جمعه, ۲۰ تیر , ۱۳۹۹ 20 ذو القعدة 1441 Friday, 10 July , 2020 ساعت ×

تحلیل بازار و مصرف فولاد ترکیه(چشم انداز ۲۰۲۰)

شناسه : 4563 ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۷:۱۸

موقعیت مکانی مناسب فولادسازهای  ترکیه در کنار دریا  رقابت  در بازارهای صادراتی را برای ترکها نسبت به دیگر کشورها را با مزیت نسبی همراه کرده است.

پ
پ

در استراتژی های صادراتی وزارت خارجه ترکیه مشارکت فعال داشته و در شکایتهایی که تولید کنندگان داخلی در کشورهای مقصد دارند و احتمال وضع تعرفه وجود دارد با دخالت در جزییات و مذاکره با WTO از وضع تعرفه جلوگیری و یا درصد آنرا کاهش می دهند.
⬅️بازار مصرف ترکیه:
مصرف فولاد در ترکیه رشد چندانی نداشته و پیش بینی ها مبنی بر عدم رشد در سالهای پیش رو است.از سوی دیگر ظرفیتهای جدید تولیدی به خصوص در بخش محصولات تخت در حال افزایش است.
به این ترتیب با به هم خوردن تعادل در عرضه و تقاضای داخلی فولاد ترکیه روانه بازارهای صادراتی خواهد شد که زنگ خطری برای صادر کنندگان دیگر می باشد.✨افت بازار داخلی ترکیه و تمرکز این کشور بر صادرات

با کاهش مصرف فولاد در بازار داخلی ترکیه فولادسازهای این کشور فروش در بازارهای خارجی را افزایش دادند.

آخرین وضعیت تولید فولاد ترکیه:
در نیمه اول سال کل فولاد تولید شده در ترکیه مشابه نیمه اول سال قبل بوده است با این وجود تولید محصولات طویل ۸ درصد کاهش و محصولات تخت ۲۰تا ۲۱ درصد افزایش داشته است.

به رغم افزایش تولید محصولات تخت در ترکیه ، میزان مصرف در روند کاهشی قرار دارد و پیش بینی می شود روند کاهشی تا اواخر سال جاری ادامه یابد.

به نقل از مدیر بازاریابی شرکت MMK ترکیه ترکها مجبور خواهند بود صادرات خود را افزایش دهند که علامت خوبی برای بازار داخلی نیست.وقتی فولادسازها مجبور به فروش صادراتی بیشتر نسبت به بازار داخلی باشند نشان از بروز مشکل در بازار داخلی است.

عدم تعادل بین تولید و مصرف فولاد در ترکیه

در شش ماه ابتدای سال ۲۰۱۷ ترکیه ۱۸.۸ میلیون تن محصول نهایی فولادی تولید کرده است. مصرف محصولات نهایی در همین مدت به ۱۶.۲ میلیون تن رسید که شامل ۸.۰۵ میلیون تن محصول طویل با کاهش ۱۳ درصد و ۸.۱۲ میلیون تن محصول تخت با کاهش ۶ درصدی نسبت به نیمه اول سال قبل بوده است.

به دلیل عدم تعادل بین تولید و مصرف فولاد در ترکیه فولادسازهای این کشور مجبور به افزایش صادرات به خصوص صادرات کلاف گرم شدند.

با وجود تحقیقات آنتی دامپینگ فولادی در اتحادیه اروپا،خریداران اروپایی به دنبال منابع دیگر برای تامین نیاز خود بودند که ترکیه نزدیکترین تامین کننده بود.بنابراین رشد صادرات عمدتا به دلیل به واسطه افزایش صادرات کلاف گرم اتفاق افتاد.

ظرفیتهای جدید تولید محصولات تخت در ترکیه

ضمن اینکه تولید کلاف گرم در ترکیه در حال افزایش است ظرفیتهای جدید تولید کلاف گرم نیز در این کشور نیز رو به افزایش است.به این ترتیب ترکها تمرکز بیشتری بر صادرات خواهند داشت.

از جمله برنامه های افزایش ظرفیت تولید در ترکیه رسیدن به تولید ۵.۳ میلیون تن گالوانیزه تا سال ۲۰۲۰ است در حالی که پیش بینی می شود مصرف داخلی گالوانیزه ترکیه تغییری نداشته باشد.به این ترتیب ترکها ظرفیتهای مازاد زیادی از محصولات تخت فولادی خواهند داشت که بایستی به بازارهای صادراتی روانه شوند.

نهایتا در سالهای پیش رو ترکیه رقیب سرسختی برای صادر کنندگان محصولات تخت فولادی خواهد بود که رقابت با چنین کشوری نیاز به تدوین استراتژی های مناسب صادراتی خواهد داشت.

نقشه فولاد ترکیه بر اساس پراکندگی منطقه جغرافیایی را در شکل زیر مشاهده می فرمایید :

 

کارگاه تحلیل بورس 

آرتان پرس

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.