جمعه, ۲ مهر , ۱۴۰۰ 17 صفر 1443 Friday, 24 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

از سرگیری مذاکرات وین و دستاوردهای احتمالی آن

شناسه : 52755 19 مرداد 1400 - 10:00
به نظر می رسد مسیر دیپلماسی در دولت سیزدهم ادامه داشته باشد. مذاکرات احتمالی وین ممکن است در دولت جدید از سر گرفته شود. رئیسی در این خصوص اعلام آمادگی کرده و اروپاییان نیز از این موضوع استقبال کرده اند اولین تمانه های این موضوع عقبگرد نزخ ارز در بازار بوده که احتمالا ادامه دار باشد.
از سرگیری مذاکرات وین و دستاوردهای احتمالی آن
پ
پ

مذاکرات احتمالی وین بین ایران و طرفین برجام ممکن است که در ماه های ابتدایی ریاست جمهوری رئیسی از سر گرفته شود. خوش بینی به مذاکرات هسته ای در چند روز گذشته بیشتر شده که نشان می دهد به احتمال زیاد دولت سیزدهم مسیر دیپلماسی را از سر بگیرد. باید دید کابیه دولت جدید تا چه میزان تخصص و حرفه مذاکره با غرب و استیفای حقوق مردم ایران را دارند. در ادامه به ارزیابی تحولات و صحبت های رد و بدل شده از سوی طرفین مذاکرات را مورد بررسی قرار خواهیم داد. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** مذاکرات احتمالی وین تیتر خبرگذاری وال استریت

اولویت تکانه های خبری مربوط به احیای مذاکرات احتمالی وین را از خبرگذاری وال استریت ژورنال دنبال میکنیم. لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال در خصوص از سرگیری و احیای مذاکرات برجامی در دولت جدید نوشت که یک مقام ارشد اروپایی گفت که بهترین حدس وی این است که گفت‌وگوها با ایران در وین در اوایل سپتامبر از سرگرفته شود. این مقام اروپایی همچنین نسبت به انتخاب احتمالی امیر عبداللهیان به سمت وزیر امور خارجه ایران به عنوان یک مقام با تجربه، ابراز خوش بینی کرده است.

*** نگاه سی ان ان به مذاکرات احتمالی وین

سی ان ان نیز در خصوص خبرهای مبتنی بر مذاکرات احتمالی وین بی کار ننشت و در این خصوص به انعکاس خبری پرداخت. سی ان ان بر این عقیده است که ایران با این تاخیر در ادامه روند مذاکرات برجانی به دنبال چینش آرایش جدید در مذاکرات بود و از این فرصت به خوبی استفاده کرد. سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت مقام‌های آمریکایی از تأخیر در بازگشت به دور هفتم مذاکرات وین به عنوان غافلگیری بد یاد می‌کنند. در میان اعضای گروه ۱+۵ این گمانه‌زنی وجود دارد که تأخیر در مذاکرات یک حرکت تاکتیکی از سوی ایران است. آنها علاوه بر این معتقدند ایرانی‌ها در حال انجام مباحثاتی درباره نحوه پیشبرد مذاکرات هستند.

*** عزم جهانی برای بازگشت به میز مذاکره هسته ای

یک خبر خوب دیگر که نشان می دهد دنیا به دنبال کاهش تنش ها در راستای برجام و رسیدن به یک فرایند برای مذاکرات احتمالی وین است موضوع  عدم اجماع اعضای شورای امنیت در حمایت از ادعاهای ضدایرانی انگلیس بود. یک منبع سازمان ملل به شبکه راشاتودی گفت برخی از اعضای شورای امنیت برای حمایت از ادعاهای انگلیس در نشست روز جمعه درباره حمله به کشتی صهیونیستی آمادگی نداشتند و می‌گویند تحقیقات مستقل لازم است.در همین راستای جالب است که بدانید پرونده مختومه شد. چیزی که واضح است اهمیت از سر گیری مذاکرات برجامی برای دنیاست. آن هم در ابتدای ریاست جمهوری دولت سیزدهم که بتواند تاثیر به سزایی در مناسبات سیاسی دنیا بگذارد.

*** خوش بینی اروپایی ها به از سرگیری مذاکرات احتمالی وین 

اروپایی ها نیز نسبت به خوش بینی در خصوص مذاکرات احتمالی وین  واکنش نشان دادند. در همین راستا مقام اروپایی از احتمال از سرگیری مذاکرات احیای برجام در اواسط شهریور خبر داد. خبرنگار «وال‌استریت ژورنال» برای این موضوع حتی زمان تقریبی نیز مشخص کرد. یک مقام ارشد اروپایی گفته بهترین حدس او این است که گفت‌وگوها در وین در اوایل سپتامبر از سرگرفته شود.

*** امریکا منتظر پاسخ ایران به شروع روند مذاکرات

 به گزارش آرتان پرس و به تقل از آکسیوس  مقامات آمریکایی و اروپایی روز گذشته اعلام کرده است که مقامات آمریکایی ادعای متوقف شدن مذاکرات هسته ای را رد کرده و گفتند ایرانی ها در حال رایزنی داخلی هستند. ایران نیز چرغ سبزهایی در این مسیر نشان داده است. به احتمال زیاد تیم فعلی در مذاکرات احتمالی وین در آینده حضور فعال داشته باشند. امیرعبداللهیان به مقامات اروپایی گفته است که ایران متعهد به بازگشت به مذاکرات وین است. هفته گذشته امیرعبداللهیان دو ساعت با معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتگو کرده است. همچنین رئیسی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری تاکید زیادی بر رفع تحریم‌ها از مسیر دیپلماسی داشت. وی در همین خصوص در توییتی اعلام کرده که تحریم‌ها علیه ملت ایران باید لغو شوند و هر طرح دیپلماتیک که این هدف را محقق کند مورد حمایت ماست.

*** چرش بازار ارز به بهانه مذاکرات احتمالی وین 

مذاکرات احتمالی وین این شائبه را ایجاد کرده که برخی از فعالان حوزه وزارت امور خارجه در کابینه دولت جدید حضور داشته باشند. در مجموع احتمال احیای دوباره مذاکرات یک خبر خوب سیاسی برای ایران و سایر کشورها محسوب می شود. این خبرها منجر به چرخش انتظارات در بازار ارز شده است. به طوری که از روز گذشته نرخ دلار بازار آزاد در معاملات پشت خطی با کاهش ۱.۵ درصدی مواجه شده و به کمتر از ۲۵۳۰۰ تومان رسیده است. باید دید این روند نزولی قیمت دلار تا کجا ادامه می‌یابد و فردا واکنش دیگر بازارها از جمله بورس به آن چه خواهد بود.

*** پیشنهاد آمریکا برای قوت بخشیدن یه مذاکرات احتمالی وین

آمریکا خطاب به رئیسی اعلام کرده است که زودتر به مذاکرات برجام برگرد چرا که دیپلماسی همیشگی نیست. ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: اگر رئیس‌جمهور رئیسی در عزم خود برای رفع تحریم‌ها مصمم است، این دقیقاً همان چیزی است که در مذاکرات احتمال وین روی میز قرار دارد. این مقام آمریکایی که در پاسخ به پرسش های متعدد خبرنگاران درباره ایران سخن می گفت، بازگشت به برجام را یکی از اولویت‌های واشنگتن و در راستای منافع این کشور و متحدانش خواند اما در عین حال گفت مذاکرات وین درباره برجام نمی‌تواند برای مدت نامحدود ادامه داشته باشد. این مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که هر چقدر در برگزاری دور هفتم مذاکرات تاخیر شود، پیچیدگی ها برای بازگشت به توافق هسته ای افزایش می یابد.وی همچون دیگر مقامات آمریکایی بار دیگر ادعاها علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران را مطرح کرد.

*** مذاکرات احتمالی وین و ملاحظات ضروری

هر چقدر در برگزاری دور هفتم مذاکرات تاخیر شود، پیچیدگی ها برای بازگشت به توافق هسته ای افزایش می یابد. مذاکرات هسته ای نمی تواند تا زمانی نامحدود ادامه پیدا کند. تاخیر در ازسرگیری مذاکرات درباره پرونده هسته ای ایران امری منفی است. انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپایی که به عنوان نماینده ویژه این اتحادیه برای شرکت در مراسم تحلیف جناب آقای رییسی رییس جمهور جدید کشورمان به تهران آمده است با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان ملاقات کرد. وی معتقد است بازگشت به توافق هسته ای اولویت ما است و ایران نیز باید به این سمت حرکت کند. امیدواریم ایران از فرصت پیش آمده برای حل دیپلماتیک پرونده هسته ای استفاده کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.