جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ 1 صفر 1442 Friday, 18 September , 2020 ساعت ×

آرشیو » اخبار اقتصادی

ارزش طلا پس از ۱۰ هفته نزولی شد
2 هفته قبل
حمایت از طلا

ارزش طلا پس از ۱۰ هفته نزولی شد

با توجه به روند قیمت اونس در روز جمعه، طلا پس از ۹ هفته متوالی صعودی، هفته‌ گذشته را با افت قیمت پشت‌سر گذاشت. اونس جهانی که ۹ هفته متوالی صعودی را پشت سر گذاشته بود و در این مدت توانسته بود رکورد سقف تاریخی ۱۹۲۱ دلاری خود را بشکند و با قدرت زیادی وارد هزاره سوم قیمتی خود شود، هفته گذشته با تصحیح قیمتی منفی ۲۹/ ۴ درصدی مواجه شد.

معامله برد- برد عرضه نفت
3 هفته قبل

معامله برد- برد عرضه نفت

اگرچه کلیات این پیشنهاد مورد تایید قرار گرفته، اما ویژگی‌های اجرایی آن با مقاومت جدی مجلس روبه‌رو شده است. تضمین نشدن اصل سرمایه‌گذاری اولیه مردم، موکول شدن تعهد مالی به دولت بعد و ایجاد بدهی جدید فراتر از سقف تعیین‌شده در قانون، دلایل مقاومت مجلس در برابر این شیوه تامین‌مالی است. اگرچه این انتقادات در چارچوب اوراق سلف استاندارد موازی نفت منطقی به‌نظر می‌رسد، ولی در صورت استفاده از صندوق‌های قابل معامله کالایی در بورس انرژی این نگرانی‌ها مرتفع می‌شود و از امکان تحویل فیزیکی نفت خام، تعریف معاملات آتی و حضور پالایشگاه‌ها در دادوستد نفت خام برخوردار خواهد بود. تشکیل این صندوق به معنای ایجاد بزرگ‌ترین بازار دادوستد اوراق نفتی با پول ملی در آسیاست و بعد از بورس انرژی شانگهای در رتبه دوم قاره کهن قرار خواهد گرفت.

تست چهار گزینه‌ای بودجه
1 ماه قبل
بررسی راه های تامین کسری بودجه:

تست چهار گزینه‌ای بودجه

رئیس کل بانک مرکزی چهار گزینه سالم تامین مالی کسری بودجه را «کاهش هزینه‌های مالی»، «افزایش درآمدهای مالیاتی»، «فروش سهام و اموال دولت» و «انتشار اوراق بدهی یا پیش‌فروش کالاهایی نظیر نفت» معرفی کرد.صحبت‌های عبدالناصر همتی نشان می‌دهد سه گزینه نخست با محدودیت‌هایی روبه‌رو است؛ زیرا ظرفیت افزایش درآمد مالیاتی و کاهش هزینه برای دولت و مجلس در سایه کرونا، محدود بوده و انتشار اوراق بدهی با وجود موانع در حال پیگیری است. اما از نگاه سیاست‌گذار پولی، گزینه چهارم که به طرح گشایش اقتصادی معروف است، دو مزیت دارد: نخست اینکه می‌توان با این طرح انتظارات تورمی را مدیریت کرد و از سوی دیگر، با هزینه کمتر از اوراق قرضه، سود بیشتری را نصیب دارندگان اوراق کرد.رئیس‌کل بانک مرکزی با رد فرضیه بدهکار کردن دولت‌های آینده، تاکید کرد: انتشار هرگونه اوراق، روش کارآزموده‌ای برای هموارسازی هزینه‌های دولت و کاهش نوسانات اقتصادی در سطح اقتصاد کلان است. رئیس‌جمهوری روز گذشته از «گشایش اقتصادی» دفاع قاطعانه کرد.

مقاصد صادراتی ایران در سال ۹۹
1 ماه قبل

مقاصد صادراتی ایران در سال ۹۹

صادرات ایران به ۱۵ کشور همسایه حکایت از کاهش ارزشی ۴۷ درصدی و کاهش وزنی ۴۴ درصدی در سه ماه منتهی به خرداد امسال دارد. ارزش صادرات به ۱۵ بازار هدف همسایه در ۱۲ کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل روند کاهشی داشته و وزن صادرات نیز در ۱۰ کشور افت پیدا کرده است. در مجموع صادرات کالاهای ایرانی به ۹ کشور هم از نظر وزنی و هم از نظر ارزشی نسبت به بهار سال گذشته سیر نزولی را طی کرده و تنها در دو کشور شاهد رشد وزنی و ارزشی صادرات بوده‌ایم.

محتوای «گشایش اقتصادی»
1 ماه قبل
طرح جدید تامین مالی دولت

محتوای «گشایش اقتصادی»

دولت در نظر دارد ۲۲۰ میلیون بشکه نفت پیش‌فروش کند. یعنی درآمد ارزی که فعلا قابل تحقق نیست، در داخل به فروش رساند و با این تیر ۲ هدف بزند؛ هم کسری بودجه را تا حدودی پوشش دهد و هم عملی در راستای مدیریت نقدینگی انجام دهد. توافقات اولیه حاکی از آن است که اوراق بر مبنای نرخ فروش نفت ایران و نرخ دلار در سامانه سنا قیمت‌گذاری می‌شود؛ البته متقاضیان باید برای خرید، ریال بپردازند. اما با توجه به اینکه عمل به تعهد این اوراق ۲ساله، نیازمند دسترسی دولت به بازار جهانی نفت است، می‌تواند یک پیام سیاسی نیز داشته باشد.

بار صادرات غیر نفتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بر دوش همسایگان انداخته‌ایم
1 ماه قبل
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین:

بار صادرات غیر نفتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بر دوش همسایگان انداخته‌ایم

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین عنوان کرد: ۷۵ درصد از صادرات و واردات ما فقط به ۷ کشور جهان ازجمله چین، عراق، افغانستان، امارات، هند و... انجام می‌شود و در حوزه صادرات غیر نفتی نیز بیش از ۵۰ درصد از صادرات ما به دو بازار عراق و چین است که این‌ها همه ضربه‌پذیری صادرات ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نشان می‌دهد.

آمار سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۱۹
1 ماه قبل
رشد تجارت خدمات بازرگانی:

آمار سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۱۹

حجم تجارت کالایی جهان در سال جاری کاهش ۱/ ۰ درصدی یافت، در حالی که سال پیش از آن یعنی ۲۰۱۸، کاهش ۹/ ۲ درصدی را به ثبت رسانده بود. بر اساس تعاریف این سازمان، تجارت کالایی به وسیله میانگین واردات و صادرات اندازه گرفته می‌شود. بر مبنای ارزش نیز سال گذشته میلادی جریان تجارت افت قابل‌توجه ۳ درصدی را تجربه کرد و در سطحی بالاتر از ۱۹ هزار میلیارد (تریلیون) دلار قرار گرفت، در حالی که در ۲۰۱۸ رشد ۲/ ۱۰ درصدی را تجربه کرده بود.

تسهیل تجارت در عصر کرونا
1 ماه قبل
سیاست های کرونایی

تسهیل تجارت در عصر کرونا

«سازمان تجارت جهانی» در جدیدترین گزارش خود که در تارنمای این سازمان منتشر شده است، تازه‌ترین ارزیابی را از جریان تجارت جهانی ارائه کرد.

ونزوئلایی شدن یا نشدن؛ مسئله این است!
2 ماه قبل
بررسی وضعیت اقتصاد کشور:

ونزوئلایی شدن یا نشدن؛ مسئله این است!

تورمی وحشتناک‌تر از تورم ۴۰ درصدی موبایل، تورم ۶۰ درصدی لوازم‌خانگی و تورم ۸۰ درصدی برنج خارجی که امروز می‌بینیم. شهریور ۹۷، وسط بحبوحه ارزی، وحشت‌زده صحبت از ونزوئلایی شدن اقتصاد کشور بود. آن‌موقع ...

کارگزار ناظر سهام عدالت خود را بشناسید
2 ماه قبل
آرتان پرس گزارش می دهد:

کارگزار ناظر سهام عدالت خود را بشناسید

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با انتشار اطلاعیه ای، فرایند آگاهی سهامداران سهام عدالت از کارگزار ناظر خود را اعلام کرد.