چشم انداز اقتصاد جهانی در پسا کرونا - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

چشم انداز اقتصاد جهانی در پسا کرونا

شناسه : 44826 ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
رشد اقتصاد جهانی بعد از تسریع واکسیناسیون جهانی با رشد قابل توجهی همراه شده است . کشورهای چین و آمریکا وضعیت مساعدی را در شاخص های کلان اقتصادی به دست آورده اند . کاهش نرخ بیکاری یکی از دستاوردهای قاطع دولت بایدن است.
چشم انداز اقتصاد جهانی در پسا کرونا
پ
پ

هر ساله چشم انداز اقتصادی جهان توسط پایگاه های اقتصادی و تحلیلی بین المللی مورد ارزیابی قرار می گیرد و به شکلی کمی و با دقت بالایی روندهای سال پیش رو به بحث و تبادل نظر و تعیین چشم انداز گذاشته می شود. پس از عبور از بحران کرونا در بسیاری از اقتصادهای بزرگ دنیا و شروع واکسیناسیون بسیاری از نهادهای تحلیلی روند اقتصاد جهانی را با فرضیات مثبت در نظر گرفته اند که در ادامه به تشریح آنها خواهیم پرداخت.لطفا تا انتها همراه آرتان پرس باشید.

*** چشم انداز اقتصاد جهانی بر اساس نگاه OECD

یکی از مهم ترین پایگاه های تحلیل اقتصادی سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ی بین المللی است. پیش بینی این نهاد بر این است که چشم انداز اقتصادی کل دنیا در طی دو سال آینده به سرعت رشد خواهد داشت به نحوی که کمبود ها و رکودهای اقتصادی سال ۲۰۲۰ جبران خواهد شد. این سازمان با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه واکسن کرونا و واکنش‌های غیرمترقبه دولت‌ها و بانک جهانی در مقابله با اثرات بحران کرونا اعلام کرد: «برای نخستین بار از زمان آغاز پاندمی تاکنون، حالا شاهد امید برای آینده‌ای روشن‌تر هستیم.

*** ریسک کرونا در جهان تقریبا کنترل شده است

بر اساس گزارش های سازمان توسعه همکاری های اقتصادی عملا ریسک های ناشی از بحران کرونا در دسته ی ریسک های کنترل شده قرار گرفته و شاهد این هستیم که بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا بعد از شروع واکسیناسیون با نرخ مرگ و میر صفر مواجه شدند که این موضوع پیشرفت بزرگی برای نظام سلامت محسوب می شود. به عبارتی اقتصاد جهانی از روزهای سخت خود فاصله گرفته و شرایط برای بهبود حداکثری ایجاد شده است.

*** تحولات اقتصاد جهانی در سال گذشته

اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ حدودا ۵ درصد کوچکتر شد که این رقم بالای ۱۲۰ هزار تیلیارد دلار برآورد می شود. آمریکا بازنده ی اصلی تجارت جهانی به واسطه ی بحران کرونا بود.چین تنها کشوری بود که در سال ۲۰۲۰ توانست رشد اقتصاد مثبت ۳ درصدی را برای خود ثبت نماید که این موضوع توانست شروعی برای تسخیر اقتصاد برتر جهانی در چشم انداز ده سال آینده باشد. البته تحلیل های سازمان توسعه اقتصادی خاطر نشان کرده است که درست است که بخش اعظم اقتصاد جانی از بحران کرونا محفوظ مانده اما شرایط برای بسیاری از افراد، شرکت‌ها و کشورهای آسیب‌پذیر همچنان خطرناک است

*** پیش بینی تحلیل گران از روند اقتصاد جهانی

پیش بینی های جهانی حاکی از رشد حدودا ۴ درصدی در سال آتی خواهد بود. بر اساس پیش بینی های صورت گرفته، تولید ناخالص داخلی واقعی جهان در سال ۲۰۲۱ به ۲/ ۴ درصد و در سال ۲۰۲۲ به ۷/ ۳ درصد خواهد رسید. پیش‌بینی ماه سپتامبر این سازمان این رشد را برای ۲۰۲۱ تا ۵ درصد پیش‌بینی کرده بود. به هیچ عنوان نمی توان مشابه سال های قبل با قطعیت در مورد وضعیت اقتصاد جهانی اظهار نظر کرد. چرا که هنوز در خصوص پاسخ قطعی واکسن ها و روند توزیع آن در جهان نمی توان تصمیم قطعی گرفت و نتیجه را ارزیابی کرد.

*** خوش بینی اقتصاد دان ها نسبت به آینده بازارها

پیش بینی های صورت گرفته در خصوص آینده ی اقتصاد جهانی نشان می دهد که بسیاری از فعالان اقتصادی نیز نسبت به آینده بازارها خوش بین هستند. در طی نظرسنجی های صورت گرفته از فعالان اقتصادی و تحلیلگران سرشناس مشخص شد که ۵۳ درصد از این فعالان نسبت به آینده ی بازارهای جهانی خوش بین هستند و رشد بالای ۵ درصد را برای اقتصاد جهانی پیش بینی کرده اند و فقط ۱۸ درصد نسبت به کاهش رشد اقتصادی اذعان نگرانی کرده اند.

*** بحران کرونا را نباید دست کم گرفت

با اینکه چشم اندازهای سازمان همکاری های اقتصادی در خصوص آینده ی اقتصاد مثبت ارزیابی شده است. این سازمان هشدار داده است که نااطمینانی قابل‌توجهی همچنان وجود خواهد داشت و از سیاست‌گذاران سراسر جهان خواست حمایت هدفمند خود را از کودکان، افراد و کسب‌وکارهای آسیب‌پذیر دریغ نکنند تا بتوان ریسک زخم‌های به جامانده از بحران کرونا را کاهش دهند.

*** ایالت متحده در وضعیت مساعد اقتصادی

آخرین دور محرک های مالی در ایالات متحده ، همراه با استفاده از واکسن در سراسر جهان ، باعث اطمینان بیشتر این سازمان در مورد اقتصاد جهانی در سال جاری شده است. صندوق بین المللی پول انتظار دارد که اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ با رشد ۵ درصدی روبرو شود ، این در حالی است که در ژانویه ۵٫۵ درصد پیش بینی شده بود. برای اقتصادهای پیشرفته ، صندوق بین المللی پول رشد ۵٫۱ درصدی را تخمین زده است و ایالات متحده قرار است ۶٫۴ درصد رشد کند

*** نگاه خوشبینانه صندوق بین المللی پول به اقتصاد جهانی 

صندوق بین المللی پول منتظر بهبود اقتصادی بیشتر در سال ۲۰۲۱ است ، زیرا واکسنکرونا عملکرد مثبت خود را تثبیت کرده است. اما با توجه به نرخ های مختلف ابتلا به ویروس کرونا و شروع پیک های چندگانه در کشوره های مختلف هنوز تردیدها و ترس هایی از اقتصاد کلان بین الملل مشهود است. صندوق بین المللی پول اعلام کرده است که دولت ها باید با ارائه پشتیبانی مالی ، از جمله برای سیستم های مراقبت های بهداشتی خود ، همچنان بر ”فرار از بحران” تمرکز کنند. در مرحله دوم ، ”سیاستگذاران باید زخم های اقتصادی طولانی مدت را از بحران محدود کنند و سرمایه گذاری عمومی را تقویت کنند”.

*** بسته های حمایتی عامل رشد اقتصاد ایالت متحده آمریکا


آخرین پیش بینی ها حاکی از آن است که ایالات متحده برای تجربه بهبود اقتصادی کامل در سال ۲۰۲۱ در موقعیت مطلوبی قرار دارد ، برخلاف بسیاری از جهان ، که بازگشت به سطح قبل از آن احتمالاً طولانی تر است. ارزیابی مثبت برای ایالات متحده بسیار تحت تأثیر بسته نجات از بحران ویروس کرونا ، رئیس جمهور جو بایدن به ارزش ۱٫۹ تریلیون دلار است که از ماه گذشته لازم الاجرا شد.

*** کاهش نرخ بیکاری در آمریکا

طبق آخرین پیش بینی های صندوق بین المللی پول ، بیکاری در ایالات متحده از ۸٫۱٪ در سال ۲۰۲۰ به ۵٫۸٪ در سال جاری و به ۴٫۱٪ در سال ۲۰۲۲ کاهش می یابد. در ماه فوریه، جانت یلن، وزیر خزانه داری گفت که ایالات متحده می تواند به اشتغال کامل در ۲۰۲۲ برگردد که این موضوع می تواند در تاریخ آمریکا تقریبا بی سابقه باشد. آخرین پیش بینی های صندوق بین المللی پول تأیید می کند که ایالات متحده در مسیر بازگشت نه تنها از عملکرد قبل از همه گیری خود در سال جاری بهتر عمل کرده است بلکه می تواند شرایط بسیار بهتری از قبل از همه گیری بحران کرونا را تجربه کند.

*** آمادگی اقتصاد جهانی برای تثبیت رشد

پیش بینی شده است که قدرت بهبود در کشورها به میزان قابل توجهی متفاوت باشد ، بسته به دسترسی به مداخلات پزشکی ، اثربخشی سیاست های پشتیبانی از وضعیت خانوارها ، ارائه ی وام های کمک هزینه ای به خانوارها و صنایع و استفاده از رویکردهای اقتصاد انبساطی می تواند شرایط را در کشورهای مختلف از نظر رشد و شکوفایی اقتصادی متفاوت کند.

*** تجربه ی اقتصادی چین در سال گذشته

چین علی رغم اینکه مرکز همه گیری کرونا بود اولین و تنها اقتصادی بزرگ بود که بهبود یافت و با چشم انداز نسبتاً خوش بینانه وارد سال ۲۰۲۱ شد.  پاسخ های پایدار و حساس به زمان در سیاست های پکن ، استراتژی کنترل اپیدمی و تعیین مجدد اهداف اقتصادی کلان ، اطمینان حاصل کرد که این تنها اقتصاد عضو G20 است که در سال ۲۰۲۰ رشد مثبتی را تجربه کرده است.

بازگشت اقتصادی چین با ترکیبی از عوامل ، از جمله سرمایه گذاری گسترده در زیرساخت ها و املاک و مستغلات ، رونق صادرات افزایش یافته توسط تقاضای جهانی برای تجهیزات پزشکی کیت های الکترونیکی و کیت های تضخیص کرونا باعث شد که اقتصاد این کشور وارد یک دوره رشد در بازارهای راکدبین المللی باشد.

*** رشد قابل توجه اقتصاد چین در سال ۲۰۲۱

در مقایسه با آمارهای پایه ی سال ۲۰۲۰ ، بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند که رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۱ به حدود هشت تا ۹ درصد برسد. بازگشت چین به حالت عادی اقتصادی می تواند به معنای عادی سازی سیاست در سال جاری باشد. اما اینکه نظام اقتصادی جین بخواهد به تنهایی به شرایط عادی بازگردد به صورت یکجانبه امکان پذیر نیست چرا که کشورای دیگر نیز باید پا به پای چین حرکت کنند. لذا چین در این خصوص محتاطانه عمل خواهد کرد و نمی خواهد هزینه های اقتصادی خود را بی جهت بالا ببرد.

*** تاکتیک چینی ها در کنترل اقتصاد


چین علاوه بر از بین بردن ظرفیت تولید مازاد و عقب مانده ، اهرم کاستن از سرعت اقتصاد و حرکت به سمت بالا بردن کیفیت زنجیره ارزش را در دستور کار قرار داد تا بتواند اقتصاد را در شرایط نامساعد سال پیش کنترل کند. مصرف داخلی چین ۵۵ درصد از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۹ را تشکیل می دهد ، و این موضوع نیروی محرکه ی رشد اقتصادی در چین است. با این حال ، در سال ۲۰۲۰ ، در ماه های ابتدایی به دلیل همه گیری ، میزان مصرف به طرز چشمگیری کاهش یافت اما پس از ثبت رشد مثبت از اوت ، در نیمه دوم سال البته با سرعت کمتری نسبت به سایر نگاشت های اقتصادی روند رشد اقتصادی شروع به افزایش کرد

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.