*** معاملات شمش روی در سال 2018

بر اساس اطلاعات سازمان تجارت جهانی، در سال 2018 میلادی معادل 5 میلیون و 504 هزار تن شمش روی در دنیا مورد معامله قرار گرفت که این رقم نسبت به تجارت شمش روی در سال 2017 کاهش یک درصدی داشت.

در سال 2018 میلادی کره جنوبی با صادرات 589 هزار و 665 تن شمش روی در رتبه اول صادرات این محصول قرار گرفت. کره جنوبی جزو کشورهای معدنی روی نیست، از همین رو ماده اولیه مورد نیاز تولید شمش روی را از طریق واردات تامین می‌کند. این کشور در سال جاری میلادی با واردات 2 میلیون و 170 هزار تن سنگ و کنسانتره روی در رتبه دوم واردات این محصول قرار گرفت.

کره جنوبی یکی از مصرف‌کننده‌های بزرگ شمش روی دنیا بوده و علاوه بر مصرف بخشی از تولیدات این کشور به سایر نقاط دنیا به فروش می‌رسد. بخش قابل توجهی از شمش روی تولیدی در کره جنوبی صادر می‌شود که صادرات عمدتا به مقاصد چین (23.3 درصد)، هند (21.5 درصد)، ویتنام (11.3 درصد) و اندونزی (7.3 درصد) انجام می‌شود.

 

*** کانادا دومین صادرکننده شمش روی دنیا

کانادا دومین صادرکننده شمش روی دنیا است. بالغ بر 10.3 درصد از تجارت جهانی شمش روی دنیا در سال 2018 به این کشور تعلق داشت. کانادا در زمره 10 کشور برتر به‌لحاظ ذخایر معدنی روی دنیا قرار دارد و بر اساس اطلاعات سازمان‌ زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا، 2.6 درصد از تولید معدنی این فلز به این کشور تعلق داشته است.  همچنین این کشور در زمره بزرگترین واردکنندگان سنگ و کنسانتره روی دنیا قرار دارد. عمده شمش روی تولیدی در کانادا (حدود 93 درصد) به ایالات متحده آمریکا صادر و مابقی به کشورهایی همچون تایوان، مالزی و... صادر می‌شود. بلژیک سومین صادرکننده شمش روی در دنیا است. عمده محصول تولیدی در این کشور به مقاصد آلمان (24 درصد)، ایتالیا (13 درصد)، هلند (12 درصد) و چین (11 درصد) فرستاده می‌شود.

به ترتیب چین‌، ایالات متحده آمریکا، آلمان، هلند، بلژیک، ترکیه، تایوان و ایتالیا بزرگترین واردکنندگان شمش روی دنیا بودند.

 

*** مصرف بالای فلز روی در چین

مصرف بالای فلز روی در چین سبب شده است تا این کشور به بزرگترین واردکننده کنسانتره و شمش روی در دنیا و همچنین بزرگترین تولیدکننده شمش روی دنیا بدل شود. گفتنی است میزان واردات شمش روی چین در سال 2018 نسبت به سال قبل رشد 4.9 درصدی داشت. ایالات متحده آمریکا نیز در رتبه دوم واردات شمش روی دنیا قرار گرفت. میزان واردات شمش روی این کشور در سال 2018 با 12.6 درصد رشد به 705 هزار و 166 تن رسید. کانادا، مکزیک، پرو و اسپانیا بزرگترین تامین‌کنندگان شمش روی این کشور در سال 2017 و 2018 بودند.

 

فلزات آنلاین