جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ 15 ذو الحجة 1445 Friday, 21 June , 2024 ساعت ×
 • گاه‌شمار تاریخ خورشیدی

  تیر ۱۴۰۳
  ش ی د س چ پ ج
  « خرداد    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
 • × کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

  تاریخ امروز  امروز
  تاریخ شمسی تاریخ میلادی
  جمعه، ۱ تیر ۱۴۰۳ Friday, 21 June 2024
  ۰۱ / ۰۴ / ۱۴۰۳ 21 / 06 / 2024

  ساعت ایران

  پ
  پ


  امروز چندمه و چرا تاریخ امروز ایران مهم است؟

  تاریخ امروز ایران به شمسی و به میلادی چیست؟ در هفت روز هفته امروز چندمه یا چندشنبه است؟ تاریخ امروز در ایران یکی از پر خبرترین روزهای اقتصادی و معیشتی مردم را به چشم میبیند. در این بخش شما میتوانید تاریخ امروز ایران به میلادی و شمسی را مشاهده کنید.

  مشاهده این پرسش که تاریخ امروز چندمه یا امروز چندم برج است در سایت آرتان پرس فراهم است. هر چند این امکان در اپلیکیشن های اندروید و ios نیز برای مشاهده کاربران وجود دارد اما همواره افرادی هستند که یا از گوشی هوشمند استفاده نمیکنند و یا در خارج از کشور زندگی میکنند و برای اینکه بدانند تاریخ امروز ایران چه روزی است، نمیتوانند از اپلیکیشن های انگلیسی زبان استفاده نمایند.

  ** چرا اطلاع از تاریخ امروز به میلادی، شمسی و قمری برایمان مهم است؟

  تقویم برای استفاده روز شمار تاریخ امروز است و تاریخ و ساعت دقیق هر روز برای برنامه ریزی، هدف گذاری و اطلاع از مناسبت های تاریی، مذهبی و ایرانی مورد استفاده قرار میگیرد. تاریخ ایران امروز بر مبنای تاریخ شمسی است و به علت همبستگی زیادی که بین تاریخ ایران و تاریخ قمری امروز وجود دارد، استفاده از تقویم هجری قمری نیز در بین ایرانیان بسیار مرسوم است.

  البته مشخص است که سوال تاریخ امروز به میلادی چندمه از آن جهت حاثز اهمیت است که این تقویم در بسیاری از کشورهای جهان مبنای روزشمار به حساب می آید و با توجه به اینکه در بیش از ۹۵ درصد کشورهای جهان از تقویم تاریخ امروز به میلادی استفاده میکنند، این تقویم یک تقویم بین المللی است.

  ** چرا برخی افراد تاریخ امروز به میلادی را از شما میپرسند؟

  شاید برای برخی افراد عجیب باشد که عده ای بر حسب تغییر موقعیت مکانی شان ، هنگامی که به کشور دیگری سفر میکنند، از شما میپرسند که امروز چندمه به تاریخ میلادی ؟ یا تاریخ امروز به میلادی و شمسی چگونه است؟ آیا آنها نمیتوانند از تقویم روی گوشیشان استفاده کنند؟ پاسخ این است که تاریخ امروز ایران یا هر کشور دیگری به زمان محلی آن کشور وابسته است.

  همین موضوع عامل وجود اختلاف ساعت بین کشورها و مناطق مختلف جهان است. به گونه ای که تاریخ میلادی امروز در موقعیت های مختلف روی نقشه جهان ممکن است در دقیقه ها و ساعت ها با هم اختلاف داشته باشند و یا حتی بین دو کشور مختلف حداکثر یک روز باهم اختلاف زمانی داشته باشند.

  پس با توجه به این موضوع که اختلاف موقعیت مکانی بین کشورها عامل اختلاف تاریخ امروز میلادی است، طبیعتا منطقی است فردی که از کشور خارج شده است از شما درباره ساعت و تاریخ روز سوال بپرسد.

  ** چرا اگر به کشورهای عربی سفر کنیم تاریخ امروز به قمری برایمان مهم است؟

  گاهی ممکن است به هر علتی مثل سفرهای زیارتی، به کشورهای عربی سفر کنید. این کشورها بنا به اختلافاتی همچون سال کبیسه و یا اختلاف نظر در روئیت هلال ماه و یا دیگر دلایل دارای اختلاف زمانی نسبت به تقویم قمری تاریخ امروز ایران باشند. در این صورت باز هم این موضوع مورد نیاز شماست ک در سفرهای زیارتی تاریخ دقیق امروز را به تقویم های شمسی و قمری بدانید.

  ** تاریخ شمسی امروز در ایران با تاریخ جلالی چه قدر اختلاف دارد؟

  اخترشناسان و دانشمندان هر سال شمسی را معادل حرکت کامل زمین به دور خورشید تعریف می‌کنند و در مقابل تعداد روزهایی که طول میکشد تا ماه به دور زمین به طور کامل بچرخد مبنای تعیین سال قمری است. از ای رو طول روزهای سال قمری با شمسی متفاوت است که این تفاوت ۱۰ الی ۱۱ روز می‌باشد.

  از طرفی این اختلاف ۱۰ روز و  21 ساعته در بیان تاریخ امروز به شمسی و قمری باعث میشود هر ۳۳ سال شمسی معادل ۳۴ سال قمری باشد. پس اگر سن شما بر مبنای تاریخ شمسی ۳۳ سال باشد، بر مبنای تاریخ قمری ۳۴ سال سن خواهید داشت.

  تاریخ امروز ایران ، امروز چندمه

  ** فرمول تبدیل تاریخ امروز ایران به شمسی و قمری چیست؟

  با تعریفی که توضیح آن را دادیم، تبدیل تاریخ امروز ایران به شمسی و قمری از فرمول ساده ای بدست می آید. برای اینکار کافی است به صورت دستی تاریخ شمسی را بر عدد ۳۳ تقسیم کنید، سپس عدد حاصل را با تاریخ مورد نظرتان در تقویم شمسی جمع کنید. راه حل دیگر شما استفاده از تبدیل تاریخ آنلاین است.

  مثال: اگر میخواهید تاریخ تولدتان را که سال ۱۳۶۰ است به قمری بدست آورید. کافی است ۱۳۶۰ را بر ۳۳ تقسیم کنید که حاصل ۴۱ میشود. سپس عدد ۴۱ را با ۱۳۶۰ جمع کنید که جواب ۱۴۰۱ میشود.

  ** فرمول تبدیل تاریخ امروز ایران به میلادی و شمسی چیست؟

  تاریخ امروز ایران در تقویم شمسی با میلادی در تمام سال ها فاصله یکسانی دارد. به عنوان مثال، همواره شروع سال میلادی برابر ۱۱ دی ماه و آغاز سال نو شمسی برابر با ۲۱ مارس است. بنابراین اگر میپرسید که امروز چندمه میلادیه نیاز به فرمول خاصی ندارید. پس برای روز نیازی نیست تقویم های گذشته را ورق بزنید. در تقویم هر سال تبدیل تاریخ میلادی به شمسی یکسان است و تفاوت تنها در عدد مربوط به سال است. برای بدست آوردن سال میلادی و تبدیل تاریخ امروز به میلادی کافی است از فرمول ذیل پیروی کنید.

  اگر روز مورد نظر شما بین اول فروردین تا ۱۱ دی ماه باشد سال شمسی را بعلاوه ۶۲۱ کنید تا سال میلادی بدست آید
  اگر روز مورد نظر شما بین ۱۱ دی تا آخر اسفند ماه باشدسال شمسی را بعلاوه ۶۲۲ کنید تا سال میلادی بدست آید

  ** تفاوت تقویم شمسی با جلالی چیست؟

  تقویم جلالی و شمسی از لحاظ مبنای روزشماری مانند هم هستند با این تفاوت که تقویم جلالی را حکیم عمر خیام بر مبنای تاریخ شروع سلطنت ملکشاه سلجوقی بنیان نهاده است در حالیکه مبدا تقویم شمسی را منجم بزرگ، حاج میرزا عبدالغفار، بر مبنای هجرت پیامبر بزرگ اسلام قرار دادند.

  ** تاریخ امروز به میلادی با چه فرمت هایی نوشته میشود؟

  دو فرمت برای نوشتن اینکه امروز چندمه به میلادی و یا تاریخ امروز به میلادی وجود دارد که در آن ترتیب روز، ماه و سال متفاوت است.

  MM/DD/YY و YYYY/MM/DD

  اما استاندارد بین المللی توصیه می کند که تاریخ را به صورت سال، سپس ماه و سپس روز بنویسید:

   YYYY-MM-DD

  ** تاریخ های رند در تاریخ امروز ایران کدامند؟

  امسال، سال ۱۴۰۱ است در این سال معروف ترین تاریخ رند ۰۱/۰۱/۰۱ است در سال های بعد نیز این تاریخ در ماه های بعدی تکرار می‌شود.

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.