تبعاتی که طرح استیضاح برای ترامپ داشت - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آنچه بر ترامپ در این چند روز گذشت

تبعاتی که طرح استیضاح برای ترامپ داشت

شناسه : 39116 ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷
درصورتی که طرح استیضاح ترامپ به سرانجام می رسید عواقب بدی در انتظار ترامپ می بود. اما بنیان‌گذاران آمریکا برای عدم‌تاثیرپذیری مهم‌ترین نهاد سیاسی کشور از بازی‌ها و جناح‌بندی‌های سیاسی در کنگره آمریکا تلاش کرده اند که امکان برکناری عالی‌ترین مقام سیاسی و فرمانده کل قوا را توسط مجلس سنا محدود کنند.
تبعاتی که طرح استیضاح برای ترامپ داشت
پ
پ

دونالد ترامپ رئیس جمهور به انتها رسیده ی آمریکا در سخت ترین روزهای حیات سیاسی خود به سر می برد. در واپسین روزهای ریاست جمهوری ترامپ به عنوان رئیس جمهور قانون‌گریز ایالات متحده آمریکا، در شرایطی که طرح استیضاح ترامپ از سوی سنای آمریکا در حال بررسی بوده، سیاست فشار حداکثری بر کشور جمهوری اسلامی ایران، از سوی دولت بی‌تعهد و قانون‌گریز آمریکا در حال اجرا و تکرار است. موضوع تحریم ها بهانه ای شد تا آخرین فریم سیاسی او را در این بخش به تحلیل بپردازیم.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** فعالان فولاد در لیست جدید تحریم های ترامپ

در اقدامی تازه، وزارت خزانه‌داری آمریکا چند نفر از فعالان حوزه فولاد را در لیست تحریم‌های آمریکا اضافه کرده است که عنوان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه نیز در میان آن‌ها به چشم می‌خورد. در روزهای اخیر چند فرد و شرکت ایرانی در آخرین روزهای دولت ترامپ، به لیست تحریم‌های آمریکا افزوده شد: «حمید رضا عظیمیان» در ارتباط با ‌شرکت فولاد مبارکه ایران و «محمد رضا مدرس خیابانی» در ارتباط با خطوط کشتیرانی ایران.

پیش از این شرکت فولاد مبارکه چهار مرحله توسط آمریکا تحریم شده بود و این بار مستقیماً مدیرعامل فولاد مبارکه مورد تحریم واقع شده است. شرکت‌های ایرانی تحریم‌شده: شرکت ایران ترانسفو، شرکت توزیع ترانسفورمر زنجان، سازمان صنایع هوا فضای ایران، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، صنایع هوایی ایران، خطوط کشتیرانی ایران، سازمان صنایع دریایی ایران، شرکت خطوط دریایی پیام سفیران دریا.

 

*** طرح استیضاح ترامپ تصویب شد

از سوی دیگر اما مجلس نمایندگان آمریکا انتقام ایران از ترامپ را گرفت. مجلس نمایندگان آمریکا با تعداد رأی کافی، طرح استیضاح «دونالد ترامپ» را تصویب کرد. این طرح با ۲۲۹ رأی موافق و ۱۹۷ رأی مخالف به تصویب رسید. ۱۰ نماینده جمهوری‌خواه در میان رأی دهندگان مثبت به این طرح بودند.

طرح استیضاح ترامپ  قرار بود به مجلس سنای آمریکا فرستاده می‌شود تا در جلسه‌ای دوباره به رأی گذاشته شود. هر چند خطر از بیخ گوش ترامپ گذشت و گرنه درصورتی که طرح استیضاح ترامپ به سرانجام می رسید عواقب بدی در انتظار ترامپ می بود. در صورت تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس سنا ترامپ از تصدی مقامات دولتی در آینده علی الخصوص شرکت مجدد  در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴.منع می شد

در صورت موفق بودن استیضاح، او مجبور بود از مزایای زیر بر اساس قانون «رئیس‌جمهور سابق» صرف‌نظر کند:

 

*** تبعات استیضاح ترامپ برای او

اول، مستمری مادام العمری در حدود ۲۱۹۰۰۰ دلار در سال. دوم، حقوق مخصوص سفر به میزان یک میلیون دلار در سال. سوم، هزینه حفظ دفتر و استخدام کارمندان در حدود ۹۶۰۰۰ دلار در سال. چهارم، حق درمان در بیمارستان نظامی و بیمه درمانی مادام العمر. پنجم، هزینه‌های حفاظت فیزیکی وی توسط سرویس مخفی که دولت متقبل می‌شود.

در هر صورت، وی با ترک دفتر رئیس جمهوری مصونیت خود را نیز از دست می‌دهد و سپس او را می‌توان به خاطر نقش خود در حمله به کنگره تحت پیگرد قانونی قرار داد

در مورد مساله استیضاح ترامپ یک تصور غلط در ایران رایج است و معمولا مساله استیضاح را با موضوع محاکمه اشتباه می‌گیرند. طبق قانون اساسی آمریکا موضوع استیضاح در ید اختیار مجلس نمایندگان است و این مجلس سفلی می‌تواند با یک اکثریت ساده به طرح استیضاح رای دهد و آن را عملیاتی کند.

اما بنیان‌گذاران آمریکا برای عدم‌تاثیرپذیری مهم‌ترین نهاد سیاسی کشور از بازی‌ها و جناح‌بندی‌های سیاسی در کنگره آمریکا تلاش کرده اند که امکان برکناری عالی‌ترین مقام سیاسی و فرمانده کل قوا را توسط مجلس سنا محدود کنند.

از همین رو قانون اساسی آمریکا اختیار استیضاح را به مجلس نمایندگان داده، ولی صلاحیت محاکمه و برکناری رئیس‌جمهور را به مجلس سنا واگذار کرده تا جایگاه عالی‌ترین مقام سیاسی کشور از درگیری‌های روزمره‌ سیاسی مصون بماند.

 

*** شرط استیضاح ترامپ

این مجلس تنها در شرایطی می‌تواند حکم به برکناری یک رئیس‌جمهور بدهد که حداقل دو سوم کرسی‌ها یا ۶۷ رای را با خود همراه کرده باشد. بنابراین خلط دو موضوع استیضاح و محاکمه و برکناری، خروج از استانداردهای حقوق اساسی آمریکا است.

اما حال چالش مهم این است که طرح استیضاح ترامپ در شرایطی مطرح شده بود که تنها دو روز به ۲۰ ژانویه و انتقال قدرت در آمریکا باقی مانده بود و مجلس سنای ایالات‌متحده تا ۱۹ ژانویه در تعطیلات به سر می‌برد.

 

*** آخرین تلاش های ترامپ برای انزوای ایران

اما ترامپ در چند روز آخرین ریاست جمهوری خود بیکار ننشسته و آخرین تلاش ها را برای انزاوی ایران انجام داده است. به دنبال بدهی بیش از ۱۶میلیون دلاری ایران در پرداخت حق عضویت در سازمان ملل دبیر کل سازمان ملل در نامه ای اعلام کرده ایران  به همراه ۹ کشور دیگر حق رای در مجمع عمومی ملل متحد نخواهند داشت. از آن جایی که سازمان ملل در دست طرفداران ترامپ است تلاش ترامپ بر این بوده تا رای ایران در این نهاد بین المللی را خنثی کند.

در میان این ۱۰ کشور غالبا فقیر آفریقایی بیشترین میزان بدهی متعلق به ایران است. ایران به دلیل تحریم های مالی و بانکی آمریکا قادر به جابجایی منابع مالی خود در بانک های خارجی نیست و به همین خاطر از سال ۲۰۱۸ دیون و حق عضویت خود را به سازمان ملل پرداخت نکرده است.بدهی ایران بیش از ۱۶ میلیون دلار است.

بر اساس بند ۱۹ منشور ملل متحد اگر سازمان ملل تشخیص دهد عدم پرداخت حق عضویت کشورها خارج از حیطه اختیارات و کنترل کشور مقروض است این سازمان میتواند کشور مقروض را از تعلیق حق رای مستثنی کند.

با این حال در نامه ۱۳ ژانویه آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل تاکید شده ایران به همراه کشورهای لیبی، کومور، جمهوری آفریقای مرکزی، سودان جنوبی، سومالی،پرنسیب، نیجر، کنگو و زیمبابوه به دلیل عدم پرداخت حق عضویت برای مدت بیش از ۲ سال در معرض محرومیت از حق رای هستند.

 

*** تدابیر امنیتی گسترده آمریکا در روز تحلیف بایدن

اف‌بی‌آی نسبت به وقوع اعتراضات مسلحانه در واشنگتن و ۵۰ ایالت دیگر در آستانه تحلیف جو بایدن هشدار داده و همین امر تدابیر امنیتی گسترده‌ای به راه انداخته است. اگر دونالد ترامپ با استناد به متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا برکنار شود، گروهی مسلح قصد دارد دست به «اعتراضاتی عظیم و مسلحانه» در شهر واشنگتن بزند.

«تظاهرات مسلحانه در مجالس همه ۵۰ ایالت آمریکا از روز شانزدهم تا بیست ژانویه برنامه‌ریزی شده، و در پایتخت آمریکا هم این تاریخ احتمالا از هفدهم تا بیستم ژانویه برمی‌گردد.»

گفته شده هواداران ترامپ برنامه ریخته‌اند اعتراضی را در برابر مقر توییتر در سن‌فرانسیسکو هم برگزار کنند. ترامپ حالا به تلگرام روی آورده و اخبار خود را از طریق این شبکه اجتماعی منتشر می‌کند. سناتور کریس مورفی گفته مشخص نیست که آیا گارد ملی برای حفاظت از پایتخت این کشور کافی خواهد بود یا خیر.

 

*** تعطیلی کامل و منع آمد ‌و شد در روز تحلیف بایدن

شهردار واشنگتن از وزارت امنیت داخلی آمریکا خواسته است تا ۲۴ ژانویه مجوزهای گردهمایی عمومی را ملغی کند. در مرکز ایالت‌ها هم فرمانداران در آستانه تحلیف وضعیت هشدار اعلام کرده‌اند. شهر واشنگتن در روز تحلیف، در حالت تعطیلی کامل و منع آمد ‌و شد به سر می‌برد.

برخی شهرها و ایالت‌ها از شهروندان خود خواستند در روز بیستم ژانویه از منازل خود خارج نشوند. همچنین کاخ سفید اعلام کرد رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه یک اعلامیه برقراری وضعیت فوق‌العاده را به مناسبت مراسم تحلیف در واشنگتن مورد تایید قرار داد که تا ۲۴ ژانویه ادامه خواهد داشت.

به نظر می رسد که ترامپ به پایان خط حیات سیاسی خود رسیده است و این ناامنی ها در آمریکا فقط و فقط به نفع چین تمام خواهد شد که خارج از حاشیه ها به رشد اقتصادی خود و سهم حداکثری بازارهای کالایی و خدماتی فکر می کند می انجامد. لذا باید ببینیم آمریکا در مواجه با این شرایط غیرمنتظره چه رویکردی را پیش خواهد گرفت.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.