یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ 12 صفر 1443 Sunday, 19 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

برآوردی از حجم ترانزیت ایران در سال های اخیر

شناسه : 52384 12 مرداد 1400 - 13:00
حجم ترانزیت ایران با وجود چشم اندازهای تحریمی در سال های گذشته مثبت ارزیابی می شود. به نطر می رسد که ایران به این نتیجه رسیده که باید در خصوص رشد و توسعه زیرساخت بندری و گمرکی خود هزینه کند. این اتفاق در کشورهای توسعه یافته نیز افتاده و ایران باید در این زمینه قدری سرعت عمل به خرج دهد.
برآوردی از حجم ترانزیت ایران در سال های اخیر
پ
پ

اداره گمرک (ایریکا) اعلام کرده است که در چهار ماهه اول سال جاری میلادی (۲۱ مارس تا ۲۲ ژوئیه) ۹۵ درصد از حجم ترانزیت کالا ایران را از طریق مرزهای زمینی افزایش داده است. رشد اقتصاد در ایران به شدت وابسته به توسعه زیرساخت گمرکی و بندری است. مشابه این موضوع در چین در همین روزها در جریان است. با وجود اینکه چین دومین اقتصاد بزرگ دنیاست امسال تمرکز بالایی برای رشد و توسعه زیرساخت های بندری خود کرده است. ایران نیز باید از مدت ها قبل به این عرصه ورود می کرد. اما به نظر می رسد هر زمان که اقدامی صورت بگیرد به نفع اقتصاد ایران خواهد بود. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** حجم ترانزیت ایران از مرزهای زمینی

مهدی میر اشرفی سخگوی گمرک ایران با بیان اینکه در بازه زمانی چهار ماهه ۳٫۷۵۳ میلیون تن کالا حجم ترانزیت ایران از مرزهای زمینی کشور شده است ، گفت: در صورت ایجاد زیرساخت های لازم و رفع برخی موانع می توان این رقم را افزایش داد. همانطور که قبلاً توسط سخنگوی IRICA اعلام شده بود ، در سال گذشته تقویم ایران (پایان ۲۰ مارس) ۷٫۵۳۲ میلیون تن کالا از طریق ایران علیرغم محدودیت های ایجاد شده در اثر همه گیری ویروس کرونا ، از طریق ایران ترانزیت شد. به گفته روح الله لطیفی ، ترانزیت کالا از طریق ایران تنها ۶۷ تن یا ۰٫۸ درصد در مقایسه با سال قبل از ۱۳۹۸ (مارس ۲۰۱۹-مارس ۲۰۲۰) کاهش یافته است.

*** چشم انداز منفی در خصوص حجم ترانزیت ایران در سال های پیشین

حجم حمل و نقل مذکور علیرغم این واقعیت که پیش بینی می شد این رقم در سال مذکور کاهش چشمگیری داشته باشد به دست آمده است. ایران یکی از کشورهایی است که به دلیل موقعیت استراتژیک و جغرافیای خاص خود از موقعیت خاصی در روابط تجاری و ترانزیتی برخوردار است ، زیرا این کشور گذرگاه چندین کریدور مهم بین المللی است. در جنوب ایران خلیج فارس قرار دارد که محل اصلی کشورهای بزرگ تولید کننده نفت جهان است. این منطقه گلوگاه انرژی جهان محسوب می شود. در شمال ایران دریای خزر قرار دارد که بهترین پل بین ایران ، روسیه ، قزاقستان ، ترکمنستان و آذربایجان است و می تواند نقش مهمی در تجارت، صادرات و واردات بین این کشورها داشته باشد. از سوی دیگر ، این کشور از غرب و شرق با عراق ، ترکیه ، پاکستان و افغانستان هم مرز است.

*** موقعیت استراتژیک ایران در منطقه و خوش بینی به رشد حجم ترانزیت ایران

ایران از طریق مرزهای زمینی و آبی با ۱۵ کشور ارتباط برقرار می کند و در عین حال می تواند به عنوان پلی بین این کشورها (با یکدیگر و سایر نقاط جهان) عمل کند. این کشورها دارای جمعیت زیاد و درآمد بالایی هستند که می تواند به عنوان عاملی در توسعه ترانزیت و تجارت در منطقه مثر باشد. ارتباط کشورهای آسیای میانه با خلیج فارس و همچنین ایجاد روابط تجاری بین شرق آسیا و کشورهای اروپایی از طریق ایران بسیار مقرون به صرفه است ، به طوری که بسیاری از این کشورها به دنبال برقراری چنین روابطی از طریق ایران هستند.

این وضعیت فرصتهای زیادی را در اختیار کشور قرار داده است که با استفاده بهینه از آنها از طریق توسعه شبکه حمل و نقل و ارتباطات مطمئن و کارآمد ، ایران می تواند به درآمدهای ارزی و رشد اقتصادی دست یابد و درآمد ترانزیتی را به عنوان جایگزینی مناسب برای صادرات نفت در نظر بگیرد و بهبود موقعیت استراتژیک خود در منطقه.

*** برنامه های ایران برای توسعه زیرساخت های بندری و گمرکی

با توجه به موقعیت جغرافیایی ، ایران می تواند نقش بسزایی در ترانزیت کالا در منطقه ایفا کرده و از موقعیت خود در این زمینه بسیار بهره مند شود. این کشور برای استفاده کامل از موقعیت خود برای ترانزیت ، برنامه های زیادی در دست اجرا دارد و در دستور کار ، افزایش ظرفیت حمل و نقل خود است. برخی از این برنامه ها شامل توسعه بندر شهید رجایی ، بزرگترین و مجهزترین بندر کانتینری ایران در جنوب ، و همچنین بندر چابهار در جنوب شرقی کشور ، اتصال بنادر به شبکه راه آهن ، توسعه ترانزیت از طریق راه آهن و همچنین برخی دیگر است. اقدامات گمرکی مانند بهبود روشهای ترانزیت در دفاتر گمرک.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.