آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

روند سبزپوش بورس تهران؛آب رفته به جوی باز می گردد؟

بررسی بازار آهن

بورس تابستان را با قدرت شروع کرده است. روند سبز پوشی بورس در دومین روز تابستان نوید روزهای خوبی را برای این بازار مالی می دهد. سال گذشته در چنین روزهایی شاخص عزم خود را برای رسیدن به دو برابر مقدار فعلی جذب کرده بود. اما متاسفانه در مرداد سال گذشته اعتماد ها از بازار بورس رخت بست. با تغییر دولت این امید در دل سهامداران ایجاد شده است که شاید بازار بتواند به روزهای اوج خود بازگردد. باید دید این دیدگاه چه قدر به واقعیت نزدیک خواهد شد. در ادامه به ارزیابی روند بورس تهران خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** کارنامه آخر هفته بورس تهران

روز گذشته ( چهارشنبه) مصادف با آخرین روز کاری بازار سرمایه بورس تهران روند معاملاتی خود را با قاطعیت و رشد قابل توجه به پایان رساند. در این روز شاخص بیش از ۲٫۲ درصد رشد را ثبت کرد. در بین ۳۳۱ نماد معاملاتی موجود در تالار بورس، ۶۴ درصد از سهام به عبارتی ۲۱۱ سهم در محدوده مثبت بازار معامله شدند. در مقابل اما ۳۱ درصد از سهم های موجود در بازار که مجموعا ۱۰۴ سهم را شامل می شد هفته را با روند منفی به پایان رساندند. در این بازار ۸۲ نماد (۸ درصد) صف خریدی به ارزش ۶۳۳ میلیارد تومان تشکیل دادند. اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در ۷۰ نماد بورسی (۲۱ درصد) به ارزش ۹۰۴ میلیارد تومان بودیم.

*** روند بورس تهران و اوج گیری فرابورس

تجربه نشان داده است که فرابورس نیز از قدرت گرفتن شخص کل منتفع می شود. بازار فرابورس نیز در پایان این هفته عملکرد رضایت بخشی را از خود ثبت کرد. وابستگی فرابورس به شاخص کل بازار سرمایه یک آفت و آسیب بزرگ است. اما در روزهای مثبت بازار این حوزه نیز منتفع خواهند شد. روند بورس تهران بعد از انتخابات با صعود و رشد ارزش همراه بوده است. در بازار فرابورس شاخص آیفکس رشد شاخص ۱٫۰۷ درصدی را ثبت کرد. ۱۳۱ نماد معامله شدند که در این میان قیمت پایانی ۷۹ سهم (۶۰ درصد) مثبت و ۵۱ سهم (۳۹ درصد) منفی بود. در این بازار ۲۷ نماد (۲۱ درصد) صف خریدی به ارزش ۹۰٫۳ میلیارد تومان تشکیل دادند اما ۳۰ نماد (۲۳ درصد) نیز با صف فروشی به ارزش ۳۹۴ میلیارد تومان مواجه شدند.

*** سبزپوشی معاملات بازار پایه به تبعیت از بورس

از آنجایی که برآیند هر دو بازار فرابورس و بازار سرمایه در روز گذشته مثبت بوده است، بازار پایه نیز خود را با شاخص این دو بازار همراستا کرده است. عاملات در این بازار حول ۱۱۹ نماد صورت پذیرفت. در این میان ۳۰ سهم (۲۵ درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد دادوستد ۷۷ سهم (۶۵ درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز ۲۲ نماد (۱۸ درصد) صف خریدی به ارزش ۶۲ میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار به ۶۷ نماد (۵۶ درصد) با ارزشی بالغ بر ۷۰۵ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.

ادامه روند مثبت شدن بورس تهران کمک خواهد کرد که بازارهای پایه و بورس انرژی نیز رونق بگیرند. سم های نظیر پالایشی یکم به دلیل نوسانات بی دلیل و بعضا بی منطق در شش ماهه گذشته از زیان دهی بالایی رنج می برند. سهامداران این بخش ضرر زیادی را تجربه کرده اند. در شرایطی که خبرهای نفتی و پتروشیمی کشور مناسب ارزیابی می شود در حق سهم های حوزه انرژی و بازار پایه ظلم شده است.

*** تحلیل بنیادی بازار سرمایه در ابتدای تابستان

در بازه دو ساله شاخص روندی بسیار شارپی و توام با رشد و بعد یک نزول کشترده و فرسایشی را تحربه کرده است . تحلیل بورس تهران نشان می دهد که این روند  از ابتدای سال ۱۳۹۹ شروع شد و توانست با استفاده از تحریک هیجانات بازار سرمایه زیادی رو جذب کند و شاخص را از مرز ۵۰۰ هزار واحد ظرف ۵ ماه به ۲ میلیون واحد برساند. این رشد شاخص در تاریخ بورس ایران بی سابقه بوده است. این رشد از نظر تحلیلگران تکنیکال بازار یک رشد بسیار نامتعارف بود. بسیاری از اقتصاددانان کشور در روزهای اوج بازار سرمایه به مردم و افرادی که به این بازار تکیه کرده بودند هشدار دادند.

یک اصل وجود دارد و آن این است که هر اقدام دستوری با یک پس زدن سنگین مواجه خواهد شد. در بازار بورس نیز این اتفاق افتاد و اهد ضرر سنگینی برای سهامداران و مخصوصا تازه واردین این بازار بودیم. این موضوع موج نارضایتی زیادی را در جامعه به وجود آورد. متاسفانه بازار تا واپسین روزهای نزدیک به انتخابات در وضعیت قرمز و خروج از بازار قرار داشت. این امید وجود دارد که در دولت جدید بازار سرمایه حمایت شود. البته باید توانمدی دولت جدید در این خصوص راستی آزمایی شود.

*** تحلیل تکنیکال و روند بورس تهران در ابتدای تابستان

از نظر تکنیکال در حال حاظر بازار در بین باند ۵۰ و ۶۱ درصد فیبو در حالت رنج می باشد و این در گیری متاسفانه در کف باند می باشد و درصورت از دست رفتن حمایت در ناحیه ۶۱ درصد فیبو ، امکان ریزش هایی تا زیر ۱ میلیون واحد نیز می باشد .ولی تنها نقطه امید بخش ،تقویت قدرت نسبی معاملات  RSIمی باشد که بالای ۵۰ است و می تواند با تقویت آن و با توجه به کف سازی های اخیر انتظار خروج از باند مذکور و ارسال پالس مثبت به سرمایه گذاران جهت ورود مجدد نقدینگی را ارسال نماید.

البته در صورتی که این اتفاق بیفتد به احتمال زیادی بسیاری از سرمایه داران با نقد شدن ضرر و صفر شدن بدهی خود از این بازار خارج خواهند شد. این موضوع روند بورس تهران را با ابهامات و عدم قطعیت های زیادی همراه خواهد کرد. باید با تزریق پول حقوقی بازار تا مرز شاخص یک میلیون و پونصد هزار واحدی حمایت شود تا میل به بقا در بازار سرمایه افزایش یابد.

*** تاثیر سهام عدلت از روند بورس تهران

ارزش سهام عدالت نیز در روزهای پر سود بازار بخشی است که بسیاری از هموطنان ارزش آن را رصد می کنند. روز گذشته همزمان با رشد شاخص بورس، ارزش سهام عدالت نیز برای پنجمین روز متوالی افزایش یافت. در حالی که شاخص کل بورس تهران ۲۶ هزار واحد معادل ۲٫۲ درصد رشد را به ثبت رساند، قیمت سهام عدالت نیز ۲٫۵ درصد افزایش یافت. قیمت سهام عدالت یک میلیون تومانی امروز بیش از ۵۶۰ هزار تومان افزایش یافت و به ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نزدیک شد.

۶۰ درصد آزادشده سهام عدالت یک میلیون تومانی در حال حاضر بیش از ۱۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان ارزش دارد. قیمت سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی نیز بیش از ۳۰۰ هزار تومان رشد کرد و به بیش از ۱۲ میلیون تومان رسید. این اولین بار از ۲۶ اردیبهشت است که قیمت این سبد سهام به کانال ۱۲ میلیون تومان می‌رسد. ارزش ۶۰ درصد آزادشده و قابل معامله سهام عدالت نیز به بیش از ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید.

خروج از نسخه موبایل