دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ 7 شوال 1445 Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
برای دریافت استعلام قیمت و سفارش با شماره 74418000-021 تماس بگیرید

قیمت انواع ورق گالوانیزه کارخانه مورد نظر خود را در لیست ذیل انتخاب نمایید.

قیمت ورق گالوانیزه چرا بیشتر از ورق های معمولی از جنس فولاد است؟ کدام ویژگی انواع ورق گالوانیزه آن را متمایز از ورق سیاه و روغنی کرده است؟ حتما شما هم سطوح فلزی را که تغییر رنگ داده و متمایل به قهوه ای شده اند را دیده اید. این تغییر رنگ و ماهیت سطوح فلزی اصطلاحا زنگ زدن نام دارد و معمولا در مجاورت رطوبت و اکسیژن اتفاق می افتد. و

برای جلوگیری از زنگ زدگی این ورق ها، آن ها را طی عملیاتی به نام گالوانیزاسیون به ورق گالوانیزه تبدیل می کنند. پیش از آنکه قیمت ورق گالوانیزه را در برندهای مختلف شهرکرد، هفت الماس و … مشاهده کنید، آرتان پرس در این مقاله قصد دارد به بررسی این ورق ها بپردازد. 

قیمت ورق گالوانیزه بر مبنای قیمت ورق روغنی، میزان پوشش روی بکار رفته بر روی ورق، ضخامت و همچنین وجود یا عدم وجود لایه روغنی بر روی آن تعیین میشود. 

ورق زنگ زده معمولی
سطح زنگ زده

*** ورق گالوانیزه چیست؟

ورق‌گالوانیزه ورق آهنی یا فولادی است که با فلز روی پوشش دهی شده است. این پوشش مقاومت بالایی در برابر خوردگی و اکسیداسیون دارد و در صورت خراش برداشتن، باز هم مانع از زنگ زدن ورق می شود.

*** عملیات گالوانیزاسیون به چه منظور است؟

آهن و فولاد از جمله موادی هستند که واکنش پذیری بالایی دارند و در مجاورت هوا اکسید می شوند. این موضوع که باعث ایجاد خسارات های زیادی به صنایع مختلف گردیده بود باعث شد تولیدکنندگان فولاد از عملیات گالوانیزاسیون به منظور مقابله با اکسید شدن این ورق ها استفاده کنند. از آن زمان تا کنون گالوانیزاسیون یکی از روش های مقرون به صرفه ای بود که امروزه نیز به طور گسترده ای مورد توجه قرار گرفته است.

بنابراین برای تولید ورق گالوانیزه از ورق روغنی استفاده میشود و در طی عملیاتی برای جلوگیری از زنگ زدن، با فلز روی پوشش دهی می گردد. این روش برای اولین بار توسط یک شیمیدان فرانسوی به نام Paul Melouin به کار گرفته شد.

*** پنج مورد از مزایای گالوانیزاسیون

 • گالوانیزه کردن ورق در مقایسه با سایر روش های جلوگیری از خوردگی، مثل آلیاژی کردن فولاد به هزینه کمتری نیاز دارد.
 • ورق های پوشش دهی شده با روی، طول عمر بالایی در محیط های خورنده نسبت به فولادهای معمولی دارند.
 • پوشش ایجاد شده به این روش مقاومت بالایی در برابر سایش، خراش و خوردگی دارد.
 • گالوانیزاسیون قادر به پوشش دهی تمام قسمت های ورق و در نتیجه محافظت کامل از ورق است.
 • بازرسی ورق های پوشش دهی شده به روش گالوانیزاسیون آسان است و در اغلب موارد می توان با چشم غیر مسلح آن ها را بازرسی کرد.

*** ۲ مورد از معایب ورق های گالوانیزه

 • عملیات جوشکاری ورقهای گالوانیزه به دلیل ایجاد بخارهای سمی، خطرناک و پیچیده است.
 • عملیات گالوانیزاسیون به ترکیب شیمیایی ورق حساسیت بالایی نشان می دهد. به عنوان مثال مقدار فسفر و سیلیکون موجود در فولاد، ظاهر و ضخامت پوشش را تحت تاثیر قرار می دهند.

*** قیمت ورق گالوانیزه سقفی به چه متغیرهای ثابتی بستگی دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید از خودمان بپرسیم که یک ورق پوشاینده شده از فلز روی از چه محصولاتی به عنوان پایه استفاده میشود و دقیقا طی چه فرایندی تولید میشود. همانطور که میدانید ورق‌گالوانیزه از ورق سرد یا همان ورق روغنی تولید میشود که بر روی آن پوشش از فلز روی قرار داده شده است. بنابراین منطقی است که بدانیم همواره قیمت ورق گالوانیزه از روغنی بالاتر است.

*** قیمت ورق گالوانیزه و پارامترهای متغیر آن

قیمت این محصول مانند دیگر قیمت آهن آلات به نوسانات ارزی وابسته است و به همین ترتیب نمودار قیمت ورق گالوانیزه ثابت نیست. از طرف دیگر میزان تقاضا برای این ورق ها بالا است و در صورتی که به میزان کافی عرضه نشوند، افزایش قیمت این ورق ها را شاهد خواهیم بود. قیمت مواد اولیه، وقایع سیاسی و اقتصادی و قیمت فولاد در بازارهای جهانی از دیگر فاکتورهای موثر بر قیمت ورق گالوانیزه هستند. برای اطلاع از قیمت روز ورق گالوانیزه می توانید به جداول نمودار قیمت ورق گالوانیزه آرتان پرس مراجعه کنید.

*** روش های گالوانیزاسیون

گالوانیزاسیون به روش های مختلفی مانند غوطه وری گرم، غوطه وری سرد، پوشش دهی مکانیکی، اسپری کردن و رنگ کردن انجام می گیرد. برای محیط های اسیدی عموما گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم و برای محیط های مرطوب گالوانیزاسیون به روش غوطه وری سرد مناسب تر است. در ادامه به توضیح هر کدام از این روش ها می پردازیم.

*** غوطه وری گرم

این روش که به آن گالوانیزاسیون تر هم گفته می شود، قدیمی ترین و مرسوم ترین روش در جهان است. در این روش ورق از غوطه ور شدن ورق سرد در روی مذاب به دست می آید. مراحل این روش به صورت زیر است:

 • چربی گیری ورق سرد به منظور پاک کردن سطح آن از رنگ، روغن، گریس و ترکیبات آلی دیگر
 • اسید شویی ورق به منظور زدودن زنگ، پوسته و سایر اکسیدهای فلزی
 • آماده سازی سطح فولاد برای واکنش با مذاب روی به وسیله غوطه وری ورق در حمام گرم کلرید آمونیاکی روی
 • غوطه ور کردن ورق در روی مذاب با دمایی در حدود ۵۰۰ درجه سانتی گراد
 • خارج کردن ورق و خنک کردن آن در آب یا محلول دی کرومات سدیم

این روش خود به دو دسته تقسیم می شود که شامل غوطه وری گرم مداوم و غیر مداوم است. در روش مداوم کویل و در روش غیر مداوم ورق بریده شده را داخل حمام قرار می دهند.

گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم
گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم

*** مزایای غوطه وری گرم

 • در این روش امکان تولید چند ورق به طور هم زمان وجود دارد.
 • این روش به نیروی انسانی کمی نیاز دارد.
 • پوشش دهی با فلز روی هزینه کمی دارد.
 • این روش سرعت بالایی دارد و بعد از سرد شدن ورق، می توان از آن استفاده کرد.
 • ورق تولید شده از یکنواختی سطح بالایی برخوردار است.
 • ضخامت پوشش روی را می توان با دمش هوا کنترل کرد.

*** غوطه وری سرد

این روش به گالوانیزاسیون الکتریکی هم معروف است و فلز روی به روش آبکاری الکتریکی روی ورق پوشش دهی می شود. در این روش از انواع الکترولیت های اسیدی و قلیایی می توان استفاده کرد و با الکترولیز نمک های فلز روی در محلول آبی می توان ورق را پوشش دهی کرد.

*** مزایای غوطه وری سرد

 • در این روش ضخامت کمتری از روی نسبت به روش غوطه وری گرم مورد نیاز است.
 • در این روش پوشش رسوب داده شده نسبت به روش غوطه وری گرم براق تر و صاف تر است.
 • پوشش حاصل از غوطه وری سرد راحت تر رنگ آمیزی می شود.

*** پوشش دهی مکانیکی

از این روش برای پوشش دهی قطعاتی با اندازه ۳۰۰ – ۲۰۰ میلی متر و وزن کمتر از ۵۰ کیلوگرم استفاده می شود. در پوشش دهی مکانیکی ورق از طریق غوطه ور شدن در ترکیبی از پودر فلز روی و ذرات شیشه پوشش دهی می شود.

*** اسپری کردن

در این روش ابتدا پودر فلز روی به داخل یک تفنگ تغذیه شده و پس از حرارت دهی و ذوب، بر روی ورق اسپری می شود. به منظور پاشش روی مذاب با سرعت مطلوب، از هوای کمپرس شده و یا گازهای حاصل از احتراق استفاده می شود.

*** رنگ کردن

در این روش ابتدا سطح ورق با سنگ ساییده شده و سپس فلز روی به روش پاشش و یا از طریق فرچه رنگ، روی سطح را می پوشاند. در این روش لایه فیلم تشکیل شده دارای ۹۵ – ۹۲ درصد روی است.

*** مشخصات ورق‌گالوانیزه

این ورق به صورت رول و فابریک تولید می شود. ضخامت انواع ورق گالوانیزه ۶ متری، بین ۶ – ۰٫۱۸ میلی متر و عرض آن ها معمولا ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است. متداول ترین آن نیز ورق‌گالوانیزه ۳ میل است. این رول ها بسته به ضخامت شان وزنی معادل ۷ – ۵ تن دارند. ابعاد ورق های فابریک نیز ۲۰۰۰*۱۰۰۰ و ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر مربع است. میزان پوشش روی بر روی ورقهای گالوانیزه ۳۵۰ – ۱۰۰ گرم بر متر مربع است. هر چه جرم پوشش روی بیشتر باشد، کیفیت پوشش بهتر خواهد بود. به عبارتی هر چه میزان پوشش روی در واحد سطح ورق بیشتر باشد، میزان محافظت از خوردگی هم بیشتر خواهد شد.

رول ورق های گالوانیزه
رول ورقهای گالوانیزه

*** عوامل موثر بر ضخامت پوشش ورق‌گالوانیزه

 • ترکیب شیمیایی فولاد
 • کار سرد انجام شده روی فولاد قبل از گالوانیزاسیون
 • زمان غوطه وری ورق در حمام
 • سرعت خارج کردن ورق از حمام
 • سرعت سرمایش ورق

*** کروماته کردن ورق گالوانیزه

سطح این ورق ها بعد از پوشش دهی ظاهر خوبی دارد؛ اما کیفیت سطحی این پوشش در معرض درجه حرارت بالا، رطوبت و آب به سرعت افت کرده و به وسیله لایه ضخیمی از هیدروکسید روی پوشیده می شود. این لایه سفید رنگ که اصطلاحا سفیدک نام دارد، سطح ظاهری ورق را خراب کرده و از ارزش آن می کاهد. برای جلوگیری از این امر، ورق را کروماته می کنند. به این صورت که ورق‌گالوانیزه را در اسید کرومیک رقیق یا محلول بی کرومات سدیم غوطه ور می کنند. به این ترتیب لایه متراکمی بر روی ورق ایجاد می شود که در برابر خوردگی مقاومت خوبی دارد و از تشکیل سفیدک تا مدت زمان قابل قبولی جلوگیری می کند.

*** انواع ورق گالوانیزه

این ورق ها از نظر شکل گیری کریستال های گالوانیزه و بسته به سرعت سرمایش ورق و مقدار روی در سه دسته بدون گل، گل ریز و گل درشت طبقه بندی می شوند. این گل ها به واسطه وجود ناخالصی در روی مذاب به هنگام کریستالیزه شدن بر روی ورق سرد ایجاد می شوند و با چشم غیر مسلح هم قابل مشاهده هستند. هر چه مقدار این گل ها کمتر باشد، ورق از کیفیت بالاتری برخوردار است.

گل ورق گالوانیزه
گل ورق گالوانیزه

*** کاربرد انواع ورق گالوانیزه سقفی و دیگر مصارف

از ورق‌های گالوانیزه به واسطه مزایای زیاد و قیمت مناسبی که دارند، بسیار استفاده می شود. ساخت کانال های کولر، لوازم خانگی، بشکه ها، تابلوهای تبلیغاتی،دودکش ها، مخازن و لوله ها از جمله موارد مصرف این ورق ها هستند. انواع ورق گالوانیزه رنگی و ورق‌گالوانیزه شیروانی نیز از جمله محصولات تولید شده به روش گالوانیزاسیون هستند که از آن ها در شیروانی و سقف ساختمان های مناطق مرطوب به وفور استفاده می شود.

لوله های گالوانیزه
لوله های گالوانیزه

*** معروف ترین تولید کنندگان ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه شهرکرد و سمنان، ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان و کاشان و ورق گالوانیزه هفت الماس قزوین از محصولات داخلی هستند. از تولید کنندگان خارجی نیز که ورق گالوانیزه به ایران صادر می کنند، می توان به کشورهای چین، اوکراین، تایوان، هند و قزاقستان اشاره کرد.

*** استانداردهای انواع ورق گالوانیزه

استاندارد اروپایی EN 2004:10327: مصارف شکل دهی و کششی

استاندارد اروپایی EN 2004:10326: مصارف ساختمانی

استاندارد اروپایی EN 2000:10292: مصارف شکل پذیری با استحکام بالا

*** گریدهای ورق گالوانیزه

DX51D: قابلیت خمش پذیری و مناسب برای ساخت انواع پروفیل

DX52D: قابلیت نیمه کششی

DX53D: قابلیت کششی

DX54D: قابلیت کششی عمیق

DX56D: قابلیت کششی فوق عمیق

*** ورق گالوانیزه رنگی

این ورق، ورق سردی است که در ابتدا با فلز روی و سپس با رنگ پوشش دهی شده است. از کاربردهای عمده این ورق ها می توان به شیروانی خانه ها اشاره کرد که دارای طرح های متنوعی هستند. برای آشنایی با این ورق های گالوانیزه در سقف عرشه فولادی به مقاله معرفی انواع ورق های شیروانی مراجعه کنید و برای مشاهده قیمت ورق گالوانیزه سقفی نیز میتوانید به صفحه قیمت ورق رنگی مراجعه نمایید.

عمر ورق های گالوانیزه ۳۰ – ۲۰ سال است. اما اگر در محیط های مرطوب نباشند، بیشتر هم عمر می کنند. رنگ کردن ورق های گالوانیزه طول عمر و به عبارتی مقاومت به خوردگی آن ها را افزایش می دهد. نکته حائز اهمیت این است که قبل از رنگ آمیزی باید سطح ورق تمیز، خشک و عاری از هر گونه آلودگی باشد.

ورق گالوانیزه رنگی
ورق گالوانیزه رنگی

*** رول ورق گالوانیزه

رول ورق گالوانیزه کاشان در ابعاد و طول های مختلفی در بازار یافت میشود که معروفترین آنها رول گالوانیزه ۰٫۵ و ۰٫۵ میل میباشد که منظور از اعداد بیان شده ضخامت رول این نوع ورق میباشد. اما از دیگر مشخصات آن میتوان به  ۱٫۵ متر در ضخامت ۰٫۶ و عرض ۱ متر در ضامت ۰٫۵ اشاره نمود.

 رول ورق گالونیزه با توجه به میزان پوششی که بر روی سطح آن پس از غوطه وری در حمام روی دارد، به دو حالت گل ریز و گل درشت تولید میشود.

این نکته را نیز بخاطر بسپارید که در بازار به رول ورق گالوانیزه، ورق سفید و اهی ورق گالوانیزه کوتاه نیز میگویند.

طول رول ورق گالوانیزه نیز عموما به این صورت است که طول رول به صورت دلخواه مشتری بریده میشود.

*** قیمت ورق گالوانیزه کیلویی در مقایسه با ورق استیل چگونه است؟

وقتی در بازار نام ورق استیل را میشونیم منظور ورق ضد زنگ است نه ورق فولاد کربنی معمولی. از طرفی سوال برخی از خریداران این است که قیمت ورق گالوانیزه در مقایسه با ورق ضد زنگ چگونه است؟ این سوال از آنجائی نشات میگیرد که هر دوی این ورق ها برای کاربردهای مقاومت به خوردگی مورد استفاده قرار میگیرند، اما از لحاظ قیمت ارزش ورق ضد زنگ از ورق‌گالوانیزه بالاتر است و از آنجائیکه این ورق ها در ایران اغلب به صورت وارداتی هستند، ورق‌گالوانیزه از تقاضای بیشتری برخوردار است ضمن اینکه هزینه تولید کمتر آن بر تقاضای بیشتر آن نیز تاثیرگذار است. در حالت کلی اگر شرایط خوردگی چندان حساس نباشد، توصیه میشود از ورق‌گالوانیزه استفاده شود.

*** مقایسه قیمت ورق گالوانیزه در مقایسه با سایر ورق ها

در شرایط معمول و طبیعی عرضه و تقاضا در بازار، قیمت ورق گالوانیزه از ورق روغنی و سیاه بالاتر است و از قیمت ورق رنگی کمتر میباشد.

منبع: آرتان فولاد ایرانیان

پ
پ

ثبت دیدگاه

4 دیدگاه برای “قیمت ورق گالوانیزه”
 1. قیمت ها با مالیاته یا بدون مالیاته؟

  پاسخ
 2. شما قیمت های تاراز رو هم دارین؟

  پاسخ
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.