آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

تقاضا برای پلت و کنسانتره سنگ آهن دریایی همچنان در حال کاهش است

با توجه به افزایش میزان تولید کربن و افزایش آلودگی هوا چین برنامه کاهش تولید فولاد و محدودیت در مصرف انرژی را در دستور کار خود قرار داده است. در نتیجه برای تحقق این هدف بازرسی هایی به صورت مرتب در مناطق مختلف چین برای نظارت بر میزان کربن زدایی انجام می شود. این امر باعث کاهش تقاضای سنگ آهن و کاهش قیمت فرآورده های آن از جمله پلت و کنسانتره سنگ آهن دریایی شده است.

به گزارش آرتان پرس و به نقل از متال بولتن قیمت پلت و کنسانتره سنگ آهن دریایی در هفته منتهی به روز جمعه ۱۷ سپتامبر در پی ضعف کلی تقاضا برای مواد اولیه فولاد ، کاهش یافت.

*** شاخص های ارائه شده توسط Fastmarkets برای قیمت سنگ آهن

ارزیابی Fastmarkets  نشان داد پرمیوم پلت سنگ آهن فاین ۶۵% در روز جمعه ۱۷ سپتامبر حدود ۳۳٫۷۰ دلار در هر تن cfr چین قیمت گذاری شد. این در حالی است که شاخص پرمیوم پلت سنگ آهن فاین ۶۵%  نسبت به روز قبل ۰٫۴۰ دلار در هر تن افزایش یافته است.

همچنین طبق ارزیابی Fastmarkets  شاخص کنسانتره سنگ آهن فاین ۶۶%  در روز جمعه ۱۷ سپتامبر حدود ۱۳۵٫۵۴ دلار در هر تن cfr چینگدائو شنیده شد. این در حالی است که شاخص کنسانتره سنگ آهن فاین ۶۶%  نسبت به روز قبل حدود ۱۵٫۷۱ دلار در هر تن کاهش یافته است.

با توجه به برآورد Fastmarkets در روز جمعه ۱۷ سپتامبر قیمت پلت کوره بلند سنگ آهن فاین ۶۵%  حدود ۱۷۳٫۰۳ دلار در هر تن cfr چینگدائو گزارش شد. این در حالی است که قیمت پلت کوره بلند سنگ آهن فاین ۶۵%  نسبت به روز قبل حدود ۱۴٫۸۸ دلار در هر تن کاهش یافته است.

*** عوامل کلیدی موثر بر قیمت پلت و کنسانتره سنگ آهن

یک منبع تجاری مستقر در شانگهای در روز جمعه ۱۷ سپتامبر گزارش داد که کاهش تولید فولاد و محدودیت در مصرف انرژی در چندین استان در چین باعث شده است که بخش عظیمی از بازار سنگ آهن تا حد زیادی تحت فشار قرار گیرد . در نتیجه این امر منجر به محدود شدن پیشنهادات و معاملات شده است.

یک منبع تجاری دیگر در شانگهای در روز جمعه ۱۷ سپتامبر نقل کرد که تیم های بازرسی با تمرکز بر کربن زدایی در جنوب چین اعزام شده اند و در آینده نزدیک چنین بازرسی هایی در سایر مناطق پیش بینی می شود. این بازرسی ها بر احساس افسردگی بازار در بخش سنگ آهن درجه بالا افزوده است.

علاوه بر این به نقل از متال بولتن، کارخانه های استان ژجیانگ و جیانگ سو موظف به کاهش تولید فولاد در ماه های سپتامبر و اکتبر هستند . همچنین منابع خبری در روز جمعه ۱۷ سپتامبر اعلام کردند که وزارت محیط زیست چین نیز راهنمایی های خود را در مورد کنترل آلودگی در فصول پاییز و زمستان منتشر کرده است . در نتیجه به گفته مسئولان این اتفاقات تقاضای سنگ آهن را در بازار بیشتر محدود می کند.

یک منبع تجاری  مستقر در جنوب چین در روز جمعه ۱۷ سپتامبر گفت تقاضای فولاد برخلاف سالهای گذشته در حال حاضر آنطور که انتظار می رفت زیاد نیست.

این منبع افزود: محدودیت های تولیدی مورد انتظار در چین باعث شده است که کارخانه ها خرید پلت و کنسانتره سنگ آهن خود را کاهش دهند . در نتیجه تخفیف های عمیق تری برای برخی از کارخانه هایی که کنسانتره سنگ آهن را پخت می کنند در روز جمعه ۱۷ سپتامبر به وجود آمده است.

یک منبع تجاری مستقر در شمال چین نقل کرد که پیشنهادات موجود در بازار برای پلت های هند در روز جمعه ۱۷ سپتامبر هنوز بسیار کم باقی مانده است . زیرا تولیدکنندگان مستقر در آسیای جنوبی همچنان توجه خود را به بازار داخلی هند حفظ کرده اند . این اتفاق به این دلیل رخ داده که قیمت پلت در بازار داخلی هند در مقایسه با چین بالاتر است.

به نقل از یکی از معامله گران مستقر در هنگ کنگ ، چند مناقصه برای محموله های پلت سنگ آهن که در هفته گذشته برگزار شده بود منعقد نشد . منابع خبری اعلام کردند علت منعقد نشدن این معاملات به این دلیل است که پیشنهادات برای قبول خریداران بسیار پایین می باشد.

همان معامله گر مستقر در هنگ کنگ در روز جمعه ۱۷ سپتامبر اضافه کرد که به نظر می رسد وضعیت بازار به دلیل ضعف چشم انداز تقاضای سنگ آهن در هفته گذشته ، دوباره در این هفته نیز تکرار خواهد شد.

*** زمزمه های بازار در مورد سنگ آهن در هفته گذشته

یک منبع تجاری مستقر در شمال چین در روز جمعه ۱۷ سپتامبر نقل کرد: “هفته گذشته تقاضا برای سنگ آهن درجه یک به دلیل علاقه ضعیف فولادسازان کم بود. همچنین چندین استان قوانین محدودیت تولید را وضع کرده اند که به ضعف تقاضا برای مواد اولیه می افزاید.

*** پیشنهادات شنیده شده در بازار

کنسانتره سنگ آهن

به نقل از متال بولتن شرکت معدنی Vale یک محموله شامل ۱۷۰،۰۰۰ تن پلت سنگ آهن فاین ۶۲٫۸۵٪ نوع Feed Fua Guaiba2 را در روز جمعه ۱۷ سپتامبر با شاخص سنگ آهن فاین ۶۲٪ اعلام شده توسط Fastmarkets معامله کرد. این محموله در زمان اعلام آمادگی برای تخلیه (NOR) در بندر با توجه به محتوای آهن بر حسب cfr چینگدائو به علاوه تخفیف ۸ دلار در هر تن تنظیم شده است و زمان بارگیری این محموله ۳۱ آگوست می باشد.

در بازار اسپات در روز جمعه ۱۷ سپتامبر ۷۵۰۰۰ تن کنسانتره اوکراینی سنگ آهن فاین ۶۵٪ دارای گوگرد کم، با متوسط ​​ شاخص سنگ آهن فاین ۶۵٪ در ماه بعد از NOR در بندر تخلیه معامله شد و یک تخفیف ۳٫۵۰ دلار به ازای هر تن را شامل بود. زمان ارسال این محموله ماه سپتامبر تعیین شده است.

همچنین در بازار اسپات محموله دیگری شامل  160،۰۰۰ تن کنسانتره  سنگ آهن فاین ۶۸٪ شیلی در روز جمعه ۱۷ سپتامبر با متوسط ​​شاخص سنگ آهن ۶۵% در ماه نوامبر معامله شد. قیمت این محموله بر حسب محتوای آهن به علاوه پرمیوم ۱۱ دلار در هر تن تنطیم شده است. زمان ارسال این لایکان در تاریخ ۱۵ تا ۲۴ اکتبر تعیین شده است.

به نقل از منابع خبری در روز جمعه ۱۷ سپتامبر یک محموله مشترک در بازار اسپات که شامل ۱۴۰،۰۰۰ تن کنسانتره سنگ آهن فاین ۶۶٪ شیلی  به علاوه ۳۰،۰۰۰ تن کنسانتره سنگ آهن فاین ۶۶٪ شیلی بود با متوسط شاخص تعیین شده توسط Fastmarkets برای سنگ آهن فاین ۶۵٪ با مبدا برزیل به علاوه پرمیوم ۵ دلار در هر تن معامله شد. این محموله در تاریخ ۱۴ تا ۲۳ اکتبر بارگیری خواهد شد.

پلت سنگ آهن

متال بولتن گزارش داد در روز جمعه ۱۷ سپتامبر در بازار اسپات پلت سنگ آهن فاین ۶۳% نوع KIOCL ، با قیمت ۱۷۵ دلار در هر تن cfr چین معامله شد. زمان بارگیری این محموله در ماه سپتامبر خواهد بود.

همچنین به نقل از منابع خبری در بازار اسپات در روز جمعه ۱۷ سپتامبر  پلت سنگ آهن فاین ۶۳% نوع Rashmi ، با قیمت ۱۷۵ دلار در هر تن cfr چین فروخته شد. این محموله در ماه اکتبر بارگیری خواهد شد.

طبق برآورد Fastmarkets در روز جمعه ۱۷ سپتامبر  در بازار اسپات یک محموله شامل پلت سنگ آهن ۶۳٫۵٪ نوع Godavari  با قیمت ۱۸۰ دلار در هر تن cfr چین شنیده شد. زمان بارگیری این محموله ماه اکتبر می باشد.

فعالان بازار در روز جمعه ۱۷ سپتامبر  اعلام کردند در بازار اسپات پلت سنگ آهن فاین ۶۴% نوع  Bajrang با متوسط شاخص سنگ آهن فاین ۶۲% در ماه اکتبر به اضافه پرمیوم پلت آن و یک پرمیوم  5 دلار در هر تن معامله شد. این محموله در ماه سپتامبر بارگیری خواهد شد.

تحلیل گران صنعت در روز جمعه ۱۷ سپتامبر گزارش دادند در بازار اسپات پلت سنگ آهن فاین ۶۴% نوع  BRPL ، با متوسط شاخص سنگ آهن فاین ۶۲% در ماه اکتبر به اضافه پرمیوم پلت آن و یک پرمیوم  2 دلار در هر تن معامله شد. زمان بارگیری این محموله ماه اکتبر می باشد.

با توجه به برآورد Fastmarkets در روز جمعه ۱۷ سپتامبر  در بازار اسپات یک محموله شامل پلت سنگ آهن فاین ۶۵٫۵٪ نوع Godavari ، با متوسط شاخص سنگ آهن فاین ۶۵% در ماه اکتبر به اضافه پرمیوم پلت و پرمیوم  2 دلار در هر تن مورد مناقصه قرار گرفت .  این محموله در ماه سپتامبر بارگیری خواهد شد.

متال بولتن

خروج از نسخه موبایل