آغاز روند غنی سازی ۲۰ درصد ایران - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ 1 رمضان 1442 Monday, 12 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس

آغاز روند غنی سازی ۲۰ درصد ایران

شناسه : 38022 ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲
دولت با وجود عقبه ای از نارضایتی ها در این طرح به اجرای آن تن داده است. در همین راستا رئیس جمهور در روزهای گذشته دستور راه اندازی غنی سازی ۲۰ درصد را صادر نمود
آغاز روند غنی سازی ۲۰ درصد ایران
پ
پ

غنی سازی ۲۰ درصد اورانیوم ایران در فردو موضوعی است که روز گذشته به شکلی رسمی از مبادی سیاسی ایران مطرح شد و آزانس انرژی اتمی نیز آن را تایید کرد. این اتفاق در واپسین روزهای ریاست جمهوری ترامپ می تواند پیامدهایی را در سطح سیاسی در منطقه به همراه داشته باشد.

البته این موضوع اقتدار ایران در پافشاری به آرمان های هسته ای خود نشان می دهد اما رفتار غیرمنتظره ی رئیس جمهور آمریکا موضوعی است که زیر ذره بین تحلیلگران سیاسی قرار گرفته است. لطفا تا انتها همراه آرتان پرس باشید تا این موضوع را به تحلیل و با تکانه های دریافتی آن مورد بررسی قرار دهیم.

پس از تایید خبر افزایش سطح و تناژ غنی سازی اورانیوم در ایران سخنگوی دولت درباره چگونگی اجرایی شدن آیین نامه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها در نشستی به بسط موضوع پرداخت. این اتفاقات در راستای حمایت و ورود مجلس به بحث غنی سازی پررنگ شد. دولت پیش از این هم اعلام کرده که قانون مصوب مجلس را لازم الاجرا می‌داند و به آن پایبند خواهد بود.

 

*** مخالفت دولت با طرح غنی سازی ۲۰ درصد

دولت در خصوص ورود به این فاز از غنی سازی با احتیاط برخورد کرده است چرا که در شرایط فعلی به هیچ عنوان به دنبال بهانه دادن به دست آمریکا نیست. هرچند دولت از ابتدا این طرح را به مصلحت ندانسته و به خاطر طرف مشورت قرار نگرفتن دولت در تصویب نهایی آن انتقادهایی را وارد می‌دانست اما این مسائل تاثیری بر تعهد دولت به اجرای این قوانین نداشته است.

دولت با وجود عقبه ای از نارضایتی ها در این طرح به اجرای آن تن داده است. در همین راستا رئیس جمهور در روزهای گذشته دستور راه اندازی غنی سازی ۲۰ درصد را صادر نمودند و از ساعاتی پیش پس از انجام اقدامات اولیه از قبیل اطلاع‌رسانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تحویل پرسشنامه طراحی بر مبنای تعهدات پادمانی کشور، فرآیند تزریق گاز شروع شد و تا ساعاتی دیگر اولین محصول  UF6 به دست خواهد آمد.

 

*** واکنش رژیم صهیونیست

این اقدام ایران در اولین ساعات درز اخبار ارتقای سطح غنی سازی بازتاب های بین المللی قابل توجهی را به همراه داشته است. نخست وزیر رژیم صهیونیستی دوشنبه بعد از ظهر در ادامه گزافه گویی‌های همیشگی درباره ایران، اینبار مدعی شد  که هدف  تهران از سرگیری غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم ساخت  سلاح‌ هسته‌ای است. این توجیهات بارها از طرف اسرائیلی مطرح شده است ولی دفاعیه های سطحی سبب شده تا بیانیه های صادر شده از سوی آنها وجهه ی قانونی نداشته باشد.

نخست وزیر رژیم اسرائیل درباره از سرگیری غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم از سوی ایران گفت، هدف ایران ساخت جنگ افزار هسته‌ای است و تل آویو هرگز این امکان را به ایران نمی‌هد. نتانیاهو مدعی شد که تصمیم ایران در از سرگیری غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم تنها تلاش برای ادامه دادن به هدف خود در توسعه برنامه هسته‌ای نظامی است.

 

*** ایده اصلی طرح غنی سازی ۲۰ درصد از مجلس

ایده ی اصلی این طرح از سوی مجلس ارائه شده بود. در راستای پاسخ به تنش های ایجاد شده ی منطقه ای ،مجلس شورای اسلامی ،در پاسخ به روند اقدامات خصمانه امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و همراهی کشورهای اروپایی با آن، طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به تصویب نهایی رساندند. اجرای این طرح با فوریت به دولت واگذار شد و دولت این طرح را در روز گذشته به اجرا درآورد.

براساس ماده ۱ مصوب این طرح در راستای تامین شروط ۹ گانه مقام معظم رهبری در خصوص توافق هسته‌ای، سازمان انرژی اتمی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، جهت مسائل صلح آمیز نسبت به تولید اورانیوم با غنای ۲۰درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کند و همچنین سازمان مذکور موظف است نیاز کشور برای مصارف صلح آمیز به اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند.

 

*** بازخوردهای جهانی

یکی دیگر از بازخوردهای جهانی این موضوع به نشریان بین المللی بر می گردد. در همین راستا روزنامه وال استریت ژورنال در همین رابطه در روزهای گذشته نوشت که ایران در نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  قصد خود برای آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم را  خبر داده است. این موضوع سبب شده است که فصل جدیدی از اقدامات هسته ای ایران به وقوع بپیوندند و باید منتظر ماند و نتیجه را با جزئیات مورد واکاوی قرار داد.

بد نیست بدانیم بیش از ۵۰ کشور دنیا از مزایای انرژی هسته‌ای استفاده میکنند درحالیکه کمتر از ده کشور تکنولوژی “غنی سازی اورانیوم” دارند. صنایع مختلفی مانند انرژی، آب و فاضلاب، حمل و نقل، پزشکی، میراث فرهنگی، کشاورزی و… صنایعی هستند که می توان از انرژی هسته ای در آنها بهره برد. همچنین حدود ۷۰ کشور جهان از صنعت فضایی در صنعت سرگرمی، صنایع نظامی، پیش بینی آب و هوا، کشاورزی و غیره استفاده می کنند درحالیکه حدود ۱۰ کشور، تکنولوژی ساخت و ارسال ماهواره به فضا را دارند.

امارات متحده عربی، به عنوان اولین کشور عربی، ماهواره  امید را با موفقیت در مدار مریخ قرار داد. این طرح با مشارکت آمریکا در ساخت ماهواره و ژاپن در پرتاب آن، به انجام رسید. هفته گذشته نیز، اولین رآکتور هسته ای جهان عرب در “نیروگاه براکه امارات” راه اندازی گیرد. ظرفیت تولید این نیروگاه، ۵,۶۰۰ وات برق (بیش از ۵ برابر ظرفیت نیروگاه هسته ای بوشهر) است که قرارداد ساخت این نیروگاه، با شرکت برق کره جنوبی “کپکو” در سال ۲۰۰۹ و به مبلغ ۳۰ میلیارد دلار امضا شد.

 

*** صنعت هسته ای و هوافضا در کشورهای حوزه خلیج فارس

مترو دبی نیز که جزو پیشرفته ترین متروهای دنیا است توسط یک کنسرسیوم فرانسوی، ترکیه ای و اسپانیایی دقیقا در زمان برنامه ریزی شده(۲۰۰۹٫۰۹٫۰۹)، افتتاح گردید. نکته مهم در هر سه این طرحها این است که امارات برعکس تصور ما، همه تخم مرغهای خود را در سبد آمریکا نگذاشته و توانسته هم با کشورهای شرقی و هم با کشورهای غربی مراوده و تعامل فنی و اقتصادی داشته باشد.

بدین ترتیب، امارات، هم در کلوپ کشورهای هسته ای و هم در کلوپ کشورهای فضایی وارد شد. کشوری که تا ۵۰ سال قبل، مستعمره بریتانیا محسوب و وضعیت اقتصادی بسیار بغرنجی داشت امروزه به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل شده است. این کشور جزو کشورهای برتر جهان در تولید ناخالص داخلی و پاسپورت آنها، طی سالیان اخیر جزو ۵ پاسپورت معتبر دنیا بوده است. همچنین بزرگترین ناوگان حمل و نقل هوایی جهان و شلوغ ترین فرودگاه جهان به این کشور تعلق دارد. این کشور با رتبه اعتباری ۲ موسسه OECD (رتبه ایران، ۷ است) در سال ۲۰۱۸ توانست بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار( دو برابر فروش نفت یکساله ایران) سرمایه گذاری خارجی، جذب نماید. این کشور میزبان دفاتر منطقه اکثر شرکتهای بزرگ بین المللی است

چگونه این کشور توانست بدون هزینه سیاسی و تحریم و فشار بین المللی به آنچه دست یابد که ایران با هزینه های سرسام آور سیاسی و اقتصادی دست یافته است؟

 

*** تجربه صنعت هسته ای و هوافضا در کشورهای همسایه

استفاده کردن از مواهب فراوان صنعت هسته ای و هوافضا لزوما نیاز به در اختیار داشتن تمام چرخه این صنایع نیست. صنعت هسته ای و هوافضا مانند هواپیماسازی، صنایع با تکنولوژی بالا (High Tec) محسوب می شوند که نیاز به صرف وقت و هزینه های زیاد جهت تکمیل زنجیره ارزش آنها وجود دارد از این رو کشورهای جهان بجای تکیه صرف بر توان داخلی و بومی سازی تمام چرخه این صنایع، سعی در هم افزایی و تقسیم هزینه ها بین خود کرده اند. به عنوان مثال، در تولید هواپیمای ایرباس، بیش از ده کشور دنیا همکاری دارند یا کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا، آلمان، بلژیک و فرانسه نیز به تنهایی غنی سازی اورانیوم نداشته و در کنسرسیوم های غنی سازی اورانیوم با دیگر کشورها، مشارکت دارند.

 

 

آرتان پرس

 

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.