آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

تولید فولاد در ایران دیگر باصرفه نیست!

قیمت برق

با قطع سهمیه برق صنایع فولاد، حالا نگرانی جدیدی برای فعالان این حوزه، یعنی تولید فولاد در ایران ایجاد شده و آن هم افزایش نرخ حامل‌های انرژی صنایع است.

* افزایش قیمت انرژی بلای جان فولاد

به گزارش آرتان پرس، محمد احرامیان، عضو هیات مدیره انجمن فولاد در خصوص افزایش قیمت انرژی صنایع ایران می‌گوید:

 اگر نرخ انرژی ایران گران شود مزیت تولید فولاد کشور از بین می‌رود. مسئولان شرکت برق بارها اعلام کرده‌اند که قرار نیست نرخ حامل‌های انرژی بخش خانگی افزایش داشته باشد. با این حال مقامات هنوز اظهارنظری درباره نرخ برق بخش صنعت نکرده‌اند. بنا بر گفته فعالان بخش فولاد، مزیت تولید فولاد در ایران وجود منابع سنگ‌آهن و انرژی به‌صرفه است. حالا اگر دولت یارانه حامل‌های انرژی برای بخش خصوصی را قطع کند، آیا تولید فولاد در ایران همچنان به‌صرفه است؟

احرامیان در همین خصوص ادامه می دهد:

 اگر نرخ انرژی ایران گران شود مزیت تولید فولاد کشور از بین می‌رود. با این همه، قالیباف چند وقت پیش اعلام کرده بود سالانه ۱۶۰ میلیارد دلار هزینه مصرف انرژی در کشور است و سه چهارم از این یارانه متعلق به غیر خانوارهاست. یعنی به گفته رئیس مجلس، بخش صنعت سه چهارم یارانه انرژی را دریافت می‌کند و بخش زیادی از یارانه پنهان انرژی به صنایع می‌رسد.

مدتی پیش نامه‌ شرکت سهامی برق منطقه‌ای تهران در توییتر فارسی دست به ‌دست شد. این نامه خطاب به چند شرکت فولادی بود و بنا بر آن قرار بود برق صنایع فولادی سهمیه‌بندی شود. شرکت برق همچنین اخطار داده بود که در صورت استفاده مازاد و خارج از برنامه، برق این شرکت‌ها قطع می‌شود. حالا فولادی‌ها از تکرار سناریوی قطع و سهمیه‌بندی برق و گاز در زمستان ۱۴۰۰ و تابستان امسال نگران‌اند. طبق تجربه امسال و سال پیش، شرکت برق زمانی که قادر به تامین برق شبکه خانگی نبود، برق صنایع را سهمیه‌بندی و در نهایت قطع کرد.

وی همچنین در ادامه گفت:

 درست است که در ایران هزینه انرژی نسبتا ارزان است اما هزینه‌های تامین مالی در کشور بسیار گران‌تر از بقیه دنیا و چند برابر کشورهایی مانند امریکا و ژاپن است. 

این فعال بخش فولاد عنوان می‌کند:

تولید هر کیلو فولاد در ایران ، تقریبا ۱۲۰۰ تومان هزینه گاز و برق دارد و این رقم بین ۸ تا ۱۰ درصد هزینه‌های کلی ماست.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد در خاتمه بیان کرد:

 شرایط اقتصادی ایران را باید به صورت یک بسته دید. اگر قرار بر مقایسه باشد، باید همه عوامل تولید را مقایسه کنیم. سودآوری زنجیره فولاد نکته‌ مغفولی دارد. سود شرکت‌های فولادی و معدنی حاصل شرایط و تصمیمات مدیران نیست. این کارخانه‌ها و معادن با دلار ۲۰۰۰ تومانی و ۳۰۰۰۰ تومانی ایجاد شدند. اگر همین الان بخواهیم با دلار ۳۰ هزار تومانی این معادن و کارخانه‌ها را بسازیم، همه زیان‌ده می‌شدند.

خروج از نسخه موبایل