ارزیابی ورلداستیل از تولید فولادخام جهانی - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ 1 رمضان 1442 Monday, 12 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ارزیابی ورلداستیل از تولید فولادخام جهانی

شناسه : 43083 ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۴
بازارهای جهانی فولاد در ماه فوریه عملکردهای متفاوتی در کشورهای مختلف را به همراه داشته است.عده ای رشد تولید را تجربه کرده اند و سایر کشورها از افت تولید فولاد خام گزارش داده اند. این موضوع در کنار اثرات ناشی از ویرس کرونا می تواند پیشران های اقتصادی دیگری داشته باشد.
ارزیابی ورلداستیل از تولید فولادخام جهانی
پ
پ

یکی از رسمی ترین و معتبرترین مبادی گزارش دهی فولاد کشورها انجمن جهانی فولاد یا به عبارتی ورلداستیل است که گزارش های ماهانه و سالانه در خصوص عملکرد فولادی کشورهای ارائه می دهد. تولید جهانی فولادخام برای ۶۴ کشور گزارش شده توسط انجمن جهانی فولاد ۱۵۰٫۲ میلیون تن در فوریه ۲۰۲۱ بوده است که ۴٫۱٪ افزایش نسبت به مشابه سال قبل ثبت کرده است. لطفا تا انتها همراه آرتان پرس باشید.

*** گزارش انجمن جهانی فولاد از تولید فولاد خام جهانی

فولادخام در صنعت فولاد نقش بسیار مهمی را ایفا میکند. تولید جهانی فولاد خام برای ۶۴ کشور گزارش شده به انجمن جهانی فولاد ۱۵۰٫۲ میلیون تن در فوریه ۲۰۲۱ بود که در مقایسه با فوریه ۲۰۲۰ رشد ۴٫۱ درصدی را نشان می دهد.  تولید جهانی فولاد خام برای سال ۲۰۲۰ به ۱۸۶۴٫۰ میلیون تن رسیده بود که در مقایسه با سال ۲۰۱۹ ۰٫۹ درصد کاهش یافته است. در ادامه به جزئیات این گزارش خواهیم پرداخت لطفا همراه آرتان پرس باشید. برآورد می شود چین ۸۳٫۰ میلیون تن در فوریه ۲۰۲۱ فولاد خام تولید کند که ۱۰٫۹ درصد نسبته به فوریه ۲۰۲۰ افزایش داشته است. هند که در آسیا بزرگترین رقیب چینی ها محسوب می شود  ۹٫۱ میلیون تن فولادخام تولید کرد که ۳٫۱ درصد کاهش نسبت به سال گذشته نشان می دهد

*** مقایسه عملکرد تولید در فوریه سال جاری با سال قبل

 ژاپن ۷٫۵ میلیون تن تولید کرد که ۵٫۶ درصد کاهش نشان می دهد. ایالات متحده ۶٫۳ میلیون تن تولید کرد که ۱۰٫۹ درصد کاهش نشان می دهد. تخمین زده می شود که روسیه ۵٫۷ میلیون تن تولید داشته باشد که ۱٫۳ درصد کاهش داشته است. کره جنوبی ۵٫۵ میلیون تن تولید کرد که ۱٫۲ درصد رشد داشته است. ترکیه ۳٫۰ میلیون تن تولید کرد که ۵٫۹ درصد رشد داشته است. آلمان ۳٫۱ میلیون تن تولید کرد که ۱۰٫۴ درصد کاهش نشان می دهد. برزیل ۲٫۸ میلیون تن ، ۳٫۸ درصد افزایش تولید کرد. اما وضعیت ایران در این گزارش کامملا متفاوت با سایر کشورهای تولید کننده ی فولادخام است. برآورد می شود که ایران ۲٫۳ میلیون تن تولید کرده است که ۱۱٫۵ درصد رشد داشته است. دلیل رشد تولید فولاد ایران را می توان در سبک متفاوت مدیریت بنگاه های صنعتی در دوره ی کرونا دانست.

*** ارزیابی بر اساس منطقه ی جغرافیایی

در خصوص منطقه ی جغرافیایی و بر اساس تولیده قاره ای در فوریه ی سال جاری باید به موارد زیر توجه داشت.

تولید فولادخام در فوریه بر اساس منطقه به شرح بیان شده در ادامه می باشد.

آفریقا – ۱٫۲ میلیون تن ، کاهش ۶٫۴ درصدی . آسیا و اقیانوسیه – ۱۰۹٫۷ میلیون تن ، رشد ۷٫۵ درصدی . اتحادیه اروپا – ۱۱٫۹ میلیون تن ، افت ۷٫۱ درصدی . خاورمیانه – ۳٫۲ میلیون تن ، افت ۰٫۹ درصدی . آمریکای شمالی – ۸٫۸ میلیون تن ، ۸٫۹ درصد کاهش . آمریکای جنوبی – ۳٫۵ میلیون تن ، ۲٫۲٪ افزایش

*** چین، رکورددار رشد تولید فولاد خام

آسیا در سال ۲۰۲۰ هزار و ۳۷۴٫۹ میلیون فولادخام تولید کرد که نسبت به سال ۲۰۱۹، ۱٫۵ درصد افزایش داشت. تولید فولاد خام چین در سال ۲۰۲۰ به ۱۰۵۳ میلیون تن رسید که نسبت به سال گذشته ۵٫۲ درصد افزایش داشت. سهم چین از تولید جهانی فولاد خام از ۵۳٫۳ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش نشان داده است.

*** کاهش تولید فولاد هند و ژاپن

 تولید فولادخام هند برای سال ۲۰۲۰ ۹۹٫۶ میلیون تن بود که ۱۰٫۶ درصد در سال ۲۰۱۹ کاهش داشت. ژاپن در سال ۲۰۲۰ ۸۳٫۲ میلیون تن تولید کرد که در سال ۲۰۱۹ این میزان ۱۶٫۲ درصد کاهش داشت. کره جنوبی ۶۷٫۱ میلیون تن تولید کرد که در سال ۲۰۱۹ با ۶٫۰ درصد افت تولید.

*** ارزیابی تولید فولاد در فوریه ۲۰۲۱ به تفکیک کشورها

چین در فوریه ۲۰۲۱ ۸۳٫۰ میلیون تن تولید فولادخام را ثبت کرده است که ۱۰٫۹ درصد در فوریه ۲۰۲۰ افزایش داشته است. هند ۹٫۱ میلیون تن تولید کرد که ۳٫۱ درصد کاهش نشان می دهد. ژاپن ۷٫۵ تن و ۵٫۶ درصد افت تولید کرد. ایالات متحده ۶٫۳ میلیون تن تولید کرد که ۱۰٫۹ درصد کاهش داشت. تخمین زده می شود که روسیه ۵٫۷ میلیون تن تولید کند که ۱٫۳ درصد کاهش دارد. کره جنوبی ۵٫۵ میلیون تن فولادخام تولید کرد که ۱٫۲ درصد رشد داشت. ترکیه ۳٫۰ میلیون تن تولید کرد که ۵٫۹ درصد رشد داشت. آلمان ۳٫۱ میلیون تن تولید کرد که ۱۰٫۴ درصد افت داشت. برزیل ۲٫۸ میلیون تن تولید کرد که ۳٫۸ درصد رشد داشت. تخمین زده می شود که ایران ۲٫۳ میلیون تن تولید داشته باشد که ۱۱٫۵ درصد رشد داشته است.

*** افت تولید فولاد خام اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا ۱۳۸٫۸ میلیون تن فولادخام در سال ۲۰۲۰ تولید کرد که در مقایسه با سال ۲۰۱۹ ۱۱٫۸ درصد کاهش داشت. آلمان در سال ۲۰۲۰ ۳۵٫۷ میلیون فولاد خام تولید کرد که نسبت به سال ۲۰۱۹ ۱۰٫۰ درصد کاهش داشت.

*** تولید منطقی فولاد خام در منطقه ی CIS

در CIS ، تولید ۱۰۲٫۰ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ بود که ۱٫۵ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش داشت. تخمین زده می شود روسیه ۷۳٫۴ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ تولید کند که ۲٫۶ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش داشته است. اوکراین ۲۰٫۶ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ تولید کرد که ۱٫۱ درصد کاهش در سال ۲۰۱۹ داشته است.

 *** عملکرد خاورمیانه در تولید فولادخام در سال ۲۰۲۰

خاورمیانه در سال ۲۰۲۰ ۴۵٫۴ میلیون تن فولادخام تولید کرد که ۲٫۵ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش داشت. برآورد می شود ایران ۲۹٫۰ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ تولید کند که ۱۳٫۴ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ است.

***عملکرد تولید فولادخام در آمریکای جنوبی

تولید سالانه فولادخام برای آمریکای جنوبی در سال ۲۰۲۰ ۳۸٫۲ میلیون تن بود که ۸٫۴ درصد در سال ۲۰۱۹ کاهش داشت. برزیل در سال ۲۰۲۰ ۳۱٫۰ میلیون تن تولید کرد که ۴٫۹ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ کاهش داشت.

*** جمع بندی

پیش بینی می شود که در سال آتی رشد تولید فولادخام به دلیل کمرنگ تر شدن بحران کرونا از سر گرفته شود. اما در این مسیر چالش هایی وجود دارد. یکی از مهم ترین چالش های تولید فولاد خام در کل کشورهای دنیا بالارفتن هزینه های تولید به دلیل بالا رفتن هزینه های پرسنل و نیروی انسانی است.در شرایط فعلی استفاده از تکنولوژی ها برای تولید فولاد خام مقرون به صرفه نیست و همواره رشد هزینه های نیروی انسانی یک چالش بزرگ در معادن سنگ آهن به حساب می آید از طرفی دیگر عدم قطعیت های ناشی از توزیع واکسن در کشورهای تولیدکننده ی فولاد مسئله ای است که سبب شده در شرایط فعلی حداکثر زمان لازم برای تولید فولاد در کل کشورها در نظر گرفته شود. برای سال ۲۰۲۱ باید منتظر ماند و فاکتور های مختلف را به تحلیل افزود. شاید برای پیش بینی روند گل سال کمی زود باشد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.