلی ورق سیاه چین

شرق چین (شانگهای): ۳،۸۹۰-۳،۹۰۰ یوان (۵۸۰-۵۸۱ دلار) هر تن ، بدون تغییر

چندین معامله گر مستقر در شانگهای به گفتند که قیمت ورق سیاه در منطقه شرق چین در روز دوشنبه با توجه به معاملات متوسط ​​ثابت بوده است. به گفته یکی از معامله گران مستقر در شانگهای ، تقاضای پایین دستی به طور کلی پایدار بود که در کوتاه مدت قیمت ها را تقویت می کند.

تاجر دیگری معتقد است که اقتصاد در حال بهبود مداوم چین، از تقاضای فولاد حمایت می کند ، پس از آنکه اداره آمار این کشور نشان داد که تولید ناخالص داخلی واقعی آن در سه ماهه سوم سالانه ۴٫۹٪ رشد کرده است. این در مقایسه با رشد ۳٫۲ درصدی در سه ماهه دوم است.

 

*** بازار صادرات ورق گرم چین

شاخص ورق گرم صادراتی چین: ۵۰۸٫۳۱ دلار در هر تن، کاهش ۱٫۴۳ دلاری در هر تن

یک معامله گر مستقر در هنگ کنگ شنیده است که معامله ای از جانب چین با ویتنام با قیمت ۵۱۵ دلار به ازای هر تن منعقد شده است که شامل تناژهای کوچک ورق گرم SS400 است. با توجه به اینکه اکثر کارخانه ها قادر به قبول قیمت های زیر ۵۰۸ دلار در هر تن فوب نیستند. یک تاجر مستقر در ژجیانگ معتقد است که پس از فروش دو کارخانه مستقر در شمال چین با قیمت ۵۰۸ دلار در هر تن فوب، ۵۰۸-۵۱۰ دلار به ازای هر تن فوب پایین ترین سطح قابل قبول در میان عمده کارخانه ها است. وی همچنین شنیده است که تاجر دیگری معامله ای با قیمت ۵۰۷ دلار هر تن فوب را امضا کرد.

 

*** محصولات فولادی در بازار آسیا ، میلگرد چین

قیمت میلگرد داخلی چین در روز ۱۹ اکتبر به دنبال رشد اولیه در بازارهای آتی و داده های صعودی اقتصادی مثبت افزایش یافته است.

 

*** بازار داخلی میلگرد چین

شرق چین (شانگهای): ۳،۷۱۰-۳،۷۴۰ یوان (۵۵۴-۵۵۸ دلار) در هر تن ، افزایش ۳۰ یوانی در هر تن

دفتر ملی آمار کشور گزارش داد که تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه سوم سال گذشته ۴٫۹ درصد رشد داشته و ۱٫۷ درصد بیشتر از رشد ۳٫۲ درصدی سه ماهه دوم است. در ساعات اولیه معاملات این روند صعودی در بازار آتی ایجاد شد و قرارداد میلگرد را به ۳،۶۶۴ یوان در هر تن رساند.

منابع گفتند که سودهای اولیه باعث افزایش قیمت میلگردهای شده است. اما آنها همچنین هشدار دادند که نرخ بالای تولید در ماه سپتامبر بازار فولاد را تحت فشار قرار می دهد. به همین ترتیب ، بسیاری از آنها بر این عقیده اند که حفظ شتاب صعودی برای باقی مانده این ماه برای قیمت میلگرد سخت خواهد بود.

 

*** بازار صادرات میلگرد چین

شاخص قیمت میلگرد صادراتی چین: ۴۸۷٫۵۰ دلار به ازای هر تن، افزایش ۲٫۵۰ دلاری به ازای هر تن

پیشنهادات صادراتی میلگرد مانند کل هفته گذشته ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار به ازای هر تن فوب بود. فعالان بازار قیمت های عملیاتی کارخانه ها را ۴۸۵-۴۹۰ دلار به ازای هر تن فوب تخمین زدند، در حالیکه نسبت به اواخر هفته گذشته که قیمت آن ۴۸۰-۴۹۰ دلار به ازای هر تن فوب با توجه به سود داخلی و ارزش بالای نرخ یوان چین بود ، ۵ دلار در هر تن افزایش یافت. بر اساس اعلام وزارت امور خارجه چین ، در ۱۹ اکتبر ۶٫۷۰ یوان معادل ۱ دلار بوده است.

 

*** محصولات فولادی در بازار آسیا ، بیلت در چین

بیلت با احتساب مالیات بر ارزش افزوده در تانگشان با قیمت ۳۴۲۰ یوان در هر تن معامله شد، که نسبت به جمعه گذشته ۲۰ یوان در هر تن افزایش داشت. بیلت ویتنامی با قیمت ۴۶۰-۴۶۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر به چین عرضه شد که نسبت به هفته گذشته ۱۰ دلار در هر تن افزایش داشت. فعالان بازار اظهار داشتند خریداران در چین احتمالاً حداکثر قیمت ۴۵۰ دلار به ازای هر تن سی اف آر را پرداخت می کنند که ۵ دلار در هر تن بالاتر از آخرین معامله ای است که هفته قبل منعقد شده بود.

 

*** محصولات فولادی در بازار آسیا ، فولاد ضدزنگ چین

 

قیمت صادرات فولاد ضد زنگ چین با توجه به افزایش ارزش یوان و افزایش قیمت های داخلی در هفته منتهی به ۱۴ اکتبر افزایش یافته است.

 

*** بازار داخلی محصولات فولادی ضدزنگ چین

قیمت ورق سرد ضد زنگ ۲ میلی متری در بازار داخلی ووکسی: ۱۴۵۰۰ تا ۱۵۲۰۰ یوان در هر تن، افزایش ۱۰۰ یوانی در هر تن نسبت به هفته گذشته

خریداران طی هفته گذشته نرخ های خرید را برای تکمیل موجودی کالا افزایش داده اند و قیمت ها را کمی افزایش داده اند. فعالان بازار به دلیل پیشرفت های مثبت در صنایع پایین دستی نسبت به بازار فولاد ضد زنگ در چند ماه آینده خوشبین هستند.

به عنوان مثال ، تولید خودرو در ماه سپتامبر به ۲٫۵۴ میلیون دستگاه رسید ، که در سال ۱۴٫۱ درصد و در ماه ۱۹٫۱ درصد افزایش داشته است – طبق انجمن تولید کنندگان خودرو چین (CAAM)، ششمین ماه متوالی است که تولید خودرو رشد سالانه خود را نشان می دهد. منابع گفتند ، علاوه بر این ، تقاضای خانوار برای محصولات فولادی ضد زنگ نیز خوب است. براساس اداره ملی آمار ، شاخص قیمت مصرف کننده CPI 1.7٪ در ماه سپتامبر نسبت به سال گذشته افزایش داشته و ماهانه ۰٫۲٪ افزایش داشته است.

 

*** بازار واردات و صادرات محصولات فولادی ضدزنگ چین

قیمت ورق سرد ضد زنگ ۲ میلی متری درجه ۳۰۴: ۲،۰۳۰-۲،۰۷۰ دلار در هر تن فوب چین ، افزایش ۴۰-۶۰ دلاری در هر تن

قیمت ورق گرم ضد زنگ درجه ۳۰۴: ۱۹۳۰-۱۹۵۰ دلار در هر تن فوب چین ، افزایش ۵۰-۷۰ دلاری در هر تن

ورق سرد ضد زنگ ۲ میلی متری درجه ۳۰۴ وارداتی: ۱،۹۷۰-۲،۰۳۰ دلار به ازای هر تن ، افزایش ۲۰-۳۰ دلاری در هر تن

واردات ورق گرم ضدزنگ درجه ۳۰۴: ۱۸۳۰-۱۸۷۰ دلار به ازای هر تن سی آی اف  شرق آسیا ، افزایش ۳۰-۴۰ دلاری به ازای هر تن

افزایش یوان در برابر دلار آمریکا باعث شد صادر کنندگان فولاد ضدزنگ پیشنهادات خود را افزایش دهند. تقاضای خوب نیز از افزایش قیمت های صادراتی حمایت می کرد. منابع گفتند ، برخی از خریداران برای اطمینان از تحویل بار برای اواسط ماه دسامبر در آستانه تعطیلات روز کریسمس و سال نو ، فولاد ضد زنگ را رزرو کردند. تاجری در شرق چین به گفت که دیگران به دنبال لوازم با قیمت پایین بودند و علاقه ای به کالاهای چینی نداشتند.

ورق سرد ضد زنگ اندونزی با قیمت ۱،۹۷۰-۲،۰۲۰ دلار به ازای هر تن سی آی اف عرضه شد که طی دو هفته گذشته ۲۰ دلار به ازای هر تن افزایش یافته است. پیشنهادات ورق گرم ضد زنگ تولید شده در اندونزی ۱۸۵۰-۱۸۷۰ دلار در هر تن از شرق آسیا بود، که ۴۰-۵۰ دلار در هر تن افزایش داشت. چین این محصول را طی یک هفته گذشته خریداری کرد ، اما تناژ آن خیلی زیاد نبود. منابع بازار گفتند سهامداران کره جنوبی به دلیل موجودی زیاد فعالیت کمتری داشتند.

 

*** محصولات فولادی در بازار آسیا ، میلگرد در سنگاپور

 

قیمت میلگرد وارداتی در سنگاپور در هفته منتهی به ۱۹ اکتبر به دلیل کمبود مواد ترکیه در بازار، کمی افزایش یافت. پیشنهادات میلگرد ترکی ۴۶۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر بوده ایست ، اگرچه عرضه ترکیه برای مواد دسامبر به راحتی در دسترس نیست.

دلیل این امر آن است که ترکیه طی هفته گذشته مقادیر زیادی را به مقصد مختلف جهان از جمله برزیل ، پرو ، هنگ کنگ ، کلمبیا و پاناما فروخته است.

یک کارخانه بزرگ ترکیه ۱۱۰ هزار تن محصولات را به هنگ کنگ با قیمت ۴۷۰ دلار ، ۴۷۲ دلار ، ۴۷۴ دلار به ازای هر تن به فروش رساند. منابع بازار گفتند که قیمت معادل در سنگاپور حدود ۴۶۰-۴۶۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر است. این اجازه می دهد تا فروشندگان که به بازارهای میلگرد سنگاپور داخلی سرویس می دهند، بر اساس قیمت ۷۱۰ دلار به ازای هر تن برای خود سود به دست آورند.

 

*** بازار مفتول سنگاپور

در هفته گذشته معامله ای با قیمت معادل ۵۰۰ دلار به ازای هر تن سی اف آر برای یک محموله ۱۰۰۰ تنی از اندونزی انجام شده است ، اگرچه منابع بازار گفته اند که از آن زمان قیمت ها افزایش یافته است. پیشنهادات سیم مفتول اندونزیایی و مالزیایی ۵۰۵ دلار در هر تن باقی ماند.

یک کارخانه بزرگ تولیدی در ویتنام به عنوان بخشی از پیشنهاد ماهانه خود ، سیم مفتول را با قیمت ۵۲۰ دلار در هر تن فوب در این هفته پیشنهاد داده بود ، در حالی که یک کارخانه بزرگ تولید فولاد چین پیشنهاد خود را با ۱۰ دلار افزایش در هر تن به ۵۲۵ دلار در هر تن فوب افزایش داد. ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای واردات سیم مفتول جنوب شرقی آسیا ۵۰۰-۵۰۵ دلار در هر تن بوده است.

 

 

*** محصولات فولادی در بازار آسیا ، بیلت ایرانی

 

قیمت بیلت صادراتی ایران در هفته منتهی به ۱۴ اکتبر اندکی افزایش یافت، در آخرین دور از رزرو محصولات معامله گران قیمت های بالا را پذیرفتند. هفته گذشته، سرانجام بیشتر تولیدکنندگان ایرانی به بازار بازگشتند و معاملات تازه ای را برای حمل در ماه های اکتبر و دسامبر انجام دادند. کارخانه ها منتظر بازگشت چین از تعطیلات ملی یک هفته ای بودند تا روند بازار را ببینند.

 

*** میلگرد

قیمت داخلی میلگرد فولادی در تاریخ ۹ اکتبر با توجه به فعالیت ها در چین افزایش یافت و کارخانه های ایرانی موفق شدند در آخر هفته معاملات با قیمت های بالایی را بدست آورند. یک محموله ۳۰،۰۰۰ تنی که برای حمل در نوامبر برنامه ریزی شده بود، به یک بازرگان با قیمت ۴۱۲ دلار هر تن از بنادر جنوب ایران فروخته شد. دو محموله دیگر از کارخانه های مختلف وجود داشت که شنیده شد با قیمت ۴۱۰-۴۱۳ دلار در هر تن فوب فروخته می شود، اما میزان تناژ آنها در زمان انتشار قابل تأیید نبوده است.

یکی دیگر از تولیدکنندگان ایرانی ادعا کرد که دو محموله در مجموع ۶۰ هزار تنی فروخته است که هر کدام ۴۱۵ دلار به ازای هر تن فوب است، اما برخی منابع شنیده اند که این کارخانه فقط یک بار ۳۰ هزار تنی را که برای حمل در نوامبر برنامه ریزی شده بود، با قیمت ۴۰۹ دلار به ازای هر تن فوب معامله می کند. به گفته یک منبع، کارخانه دیگری ۳۰،۰۰۰ تن بیلت برای دسامبر با قیمت ۴۰۷ دلار هر تن فوب فروخته است.

 

*** بیلت

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای بیلت صادراتی ایران ۴۰۷-۴۱۳ دلار به ازای هر تن فوب بود، در حالی که قیمت قبلی آن ۴۰۵-۴۱۰ دلار بوده است. روز قبل به دلیل تضعیف بازار سهام و موجودی زیاد کارخانه ها، فعالیت خرید در بازار میلگرد چین کم رنگ شد.

پیشنهادات مشتریان در تایلند در محدوده ۴۳۵-۴۴۰ دلار به ازای هر تن سی اف آر شنیده شد، که بدون در نظر گرفتن سود و هزینه های اضافی به ۳۹۵-۴۰۰ دلار در هر تن فوب می رسد. تاجری گفت:” بازار در اندونزی آرام است و آنها تا سال دیگر فرصتی برای بهبود ندارند. به عنوان یک استثنا، آنها ممکن است مقداری بیلت و اسلب بخرند. من معتقدم تمام محموله های رزرو شده توسط بازرگانان به اردن ، مصر و سودان می رود.”طی هفته های اخیر بیلت ایران در بازار خاورمیانه و شمال آفریقا مورد تقاضا بوده است. یک محموله ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ تنی اخیراً در قطر با قیمت حدود ۴۴۵ دلار در هر تن تحویل داده شده است. به گفته فعالان بازار، هزینه حمل و نقل در خلیج فارس ۱۵-۱۶ دلار در هر تن است که باعث جذابیت بیلت ایرانی برای شرکت های تجاری در منطقه می شود.

 

*** بازار ویتنام

 

خریداران حداقل چهار محموله ورق گرم وارداتی را در ۱۹ اکتبر رزرو کرده اند، روسیه ، چین و قزاقستان از عمده ترین تأمین کنندگان هستند. یک خریدار محموله بزرگی از فولاد را برای ساخت لوله از آهن و فولاد مگنیتوگورسک روسیه (MMK) با قیمت ۵۱۰ دلار به ازای هر تن خریداری کرد. بخشی از محموله های ژانویه حدود ۳۰،۰۰۰ تن توسط یک تاجر کره جنوبی آماده شد.

 

شنیده شد که خریدار دیگری محموله ی لوله فولادی را از تأسیسات عمده فولاد سازی قزاقستان با همان قیمت خریداری کرده است. شنیده ها حاکی از آن است که بازرگانان محموله ورق گرم را با قیمت ۵۲۰ دلار به ازای هر تن و ۵۲۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر از چین خریداری کرده اند که حداقل شامل یک محموله ۳۰،۰۰۰ تنی است.

 

*** کارخانه Formosa Ha Tinh Steel

فعالان بازار تعجب کردند که معاملات مربوط به ورق گرم وارداتی در هفته گذشته منعقد شده است ، به ویژه تولید کننده عمده داخلی Formosa Ha Tinh Steel Corp  که در ۱۵ اکتبر محموله های اکتبر را آزاد کرده است. یک منبع خریدار در ویتنام گفت:” بعید است که کاربران آن مواد وارداتی را خریداری کرده باشند زیرا به احتمال زیاد هنوز در حال مذاکره با Formosa Ha Tinh Steel Corp برای محموله های داخلی هستند.” Formosa Ha Tinh Steel  مطابق روند نزولی قیمت ورق گرم در آسیا ، قیمت پیشنهادی خود را برای بازارهای صادراتی تقریباً به میزان ۱۵ دلار در هر تن کاهش داد.

منابع بازار گفتند که Formosa Ha Tinh Steel مذاکرات خود را با حدود ۵۳۰ دلار در هر تن سی آی اف برای ورق گرم  SAE1006 آفاز کرده کرده است ، در حالی که پیشنهاد قبلی آن برای این محصول ۵۳۵ دلار در هر تن بوده است.  این شرکت ورق گرم مخصوص لوله سازی و  SS400 را با قیمت ۵۲۵ دلار در هر تن سی آی اف پیشنهاد داده است.

 

منبع: متال بولتن

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.