آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

این صنعت بیمار است…

حال صنعت ارز آور کشور وخیم است. صنعت فولاد از جمله ذوب آهن که صد هزار نفر به صورت مستقیم و بیش از نیم میلیون نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی دارد، این روزها حال و روز خوبی ندارد.

* روزگار ناخوش صنایع فولادی ذوب آهن

به گزارش آرتان پرس، مشکل از آنجا آغاز شد که صنایع فولاد ملزم شدند مواد اولیه خود را از بورس تهیه کنند، آن هم با نرخ بالا و به صورت قطره ‌چکانی و از طرف دیگر مجبورند تولیدات خود را با نرخ دستوری و البته بسیار پایین‌تر از نرخ تمام شده در بورس بفروشند.

 این شرایط که از حدود دو ماه قبل آغاز شده اکنون رو به وخامت گذاشته و باعث شده حیات بیش از ۱۰۰ واحد صنعت فولاد که در حوزه ذوب القائی فعالیت دارند در معرض خطر جدی باشد. صنعتی که بیشترین آمار اشتغال، ارزش افزوده و ارزآوری را برای کشور دارد و چندین هزار میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی دراین کارخانه‌ها خوابیده و می‌رود که بلااستفاده شود!

برخی از واحدها تعطیل شدند، بسیاری ظرفیت خود را به بیش از نصف کاهش دادند، برخی برای اینکه مجبور نشوند دست رد به سینه کارگران بزنند فعلا تعمیرات را آغاز کردند و برخی تنها برای هفت، هشت روز دیگر مواد اولیه دارند.

 بزرگترین کارخانه ذوب آهن کرمانشاه نیز مانند همه واحدهای از این دست در کشو وضعیت وخیمی دارد و اشتغال ۱۴۰۰ نفری آن در معرض تهدید جدی قرار گرفته است.

 به گفته جهاندار شکری، رئیس هیات مدیره ذوب آهن بیستون کرمانشاه، این واحد و بسیاری از صنایع مشابه دیگر تنها برای چند روز دیگر موا اولیه دارند و با این روند فعلی مجبور به تعطیلی بخش ذوب آهن خود هستند که سایر خط‌های نورد که مواد اولیه آن از شمش تامین می‌شود را نیز به شدت تهدید می‌کند.

* مشکل صنایع فولاد

وی، سرآغاز اصلی مشکل صنایع فولاد را الزام به تامین مواد اولیه و فروش همه محصولات در بورس دانست و گفت:

 اگرچه اعلام می‌شد که هدف از این کار شفاف‌سازی و کوتاه کردن دست دلالان است، اما در عمل حاصلی بجز قیمت‌گذاری دستوری برای این صنعت نداشته است.

وی سخنانش را اینگونه ادامه داد:

 اگرچه بر اساس دستورالعمل و بخشنامه‌ای که وزارت صمت چند روز قبل اعلام کرده در عمل نباید دخالتی در قیمت‌گذاری مواد اولیه و محصولات فولاد صورت بگیرد، اما اکنون این دخالت به صورت غیرمستقیم از سوی بورس آغاز شده و قیمت‌ها کاملا به صورت دستوری تعیین می‌شود، در حالی که ماهیت نرخ کالا در بورس بر اساس عرضه و تقاضا است، اما اکنون چیزی جز قیمت‌گذاری دستوری مشاهده نمی‌کنیم.

* فرمول اولیه‌ محاسبه نرخ محصولات فولادی

این فعال صنعت فولاد با بیان اینکه فرمول اولیه‌ای که نرخ محصولات فولاد از جمله میلگرد و شمش بر اساس آن تعیین می‌شود را قبول داریم، یادآور شد:

 بر اساس این فرمول ۹۵ درصد قیمت شمش فولاد صادراتی خوزستان ضرب در ارز نیمایی باید ملاک قرار گیرد، اما مسئله اینجا است که ارز نیمایی را به نرخ واقعی محاسبه نمی‌کنند و آن را کمتر از نرخ واقعی در نظر می‌گیرند.

وی معتقد است، اختلاف نرخ حدود دو هزار تومانی ارز نیمایی واقعی و آنچه که محاسبه می‌شود برای هر کیلو در نهایت رقم بسیار بالایی می‌شود و تمام معادلات قیمت‌گذاری محصولات فولاد را تحت تاثیر قرار داده است.

 شکری با بیان اینکه هم اکنون نرخ آهن اسفنجی به عنوان مواد اولیه فولاد در بورس هر کیلو ۹۰۰۰ تومان تعیین شده، عنوان کرد:

 نرخ شمش (که محصول نیمه نهایی است) ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان و تیرآهن ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان تعیین شده که با این نرخ آهن اسفنجی (با پرت ۲۵ درصدی) و قراضه ( به عنوان یکی دیگر از مواد اولیه) و سایر هزینه‌های تولید به هیچ عنوان تولید شمش و سایر محصولات نهایی مانند میل گرد و تیرآهن توجیه ندارد.

* نحوه قیمت گذاری آهن اسفنجی

نکته دیگری که این فعال صنعت فولاد به آن انتقاد داشت این بود که نرخ آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه بر اساس فرمول قیمت‌گذاری که اکنون برای شمش و محصولات نهایی به کار می‌رود، محاسبه نمی‌شود.

شکری با بیان اینکه اگر قرار است فرمول قیمت‌گذاری داشته باشیم باید برای تمام محصولات مرتبط با فولاد باشد، گفت:

 برداشت ما این است که به دلیل آنکه بسیاری از تولیدکنندگان مواد اولیه واحدهای دولتی هستند، این فرمول قیمت‌گذاری شامل حال آنها نمی‌شود، ولی تنها تولیدکننده بخش خصوصی که عمدتا در بخش القایی (ذوب و نورد) هستند را تحت تاثیر قرار داده است.

وی از تبعات این تصمیم‌گیری هم یاد کرد و ادامه داد:

 با این روند دیگر تهیه مواد اولیه و فروش محصولات نهایی و شمش در بورس برای صنایع ذوب آهن و نورد توجیه اقتصادی ندارد و درحال ‌حاضر حدود دو هزار تومان در هر کیلو زیان آور است.

 رئیس هیات مدیره کارخانه ذوب آهن بیستون با بیان اینکه بسیاری از صنایعی که در بخش ذوب آهن و تولید شمش کار می‌کنند با این وضعیت زیان دهی در آستانه تعطیلی قرار دارند، عنوان کرد:

 برخی از این واحدها تعطیل شدند، برخی تا چند روز دیگر مواد اولیه دارند و برخی نیز زیر ظرفیت کار می‌کنند.

 شکری از وجود بیش از ۱۰۰ واحد ذوب القائی در سراسر کشور خبر داد که در آستانه تعطیلی هستند و یادآور شد:

 صد هزار نفر به صورت مستقیم در این واحدها کار می‌کنند که با بیکاری این جمعیت مواجه خواهیم شد که معیشت ۱۰۰ هزار خانواده ایرانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و چند برابر این تعداد نیز اشتغال غیرمستقیم در صنعت فولاد را داریم که در معرض خطر است.

* پیامد تعطیلی خط تولید شمش و کوره‌ها در بخش ذوب آهن

 شکری با بیان اینکه تعطیلی خط تولید شمش و کوره‌ها پیامدها و هزینه‌های سنگینی دارد، گفت:

اگر خط تولید این بخش تعطیل شود، راه‌اندازی مجدد آن هزینه بسیار سنگینی خواهد داشت.

رئیس هیات مدیره ذوب آهن بیستون کرمانشاه با بیان اینکه این کارخانه در کرمانشاه نیز وضعیت وخیمی دارد، گفت:

هم اکنون با ۵۰ درصد ظرفیت تولید کار می‌کنیم و تنها برای چند روز دیگر مواد اولیه و ضایعات داریم که بنا داریم آنها را تولید کرده و اگر چاره‌ای اندیشیده نشود مجبور به تعطیلی این واحد تولیدی می‌شویم.

وی با بیان اینکه این کارخانه اکنون از سه شیفت کار وارد فاز تک شیفتی شده، گفت:

هم اکنون هر ماه نزدیک به ۲۵ میلیارد تومان فقط در بخش ذوب آهن ضرر می‌دهیم. اگر بخش ذوب تعطیل شود دو واحد دیگر جهان فولاد و سیما فولاد نیز تخت تأثیر قرار خواهد گرفت.

 وی با بیان اینکه تلاش کردیم فعلا مشکلی برای معیشت کارگران ایجاد نشود، عنوان کرد:

 البته با ادامه این روند خطر بیکاری ۱۴۰۰ کارگر این کارخانه را تهدید می‌کند.

* راه حل چیست

این فعال صنعت فولاد از این صنعت به عنوان صنعت ارز آور کشور بعد از نفت یاد کرد که ارزش افزوده بسیار زیادی در کشور ایجاد می‌کند و خواستار حمایت مسئولان برای حل این مشکل شد.

 وی در ادامه تاکید کرد:

 درخواست ما این است که هم نرخ ارز نیمایی واقعی محاسبه شود و هم آهن اسفنجی و مواد اولیه نیز بر اساس همین فرمول قیمت‌گذاری محاسبه شود.

به گزارش آرتان پرس، این فعال صنعت فولاد در خاتمه رفع این مشکلات را نیازمند همراهی بخش‌های مختلف از جمله نمایندگان مجلس، دولت و… دانست و تأکید کرد:

 با شرایط فعلی که پیش روی صنعت فولاد کشور است کارخانه‌های فولادسازی تعطیل می‌شوند و بعد از آن با عرضه کم محصول نهایی در بورس، افزایش نرخ را خواهیم داشت که آن موقع با افزایش قیمت، مصرف‌کننده نهایی متضرر می‌شود.

خروج از نسخه موبایل