افزونه جلالی را نصب کنید. 27 ذو القعدة 1443 Sunday, 26 June , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد؛

تولید جهانی فولاد خام بیش از ۵ درصد کاهش یافت

شناسه : 66632 04 خرداد 1401 - 12:00 منبع : انجمن جهانی فولاد
انجمن جهانی فولاد روز سه شنبه 24 می اعلام کرد تولید جهانی فولاد خام در ماه آوریل با 5.1 درصد کاهش سالانه به رقم 162.7 میلیون تن رسید.
تولید جهانی فولاد خام بیش از ۵ درصد کاهش یافت
پ
پ

انجمن جهانی فولاد روز سه شنبه ۲۴ می اعلام کرد تولید جهانی فولاد خام در ماه آوریل با ۵.۱ درصد کاهش سالانه به رقم ۱۶۲.۷ میلیون تن رسید.

* کاهش تولید کشورهای برتر تولید کننده فولاد

به گزارش آرتان پرس، تولید جهانی فولاد خام در چهار ماهه اول سال ۲۰۲۲ نیز با ۷.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۶۱۹.۱ میلیون تن رسید.

به استثنای هند، روسیه و ترکیه، ۱۰ کشور برتر تولید کننده فولاد در جهان همگی در ماه گذشته کاهش تولید فولاد خام را تجربه کردند. برای دوره ژانویه تا آوریل، تنها تولید فولاد هند رشد داشته است.

در میان مناطق تولیدکننده فولاد، تنها کشورهای اروپایی خارج از اتحادیه اروپا، بر اساس روش انجمن جهانی فولاد – یعنی بریتانیا، بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، نروژ و صربستان و همچنین ترکیه – افزایش اندک ۰.۵ درصدی در تولید فولاد خام داشتند. در حالی که تولید در سایر مناطق در ماه آوریل کاهش یافت.

* میزان تولید ۱۰ کشور برتر تولید کننده فولاد

چین، بزرگترین کشور فولادساز جهان، کاهش تولید فولاد خام را به ۹۲.۸ میلیون تن در آوریل و ۳۳۶.۲ میلیون تن در ژانویه تا آوریل تجربه کرد. این میزان به ترتیب ۵.۲ درصد و ۱۰.۳ درصد کاهش یافته است.

همانطور که می‌دانید قرنطینه‌ها برای مهار گسترش کووید-۱۹ همچنان بر تقاضا و قیمت فولاد در چین تأثیر منفی گذاشته است. بنابراین حتی با وجود تلاش‌های دولت چین برای تثبیت رشد اقتصادی، روند نزولی جهانی ممکن است بر قیمت‌های داخلی و صادراتی آن تأثیر بگذارد.

هند، دومین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان، در ماه آوریل ۱۰.۱ میلیون تن فولاد تولید کرد که ۶.۲ درصد نسبت به سال قبل و از ژانویه تا آوریل،  42.3 میلیون تن تولید داشته که ۶.۵ درصد افزایش یافته است.

اما هند با اعمال تعرفه‌های صادراتی جدید می‌تواند از بازارهای صادراتی فولاد خارج شود، و این اتفاق می‌تواند بر تولید فولاد این کشور تأثیر زیادی بگذارد.

در عین حال، به گفته برخی از فعالان بازار، اخبار مربوط به عوارض صادراتی هند برای برخی محصولات فولادی ممکن است منجر به افزایش قیمت جهانی فولاد شود.

ژاپن، سومین فولادساز بزرگ جهان، در ماه گذشته ۷.۵ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که نسبت به سال گذشته ۴.۴ درصد کاهش داشت.

ایالات متحده در جایگاه چهارم، ۶.۹ میلیون تن تولید کرد که ۳.۹ درصد کاهش داشت.

سهمیه ها، تعرفه ها و عوارض مختلف اتکای ایالات متحده به تولید داخلی فولاد را حفظ کرد. ظرفیت جدید فولاد در کشور با هدف نوسازی و کربن زدایی صنعت بعید است که قیمت ها را کاهش دهد.

انجمن جهانی فولاد گفت:

انتظار می‌رود روسیه در ماه آوریل تولید فولاد خام خود را به میزان ۰.۶ درصد افزایش دهد و به ۶.۴ میلیون تن برساند.

اما با توجه به اینکه اقتصاد روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین تحت تحریم های تجاری بین المللی قرار گرفته است، فعالان بازار بر این عقیده هستند که تولید واقعی آن در آوریل ممکن است یک مسیر منفی را نشان دهد.

انتظار می‌رود که کاهش مصرف داخلی فولاد روسیه در بحبوحه وضعیت بد اقتصادی این کشور به دلیل جنگ با اوکراین و فرصت‌های صادراتی محدود، منجر به کاهش تولید فولاد شود.

کره جنوبی نیز در آوریل ۵.۵ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که نسبت به سال قبل ۴.۱ درصد کاهش داشت، در حالی که آلمان ۳.۳ میلیون تن  فولاد تولید کرد که ۱.۱ درصد کاهش تولید را نشان می دهد.

با تضعیف بازار فولاد، تولیدکنندگان در آلمان در حال بررسی کاهش تولید هستند تا عرضه و تقاضا را متعادل کنند.

ترکیه تولید فولاد خام خود را در آوریل ۱.۶ درصد افزایش داد و به ۳.۴ میلیون تن رساند.

در هفته‌های اخیر، کارخانه‌های ترکیه علاقه محدودی به خرید محموله‌های وارداتی ضایعات فولادی نشان داده‌اند، در حالی که در تلاش برای یافتن خریداران برای کالاهای فولادی تمام ‌شده و نیمه‌ تمام خود هستند.

برزیل در ماه آوریل ۲.۹ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که نسبت به سال قبل ۴.۰ درصد کاهش داشت. این کاهش ممکن است به سطوح بالای تولید فولاد در یک سال قبل نسبت داده شود.

* کاهش بیش از ۲۰ درصدی تولید فولاد خام ایران

انجمن جهانی فولاد تخمین زد که ایران در ماه گذشته ۲.۲ میلیون تن فولاد خام تولید کرده است که نسبت به سال قبل ۲۰.۷ درصد کاهش داشته است.

فعالان بازار بر این باور هستند که تولید فولاد این کشور ممکن است تحت تأثیر عوارض صادرات قرار گرفته باشد و ممکن است به دلیل قطع برق مورد انتظار در تابستان کاهش یابد.

اما به دنبال کاهش قیمت محصولات فولادی در بازارهای جهانی، عوارض صادراتی محصولات فولادی ایران مانند کویل نورد گرم، کویل نورد سرد، میلگرد و تیرآهن حذف شده است، در حالی که طبق بخشنامه اخیر دولت، عوارض صادرات فولاد نیمه تمام در اردیبهشت ماه به حداقل رسیده است.

* تولید فولاد خام به تفکیک منطقه

آسیا و اقیانوسیه، بزرگترین منطقه تولید کننده فولاد، بر اساس روش انجمن جهانی فولاد – که شامل استرالیا، چین، هند، ژاپن، نیوزلند، پاکستان، کره جنوبی، تایوان و ویتنام است – در ماه آوریل در مجموع ۱۲۱.۴ میلیون تن فولاد خام تولید کردند که نسبت به سال گذشته ۴ درصد کاهش یافته است.

از ژانویه تا آوریل، تولید فولاد در این مناطق با ۷.۷ درصد کاهش به ۴۵۲.۶ میلیون تن رسید.

در ماه گذشته تولید فولاد خام در میان ۲۷ کشور اتحادیه اروپا با ۵.۴ درصد کاهش به ۱۲.۳ میلیون تن رسید. تولید این بلوک در چهار ماهه اول سال ۲۰۲۲ با ۴.۷ درصد کاهش به ۴۸.۹ میلیون تن رسید.

سایر کشورهای اروپایی خارج از اتحادیه اروپا تولید خود را با ۰.۵ درصد افزایش در آوریل به ۴.۲ میلیون تن رساندند، اما از ژانویه تا آوریل، تولید تجمعی آنها با ۳ درصد کاهش به ۱۶.۱ میلیون تن رسید.

تولید فولاد در آمریکای شمالی در ماه آوریل با ۵.۱ درصد کاهش به ۹.۴ میلیون تن و در چهار ماهه اول سال ۲۰۲۲  با ۲.۳ درصد کاهش به ۳۷.۴ میلیون تن رسید.

روسیه، بلاروس، قزاقستان، مولداوی، اوکراین، ازبکستان و اوکراین مجموعاً تولید خود را در آوریل با ۱۸.۴ درصد کاهش به ۷.۳ میلیون تن و از ژانویه تا آوریل ۱۱.۰ درصد یا به عبارتی ۳۱.۳ میلیون تن کاهش دادند.

تولید فولاد آمریکای جنوبی در ماه آوریل به ۳.۶ میلیون تن و در ژانویه تا آوریل به ۱۴.۳ میلیون تن رسید که به ترتیب ۴.۸ و ۳.۲ درصد کاهش داشت.

منطقه خاورمیانه شامل ایران، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی تولید خود را با ۱۴.۵ درصد کاهش به ۳.۳ میلیون تن در آوریل و در ژانویه تا آوریل با ۵.۳ درصد کاهش به ۱۳.۵ میلیون تن رسیدند. کاهش ماه آوریل ممکن است به دلیل کاهش تقاضا در طول برگزاری ماه مبارک رمضان در کشورهای مسلمان باشد.

تولید فولاد در آفریقا با ۵.۴ درصد کاهش در آوریل به ۱.۲ میلیون تن رسید. همچنین در چهار ماهه اول سال ۲۰۲۲ با ۳.۶ درصد کاهش به ۵.۰ میلیون تن رسید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.