چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰ 4 جماد أول 1443 Wednesday, 8 December , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

افزایش قیمت ضایعات خودرو ترکیه با تضعیف ارزش لیر

شناسه : 57101 02 آذر 1400 - 15:00
تضعیف ارزش لیر ترکیه اثرات متعددی چون افزایش قیمت ضایعات خودرو، افزایش قیمت‌ تمام‌ شده فولاد و در نتیجه قیمت‌ خرید قراضه داخلی داشته است
افزایش قیمت ضایعات خودرو ترکیه با تضعیف ارزش لیر
پ
پ

تضعیف ارزش لیر ترکیه اثرات متعددی چون افزایش قیمت ضایعات خودرو، افزایش قیمت‌ تمام‌ شده فولاد و در نتیجه قیمت‌ خرید قراضه داخلی داشته است

* ارزش لیر در سراشیبی سقوط

به گزارش آرتان پرس، تضعیف ارزش لیر ترکیه اثرات متعددی چون افزایش قیمت ضایعات خودرو، افزایش قیمت‌ تمام‌ شده فولاد و بنابراین قیمت‌ خرید قراضه داخلی داشته است. در حالیکه قیمت ضایعات کشتی به دلیل اینکه معاملات آن با دلار صورت میگیرد تغییری نداشت.

طبق اعلام فعالان بازار به Fastmarkets در روز دوشنبه ۲۲ نوامبر قیمت داخلی بندیل قراضه خودرو ترکیه در بحبوحه کاهش بیشتر نرخ ارز این کشور به افزایش خود ادامه داده، در حالیکه قیمت‌های قراضه کشتی‌ها به دلیل انجام معاملات با دلار آمریکا ثابت بوده است.

* نگاهی بر چگونگی تضعیف ارزش لیر

لیر ترکیه پس از نشست سیاست پولی بانک مرکزی ترکیه در ۱۸ نوامبر به رکورد جدیدی در برابر دلار آمریکا رسید. ابتدا، بانک مرکزی نرخ بهره را ۱۰۰ واحد پایه دیگر کاهش داد و به ۱۵ درصد رساند. نهایتا، پس از اینکه بانک مرکزی ترکیه در اواخر اکتبر نرخ بهره را با ۲۰۰ واحد پایه به ۱۶ درصد کاهش داد، ارزش لیر در برابر دلار آمریکا با افت اساسی مواجه شد.

به گزارش وب سایت نرخ ارز Oanda.com، در ۲۲ نوامبر ارزش هر ۱۱٫۲۸۰ لیر معادل ۱ دلار بود در حالیکه در ۱۵ نوامبر هر ۱۰٫۰۵۰ لیر به ۱ دلار معامله می شد.

* واکنش بازار فولاد به تضعیف ارزش لیر

کاهش ارزش لیر تاثیرات متعددی در بازار به دنبال داشته است. لیر ضعیف‌تر شده و منجر به افزایش قیمت‌ تمام‌ شده فولاد گشته است بنابراین قیمت‌ خرید قراضه داخلی با افت همراه شده است، زیرا کارخانه‌های ترکیه ای بیشتر مواد خام خود را قبل از فروش به بازار داخلی با دلار آمریکا وارد می‌کنند. همچنین، در واکنش به سقوط چشمگیر لیر، تعدادی از کارخانه‌های فولاد مجبور شدند قیمت‌های خرید ضایعات خودروی داخلی را بین ۲۱۰ تا ۳۰۰ لیر (۱۹ تا ۲۷ دلار) در هر تن در هفته افزایش دهند.

Çolakoglu سازنده محصولات فولادی بلند و تخت نیز، قیمت خرید خود را برای ضایعات باندل خودرو به ۵۴۰۵ لیر در هر تن رساند، در حالیکه کارخانه تولید کننده محصولات فولادی آلیاژی طویل Asil Çelik قیمت خرید را به ۵۴۳۰ لیر در هر تن افزایش داد. در این راستا، کارخانه تولید محصولات فولادی طویل Ege Çelik نیز قیمت خرید خود را برای مواد مشابه به ۵۲۰۰ لیر در هر تن و کارخانه قراضه های بزرگ در منطقه ازمیر، Kiliçlar Hurda، قیمت خرید خود را به ۵۱۰۰ لیر در هر تن افزایش دادند.

* ارزیابی هفتگی Fastmarkets

به گزارش آرتان پرس، ارزیابی قیمت هفتگی Fastmarkets برای ضایعات فولاد، ضایعات بندیل خودرو داخلی تحویلی ترکیه ۴,۴۴۰-۵,۴۳۰ لیر (۳۹۴-۴۸۱ دلار) در هر تن در ۲۲ نوامبر بود که از ۴,۴۴۰-۵,۱۳۰ لیر در هر تن نسبت به هفته قبل افزایش یافت. در این میان، قیمت‌های داخلی قراضه کشتی‌ها در هفته گذشته ثابت بود، زیرا آنها به دلار معامله می‌شوند.

طبق ارزیابی قیمت هفتگی Fastmarkets برای ضایعات فولاد، ارزش ضایعات ذوب شده کشتی های شکسته داخلی تحویل ترکیه ۴۸۰-۴۸۵ دلار در هر تن در روز دوشنبه بود که شاهد هیچگونه تغییری در طول هفته نبود.

ضایعات داخلی بندیل خودرو، تحویل ترکیه، لیر/ تن

 قیمتتغییر
۲۲/۱۱/۲۱۴۹۳۵٫۰۰     –
STLM۴۳۶۲.۵۰۱۳.۱۲%
STLY۲۳۴۲.۵۰۱۱۰.۶۷%
میانگین ماهانه
Oct 21۴۲۳۴.۳۸۱۶.۵۵%
Sep 21۳۹۲۲.۵۰۲۵.۸۱%
Aug 21۴۰۲۸.۵۰۲۲.۵۰%

ضایعات ذوب شده فولاد کشتی های شکسته داخلی، تحویل ترکیه، دلار/ تن

 قیمتتغییر
۲۲/۱۱/۲۱۴۸۲٫۵۰     –
STLM۴۵۶.۰۰۵.۸۱%
STLY۲۹۵.۰۰۶۳.۵۶%
میانگین ماهانه
Oct 21۴۵۵.۸۸۵.۸۴%
Sep 21۴۴۲.۵۰۹.۰۴%
Aug 21۴۵۲.۹۰۶.۵۴%

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.