هیاهوی رسانه ای آمریکا در لغو مکانیزم ماشه - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
تحلیل سیاسی:

هیاهوی رسانه ای آمریکا در لغو مکانیزم ماشه

شناسه : 41025 ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
شاید با نگاه سطحی برخی تصور کنند که این رفتار دولت آمریکا اقدام مثبتی محسوب می شود.اما برای این موضوع به زمان بیشتری نیاز است.چرا که لغو مکانیزم ماشه اقدام قطعی دولت بایدن نیست و این موضوع را باید ثمره ی قدرت سازمان ملل و شورای امنیت دانست. البته نمی توان انکار کرد که قدم های مثبت خوبی برداشته شده ولی باید توجه داشت که هنوز قدم اصلی برداشته نشده و اینها همه رفتارهای پروپاگاندایی و شعاری بیش نیستند
هیاهوی رسانه ای آمریکا در لغو مکانیزم ماشه
پ
پ

آمریکایی ها استاد رسانه ای کردن محتواهایی هستند که شاید تاثیر زیادی در روند معادلات جهانی نداشته باشد و فقط به دنیال این هستند که افکار جهانی را به سمت و سویی که امتیاز بیشتری برای آنها در بر دارد بکشانند. پس کشیدن آمریکا از طرح اجرای مکانیزم ماشه در شورای امنیت پس از آن رخ داده که کلا این پیشنهاد در شورای امنیت رد شده و بودن یا نبودن آن تاثیر چندانی نخواهد گذاشت. عملا شورای امنیت باعث عقب نشینی آمریکا شد و آمریکا از این موضوع به نفع خود استفاده کرد. در ادامه به جزئیات این طرح خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** ترامپ معمار و افتتاح کننده ی مکانیزم ماشه بر علیه ایران

ترامپ معمار و افتتاح کننده ی مکانیزم ماشه بر علیه ایران بود. اما تداوم این اقدامات مسیر را برای حذف او از سیاست های جهانی رقم زد.عملا دود این اقدامات به چشم خودش رفت و در شرایطی کاخ سفید را ترک کرد که کمترین حمایت را از سمت اروپایی ها و شرقی ها از آن خود کرد.عملا ترامپ نماد یک شعله ی آتش قوی ولی بی دوام بود که مدتی دنیا را به خود معطوف کرد و نهایتا بدون هیچ دستاوردی از مسیر سیاست خارج شد.

ترامپ بعد از سلسله اقداماتی برای بی ثمر و بی نتیجه کردن برجام در راستای فشار حداکثری به ایران و اقتصاد کشور مسئله مکانیزم ماشه را در شرایطی مطرح کرد که دیگر عضوی از برجام نبود. مهر ماه امسال بود که ترامپ در واپسین ماه های ریاست جمهوری خود با اتکا به قدرت از یک طرف و بی اعتنایی به قانون و نظم جهانی از طرفی دیگر “مکانسیم ماشه” را که در برجام آمده بود به طور یکجانبه علیه ایران فعال کرد. او انتظار داشت قدرت اصلی سازمان ملل نیز که دست شورای امنیت است در مکانیسم ماشه با خود همراه کند که موفق نشد و تصمیم داشت تحریم های سازمان ملل را تنهایی و با نفوذ و ترس جهانی که در ساختار بین المللی این ابرقدرت نهفته است به پیش ببرد.

 

*** مکانیزم ماشه چیست ؟

اما مکانیزم ماشه چیست ؟این سوالی است که شاید برای بسیاری از مردم در برخورد با این کلیدواژه ایجاد شده است.عملا این مکانیزم مسیری برای فشار آوردن به ایران برای انجام تعهدات برجامی است.مکانیز ماشه را شاید بالاترین حد فشار اقتصادی و سیاسی به ایران باید تلقی کرد. این مکانیسم به یک مشارکت‌کننده برجام اجازه می‌دهد به دنبال بازگرداندن تحریم‌های چندجانبه علیه ایران که در سال ۲۰۱۵ طبق قطعنامه ۲۲۳۱ مصوب شورای امنیت برداشته شدند، باشد.

اما مسئله اینجاست که آمریکا باید عضوی از برجام باشد تا بتواند این مکانیزم را فعال کند. آمریکای ترامپ در شرایطی صحبت از مکانیزم ماشه را مطرح کرده بود که از توافق هسته ای خارج شده بود. آمریکا به دنبال خروج از برجام در ۸ مه سال ۲۰۱۸ دیگر مشارکت‌کننده در آن نیست. در نتیجه، اعلامیه ادعایی تحت پاراگراف ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت (۲۰۱۵) که آمریکا آن را برای اعضای شورای امنیت فرستاده، فاقد اثر قانونی است. در پی آن، هر تصمیم و اقدامی که بر مبنای این روند یا پیامدهای احتمالی آن اتخاذ شود هم اثر قانونی ندارد.

 

*** هدف بایدن از لغو مکانیزم ماشه

اخیرا که آمریکا از اجرای مکانیزم ماشه دست برداشته است باید خاطر نشان کنیم که موضوعی بود که سازمان ملل اجازه ی اقدام را از آمریکا صلب کرده بود و البته بایدن به دنیال این موضوع نبود که بخواهد در بدو ورود به کاخ سفید اولین اقدام در خصوص ایران را به این موضوع اختصاص دهد.بایدن در تلاش است که در صورت به وجود آمدن شرایط مطلوب با ایران در خصوص برجام مذاکره کند و خوب می داند که ورود به این سناریو می تواند مسیر مذاکره را برای هر دو طرف به تاخیر بیاندازد.لذا تصمیم گرفت با این موضوع که دست از اجرای مکانیزم ماشه برداشته است جو هیجانی در فضای سیاسی دنیا به راه بیاندازد.

 

*** آمریکا تصمیمی برای برگشت به برجام ندارد

آمریکایی تصمیم جدی برای برگشت به برجام را ندارد.بلکه تصمیم گرفته اند مذاکرات با ایران را از لابی های موازی انجام دهند. اینکه آمریکا می خواهد در جلسه ۱+۴ با ایران به عنوان مهمان شرکت کند هم در واقع همان بحثی بود که پیشتر در مورد آن صحبت به میان آمده بود. قبلا ترامپ به دنبال این موضوع بود چرا که این دیدارها ختم به دیدار دو رئیس جمهور می شد و عملا تغذیه ی انتخاباتی دولت ترامپ را به دنبال داشت.پیش شرط ایران مذاکرات و گفتگو ها در قابل برجام بود ولی آمریکا زیر بار این موضوع نرفت و عملا شاهد آن بودیم که دیداری صورت نگرفت و این موضوع التهاباتی را در بازارهای ایران به همراه داشت.

 

*** لغو مکانیزم ماشه اقدام قطعی دولت بایدن نیست

شاید با نگاه سطحی برخی تصور کنند که این رفتار دولت آمریکا اقدام مثبتی محسوب می شود.اما برای این موضوع به زمان بیشتری نیاز است.چرا که لغو مکانیزم ماشه اقدام قطعی دولت بایدن نیست و این موضوع را باید ثمره ی قدرت سازمان ملل و شورای امنیت دانست. البته نمی توان انکار کرد که قدم های مثبت خوبی برداشته شده ولی باید توجه داشت که هنوز قدم اصلی برداشته نشده و اینها همه رفتارهای پروپاگاندایی و شعاری بیش نیستند. دولت بایدن تا تثبیت و تحقق شعارهای انتخاباتی خود در خصوص تعامل با ایران راه درازی را در پیش دارد.

 

*** موثرترین راه بازگشت به برجام است

اگر دولت بایدن مایل به پیشبرد اهداف در خصوص حل معضلات خاورمیانه است بهترین و موثرترین راه بازگشت به برجام است. باز کردن گره موجود فعلی فقط با برداشتن عملی تحریم ها برداشته می شود و اگر واقعا دولت آمریکا می خواهد حسن نیت نشان دهد آقای بایدن به راحتی با یک امضا می تواند تمام دستورات اجرایی آقای ترامپ در زمینه وضع تحریم های فرا قانونی بر علیه ایران لغو کند و بعد از آن اگر ایران به تعهدات خود در برجام بر نگشت آنها می توانند مدعی باشند.

 

*** کاهش ارزش دلار

دولت آمریکا باید رفتاری محتاطانه تر در خصوص توافق نامه های بین المللی بردارد. تا به امروز و بعد از پایان دولت ترامپ به اندازه ی کافی ارزش دلار در بازارهای جهانی افت داشته و این موضوع صرفا یک توافق سیاسی نیست و می تواند ضررهای اقتصادی در صورت عدم پایبندی آمریکا به آن را برای این کشور به همراه داشته باشد. به هر حال آمریکا از برجام خارج شد و ۸۵۰ تحریم غیر قانونی بر علیه ایران وضع کرد و نباید اینگونه باشد که به راحتی به برجام برگردد و انگار هیچ اتفاقی رخ نداده.

 

*** موضع ایران در خصوص برجام

موضع ایران در خصوص برجام باید محکم و بدون توجه به جوهای روانی باشد که از سوی اروپایی ها و آمریکایی ها نشات می گیرد. ایران از رفتارهای دوگانه ی غرب آسیب های زیادی خورده است و دیگر جایی برای تکرار اشتباهات گذشته نمانده است. این اولین بار نیست که آمریکایی ها دست به چنین کارهایی می زنند و آخرین بار هم نخواهد بود مگر اینکه یک درس سخت به آنها داده شود.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.