***نرخ معاملات در بورس

4 محصول شمش بلوم 5SP (150*150)، ورق گرم B، ورق گرم C و سبد میلگرد آجدار 14 تا 32-A3 در این روز عرضه شدند.
در ادامه 10 هزار تن شمش کاوه جنوب کیش حداکثر تا بالاترین نرخ رقابتی ۳۶،۲۹۹ ریال در بورس معامله شد. قیمتی که البته با احتساب مالیات بر ارزش افزوده حدود کیلویی 39.500 ریال محاسبه می‌شود.
همچنین عرضه ۷۵،۰۲۰ تنی ورق کلاف گرم B فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا، با تقاضای ۹۴،۷۱۰ تنی مواجه شده و حداکثر تا بالاترین نرخ رقابتی ۵۴،۷۷۹ ریال معامله شد با احتساب مالیات بر ارزش افزوده حدود 59.500 ریال برای هر کیلو محاسبه می‌شود.
عرضه ۱۷،۶۰۰ تنی ورق کلاف گرم C فولاد مبارکه اصفهان نیز در بورس کالا، با تقاضای ۲۲،۵۵۰ تنی مواجه شد و حداکثر تا بالاترین نرخ رقابتی ۵۵،۱۱۱ ریال یعنی در حدود هر کیلو 60 هزار ریال با احتساب مالیات ارزش افزوده معامله شد.
از دیگر سو عرضه ۱۱۰۰ تنی میلگرد آجدار اروند با تقاضای ۲۴۲۰ تنی مواجه شده و حداکثر تا بالاترین نرخ رقابتی ۴۰،۰۱۹ ریال معامله شد. قیمتی که با احتساب مالیات بر ارزش افزوده برابر 43.500 ریال به ازاء هر کیلو محاسبه می‌شود.

 

***حواشی سومین عرضه ورق در خردادماه

نکته قابل تامل در عرضه‌های فولادی بورس امروز، حواشی عرضه ورق فولاد گرم تولید فولاد مبارکه اصفهان به‌عنوان سومین عرضه ورق در خرداد ماه بود. با توجه به اعلام تابلوی آنلاین بورس کالا، عرضه‌کننده ورق کلاف گرم، امروز با مهندسی عرضه در بورس کالا و عرضه حجم کمتر از تقاضا و کمتر از اعلام پیش آگهی حداکثر امکان افزایش عرضه؛ حق ایجاد رقابت در سمت تقاضا را برای خود مغتنم شمرد. فرمول محاسبه قیمت پایه 40.781 نیز توسط کارشناسان به محل بحث و مناقشه بدل شد.
ادعای مهندسی عرضه، اسباب اعتراض برخی مخاطبان در خصوص کم شدن حداکثر حجم عرضه ورق کلاف گرم که قرار بوده در بورس کالا عرضه شود و نشد را فراهم آورد. پرسش اصلی معترضان این بود که چرا حجم عرضه مطابق با پیش‌آگهی افزایش نیافت و آیا چنین حقی برای عرضه‌کننده جایز است؟
گفتنی است حداکثر افزایش عرضه امروز برای ورق گرم فولادی طبق اطلاعیه منتشر شده در سایت بورس کالای ایران 81.290 تن بود.
در نهایت نیز آمار معاملات محصولات فولاد مبارکه در بورس کالای 27 خرداد ماه تا پیش از ساعت 12 برای هر 2 ورق گرم B و C به این صورت اعلام شد:


ورق گرم B
تقاضا: 94.710 تن
عرضه: 75.020 تن
به قیمت میانگین: 53.867 ریال
افزایش قیمت: 13.086ریال

ورق گرم C
تقاضا: 22.550 تن
عرضه: 17.600تن
به قیمت میانگین: 54.225 ریال
افزایش قیمت: 13.444 ریال