جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰ 16 ربيع أول 1443 Friday, 22 October , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بالاترین رکورد سال در تورم شهریور ماه

شناسه : 55367 12 مهر 1400 - 13:00

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده از مبادی رسمی و مشاهدات بازار به راحتی می توان متوجه شد که تورم شهریور ماه در سال گذشته بی سابقه بوده است. به دلیل اینکه تابستان عملا در کنترل هیچکدام از دو دولت نبود این اتفاق دور از انتظار نبود. بازارهای کالایی و خوردرویی درگیر افزایش قیمت نسبی بودند ولی بعضی از بازارها تا ۶۰ درصد رشد قیمت را شاهد بودند. در ادامه به ارزیابی این فاکتور اقتصادی خواهیم پرداخت.

بالاترین رکورد سال در تورم شهریور ماه
پ
پ

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده از مبادی رسمی و مشاهدات بازار به راحتی می توان متوجه شد که تورم شهریور ماه در سال گذشته بی سابقه بوده است. به دلیل اینکه تابستان عملا در کنترل هیچکدام از دو دولت نبود این اتفاق دور از انتظار نبود. بازارهای کالایی و خوردرویی درگیر افزایش قیمت نسبی بودند ولی بعضی از بازارها تا ۶۰ درصد رشد قیمت را شاهد بودند. در ادامه به ارزیابی این فاکتور اقتصادی خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** تورم ۴۵ درصدی کل کشور در ماه شهریور

بر اساس اعلام مرکز آمار، تورم سالانه کل کشور در پایان تابستان به ۴۵.۸ درصد رسید. بعضی از شهرستان ها از این موضوع بیشتر تحت تاثیر قرار گرفتند. دلیل اینکه در بعضی از استان ها تورم کالایی بالاتر رفته بود را می تواند به هزینه های تامین نمواد و لجستیک مرتبط دانست. ارزیابی کارشناسان اقتصادی نشان می دهد که ۸ استان تورم بالای ۵۰ درصد را تجربه گردند. تورم شهریور ماه را می توان به توعی یک تورم افسارگسیخته دانست. ایلام با ۵۳.۱ درصد، بالاترین و قم با ۴۱.۳ درصد کم‌ترین تورم سالانه را در شهریور ثبت کردند.

*** همگرایی شاخص فلاکت و تورم شهریور ماه

ارزیابی ها از وضعیت شاخص فلاکت نیز در شهریور ماه نگران کننده است. محاسبات نشان می‌دهد ۸ استان ایران از حیث شاخص فلاکت، در محدوده بالای ۶۰ درصد جای گرفته‌اند. براساس آخرین برآورد مرکز آمار ایران، نرخ تورم در پایان شهریور به ۴۵.۸درصد و نرخ بیکاری ۹.۶درصد رسیده که به این ترتیب شاخص فلاکت در کشور در پایان تابستان امسال به ۵۵.۴ درصد رسیده است.  تورم شهریور ماه با شاخص فلااکت عملا شرایط را برای رفاه اجتماعی به شدت چالش برانگیز کرده است. باید دید دولت برای این وضعیت افسارگسیخته چه مکانیزمی را تمهید کرده است.

*** اعلام نارضایتی وزیر اقتصاد از وضعیت فعلی شاخص های پولی و مالی

وزیر اقتصاد اخیرا اعلام کرده است که افزایش تورم شهریور ماه به هیچ وجه مطلوب نیست و با اقدامات که انجام خواهد شد ترمز افزایش قیمت‌ها کشیده می‌شود. وضعیت کنونی بازارها به شدت وابسته به نرخ دلار است. هیچ دلیلی منطقی برای نزدیک شدن نرخ دلار به ۳۰ هزار تومان وجود ندارد. انتظارات بازار بعد از انتخابات بر این بود که نرخ دلار به ارقام واقعی خود نزدیک تر شود. اما بعد از انتخابات بازار به دست سفته بازان افتاده است. این روند به هیچ عنوان مطلوب مردم و بازارها نیست. عملا اقتصاد ایران درگیر رکود تورمی شدیدی شده که کمر بازارها و مردم را خم کرده است.

*** رشد هزینه های خانوار به دنبال صعودی شدن شاخص تورم شهریور ماه

مرکز آمار اعلام کرده که در پی تورم ۴۵ درصدی اقتصاد ایران سهم رشد قیمت ها در سبد خانوارها سه درصد بوده است. البته این رقم جای بحث دارد. در تابستان شاهد رشد ۳۰ درصدی قیمت لبنیات بودیم. این موضوع با افزایش حقوق های سازمان تامین اجتماعی و نهادهای کارگری به هیچ عنوان همخوانی ندارد. احسان خاندوزی وزیر اقتصاد واکنش نشان داده. اما اصلاح این موضوع را به ماه های آتی موکول کرده است. وی اعلام کرده که متاسفانه آمار افزایش بیش از ۳ درصدی متوسط قیمت‌ها در اقلام مصرفی خانوار در شهریور خبر بسیار ناخوشایندی است و این نرخ باید حتماً در ماه‌های آینده کنترل شود.

*** ارزیابی تورم نقطه به نقطه شهرهای مختلف ایران

نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه، برای فقیرترین قشر جامعه ایران، در شهریور امسال به ۴۸.۸ درصد رسید، درحالی‌که ثروتمندان در این ماه با نرخ تورم نقطه‌ای ۴۰.۶ درصدی مواجه شده‌اند. این موضوع بدان معناست که فقرا بیشتر از ثروتمندان از تورم سهم بردند. همچنین برخی از نقاط کشور وضعیت وخیم تری در خصوص تورم را تجربه کردند. بیشترین تورم ماهانه خانوارهای کشور به یزد رسید.

 در شهریور ١۴٠٠، نرخ تورم دوازده ماهه برای خانوارهای کل کشور به ۴۵.٨ درصد رسید. در این ماه بیشترین تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به یزد با ۵.٣ درصد و کمترین مربوط به سیستان و بلوچستان با ٢.١ درصد بوده‌است. بیشترین نرخ تورم برای خانوارهای شهری نیز مربوط به استان یزد با ۵.۵ درصد بود و استان‌های سیستان‌وبلوچستان و خراسان جنوبی با ٢.٣ درصد کم‌ترین تورم ماهانه را تجربه کردند. همچنین در شهریور، بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به قم با ۵.٨ درصد و کمترین مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ١.۶ درصد بود.

*** چشم انداز بهبود وضعیت تورم کشور در ماه های آتی

وزیر اقتصاد شرایط فعلی را مرتبط به ماه های آخر دولت قبل می داند. وی اعلام کرده است که سیاست اقتصادی با تاخیر تاثیر خود را خواهد گذاشت و اگر دولت با ۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه در چهار ماهه نخست امسال از بانک مرکزی استقراض کرد این موضوع خود را در ماه‌های ششم و هفتم نشان می‌دهد.

دولت سیزدهم برای کنترل افزایش قیمت‌ها اقداماتی در دستور کار قرار داده، از جمله کنترل نوسانات نرخ ارز از طریق افزایش فروش نفت و میعانات که در دستور کار قرار گرفته است. همچنین برای تسهیل دسترسی به ارزهای بلوکه شده کشور در سایر کشورها تدابیری در روزهای اخیر اتخاذ شده است. در ماه‌های ابتدایی سال، ۱۶ هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق فروش اوراق داشتیم که این رقم در یک ماه اخیر، به ۲۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. داوم این اقدامات، می‌تواند کنترل تورم و کشیده شدن ترمز افزایش قیمت‌ها را در پی داشته باشد هرچند ممکن است با چند ماه فاصله، تاثیر بگذارد. تورم شهریور ماه باید هر چه سریع تر مهار شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.