چگونه دسته سوم توانسته‌اند در این شرایط دشوار محیطی بر مشکلات فائق شده و برنامه‌های‌شان را با تمام قوا دنبال کنند؟ آیا می‌توان از تجربیات آنها در ایران هم استفاده کرد؟
محمدرضا بهرامن، رئیس هیات مدیره خانه معدن ایران در گفت وگو با فولاد نیوز با اشاره به افزایش مصرف فولاد در كشور اظهار داشت: با توجه به شرایط فوق در صورت مهیا بودن شرایط ایران با نرخ رشد سالانه 6/8 درصد می‌تواند در سال 2020 در زمینه تولید فولاد به خودکفایی برسد.
رئیس هیات مدیره خانه معدن با اشاره به افزایش ظرفیت تولید فولاد در سال های 2030 و 2035 تصریح كرد: در سال 2030 حدود 50 میلیون تن و در سال 2035 سالانه 65 میلیون تن، فولاد در ایران تولید می‌شود؛ اما هنوز از هدفگذاری 11 درصدی دولت برای رسیدن به تولید سالانه 52 میلیون تن تا سال 2025 عقب هستیم.
وی در ادامه با اشاره به افزایش تقاضای سنگ آهن در سال جاری افزود: امید است تا پایان سال جاری تقاضای سنگ‌آهن به اندازه کافی برای معادن داخل وجود داشته باشد.
بهرامن اظهار امیدواری کرد: امسال برای معادن سنگ‌آهن شاهد رونق مناسب و قابل توجهی خواهیم بود و موضوع خام‌فروشی در این معادن به حداقل خود می‌رسد.
رئیس هیات مدیره خانه معدن ایران در ادامه تصریح كرد: در خصوص اکتشاف باید به این نکته توجه داشته باشیم که با بودجه‌های دولتی نمی‌توان به اهداف تعیین شده برای شناسایی مناطق کشور از نظر مواد معدنی دست یابیم، چراکه تاکنون با وجود موارد پیش‌بینی شده و دستورالعمل‌های موجود برنامه سوم تا پنجم موفق عمل‌ نکرده‌ایم.
بهرامن وضعیت بازار مواد معدنی ایران را مثبت ارزیابی كرد و در ادامه افزود: براساس استراتژی تعریف شده در صنعت فولاد ایران، پیش‌بینی شده طی ده سال آتی ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده آهن اسفنجی دنیا شود.
وی درادامه افزود: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده و در دست انجام در سال 1396 ایران به تنهایی حدود 30 درصد آهن اسفنجی تولیدی دنیا را به خود اختصاص می‌دهد.
رئیس هیات مدیره خانه معدن در ادامه یاد آور شد:‌ به دلیل افزایش قیمت و رونق نسبی بازار، تقاضا برای کاتد بیشتر خواهد بود و امید است تا رشد یک درصدی افزایش قیمت‌های جهانی مس تداوم داشته باشد و بتوانیم با استفاده از منابع بانکی و داخلی، پروژه‌هایمان را ادامه دهیم و تا پایان سال 98 به ظرفیت جهانی دسترسی یابیم.
وی در ادامه با بیان این كه تقاضای آلومینیوم در بازار داخلی ایران روند صعودی دارد تصریح كرد: پیش‌بینی می‌شود تقاضای خودرو در ایران از 65/1 میلیون دستگاه در سال به حدود سه میلیون دستگاه تا سال 2025 افزایش یابد.
بهرامن با بیان این كه صنایع پایین ‌دست وابسته به آلومینیوم در کشور با کمترین ظرفیت خود در حال فعالیت هستند تصریح كرد: دسترسی به آلومینیوم در بازار داخلی ایران با محدودیت مواجه است. لذا ایران باید تولید آلومینیوم خود را برای پاسخگویی به تقاضای داخلی و خارجی افزایش دهد.
وی ادامه داد: تولید آلومینیوم در کشور به عنوان کالای استراتژیک نیازمند نگاه ویژه‌ای است که متاسفانه در طول سال‌های گذشته از این حیث مغفول مانده است.

source: niscoir.com