یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تغییر سود بانکی طناب نجات سهامداران

شناسه : 44954 ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
اخیرا مشاهده می شود که برخی از بانک ها سود بانکی خود را تا 23 درصد اعلام کرده اند و این موضوع در شرایطی اتفاق افتاده است که وضعیت بازار سرمایه حال و روز خوبی ندارد و هر تکانه ای می تواند شاخص را به ارقامی زیر یک میلیون سوق دهد. در این میان صندوق های جسورانه پیشنهاد خوبی برای سرمایه گذاری محسوب می شوند.
تغییر سود بانکی طناب نجات سهامداران
پ
پ

موضوع سود بانکی مسئله ای است که تحلیلگران اقتصادی را با نظریات متفاوتی همراه کرده و عده ای این را فرصتی برای اجرای سیاست های انبساطی اعلام می کنند و عده ای دیگر این موضوع را به بدهی های دولت و خلق تورم در سال های آتی منتهی می دانند. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

*** شایعات مربوط به رشد سود سپرده های بانکی

موضوع از اینجا شروع شد که برخی از بانک ها شروع به ارائه سودهای سپرده ی ۲۰ تا ۲۳ درصدی را اعلام کردند و سرمایه های مردم بعد از ضرر و زیان های سنگین در بورس به سمت سپرده های بانکی روانه شده است. بعد از تغییر وضعیت بورس،بسیاری از سرمایه گذاران با تبلیغات بانک ها به سمت سپرده های بانکی روی آوردند. موضوعی که چند مدت بعد با جذابیت های غیرقانونی همراه شده و سودهای فرای قانون به آن اضافه شد. برخی از بانک ها با تبلیغ سودهای بیش از ۱۸ درصد به وضع شروطی روی آوردند. 

*** آسیب پذیری بازار سرمایه از رشد سود سپرده بانکی

متاسفانه بازار سرمایه در شرایطی قرار دارد که هر تنشی در بازار و حتی اخبار خوب اقتصادی باعث ریزش شاخص بورس می شوند. در شرایط فعلی که سهامداران از وضع موجود خسته شده اند و هر تلنگری می تواند به خروج سرمایه ها از بازار سرمای شود برخی از بانک ها به صورتی سرخود در اقدامی عجیب تصمیم گرفتند که سودهای بانکی خود را برای سپردها بالا ببرند. موضوعی که حائز اهمیت است این است که این اتفاق در ماه های پایانی دولت در حال رخ دادن است و باید دلایل این موضوع به شکلی کارشناسی مورد ارزیابی قرار گیرد.

*** موضوع همتی در خصوص رشد سود بانکی

رئیس کل بانک مرکزی موضوع را کنترل شده در نظر گرفته و اعلام کرده است که بانک مرکزی آماده ی مقابله با اختلالات بازار سرمایه و سیستم مالی کشور است. موضع رئیس کل بانک مرکزی در قبال سود بانکی برای فعالان بازار قانع کننده نبوده و در این خصوص نسبت به عملکرد این نهاد اعتراضاتی بیان شده است. رئیس کل بانک مرکزی معتقد است که افزایش سود‌های بانکی ربطی به بازار بورس نداشته و در مورد بازار بورس هشدار‌های لازم را داده بود. عده ای بر این باورند که سودهای بین بانکی به نوعی مرجعی برای هر بانک در تعیین سود سپرده است، بانک‌ها در صورت مواجه شدن با کسری نقدینگی با استقراض یا وام گرفتن به سمت تعادل نقدینگی خود می‌روند.

*** فرضیه های مختلف حول افزایش سود سپرده بانکی

در خصوص تغییرات نرخ سود بانکی نظرایت متفاوتی مطرح است که دو مورد از انها محتمل تر است. اول آن که نرخ سود بین بانکی، نرخ سود مرجع در بازار پول به حساب می‌آید و معیاری برای تعیین سایر نرخ سودها است.  دوم آنکه در حال حاضر انتظارات تورمی در جامعه تحت چند عامل کاهش پیدا کرده است. این به این معنی است که در سال آینده باید شاهد کاهش قیمت ها در جامعه باشیم. افزایش سود سپرده های بانکی باعث می شود که قیمت کالایی ها در کشور کاهش داشته باشد.اما بورس عملا از این موضوع لطمه خواهد خورد.

*** تسهیل جریان پول بین بانکی

بانک ها در سیستم مالی کشور یک سیستم تعاملی را در پیش گرفته اند به این صورت که پول از بانک ها مقروض به سمت بانک های با ارزش افزوده ی بالا در سال های قبل را حرکت کند. لذا سودهای متغییر در بانک ها و رشد حاشیه ی سود بانکی باعث خواهد شد تا این جریان پول در قالب یک وام بین بانکی شرایط اقتصادی نظام بانکداری کشور را متوازن کند. این موضوع شاید از دید سیستم بانکی یک فرصت محسوب شود اما نظام اقتصاد خرد و تصمیمات اقتصادی خانواردها در جهت دهی به سرمایه گذاری متفاوت خواهد بود.

*** نیاز بانک ها به ذخیره تسویه بین بانکی

اما باید به این سوال پاسخ داد که چرا بانک ها از این رشد سود سپرده استقابل کرده اند؟ قالبا در این شرایط تعهدات بانک ها بیش تر می شود و عملا ب عنوان یک ریسک برای سیستم بانکی مطرح است. اگر نگاهی به حجم مبادلات بانک ها بیندازیم، متوجه می شویم که  نسبت به ماه های گذشته کاهش یافته است. از این رو نیاز بانک ها به ذخیره تسویه بین بانکی هم کم شده و نرخ سود بین بانکی کاهش پیدا می کند. رئیس کل بانک مرکزی هم در همین خصوص صحبت کرد. عامه مردم فکر می‌کنند که نرخ سود سپرده با نرخ سود بین بانکی به یک معناست در حالی که این گونه نیست، نرخ سپرده در اصل سودی است که به سپرده‌ها تعلق می‌گیرد.

*** نگاهی به نرخ های قانونی سود سپرده بانکی

باید توجه داشت که نرخ قانونی سود سپرده بانکی ۱۵ درصد است. برخی از بانک ها سودهای خود را بالاتر از این ارقام اعلام کرده اند.این موضوع کاملا با قانون مغایر است. ما نباید بازار های پولی و مالی و کالایی را به سمت یک مسیر مشخص هدایت کنیم. شاید بالا بردن سود بانکی بتواند تعدادی از بانک هایی که در شرف ورشکستگی هستند را نجات بدهد اما این موضوع به بازار سرمایه لطمه ی جبران ناپذیری را وارد می کند. نمی توان بین سیستم بانکی و بورس تفاوتی قائل شد و یکی را فدای دیگری کرد.

*** نگاه های افراطی به کاهش سود سپرده بانکی

در شرایطی قرار داریم که عده ای معتقدند که سود بانکی باید چیزی در حد ۵ درصد باشد. این رویکرد که یک بحث افراطی در سیاست های بانکی است اما اینکه نرخ سود در برخی از بانک ها به صورت سلیقه ای افزایش داشته باشد به همین اندازه تصمیم اشتباهی است.لذا ، سیاست گذاران پولی باید جلوی این مسئله را از طریق قانونی بگیرند. این اقدام اگر قرار است رخ دهد  بهتر است که پلکانی  و براساس یکسری سیاست گذاری باشد.

***  اصلاح کریدور غیربانکی زیر سایه اجرای قانون

بانک ها در شرایط فعلی باید قدری قانون مند تر عمل کنند. باید به سایر بازارهای مالی هم توجه کنند و از همه مهم تر اینکه باید به تعهدات خود مبنی بر اطلاعت از قوانین بانک مرکزی توجه خاص داشته باشن. متاسفانه در سایر مسائل مانند شیوه های پرداخت وام و یا ارائه ی وام ازدواج و سایر قیمت گذاری ها این عدم تکمین در بانک ها مشهور شده است. اگر  بانک‌ها طبق  ابلاغیه بانک مرکزی عمل کنند، کریدور غیر بانکی نیز اصلاح می‌شود همچنین نرخ ارز و تورم  همسو با آن روند نزولی پیدا می کنند  و اوضاع در  بازار سرمایه نیز بهتر می شود.

اگر به صورت ناگهانی نرخ سود بانکی کاهش پیدا کند به دلیل اینکه اعتماد مردم نسبت بازار سرمایه کاهش پیدا کرده، حجم نقدینگی به سمت بازار‌های موازی اعم از ارز، سکه، طلا، خودرو و … خواهد رفت  که به دنبالش مشکلاتی همچون تورم به وجود می‌آید.

*** اجرای سیاست های پولی و بانکی در قالب بازار باز

نرخ سپرده های بانکی بخشی از هزینه سرمایه گذاری بوده و کاهش نرخ سپرده های بانکی حجم سرمایه گذاری را افزایش می دهد. در نتیجه افزایش تولید، قیمت ها کاهش پیدا می کنند؛ در نتیجه تورم کم می شود. بانک مرکزی به دنبال اجرای سیاست های پولی از طریق عملیات بازار باز است. از این رو این معاملات را در بازار بین بانکی انجام می دهد و برای آن ها نرخ سود مشخصی در نظر می گیرد.

*** لزوم جبران کمبود نقدینگی بانک ها

زمانی که نرخ سود بین بانکی زیاد می شود، هزینه فرصت گرفتن وام برای بانک ها بیشتر می شود. بنابراین برای جبران کمبود نقدینگی، نرخ سود سپرده  را  افزایش می دهند و نقدینگی را جذب می کنند. زمانی که حجم پول در گردش کم می شود، نرخ تورم هم به نرخ تورم بانک مرکزی نزدیک می شود.

از نظر کارشناسان در حال حاضر زمان مناسبی برای کاهش سودهای بین بانکی نیست. در مقابل برخی از مسئولان ادعا می کنند هرچه زودتر باید سودهای بین بانکی کاهش یابد. بلکه بانک ها نقدینگی خود را وارد بازار بورس کنند تا بورس ایران به اوج دوباره خود برگردد.

*** عدم همراهی سرمایه داران با سیاست های دولت

علت اصلی اینکه سرمایه داران ؛ همواره در مبارزه با دولت هستند آن است که برنامه ها ؛ رفتار ها و تصمیمات دولتمردان ؛  امنیت برای سرمایه دار فراهم نمی‌کند. سرمایه دار وقتی می‌بیند که برای راه اندازی یک کارخانه تولیدی صنعتی ؛ هزار جور مانع و دست انداز و اذیت و آزار را باید تحمل کند ، طبیعی است که فراری و بدبین و ضد دولت می‌شود. اما مسئله اینجاست که متاسفانه دود چنین اتفاقی به چشم مردم می‌رود. متاسفانه اگر دولت و سرمایه داران با یک نظم مشخص با یک همگرایی حرکت کنند شاهد خواهیم بود که بسیاری از مشکلات پولی و مالی کشور برطرف خواهد شد.اما در شرایط فعلی با این شرایط فاصله ی بسیار زیادی داریم.

*** اقبال عمومی به سمت صندوق های جسورانه

صندوق جسورانه نوعی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است که پول را از سرمایه‌گذارانی که قصد مشارکت دارند، گردآوری نموده و مبالغ مورد نظر را در کسب و کارهای نوپای کوچک و متوسط که پتانسیل رشد بالایی دارند سرمایه‌گذاری می‌کند. در واقع این صندوق‌ها، نوعی سبد دارایی تشکیل می‌دهند. از آنجایی که تأمین مالی استارت آپ را هزینه بر است و اشخاص حقیقی قادر به مشارکت حداکثری نیستند، معمولا سرمایه‌گذاران خطر پذیر را اشخاص حقوقی تشکیل می‌دهند. این اشخاص حقوقی شامل شرکت‌ یا صندوق‌هایی هستند که سرمایه خود را از افراد و نهادهای بانکی، بیمه ای، بازنشستگی و… تأمین کرده‌اند.

*** مزایای رویکرد صندوق های جسورانه مالی

صندوق های جسورانه بازدهی بالایی دارند زیرا یک کسب‌وکار آنلاین نوپا در بدو امر، رشد بالایی دارد و طبیعی است که سرمایه‌گذار را هم به سود خوبی می‌رساند؛

اما در نقطه مقابل، این سرمایه‌گذاری می‌تواند ریسک بالایی داشته باشد چون به همان نسبت ممکن است پروژه شکست بخورد و سرمایه گذار هم ضرر کند. بنابراین برخلاف سرمایه گذار فعال در سهام که تنها در معرض ریسک‌های سیستماتیک مربوط به اقتصاد کلان، تورم و یا ریسک بازار است، سرمایه گذار خطر پذیر در معرض انواع مختلفی از ریسک‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک از قبیل ریسک‌های اندازه بازار در دسترس، شدت رقابت، قوانین و مقررات، مقیاس‌پذیری، مدل درآمدی، خروج از سرمایه‌گذاری و… خواهد بود.

بنابراین ویژگی خطر پذیر بودن علاوه بر ریسک‌های بسیار در این نوع سرمایه‌گذاری، به احتمال بسیار کمِ موفقیت‌های بسیار بزرگ در استارت آپ‌ها بر می‌گردد.

*** تمرکز نظام بانکی به سمت تقاضا

نظام بانکی کشور در سال جدید باید در کنار تقویت طرف عرضه و اعطای تسهیلات مستقیم به واحدهای تولیدی، تمرکز خود را بر حوزه مغفول مانده طرف “تقاضا” گذاشته و از طریق اعطای تسهیلات به مردم جهت خرید کالای ایرانی، نسبت به ساماندهی این حوزه اقدام کنند. بانک ها در این ارتباط می توانند قراردادهایی را با بنگاه های تولیدی یا سازمان های اجرایی منعقد کنند و با این کار منابعی تزریق می‌شود که برگشت پذیر بوده و ریسک کمتری دارد

*** ترفند جدید بانک ها برای سود سپرده های بانکی

در این میان چند بانک هم از ترفند دیگری برای افزایش نرخ سود استفاده کردند. نرخ سود این بانک‌ها در وهله اول قانونی به نظر می‌رسد چراکه سود یکساله را ۱۶ و دو سالانه را ۱۸ درصد اعلام می‌کنند اما در ادامه توضیح می‌دهند که بعد از یک تا سه ماه (در بانک‌های مختلف متفاوت است) سپرده‌گذار قادر است سپرده خود را بدون لحاظ نرخ شکست از حساب خارج کند. این کار مطابق با مقررات بانک مرکزی نیست و بانک‌ها در حال تخلف هستند. چراکه برای هر مقدار ماندن سپرده در بانک نرخ خاصی تعیین شده، وقتی نام سپرده‌ای دو ساله است هر مقدار زودتر برداشتن پول باید مشمول نرخ شکست شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.