افزونه جلالی را نصب کنید. 17 جماد ثاني 1443 Thursday, 20 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
برای دریافت استعلام قیمت و سفارش با شماره 74418000-021 تماس بگیرید
قیمت نبشی و ناودانی | آرتان پرس

قیمت نبشی و ناودانی

لیست کارخانجات نبشی
لیست کارخانجات ناودانی

آیا از نحوه تولید نبشی و ناودانی اطلاعی دارید؟ قیمت نبشی و ناودانی در چه برندهایی اعلام می‌شود؟ آیا تفاوت کاربرد نبشی و ناودانی را می‌دانید؟ آیا قیمت نبشی و ناودانی به صورت روزانه اعلام می‌شود؟ در مورد استاندارد نبشی آهن چه می‌دانید؟ برای دریافت قیمت نبشی و ناودانی و همچنین پاسخ به نکات مهم پیرامون انواع نبشی و ناودانی در این صفحه با ما همراه باشید.

قیمت نبشی و ناودانی و برندهای آن

در آرتان فولاد ایرانیان، فروش انواع نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی در سایزهای مختلف و همچنین ابعاد سفارشی وجود دارد. اساسا قیمت نبشی و ناودانی تابعی از قیمت ورق و شمش می‌باشد. در واقع، بسته به اینکه نوع نبشی و ناودانی به صورت فابریک یا پرسی باشد، در روش تولید آن از ورق یا شمش استفاده می‌شود.

در نبشی و ناودانی فابریک، ماده اولیه شمش است. در واقع توسط شمش و بدون هیچ گونه خمکاری این نوع مقاطع طویل در ۶ و ۱۲ متر تولید می‌شود. اما در روش تولید نبشی و ناودانی پرسی، از خم کردن ورق فولادی استفاده می‌شود. در یک مقایسه کلی، خواص و کیفیت نبشی آهن و ناودانی فابریک بالاتر از حالت پرسی آنهاست. همین امر بر روی قیمت نبشی و ناودانی موثر است.

در ایران توسط کارخانه های مختلفی تولید می‌شود. مهمترین و با کیفیت ترین انواع نبشی، توسط فولاد سپاهان، کارخانجات مشهد که معروفترین آنها شکفته است، تولید می‌شود. علاوه بر این کارخانجات تهران، فولاد اسپیرال، فولاد تبریز، فولاد ابهر و کارخانه منظومه اصفهان به تولید نبشی آهن با کیفیتی می‌پردازند. قیمت نبشی در بین این کارخانه ها بر اساس سایز و ابعاد بال نبشی مرتب شده است.

کارخانجات مشهد و ناب تبریز دو تولید کننده اصلی انواع ناودانی در ایران هستند. علاوه بر این، ناودانی اروپا که به صورت وارداتی در ایران به فروش میرسد، طرفداران زیادی دارد. سایز ناودانی های اروپایی که در ایران بفروش می‌رسد، از ۱۶ تا ۳۲ و چندین سایز کوچک دیگر می‌باشد. در صورتی که سایزهای کمتر از ۱۶ توسط کارخانه‌های ناب تبریز و کاخانجات مشهد تولید می‌شود. قیمت نبشی و ناودانی نیز بر اساس سایز و نحوه تولید آن با یکدیگر تفاوت کمی دارد.

تفاوت های مهم نبشی و ناودانی را بدانید؟

نبشی و ناودانی هر دو مقاطع طویلی هستند که روش های تولید مشابه به یکدیگر دارند و از ورق یا مستقیما از شمش تولید می‌شود. اما این دو مقطع فلزی تفاوت هایی با یکدیگر دارند. بنابراین قیمت نبشی و ناودانی نیز باهم متفاوت است. از جمله تفاوت اصلی آنها در ظاهر این است که مقطع نبشی به شکل V و یا L انگلیسی است در حالی مقطع ناودانی به شکل U و یا C است. در انگلیسی به ناودانی U Channel یعنی کانال U شکل نیز گفته می‌شود.

همانطور که گفته شد سطح مقطع یک نبشی می‌تواند به دو صورت V و L باشد. در واقع، نبشی ها دارای دو بال هستند. اگر این دو بال با یکدیگر برابر باشد سطح مقطع به شکل V خواهد بود. به این نوع نبشی، نبشی بال مساوی گفته می‌شود.

همچنین، در صورتی که این دو بال با یکدیگر نابرابر باشد، سطح مقطع به شکل L خواهد بود. به این نوع نبشی، نبشی با بال نامساوی نیز می‌گویند. شما می‌توانید قیمت نبشی و ناودانی را در هر روز در لیست زیر مشاهده کنید.

ظاهر ناودانی‌ها فولادی نیز به دو شکل C و U خواهد بود. در حالت C شکل، بال‌های ناودانی موازی هستند و در نوع U بال های ناموازی دارند. در واقع بال های ناودانی در حالت U شکل، کمی مخروطی است. ناودانی های UNP به صورت U هستند  و ناودانی های UPE به صورت C می‌‌باشند. بنابراین ممکن است در بازار با اصطلاح قیمت ناودانی موازی و مخروطی مواجه شوید. اکنون تفاوت این دو ناودانی را می‌دانید.

علاوه بر موارد فوق که باعث اختلاف در قیمت نبشی و ناودانی میگردد، تفاوت دیگر نبشی و ناودانی در کاربرد آنها در صنعت است. هر دوی این مقاطع، دو مورد از پرکاربردترین مقاطع مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی است.

نبشی ها بیشتر در نقش اتصالات عمل می‌کنند. بعنوان مثال از کاربردهای مهم نبشی آهن می‌توان به اتصال پل ها به ستون ها، اتصالات تیرآهن در ساختمان، اتصال ستون ها به صفحات در فوندانسیون نام برد. نبشی ها هم به صورت شاخه و هم به صورت خرد در بازار به فروش می‌رسند. به نبشی خرد، نبشی لقمه نیز می‌گویند. قیمت روز نبشی آهن به صورت شاخه و لقمه در این لیست آپدیت می‌گردد. البته نبشی خرد بسته به ابعاد مورد نیاز و سفارش مشتری آماده می‌گردد. همچنین قیمت نبشی و ناودانی در تمام سایزها و برندها توسط ارتان فولاد ایرانیان ارائه می‌گردد.

در مقابل نبشی آهن، ناودانی ها در کاربردهای متنوعی استفاده می‌شوند. از جمله مهمترین مصارف این مقاطع فلزی در صنعت می‌توان از استفاده آنها در ماشین آلات، ترمیم بناهای معماری قدیمی، چارچوب ها، و ساختمان سازی نام برد.

در مورد استاندارد نبشی و استاندارد ناودانی چه می‌دانید؟

نبشی و ناودانی نیز مانند سایر محصولات فولادی دارای استانداردهایی است که در اینجا به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم. در استاندارد نبشی آهن ، دارای دو مشخصه اصلی به نام اندازه بال و ضخامت هستند. بعنوان مثال در استاندارد نبشی، اگر سایز نبشی بین ۵ و ۱۵ باشد. در انواع اتصالات نام برده در بخش قبلی کاربرد دارد. پرکاربردترین نوع نبشی در این بازه، نبشی ۱۰ می‌باشد. به همین علت قیمت نبشی ۱۰ یکی از مهمترین درخواست خریدارات این کالای فولادی است. همانطور که گفته شد نبشی دارای دو شکل L و V می‌باشد. استاندارد نبشی در کشورهای مختلف در این اشکال به صورت زیر است.

DIN EN 10056-1 ، ASME S1-36 ، ASTM A 36 ، Gost 8240 برای نبشی V شکل و Gost 8510  برای نبشی L شکل

در استاندارد ناودانی نیز دو مشخصه ضخامت و طول بال ها مطرح هستند. ناودانی ها در دو گرید فولادی ST37 و ST52 تولید می‌شوند. استاندارد ناودانی اروپایی، فرانسه و آلمان نیز عبارت است از: DIN 1026-1 – EN 10279 – EN 10163-3  STN 42 5550 – STN 42 5550 -TDP STN 420135

به طور مشابه قیمت ناودانی ۱۰ و ۱۴ نیز یکی از پر تقاضا ترین درخواست های مشتریان انواع ناودانی می‌باشد.

نامگذاری به هنگام خرید نبشی و ناودانی را بدانید

با توجه به اینکه مقطع نبشی آهن می‌توانند بال مساوی و یا نامساوی باشند. برای تشخیص نوع نبشی، در نامگذاری نوع بال نامساوی مقدار هر دو بال گفته می‌شود. اما در بال مساوی تنها مقدار یک بال گفته می‌شود و طبیعتا کافی است. پارامتر دیگری که در نامگذاری قید می‌شود، ضخامت نبشی آهن است. با دانستن این اطلاعات، براحتی می‌توانید به بخش قیمت آهن آلات در ایران و سپس قیمت نبشی و ناودانی مراجعه کنید.

به عنوان مثال برای نبشی ۱۰ : نبشی بال مساوی ۱۰۰*۱۰۰*۱۰ و نبشی ۱۰ با بال نامساوی ۷*۱۰۰*۵۰

معیار نامگذاری ناودانی ها ضخامت آنها می‌باشد. تولید ناودانی از نمره ۲ تا ۴۰ در ایران تولید میگردد. همچنین ارتفاع ناودانی پارامتر مهم دیگری است که در دو حالت ۶ و ۱۲ متری به بازار عرضه می‌شود. از طرفی تولید نبشی آهنی در نمره ۳ تا ۲۰ میل صورت می‌گیرد.

نامگذاری ناودانی ۱۰ و ۱۴ : UNP 10 و UNP14

آیا نبشی و ناودانی غیر فولادی هم داریم؟

نبشی و ناودانی عمدتا در جنس فولادهای کربنی تولید می‌شود. اما گریدهای آلیاژهای آن ST37 و ST52 است که معمول ترین آلیاژهای بکار رفته در نبشی آهن هستند. همانطور که می‌دانید اعداد مقابل دو حرف ST بیانی از استحکام کششی آلیاژ هستند. بنابراین، استحکام کششی نبشی ST52 بالاتر از استحکام کششی ST37 می‌باشد. قیمت نبشی و ناودانی در آلیاژ ST52 بالاتر از ST37 است در صورتی که میزان عرضه و تقاضا و سایر شرایط یکسان باشد.

نکته قابل توجهی در خصوص نوع نبشی و ناودانی از دو آلیاژ فوق وجود دارد. با اینحال،  نبشیST37  عموما از نوع پرسی است. یعنی از ورق تهیه می‌شود. اما نبشی ST52 از نوع فابریک است و از شمش تولید می‌شود. آیا علت آن را می‌دانید؟

زیرا دامنه ضخامت برای نبشی پرسی بین ۲ و ۶ میل است. حال آنکه ورق های تولید شده از آلیاژ ST52 عموما از ضخامت های بالاتری برخوردارند. به همین علت، نبشی تولیدی از آلیاژ ST52 نمی‌تواند از ورق های ضخیم موجود در بازار تولید شود و باید فابریک باشند.

بجز نبشی و ناودانی فولادی، نبشی و ناودانی استیل (ضد زنگ) و نبشی پلیمری نیز در ایران به فروش می‌رسد. کاربرد این دو نبشی و ناودانی در مقایسه با نوع فولادی آنها کمتر است. در مواردی که نیاز به نبشی و ناودانی با استحکام های بالاتر باشد، گرید آلیاژی آن A36  می‌باشد که به نبشی و ناودانی دریایی معروف است. قیمت نبشی و ناودانی دریایی نیز نسبت به نوع فولاد کربنی بالاتر است. استاندارد نبشی و ناودانی استیل نیز ۳۰۴ و ۳۰۴L می‌باشد.

به عنوان جمع بندی، میتوانیم بگوئیم که قیمت انواع نبشی و ناودانی تابعی از نحوه تولید، سایز و برند تولید کننده آن است. اما همواره قیمت نبشی و ناودانی به صورت روزانه تحت تاثیر عرضه و تقاضا می‌باشد.

تفاوت قیمت نبشی گالوانیزه /قیمت ناودانی گالوانیزه و نبشی و ناودانی آهن چقدر است؟

بسیاری از مواقع، نبشی و ناودانی مورد نیاز شما در شرایط محیطی بکار میرود که یا رطوبت بالاتری در محیط وجود دارد و یا در شرایط برخورد با گاز و یا هر سیال اسیدی دیگر است. در چنین شرایطی باید بجای خرید نبشی آهن معمولی ، بدنبال قیمت نبشی گالوانیزه و همچنین متعاقبا قیمت ناودانی گالوانیزه باشید.

 این امکان که نبشی گالوانیزه / ناودانی گالوانیزه باشد را میتوان با استفاده از پوشش روی گالوانیزه کرد.

قیمت نبشی دست دوم در بازار

اگر به هرعلتی از جمله ارزانتر بودن قیمت نبشی دست دوم نسبت به نبشی نو، قصد خرید نبشی دست دوم را دارید، باید مشخصات نبشی را به دقت بررسی کنید. منظور از این مشخصات، وزن نبشی و ابعاد آن است. البته دقت کنید که نبشی دست دوم شما زنگ زده نباشد و یا بریدگی و خمیدگی در آن مشاهده نشود. در این حالت بهتر است بدایند که استحکام نبشی شما افت خواهد کرد و عمر مفید آن نیز کمتر از مقادیر معمول برای نبشی های دست دوم سالم خواهد بود.

قیمت نبشی سپری

سپری یکی از مهمترین انواع پروفیل های ساختمانی است که به آن نبشی سپری یا ” سه پری ” نیز می‌گویند. این محصول فولادی در مقطع عرضی به شکل حرف T انگلیسی است. کاربرد نبشی سپری با نبشی معمولی دارای تفاوت هایی است اما معمولا در گوشه ها و محل اتصال تیر و ستون به یکدیگر و همچنین در ساخت درب و پنجره نیز بکار گرفته می‌شوند.

از شباهت های دیگر نبشی سه پری با نبشی معمولی این است که به دو صورت فابریک و پرسی تولید میشوند و البته از نظر ظاهری بسته به این که لبه گرد باشد یا لبه تیز به دو دسته تقسیم می‌شوند.

شما میتوانید در سایت آرتان پرس به خرید نبشی سپری، نبشی، فابریک و پرسی، ناودانی و برای استعلام قیمت نبشی و ناودانی با شماره های ۰۲۱۴۷۷۱۸۰۰۰ تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما بهترین مشاوره و تجربه خرید را به شما ارائه دهند.

پ
پ

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.