محمد آزاد در خصوص افزایش قیمت آهن در روزهای اخیر گفت: اوضاع نابسامان اقتصادی سبب شده که قیمت‌ها مرتبا توسط تولیدکنندگان افزایش پیدا کند ضمن آنکه بورس کالا نیز در این افزایش قیمتها بی‌تاثیر نیست.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات ادامه داد: صادرکنندگان کالای خود را مستقیما از تولیدکننده دریافت می‌کنند و کالایی که در بورس عرضه می‌شود انحصارا برای مصرف داخلی است اما معلوم نیست که بر چه اساس قیمت آن با نرخ جهانی محاسبه می‌شود در حالی که مصرف‌کننده ایرانی است و ریال پرداخت می کند.

وی گفت: خواسته ما این است که وزارت صنعت یک قیمت پایه تعیین کند و بعد آن را در تابلوی بورس عرضه کند. اکنون نیز قیمت پایه وجود دارد و مزایده انجام می‌شود اما هیچ کس نمی‌داند که چه مرجعی این قیمت پایه را تعیین کرده و بورس نیز از مسوولیت آن شانه خالی می‌کند.

آزاد ادامه داد: از طرف دیگر کاهش ارزش پول کشور و نقدینگی سرگردان سبب شده که در کمتر از یک ماه گذشته شاهد افزایش ۲۰ درصدی قیمت آهن باشیم ضمن آنکه افزایش قیمت دلار سبب شده که در ۴۸ ساعت گذشته شاهد افزایش هزار تومانی قیمت آهن باشیم.

وی یادآور شد: این افزایش باعث می‌شود که ساخت و ساز کند شود و کارخانجاتی که مواد اولیه آنها فولاد و آهن است همچون لوازم خانگی و اتومبیل قیمت تمام شده کالای خود را بالا ببرند.

به گزارش ایلنا، آزاد افزود: سوال من این است که مردم چقدر باید آمادگی افزایش قیمت داشته باشند؟ قرار است این تورم چند درصد شود؟ تاکجا قرار است قیمت آهن و فلزات افزایش پیدا کند؟ اینها سوالاتی است که خود ما نیز دنبال جواب آنها هستیم که دولت مردان بهتر است جواب آن را بدهند.