یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
تحلیل اقتصادی:

تبعات ادغام بانک ها

شناسه : 36773 ۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
موضوعی که به شدت بر موضوع ادغام برخی از بانک هاتاثیر گذاشته است بحث تحولات بازار سرمایه در بازار ایران است.همانطور که قبلا مورد بررسی قرار گرفته بود شرایط بازارهای مالی ایران در مراحل گذار قرار گرفته است.
تبعات ادغام بانک ها
پ
پ

موضوع ادغام بانک ها مسئله ای است که پیشینه ای است بیش از سه دهه در اقتصاد ایران دارد.بسیاری از تحلیلگران اقتصادی برای ادغام بانک ها مزایا و معایبی را در نظر می گیرند که در این تحلیل به این موارد اشاره خواهیم کرد. لطفا تا پایان همراه آرتان پرس باشید.

یکی از تبعات ادغام بانک ها از نگاه مثبت به این شکل است که بانک مرکزی فرایند چابک سازی را طی خواهد کرد. استقلال بانک مرکزی به تزریق آرامش در بازارهای مالی منجر و آرامش در این بازارها باعث تسریع فعالیت ها در اقتصاد کشور می شود.

باید بدنه ی بانک مرکزی سبک تر بشود تا بتواند فرایندهای سیاستگذاری را بهتر از هر زمان دیگری سپری کند. در صورتی که بدنه ی بانک مرکزی سنگین باشد و سهم بانک های خصوصی بالا برود شاهد کاهش سرعت عمل در اجرای دستورات کنترلی در بازارهای مالی کشور خواهیم بود. در خصوص عملکرد حاکمیتی بانک مرکزی در طول ۶۰ سال گذشته، به طور کلی بانک مرکزی در این ۶ دهه در یک سیکل قابل اعتنا حرکت کرده به طوری که در دوره هایی با اعمال سیاست های تحول گرایانه، بازدارنده، حمایتی و حتی دستوری نسبت به نظارت بر بازار پول و ارز کشور و رفع چالش ها اقدام کرده است.

 

*** مهم ترین اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

بانک مرکزی برای کنترل شرایط بازار نیاز به یک سری استراتژی های نوین بانکداری دارد که باعث شفافیت عملکرد بانک های دولتی و خصوصی کشور می شود. مهم ترین اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی از زبان رئیس کل بانک مرکزی به موارد گسترده ای نظیر سامان‌دهی بانک‌های ناسالم، کاهش تسلط سهامداران عمده بر آن بانک‌ها، اصلاح ضوابط تایید صلاحیت مدیران، ادغام بانک‌ها و مؤسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، تدوین و اجرای سیاست‌گذاری نوین پولی، وضع مقررات جدید در تراکنش‌های بانکی، تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه امهال مطالبات معوق بانک‌ها اشاره کرد.

در راستای تحول نظام بانکداری در کشور شاهد سرعت در ادغام بانک ها هستیم. پروژه ادغام بانک‌های نظامی که از دو سال پیش کلید خورده، در سال جاری با ادغام دو بانک حکمت ایرانیان و مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر در آینده نزدیک روزهای پایانی خود را سپری می‌کند اما آنچه در این زمینه حائز اهمیت و جای سوال است، نحوه ارائه خدمات‌ بانکی به مشتریان این بانک‌هاست که چه تغییراتی می‌کند و از طریق چه بستری میسر می‌شود؟

موضوعی که به شدت بر موضوع ادغام برخی از بانک هاتاثیر گذاشته است بحث تحولات بازار سرمایه در بازار ایران است.همانطور که قبلا مورد بررسی قرار گرفته بود شرایط بازارهای مالی ایران در مراحل گذار قرار گرفته است. بورس بزرگ شده است، کم کم وارد معادلات سیاسی خواهد شد، دیگر شنیدن نام نمادها در کوچه و خیابان و مهمانی‌ها عادی خواهد شد، همه  نهادهای مالی را خواهند شناخت و فضای بورس مانند بانک برای همه آشنا خواهد بود.

 

*** ادغام بانک ها قدرت مبادلاتی آنها را افزایش داد

در شرایطی که بازار سهام بزرگ شده باشد و حجم سرمایه های ورودی از سرمایه های خروجی بیش تر باشد بخش زیادی از پول مردم در بورس رسوب خواهد کرد و نهادهای مالی بسیار قدرتمندی در بازار شکل خواهند گرفت. به نظر رویکرد نهادهای مالی  این خواهد بود که کم کم به سمت ادغام پیش خواهند رفت و شاید قدرت نهادهای مالی در آینده ای نه چندان دور از بانک ها بیشتر شود. لذا در شرایط فعلی بانک ها نباید از بازارهای مالی عقب بمانند.

عقب افتادگی بانک ها از بازارهای مالی تبعات سنگینی برای بانک خواهد داشت. به احتمال زیاد توان بازارگردانی از بانک ها گرفته خواهد شد و این موضوع دو سناریو را به وجود خواهد آورد. یا بانک ها مسیر ورشکستگی را طی می کنند و یا روند خدمات دهی این بانک ها از مسیر عادی خود خارج می شود.لذا ضروری است که با ادغام بانک ها قدرت مبادلاتی بانک ها را افزایش داد و بانک ها را از مسیر بنگاهی شدن خارج کرد.

موضوع ادغام سیستم بانکی را تقویت می کند. از طرفی سیاست های کلی بانک های خصوصی و نظامی تفاوت زیادی با هم ندارند و این همگرایی در مبادلات و حزاین پولی سبب می شود تا یک بانک قدرتمند به جای دو بانک متوسط به وجود آید. با ادغام دو واحد، سرمایه واحد ادغام شده معادل مجموعه سرمایه‌های هر دو واحد خواهد بود.یک بانک بزرگ کارایی بیشتری نسبت به دو بانک کوچک خواهد داشت که شامل تعهدات و اعتبارات نزد مشتریان و ارتباط با سایر بانک‌ها است و سرمایه بانک در این میان حرفی مهم برای گفتن دارد.

 

*** نیروی انسانی کمتر با ادغام بانک ها

موضوع دیگری که در تحلیل های کمتری به آن پرداخته شده است موضوع کاهش هزینه های راه اندازی شعب و نیروی انسانی است. ادغام بانک ها می تواند توسط نیروی انسانی کمتری عملیاتی شود و بروکراسی کاغذی فرایندهای بانکی را به شدت کاهش دهد. وقتی دو یا چند بانک با یکدیگر ادغام شوند، تعداد شعب نیز کاهش می‌یابد که منجر به صرفه جویی در هزینه‌ها خواهد بود که تنها عامل مهم برای ادغام دو بانک‌ است.

تبعات منفی ادغام بانک ها به اندازه تبعات مثبت آن اثرگذار هستند. یکی از بزرگترین تبعات منفی ادغام بانک ها از بین رفتن اعتماد تأمین کنندگان بانک‌هاست. در چنین شرایطی باید بانک مرکزی دیدگاه محکمی را برای سپرده گذاران عرضه کند و دلایلی محمی برای این ادغام داشته باشد. لذا لازم است موافقت اصولی بانک مرکزی در مورد ادغام اخذ شده و سپس موضوع در مجامع عمومی بانک‌های ادغامی مورد موافقت قرار گیرد تا موجب سلب اعتماد بیشتر آن‌ها نشود.

این ذهنیت که قبلا در بانک قبلی نقطع ضعفی وجود داشته که در یک بانک دیگر ادغام شده روند بی اعتمادی سپرده گذاران را با سرعت بیشتری در پی خواهد داشت و می تواند به خروج سرمایه از بانک ادغام کننده بیانجامد. این جا به جایی پول و اتمام دریافت خدمات از بانک های ادغامی می تواند ضربه های سنگینی در روند تامین بودجه بانک ها بر جای بگذارد.

در مجموع روند ادغام بانک ها در شرایط اقتصادی کشور اقدامی مثبت است و باید روند آن با استانداردهای روز و تجربه ی کشورهای پیشرفته صورت پذیرد. روند آهسته و پیوسته در روند ادغام بانک ها ضامن موفقیت این فرایندها خواهد بود. باید بررسی کرد که بانک مرکزی در بازه ای کوتاه مدت تا چه اندازه در این مسیر موفق خواهد بود.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.