17
دوشنبه, دسامبر
6 جدیدترین اخبار

تعیین سقف مجاز رقابت برای ممانعت از مداخله در بورس‌ کالا

بازار فولاد داخلی
تایپوگرافی

دبیر سندیکای لوله و پروفیل گفت: برای کاهش رانت، ظرفیت تولید کدهای خرید بررسی خواهد شد.

سندیکای لوله و پروفیل و شرکت فولاد مبارکه اصفهان در 6 موضوع توافق کردند که این موارد شامل خرید مستقیم مواد اولیه صنعت لوله و پروفیل از فولاد مبارکه، ظرفیت سنجی ، تحویل ورق بر اساس ظرفیت تولید، تعامل بیشتر مدیران دو مجموعه، و فروش مدت دار 90 روزه بوده است.

امیرحسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی کشور در خصوص توافق مشترک بین این سندیکا و شرکت فولاد مبارکه اصفهان بیان کرد: پس از برگزاری جلسات متعددی که سندیکای لوله و پروفیل با شرکت فولاد مبارکه اصفهان و وزارت صمت، دستورالعمل تنظیم بازار فولاد در 14 بند صادر شد تا به موجب آن اختلاف نظرات بین صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت فولاد برطرف شود.

وی ادامه داد: در توافق به عمل آمده که از اول مرداد ماه امسال قابل اجراست، مقرر شده جلسات ماهانه و فصلی بین سندیکای لوله و پروفیل و مدیران شرکت فولاد مبارکه برگزار شود تا هماهنگی بیشتری بین ظرفیت ایجاد شود.

کاوه در خاتمه گفت: هیچ مداخله ای در قیمت گذاری محصولات در بورس کالا انجام نمی شود و "قیمت گذاری تکلیفی" عبارت کاملا #اشتباه است زیرا تعیین قیمت پایه محصولات با نرخ ارز رسمی انجام شده یا سقف مجازی برای رقابت در نظر گرفته شود که این موارد به معنای مداخله در قیمت‌گذاری نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در همه جای دنیا، نرخ ارز رسمی در قیمت گذاری ها لحاظ می شود؛ ضمن اینکه قیمت پایه، قیمت نهایی نبوده و قیمت نهایی هر محصول را عرضه و تقاضای بازار مشخص می کند. امیدواریم با رعایت توافق و با برقراری تعادل بین عرضه و تقاضا، بازار ورق های گرم فولادی به آرامش برسد. البته محدودیت صادرات انواع محصولاتی که در بازار داخلی مصرف دارند، ضروری است که این مورد هم جزو مفاد توافق است.

 

بورس نیوز