آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

تولید فولاد خام ترکیه در سال ۲۰۲۱ از ۴۰ میلیون تن فراتر می رود

صنعت فولاد

تولید فولاد خام ترکیه در سال های اخیر رشد قابل قبولی داشته است. ترکیه یکی از کشورهایی بود که در دوران پاندمی کرونا توانست سطح تولید خود را حفظ کند. افت تولید فولاد خام در کشور ترکیه محدود و مقطعی بود. به همین دلیل شاهد گزارش های خوبی از این کشور در این بخش هستیم. در ادامه به ارزیابی تولید فولاد خام این کشور خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** عملکرد چشمگیر در تولید فولاد خام ترکیه

در حالی که تولید فولاد خام جهانی در سال ۲۰۲۰ به دلیل اقدامات حفاظتی ایالات متحده و اتحادیه اروپا و همچنین به دلیل همه گیری کرونا یک درصد کاهش یافته است ، تولید فولاد خام ترکیه با افزایش ۶ درصدی به ۳۵٫۸ میلیون تن رسید. گزارش منتشر شده توسط موسسه حسابرسی ، خدمات مالیاتی و مشاوره KPMG ترکیه نشان می دهد که  ترکیه سال ۲۰۲۰ را به عنوان رهبر اروپایی در تولید فولاد خام به پایان رسانده است. تولید فولاد خام این کشور در شش ماهه اول سال ۲۰۲۱ تقریباً ۲۰ درصد افزایش یافته و ارزش صادرات آن نیز ۵۰ درصد افزایش یافته است. یکی از مهم ترین دلایلی که ترکیه توانست به این جایگاه دست یابد این بود که معادن و کارخانجات فولادی این کشور با وجود پاندمی به تعطیلی کامل کشیده نشد و با شیفت های مجزا و رعایت پروتکل ها و البته پذیرش ریسک این موضوع به تولید فولاد خام مبادرت به عمل آمد. فولاد خام ترکیه در این مدت توانسته است بازارهای صادراتی گسترده ای را از آن خود کند.

*** کارنامه تولید فولاد خام ترکیه در سال گذشته

کارنامه تولید فولاد خام ترکیه در سال گذشته با موفقیت های بزرگی همراه بوده است. در سال ۲۰۲۰ ، تنها ترکیه ، چین ، ویتنام ، روسیه و ایران رشد تولید فولاد خام را نشان دادند. در حالی که تولید فولاد خام در ایالات متحده ، ژاپن ، آلمان ، ایتالیا و هند ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش یافت. دلیل اصلی رشد تولید فولاد خام ترکیه این بود که چین که به سرعت به عملکرد قبل از همه گیری بازگشت ، بر بازار داخلی خود تمرکز کرد و صادرات خود را کاهش داد. بنابراین ، ترکیه مقدار قابل توجهی به بازارهای شرق دور و آسیای جنوب شرقی صادر کرد. موضوع دیگر این بود که ریسک بزرگ ترکیه برای تعطیل نکردن معادن و صنایع فولادی در اوج همه گیری به نوعی جواب داد. این کشور توانست در این بازه با رعایت پروتکل های محافظه کارانه مسیر تولید و احصء فولاد خود را کنترل کند.

*** موانعی که فولاد ترکیه پشت سر گذاشت

در سه سال گذشته ، صنعت فولاد ترکیه با موانع گمرکی ، افزایش عوارض گمرکی و سهمیه های وضع شده از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا دست و پنجه نرم می کند. در مارس ۲۰۱۸ ، ایالات متحده همه کشورها را به ۲۵ درصد عوارض اضافی برای واردات فولاد محکوم کرد و در آگوست ۲۰۱۸ این میزان برای ترکیه دو برابر شد. اگرچه عوارض اضافی برای ترکیه در ماه مه ۲۰۱۹ حذف و به ۲۵ درصد کاهش یافت ، اما صادرات فولاد خام ترکیه به آمریکا در سال ۲۰۱۹ تقریباً به یک پنجم حجم سال قبل کاهش یافت. در سال های گذشته ، اتحادیه اروپا ۵۰ درصد صادرات فولاد خارجی ترکیه را به خود اختصاص داده است. پس از همه این سهمیه بندی و عوارض گمرکی ، سهم صادرات صنعت فولاد خام ترکیه به اتحادیه اروپا و ایالات متحده در مجموع به ۳۵ درصد کاهش یافت. ترکیه سعی کرد با یافتن بازارهای جدید یا افزایش حضور خود در بازارهای ضعیف این انقباض را جبران کند. شرق دور ، آسیای جنوب شرقی ، آفریقا و آمریکای جنوبی اخیراً به بازارهای جایگزین برای صنعت فولاد ترکیه تبدیل شده اند.

*** پیاده سازی استراتژی نفوذ در تولید فولاد خام ترکیه

ترکیه نشان داده است که استراتژی نفوذ در بازار برای این کشور در صنعت فولاد جواب داده است. در این خصوص تحلیلگران بازار داخلی ترکیه اظهار نظرهایی داشته اند. آقای یلدیریم گفت انتظار دارد تولید فولاد خام ترکیه امسال با توجه به عملکرد صنعت فولاد ترکیه در شش ماه نخست امسال به راحتی به سطح ۲۰۱۷-۲۰۱۸ برسد یا حتی از ۴۰ میلیون تن تجاوز کند. بر اساس این گزارش ، چین با سهم بیش از ۵۰ درصدی در تولید فولاد خام جهانی ، همچنان در صنعت فولاد از نظر قیمت ، تولید و مصرف در سال های آینده به تسلط خود ادامه خواهد داد. در همین حال ، انتظار می رود ایالات متحده ، ژاپن ، آلمان و هند برای جبران خسارت های خود در طول همه گیری برای مدتی به سیاست های حمایتی خود ادامه دهند. این موضوع در میانمدت به نفع صنعت ترکیه تمام خواهد شد.

*** نگاه انجمن جهانی فولاد به آمار تولید ترکیه

بر اساس گزارش آرگوس، طبق آخرین اطلاعات انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد خام کارخانه‌های فولاد ترکیه در نیمه اول سال بالغ بر ۱۹٫۷ میلیون تن بود که ۲۰٫۲ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ بود. اتحادیه تولیدکنندگان فولاد ترکیه (TCUD) انتظار دارد تولید فولاد خام این کشور در سال جاری به بیش از ۳۹ میلیون تن برسد که بالاتر از ۳۵٫۸ میلیون تن تولیدشده در سال ۲۰۲۰ خواهد بود. این رقم تولید پیش‌بینی‌شده برای سال ۲۰۲۱ از نظر تاریخی سطح بالایی خواهد بود. این هدف با رشد پیش‌بینی‌شده مصرف فولاد ترکیه در سال ۲۰۲۱ و افزایش حجم صادرات به دلیل تقاضای جهانی با کاهش همه‌گیری کرونا، مطابقت دارد.

*** فولاد خام ترکیه در مسیر صعود

اتحادیه صادرکنندگان فولاد ترکیه در نظر دارد حجم صادرات را در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۲۳ میلیون تن برساند که حدود ۲٫۵ میلیون تن بالاتر از سال قبل است. پیش‌بینی می‌شود درآمد حاصل از این صادرات به ۱۷٫۵ میلیارد دلار برسد که نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است. سرمایه‌گذاری‌های جدید فولاد ترکیه که در ماه‌های اخیر اعلام شده است، می‌تواند تولید فولاد خام ترکیه را در سال‌های آینده به بالاتر از ۴۰ میلیون تن برساند.

خروج از نسخه موبایل