مسیر ناهموار تثبیت رشد اقتصادی ایران - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس:

مسیر ناهموار تثبیت رشد اقتصادی ایران

شناسه : 41997 ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
رشد اقتصادی ایران بعد از مدت حدودا سه سال مثبت شده است و این موضوع را ایران مدیون کشاورزی و بخش خصوصی است که در شرایطی که فروش نفت با چالش های اساسی همراه بودند عملا نقش خود را به خوبی ایفا کردند. تجارت ایران و اروپا در سال های گذشته افت محسوسی داشته که در شرایط فعلی می تواند حبران شود.
مسیر ناهموار تثبیت رشد اقتصادی ایران
پ
پ

بر طبق گزارش های منتشر شده از مبادی رسمی آمار و اقتصاد کشور برای اولین بار بعد از چهار سال رشد اقتصادی ایران به صورت تجمیعی مثبت شده است که این موضوع برآیند فاکتورهای سیاسی و اقتصادی مختلف در سطح تجارت بین الملل ایران است. در این یادداشت به بررسی آخرین ارزیابی های رشد اقتصاد در ایران و شرایط اقتصادی جهان خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** ارزیابی گزارش مرکز آمار از رشد اقتصادی ایران

معمولا اداره ی آمار هر کشور رسمی ترین مرکز ارائه و اشاعه ی اخبار آماری و اقتصادی یک کشور محسوب می شود و بودجه های هنگفتی برای رصد دقیق کلیه ی آمارها و شاخص های اقتصادی در کشور ها هزینه می شود. گزارش جدید مرکز آمار نشانگر رشد ١,٢- درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و  ١- درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در نه ماهه نخست سال ١٣٩٩ است. اما این درصد های منفی وقتی در کنار سایر عوامل تجاری ایران قرار می گیرند چیزی نزدیک به دو درصد رشد اقتصادی را برای ایران به ارمغان می آورند.

 

*** کارنامه ی نه ماهه رشد اقتصادی ایران

در نه ماهه نخست سال جاری ، رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی ٣ ، گروه صنایع و معادن ٠,٨ و گروه خدمات  ٣.٣- درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد داشته است. موضوع خدمات به کاهش تجارت بخش گردشگری و پزشکی سلامت برمیگردد که به شدت بر اثر کرونا این بیزنس ها ضربه خوردند و عملا گردشگری به عنوان اصلی ترین کسب و کاری بود که بعد از پاندمی کرونا تا مدت ها تعطیل بودند.

 

*** مهر ماه، نقطه ی عطق رشد اقتصادی ایران

اما روند رو به رشد اقتصاد ایران از اوایل مهر ماه آغاز شد. در فصل پاییز نیز رشد اقتصادی کشور، به مثبت ٠,٨ درصد و رشد اقتصادی بدون نفت به مثبت ٠.٢ درصد رسیده است. در این فصل رشد گروه کشاورزی به مثبت ۵.۵ درصد، گروه صنایع و معادن به مثبت ٣.٧ و گروه خدمات به منفی ١.٨ رسیده است. این رقم برای شرایطی که ایران به شدت درگیر بحرانهای سیاسی و اقتصادی و ضربات اقتصادی ناشی از کرونا بود به نوعی یک دستاورد بزرگ محسوب می شود.

 

*** نقش خصوصی ها در رشد اقتصادی ایران

عملا یکی از دلایل برون رفت ایران از چالش های اقتصادی در دوره ی ترامپ عملکرد قایل قبول شرکت های خصوصی بود که توانستند تا حد زیادی تحریم های اقتصادی را دور بزنند و با پایین آمدن ارزش پول ملی بتوانند در بازارهای جهانی به شکلی کاملا رقابتی در بازار حضور داشته باشند. تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا طی ۱۰سال اخیر با نوسان‌های زیادی همراه بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۱۰ سال گذشته (۲۰۲۰-۲۰۱۱) تراز تجاری ایران با این اتحادیه به جز سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۸، منفی بوده است. با این تفاسیر شرکت های خصوصی سعی کردند سهم دولتی ها را جایگزین کنند و عملا راه باریکی از تجارت بین الملل را برای ایران فراهم آورند.

 

*** کارنامه ی تجارت خارجی ایران و اروپا

تجارت ایران با این اتحادیه در سال ۲۰۱۱ رقم خورده است. همچنین کمترین میزان تجارت نیز مربوط به سال ۲۰۲۰ است. علاوه بر این، بیشترین صادرات ایران به اتحادیه اروپا در این دهه مربوط به سال ۲۰۱۱ و کمترین آن مربوط به سال ۲۰۱۹ بوده است. کمترین میزان واردات ایران از این اتحادیه هم در سال ۲۰۲۰ رقم خورده و بیشترین آن مربوط به سال ۲۰۱۷ است. در ابتدای این دهه (۲۰۱۱) تجارت ایران با این اتحادیه بالغ بر ۲۷ میلیارد یورو بوده که حدود ۱۷ میلیارد یوروی آن صادرات ایران به اتحادیه اروپا و بیش از ۱۰ میلیارد یورو نیز واردات این اتحادیه از ایران بوده است.

 

*** افت شاخص های تجارت ایران و اروپا

با این وجود یک سال پس از ۲۰۱۲، صادرات و واردات ایران با کاهش همراه شد؛ البته افت صادرات در مقایسه با واردات بیشتر بوده است.این روند کاهشی تا سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ ادامه یافت و افت بیشتر صادرات در مقابل واردات باعث شد تراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا از مثبت ۶/ ۶ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۱ به منفی ۲/ ۵ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۴ (بیشترین کسری تراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا طی ۱۰ سال اخیر) برسد.

 

*** کرونا، نقش اول کاهش حجم تجارت جهانی

اما ممکن است این شبه ایجاد شود که تجارت خارجی ایران با اتحادیه ی اروپا به دلیل مسائل تحریمی کاهش یافته است.اما باید اذعان داشت که کل تعاملات بین المللی در سال گذشته به حداقل میزان خود رسیده است. وفق براوردهای مقدماتی، به دنبال سقوط بی سابقه تولید ناخالص داخلی واقعی در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ ، بعد از اعمال برخی اقدامات مهار کننده کووید-۱۹ ، رشد اقتصادی در بسیاری از کشورها در فصل سوم ۲۰۲۰ افزایش قابل توجهی یافت. بعد از این بازگشت بزرگ، از سرعت رشد فصلی در فصل پایانی این سال مجددا کاسته شد.

 

*** افت همه گیر شاخص های رشد اقتصادی جهان

تقریبا همه کشورهای عضو این سازمان کاهش تولید ناخالص داخلی واقعی در سال ۲۰۲۰ را تجربه کردند. در میان کشورهای گروه ۷، نرخ کاهش تولید ناخالص داخلی واقعی برای کل سال ۲۰۲۰ از منفی ۳٫۵ درصد برای آمریکا تا منفی ۹٫۹ درصد در انگلستان متغیر بوده است. همچنین فرانسه و ایتالیا نیز در سال ۲۰۲۰، با کاهش قابل توجهی (به ترتیب منفی ۸٫۲ درصد و منفی ۸٫۹ درصد) در تولید ناخالص داخلی واقعی خود همراه بوده اند.

 

*** راه های تثبیت رشد اقتصادی ایران

اما سوال مهم اینجاست که دقیقا چه اقداماتی را می توان در ایران پیاده سازی کرد تا رشد اقتصاد ایران تدوام داشته باشد. به عنوانی دیگر عواملی که می توانند رشد پایدار اقتصادی را در ایران تضمین کنند چه مواردی هستند؟ در پاسخ باید گفت که  سرعت بخشیدن به واکسیناسیون در سراسر ایران مسئله است که باید به طور جدی به آن پرداخته شود. این اقدام تأثیرگذارترین حمایت برای بهبود اقتصاد در تمامی زمینه هاست.سرعت بخشیدن به تولید و در دسترس قرار دادن واکسن ها در سریع ترین زمان ممکن، به همکاریهای بین المللی نیاز است و ایران در این زمینه باید هر چه سریع تر اقدامات لازم را برنامه ریزی نماید.

 

*** لزوم توجه به زیرساخت های اقتصادی در ایران

موضوع دیگری که ایران باید به آن توجه کند، احیای اقتصاد بخش خدمات است. در این بازه این اقتصادی مهجور مانده و در صورت حمایت می تواند بخش اعظمی از ثروت از دست رفته از اقتصاد ایران را جبران کند. ایران باید در مرحله ی سوم به کشاورزی مدن بها بدهد و در این بازه ی حساس در محصولات کشاورزی استراتژیک خودکفا شود. اگر این سه اقدام صورت پذیرد رشد اقتصادی ایران تا یک دهه مثبت خواهد بود و این مثبت بودن قطعا تضمینی است. چرا که هزینه ها در ایران بسیار کم تر از سایر کشورهاست و ایران به راحتی می تواند تراز تجاری خود را اصلاح کند. واقعا زمان تکیه بر فروش نفت به اتمام رسیده و باید فکر و طرحی جدید را به راه انداخت.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.