17
دوشنبه, دسامبر

ادامه همکاری‌های تجاری ایران و چین بدون توجه به تحریم‌ها

چین
تایپوگرافی

نشست «روابط اقتصادی ایران و چین» به همت اتاق ایران و چین با حضور اسداله عسگراولادی رئیس اتاق ایران و چین، مجیدرضا حریری نایب‌رئیس اتاق ایران و چین، محمد خزاعی رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، پانگ‌سن سفیر چین در ایران و اوی‌پیمنی رایزن بازرگانی چین در ایران برگزار شد.

نکته قابل توجه اینکه عسگراولادی در این نشست صحبتی نکرد و زمانی هم که خواستیم با او مصاحبه تلفنی کنیم، اعلام شد که فعلا مصاحبه نمی‌کنند؛ دلیلش را نگفتند و نمی‌دانیم اما گویا از هرگونه اظهارنظری پرهیز می‌کند، حتی در نشست‌ها و همایش‌های خبری! 
بررسی ادامه همکاری‌های ایران و چین در شرایط جدید برجام، مهم‌ترین محور برگزاری این نشست تخصصی بود و حضور سفیر و رایزن بازرگانی چین در اتاق بازرگانی ایران این فرصت را فراهم کرد تا فعالان اقتصادی بتوانند مهم‌ترین مشکلات خود را در زمینه مراودات تجاری با چین، به‌طور حضوری با مقامات اقتصادی این کشور در میان بگذارند. سفیر چین در ایران در این نشست با بیان اینکه چین مخالف این است که هر کشوری فقط براساس قوانین داخلی خود اقدام به اعمال تحریم‌های یک‌جانبه یا هرگونه تبعیض علیه کشور دیگری کند، اظهار کرد: بر همین اساس چین روابط خود را به‌طور شفاف با ایران ادامه می‌دهد و چارچوب ادامه این همکاری‌ها برخلاف قوانین بین‌الملل نخواهد بود. «پانگ‌سن» با تاکید بر ضرورت حفظ برجام گفت: تداوم این رابطه به‌هیچ‌وجه خلاف قوانین بین‌المللی نیست.
چین شریک اصلی از حدود ۱۰سال گذشته ایران است که هم در فهرست وارداتی‌ها در صدر است و هم در فهرست صادراتی‌ها. این روابط چندساله و میزان خرید و فروش‌ها به نحوی است که وقتی صحبت از تحریم‌ها و محدودیت‌ها می‌شود، زمزمه‌های نگرانی از قطع ارتباط یا دست‌کم کاهش روابط تجاری با این کشور به گوش می‌رسد. اما به هر حال مقامات چین اعلام می‌کنند که ادامه روابط با ایران بدون توجه به تحریم‌ها خواهد بود.


سطح روابط گسترده‌تر از پیش شود 
محمد خزاعی، رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، با اشاره به پیشینه روابط اقتصادی ایران و چین، بیان کرد: شرایط بین‌المللی سیاسی و اقتصادی امروز می‌طلبد تا برنامه‌ریزی دقیق و متناسبی برای این شرایط اتخاذ شود. نگاهی به تحولات سال‌های گذشته در منطقه و خاورمیانه حاکی از این است که رابطه چین و ایران همواره از تعادل برخوردار بوده است. هرچند در برخی مواقع این تعاملات با مشکلاتی هر چند کوچک روبه‌رو شده، اما تعادل همواره در روابط ایران و چین وجود داشته است. 
به گزارش پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران، وی افزود: حجم مبادلات تجاری میان ایران و چین شامل نفت و میعانات گازی، به بیشترین رقم خود در چند سال گذشته رسیده و پروژه‌های گوناگونی ازسوی چین در حال اجراست که سطح روابط تجاری ایران و چین را در مقایسه با قبل کم‌سابقه کرده است. 
خزاعی اعلام کرد: همکاری‌های دو کشور زمینه انرژی، استفاده از پول ملی چین در مبادلات بین‌المللی، درآمدهای حاصل از فروش نفت به چین، استفاده از منابع ایران به‌منظور اجرای پروژه‌ها و خرید منابع موردنیاز و همکاری‌های دوجانبه میان ایران و چین از مهم‌ترین موضوع‌هایی است که در دستور کار دو دولت قرار دارد. وی تصریح کرد: چین امروز با چین ۲سال پیش بسیار فرق کرده است. امروز این کشور به یکی از قدرتمندترین کشورها ازنظر اقتصادی و سیاسی تبدیل شده است. همان‌طور که ایران در سطح منطقه از قدرت برخوردار است. رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی با اشاره به سفر اخیر رئیس‌جمهوری به کشور چین و دیدار با مقامات اقتصادی این کشور، تصریح کرد: در این دیدار تصمیم قطعی برای ادامه همکاری‌ها در حوزه‌های گوناگون اقتصادی، سیاسی و فرهنگی گرفته شد که متناسب با شرایط جدید، این همکاری‌ها ادامه پیدا کند. ضمن اینکه در همین سفر چارچوب همکاری‌ها پیش‌بینی شد و تفاهمنامه‌های همکاری هم به امضا رسید. 
به اعتقاد خزاعی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، شرایط اقتصادی امروز بسیار پیچیده‌تر از گذشته است و این شرایط پیچیده ایجاب می‌کند تا دولت و بخش خصوصی ایران در همکاری‌های اقتصادی با کشورهای دوست و سایر شریکان تجاری، دقت بیشتری به خرج دهند. او همچنین با تاکید بر اهمیت برقراری روابط استراتژیک میان ایران و دیگر کشورهای همسایه، گفت: در تداوم همکاری‌های اقتصادی میان ایران و چین، هستند کشورهایی که می‌خواهند این نوع رابطه آسیب ببیند. رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی خطاب به سفیر و رایزن بازرگانی چینی، اظهار کرد: ما ایرانی‌ها اصطلاحی داریم که وقتی با یک نفر دوست هستی، سطح انتظاراتت را از او بالا ببر؛ با تکیه بر همین اصطلاح و با توجه به پیشینه چندین ساله ایران و چین که مشخصه مهم آن «جاده ابریشم» است، انتظار می‌رود سطح روابط گسترده‌تر از قبل شود.


چین و ایران مکمل هم هستند 
پانگ سن، سفیر چین در ایران نیز با اشاره به روابط دوجانبه دو کشور ایران و چین و همچنین پیشینه برقراری روابط دو کشور به‌وسیله جاده ابریشم، اظهارکرد: پس از شکل‌گیری روابط دیپلماتیک این دوکشور شاهد برقراری مبادلات میان ایران و چین در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هستیم. وی با تاکید بر این نکته که توسعه همکاری‌های ایران و چین به سود هر دو کشور است، تصریح کرد: درحال‌حاضر ایران سومین شریک تجاری بزرگ چین و ششمین کشور بزرگ صادرکننده نفت به چین است و با پیشبرد همکاری‌های اقتصادی و سیاسی شرایط مساعدی پیش‌روی دو کشور قرار خواهد گرفت. 
پانگ سن با اشاره به آمارهای منتشرشده از حجم تبادلات میان ایران و چین در نیمه نخست امسال میلادی، بیان کرد: حجم تجارت دوجانبه میان ایران و چین سال‌به‌سال افزایش می‌یابد. به‌طوری‌که از ابتدای ژانویه حجم مبادلات تجاری دوکشور ۱۶میلیارد و ۶۷۰میلیون دلار محاسبه‌شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.
سفیر چین در ایران در ادامه توضیحات خود درباره همکاری‌های دوجانبه ایران و چین در پروژه‌های مشترک به‌ویژه احیای جاده ابریشم با عنوان «یک‌کمربند و یک‌جاده» گفت: خوشبختانه در این زمینه به دستاوردهای مثبتی رسیده‌ایم و علاوه بر این پروژه، شرکت‌های چینی پروژه‌های معیشتی مهمی در ایران به اجرا گذاشته‌اند که پروژه‌های مرتبط در زمینه قطارسریع‌السیر، آبیاری و آب‌رسانی، انرژی و... ازجمله مهم‌ترین آنهاست.


برجام، دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه 
پانگ‌سن که دومین بخش از سخنرانی خود را به ضرورت حفظ برجام با هدف حفظ صلح و ثبات در خاورمیانه اختصاص داده بود، به نمایندگی از وانگ‌یی وزیر امور خارجه چین، پیام او را به حاضران در نشست، ابلاغ کرد. او گفت: وزیر امور خارجه چین همواره تاکید دارد که قوانین و مقررات بین‌المللی رعایت شود و شرکت‌های بزرگ همواره مسئولیت اشتباه‌های خود را بپذیرند. به اعتقاد وانگ‌یی تحریم‌های یک‌جانبه تنها نتایجی برعکس خواهد داشت که باید مانع از آن شد. علاوه بر این، حفظ برجام راه بسیار طولانی است که کارهای زیادی باید در این راستا انجام داد. سفیر چین در ایران تاکید کرد: چین باید با همکاری ایران، هماهنگی‌های لازم را انجام داده و برای اجرای برجام تلاش خواهیم کرد.


چین مدافع تجارت آزاد است 
پانگ‌سن سفیر چین در ایران همچنین تاکید کرد: چین با پیروی از ایده تجارت سازمان تجارت جهانی(WTO)همواره از تجارت آزادچندجانبه دفاع می‌کند. تاکید این کشور بر ایده«درهای باز» است. همان‌طور که در کتابی هم که با عنوان«چین و WTO» منتشر شده، مواضع چین درباره مشارکت در نظام چندجانبه بین‌المللی توضیح داده شده و از آغاز زمان پیوستن چین به سازمان تجارت جهانی تا احیای جاده ابریشم، این کشور همواره سهم خود را در اقتصاد جهان با هدف بهبود و معیشت ادا کرده است. به اعتقاد سفیر چین در ایران، با تاکید بر همین ایده است که چین زمینه‌های همکاری در احیای جاده ابریشم را توسعه داده و تمایل دارد تا این همکاری را با روش‌های ابتکاری با ایران تقویت کند. سفیر چین در ایران در پاسخ به انتقادهای برخی حاضران در جمع درباره نحوه همکاری با بانک «کونلون» چین، به رایزنی‌های انجام شده با مدیران این بانک اشاره کرد و این اطمینان را داد تا مشکلات برطرف شود.


چین شریک قابل اعتماد ایران است 
در ادامه مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق ایران و چین، اظهار کرد: روابط میان ایران و چین در هیچ دوره‌ای متوقف نشده و خوشبختانه رو به رشد است. آمار منتشر شده از صادرات و واردات میان ایران و چین هم حاکی از این رشد است.
 به‌طوریکه صادرات ایران به چین در ۵ماه نخست امسال، ۶۸/۹میلیارد دلار برآورد شده که با رشد ۹/۲۰درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل روبه‌رو بوده است. واردات ایران از چین نیز در همین مدت و در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۱/۲درصد کاهش داشته است.
 به گفته حریری و با احتساب تبادلات انجام شده میان ایران و چین باید گفت تراز تجاری میان دو کشور مثبت و به سود ایران است. او خطاب به حاضران گفت: اما متاسفانه جوی علیه روابط میان ایران و چین در میان مردم وجود دارد که وظیفه شما فعالان است که این نگاه منفی را در جامعه رفع کنید. خیلی از کشورها مایل به گسترش همکاری‌های میان ایران و چین نیستند اما ما این باور را داریم که چین شریک تجاری معتمدی برای ایران است. 
نایب‌رئیس اتاق ایران و چین تاکید کرد: ما فکر می‌کنیم در آینده نقش بخش خصوصی و بنگاه‌های کوچک و متوسط در روابط ایران و چین پرررنگ‌تر خواهد شد و به همین دلیل باید این آمادگی را در خودمان ایجاد کنیم. شرایط جدید می‌تواند اشکالات و فرصت‌های جدیدی به همراه داشته باشد. 
در همین راستا ممکن است شاهد تغییراتی باشیم که بخش عمده آنها ناشی از تحریم‌هاست و این شرایط می‌طلبد تا قبل از اینکه مشکلات گسترده‌تر شود، از آنها باخبر شویم. 
 حریری با تشبیه شرایط فعلی به جنگ اقتصادی، فعالان اقتصادی را سربازانی دانست که باید از تمام توان خود بیش از گذشته برای توسعه کسب‌وکارشان با دنیا استفاده کنند.


لزوم همکاری نزدیک دولت‌ها و بنگاه‌ها 
در ادامه اوی‌پیمنی، رایزن بازرگانی چین در ایران اظهار کرد: برگزاری این نشست در این برهه از زمان بسیار حائز اهمیت است و باور دارم با همکاری نزدیک میان دولت و بنگاه‌های دو کشور، راه‌حل‌های بسیار خوبی برای همکاری در آینده پیدا خواهد شد.
 رایزن بازرگانی چین در ایران از تمایل زیاد شرکت‌های چینی برای سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی‌های نوین و تجدیدپذیر خبر داد که در صورت اجرایی شدن این پروژه‌ها، مشوق بسیار خوبی برای دیگر سرمایه‌گذاران است. 
 موضوع حمل‌ونقل میان ایران و چین و محدودیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد، از دیگر مشکلات مطرح شده ازسوی حاضران بود که رایزن بازرگانی چین در ایران خطاب به آنها، گفت: از دو سال پیش با تاسیس قطارهای سریع‌السیر در برخی شهرهای چین که به ایران بار انتقال می‌دهند سعی داشتیم تا این موضوع را حل کنیم. 
او پیشنهاد داد تا تقاضا برای حمل‌ونقل ریلی افزایش یابد. به این دلیل که وقتی قطار باربری از چین به ایران می‌رسد، این قطار باید دوباره با بار به چین بازگردد.

گسترش تجارت