جمعه, ۵ آذر , ۱۴۰۰ 21 ربيع ثاني 1443 Friday, 26 November , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

آرشیو » تحلیل بازار آهن - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

اشتباه راهبردی ذوب آهن اصفهان در عرضه تیرآهن سبک به بازار
3 روز قبل
آرتان پرس گزارش می دهد:

اشتباه راهبردی ذوب آهن اصفهان در عرضه تیرآهن سبک به بازار

در روزهای گذشته خبری مبنی بر عرضه تیرآهن های غیر استاندارد توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان منتشر شد که موجب شکل گیری حواشی زیادی پیرامون آن شد.

رشد چشمگیر معاملات بورس کالا در ماه های اخیر
4 روز قبل
آرتان پرس گزارش می دهد:

رشد چشمگیر معاملات بورس کالا در ماه های اخیر

بورس کالای ایران در طی هفته گذشته رشد ۲۸ درصدی در ارزش معاملات و رشد چهار درصدی در وزن معاملات را تجربه کرد که تحرکات مثبتی را در بازار سرمایه نشان می دهد.

خطر افت ارز آوری فولاد به اقتصاد کشور
6 روز قبل

خطر افت ارز آوری فولاد به اقتصاد کشور

صنعت فولاد با چالش‌ها و تهدیدهای زیادی از جمله قیمت مواداولیه و عدم دسترسی به آن، هزینه‌های حمل و نقل دریایی، عدم دسترسی به بنادر و ریسک ریزش قیمت دلار و.. روبه رو است. چالش قطع برق و قطعی قابل پیش بینی گاز موجب عدم سرمایه‌گذاری شرکت‌های فولادی شده است. این عدم سرمایه گذاری با افت درآمدزایی این شرکت ها باعث شده تا شاهد چشم انداز منفی در سودآوری و ارزآوری فولاد در شرایط فعلی باشیم. صنعت فولاد کشور با سیاست های کنترلی و مبتنی بر نرخ ارز داخلی کم کم رقابت بین المللی خود را از دست خواهد داد.

رشد پایدار صادرات زنجیره فولاد علیرغم کاهش تولید
1 هفته قبل

رشد پایدار صادرات زنجیره فولاد علیرغم کاهش تولید

طبق آمار منتشر شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نشان می دهد فولادسازان ایرانی در صادرات به رشد قابل توجهی دست یافته اند. در مجموع 4.06 میلیون تن محصولات نیمه تمام فولادی از ایران در هفت ماهه نخست سال مالی جاری صادر شد. که نسبت به مدت مشابه سال قبل 27 درصد رشد داشت. باید دید که صادرات زنجیره فولاد توانسته به ثبات بازار داخلی کمک کند یا خیر.

خطر کمبود گاز در زمستان برای صنعت فولاد ایران
1 هفته قبل

خطر کمبود گاز در زمستان برای صنعت فولاد ایران

شرکت‌های مختلف زنجیره فولاد از قطعی پیاپی برق در تابستان امسال متضرر شدند.  به نظر می رسد که سناریوی قطع گاز از رگ گردن به شرکت های تولیدی فولاد نزدیک تر است. ادامه روند سنگ اندازی در تامین انرژی فولادسازان می تواند برای بازار و صنعت ایران خسارت های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. اخیرا صحبت از قطع گاز در زمستان برای فولادی ها شده که به هیچ عنوان برای این بخش از بازار قابل تحمل نخواهد بود.

دلار، بلای جان رکود بازار فولاد داخلی
2 هفته قبل

دلار، بلای جان رکود بازار فولاد داخلی

با ضرس قاطع عرض می شود که در حال حاضر تقاضا در بازار داخلی در مجموع میانگین‌گیری همه نواحی بسیار ضعیف است. رکود بازار فولاد داخلی تاثر از وضعیت نا مشخص نرخ دلار مسئله ای است که در کنار سایر عوامل شرایط بازار را به این روز کشانده اند.

افزایش قیمت پایه شمش، عامل کاهش حجم معاملات
2 هفته قبل

افزایش قیمت پایه شمش، عامل کاهش حجم معاملات

به گفته فعالان بازار آهن و فولاد، میزان سیگنال‌‌‌های منفی و رکود حاکم بر معاملات فولاد به میزانی شدت گرفته که بازگشت نرخ هر کیلوگرم میلگرد به کانال 15هزار تومانی دور از انتظار نیست. خالی شدن بازار از خریدار و تشنگی فروشندگان برای نقد شدن محصولاتی که در انبارهای خود ذخیره کردند، باعث شده تا دست به قیمت ها نزده و در برخی از موارد حتی به زیرفروشی نیز اقدام کنند و همین امر باعث شده که شرایط بازار به سمت یک رکود تقاضا پیش برود. به نظر می رسد که قیمت پایه شمش در روزهای آتی کاهش بیشتری را ثبت کند.

تخصیص سهمیه خرید فولاد برای تولیدکنندگان
3 هفته قبل

تخصیص سهمیه خرید فولاد برای تولیدکنندگان

معاون صمت خواستار اطلاع‌رسانی الزام به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت و تخصیص سهیمه خرید فولاد برای تولیدکنندگان با عملکرد شفاف شد.ازم به ذکر است شاخص‌های عملکرد واحدها وضعیت آن‌ها

بررسی عوامل رکود بازار فولاد در ایران
3 هفته قبل

بررسی عوامل رکود بازار فولاد در ایران

با شروع نیمه دوم سال و شروع فصل سرما فعالیت های عمرانی و ساخت و ساز از سرعت خود می کاهند. این موضوع یکی از مهم ترین عوامل در کاهش سرعت تقاضا و شروع رکود بازار فولاد در ایران است.به نظر می‌رسد افزایش قیمت جزئی آهن و فولاد در اثر نوسانات نرخ ارز یا دیگر عوامل باشد، وگرنه مصرف در بازار افزایش پیدا نکرده است.

سکوت بازار فولاد در واکنش به کاهش نرخ قراضه
3 هفته قبل

سکوت بازار فولاد در واکنش به کاهش نرخ قراضه

به نظر می رسد که بازار داخلی ایران به دلیل رکود نسبی حاکم بر بازار فعلا از تغییرات یا به عبارتی کاهش نرخ قراضه آهن تاثیر چندانی نپذیرد.عقب نشینی سریع ۲۰ دلاری به ازای هر تن در روزهای اخیر قیمت ها در بازارهای صادراتی قراضه آهن و مقاطع طویل فولادی، باعث تزریق آرامش روانی به بازار داخلی ما؛ از اواخر هفته گذشته گردیده است.

در تحلیل بازار آهن به چه سوالاتی پاسخ داده می‌شود؟

تحلیل بازار آهن در این روزها ، جزو یکی از ابزار کمکی برای خریداران، پیش از استعلام قیمت و تصمیم نهایی آنها برای خرید شده است. چرا که نوسانات روزانه بازار دلار از یکسو و وضعیت تورمی کشور از سوی دیگر باعث شده است که خریداران همواره بدنبال بهترین زمان خرید باشند. به نحوی که با تحلیل درست بازار فولاد در این گرانی های بازار کالایی دچار ضرر نشوند.

در این بین، بیشترین سوالاتی که مردم از کارشناسان ما می‌پرسند، این است که وضعیت بازار آهن در روزهای آینده چطور است؟ بعنوان مثال، می‌خواهند بدانند که آیا قیمت آهن کاهش می یابد یا خیر؟ و یا اخبار منتشر شده در پایگاه خبری فولاد ایران بر روی قیمت آهن آلات تاثیر گذار است؟

7 نکته مهم در خصوص تحلیل بازار آهن و فولاد

شما برای تحلیل بازار آهن و فولاد از چه ابزاری استفاده می‌کنید؟ به نظر شما چقدر اخبار و شنیده های کسبه برای تحلیل بازار آهن قابل اتکاست؟ آیا تاکنون از تحلیل بنیادی و تکنیکالی بازار، پیش از خرید آهن آلات استفاده کرده اید؟ مهم نیست که خودتان توانایی تحلیل داشته باشید یا خیر، چرا که در حال حاضر کارشناسان خبره زیادی در ایران وجود دارند که می‌توانند نقشه راه را به شما ارائه دهند.

نظر به اهمیت اخبار و تحلیل بازار برای روشن شدن مسیر در تصمیمات مهم خریداران آهن و فولاد لازم دانستیم چندین نکته در خصوص تحلیل بازار آهن و فولاد را بیان کنیم.

  • در هنگام تحلیل بازار آهن سعی کنید ابتدا تمام جوانب را بررسی کنید. سپس شدت اثر گذاری هر یک را بسنجید و همواره بیش از یک احتمال را برای روزهای آینده در نظر بگیرید.
  • استفاده از تحلیل بنیادی و تکنیکال هر یک به تنهایی برای پیش بینی روزهای آینده کافی خواهد بود، اما بکار بردن همزمان این دو تحلیل برای رسیدن به نتایج دقیقتر بیشتر توصیه می‌شود.
  • به این نکته دقت کنید که گاهی برخی از پارامترهای تاثیرگذار مانند برخی اخبار و یا تصمیمات مهم اقتصادی، در بلندمدت اثر خود را بر روند بازار نشان می‌دهند و برخی دیگر در کوتاه مدت. پس در هنگام تحلیل بازار آهن و فولاد تمایزی بین زمان اثرگذاری ها قائل شوید.
  • در هنگام استفاده از ابزار تکنیکال سعی کنید از یک متخصص و فرد حرفه ای کمک بگیرید نه یک فرد آماتور.
  • به وعده های داده شده دقت کنید. اینکه چه وعده ای در چه مرحله ای از اجراست، بسیار مهم است. گاها بعضی اخبار مثبت یا منفی از مسئولین ذیربط شنیده می‌شود. در این میان، برخی از اخبار که ذاتا اثر منفی بر روی ثبات بازار دارند، شاهد اثر گذاری سریعتر آنها بر بازار هستند. علت این موضوع نیز از لحاظ روانی توجیه می‌شود که باعث ایجاد التهاب، هیجانات و بهم ریختگی بازار می‌شود.
  • اثر بلایای طبیعی در جریان بازار می‌تواند بسیار متفاوت باشد. لذا برای بررسی بازار در صورت وجود چنین اتفاقای چه در ایران و چه در سطح جهانی، فاکتور مهمی است که اثرات کوتاه مدت و بلندمدتی برجای می‌گذارد و نباید آنرا فراموش کرد.
  • رفتار گذشته یک بازار را تنها در تحلیل تکنیکال جستجو کنید. این فاکتور به شما میگوید کع در تحلیل بازار آهن و فولاد چقدر احتمال مجدد کاهش یا افزایش قیمت آهن وجود دارد.

مشاوران تحلیل بازار فولاد چه کسانی هستند؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که قصد خرید آهن آلات را داشته اید و پیش از خرید از کسبه یا یک کارشناس فروش در مورد آینده بازار آهن اطلاعاتی خواستید. راستش را بخواهید در میان افرادی که کسبه هستند و یا وظیفه فروش آهن به شما را دارند، درصد کمی از آنها علم تحلیل بازار آهن را دارند و اغلب آنها بنا به شنیده های دست و پا شکسته و شایعات بازار نظر خود در مورد روند بازار آهن در روزهای آینده بیان می‌کنند.

در این میان عده ای هم بر اساس تجربه شروع به تحلیل بازار کرده اند که ممکن است گاهی هم حدسیات آنها درست از آب درآید. اما مهم است بدانید که یک تحلیل گر بازار آهن هیچ سود و منفعتی در ارائه تحلیل نداشته باشد. بعبارتی تحلیل کردن شغل حرفه ای اوست و نسبت به تحلیل تکنیکال و بنیادی بازار احاطه کامل داشته باشد.

عمدتا علت افزایش قیمت آهن چیست؟

پاسخ این سوال بسته به زمان و اتفاقات آن مدام در حال تغییر است. همانطور که گفته شد در هنگام تحلیل بازار اهن و فولاد ،باید پارامترهای زیادی را در نظر گرفت. از طرفی شدت اثر گذاری هر پارامتر در هر زمان متفاوت است. مثلا اینکه دلار چه تاثیر بر قیمت آهن دارد بر همه ما مشخص است. اما نوع تاثیر گذاری آن بسته به حمایت‌های صورت گرفته از بازار دلار دارد. پس نمی‌توان در هر زمانی علت افزایش قیمت اهن را دلار دانست. گاهی کمبود مواد اولیه و گاهی افزایش قیمت فولاد در بازار جهانی بر افزایش قیمت آهن آلات در ایران تاثیر می‌گذارند.