چهارشنبه, ۱۸ تیر , ۱۳۹۹ 18 ذو القعدة 1441 Wednesday, 8 July , 2020 ساعت ×

تحلیل مختصری از بازار آهن آلات روز گذشته

شناسه : 4750 ۰۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰

بازار آهن آلات ایران با افزایش قیمت برخی از انواع مقاطع فولادی روبرو بوده این در صورتی است که برخی دیگر از انواع آهن آلات همچنان روند ثابتی را طی میکنند.

پ
پ

روز گذشته قیمت تیرآهن ۱۸ اصفهان در بازار غیر رسمی و برخی از انبارها توام با کمی افزایش شنیده شد، سایر سایزها نیز تقریبا ثابت رصد شد. تیرآهن ذوب آهن بارگیری از  انبار اصفهان با ۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ تومان افزایش قیمت اعلام گردید.  روز گذشته در بازار داخلی و در خصوص میلگرد آجدار، شاهد یک روز کاملا با ثبات بودیم به طوری که صرف نظر از برخی تغییرات جزئی در تعداد کمی از مبادی، ثبات برقرار بود. قیمت میلگرد ذوب آهن بارگیری از کارخانه با ۱۰ تومان افزایش اعلام گردید. قیمت میلگرد ذوب آهن بارگیری از انبار با ۱۰ تومان افزایش اعلام گردید. با این حال اکثر کارخانه های تولید کننده میلگرد قیمت خود را ثابت اعلام کردند. این در حالی است که ۳۵۰ تومان اختلاف قیمت بین دامنه کف و سقف جدول تولیدکنندگان میلگرد نشان می دهد که اوضاع و احوال بازار برای یک سوم ابتدایی جدول همچنان بدون تعریف است.

قیمت های لوله گاز  روکار و توکار کارخانه ی سپاهان و کچو با قیمت ثابت اعلام گردید. لوله گالوانیزه سپاهان با قیمت ثابت اعلام شد. قیمت لوله صنعتی بارگیری از سپاهان ثابت اعلام گردید. قیمت تسمه کوره ای بارگیری از انبار اصفهان با قیمت ثابت اعلام شد. قیمت تسمه ورقی بارگیری از انبار اصفهان با  قیمت ثابت اعلام گردید.
پروفیل زد و زد رنگی بارگیری از اصفهان نیز با  قیمت ثابت اعلام شد. قوطی پروفیل بارگیری از تهران با قیمت ثابت اعلام گردید. قوطی پروفیل بارگیری از اصفهان ضخامت ۲ با ۱۰ تومان کاهش اعلام گردید. قوطی ستونی بارگیری از انبار اصفهان با ۱۰ تومان کاهش قیمت اعلام گردید. قیمت لوله داربستی بارگیری از اصفهان با  قیمت ثابت اعلام گردید. قیمت محصولات مفتولی ثابت اعلام گردید. قیمت ناودانی، سپری و نبشی نیز با ۱۰ تا ۲۰ تومان افزایش اعلام گردید. هم چنین قیمت انواع ورق سیاه فولاد مبارکه و انواع ورق رنگی و روغنی و گالوانیزه  در بازار روز گذشته بدون تغییر اعلام شد.

در دو روز گذشته شاهد افزایش قیمت میلگرد در بازار آهن آلات کشور بودیم که این موضوع می تواند پیامد هایی از قبیل تحرک بازار و افزایش میزان تقاضا را در پی داشته باشد. در روز گذشته نیز قیمت های میلگرد آجدار (تحویل درب کارخانه) با افزایش قیمت ۲۰ الی ۳۰ اعلام شد که لازم به ذکر است کارخانه ابهر در روز گذشته افزایش قیمت ۵۰ تومانی نسبت به روز قبل تر داشته است. گفتنی است که قیمت سایر کارخانه های تولید کننده میلگرد ثابت بوده و تغیری نداشته است. بدین منظور که در روز گذشته روند نزولی قیمت ها در بازار میلگرد نداشتیم و تنها قیمت ها یا افزایشی یا ثابت بودند.

اما در ارتباط با قیمت های تیرآهن، باید اعلام کرد که کارخانه های متفرقه کاهش قیمت ۵ الی ۱۰ هزار تومانی را داشتند. همچنین قیمت های اعلامی کارخانه ذوب آهن اصفهان برای تیرآهن ها ثابت و بدون نوسان بود. قیمت پروفیل و قوطی نیز در روز گذشته ثابت بود و تنها کارخانه هیربد افزایش قیمت ۱۰ تومانی را داشت. نکته جالبی که در این زمینه باید به آن اشاره کرد، ثابت بودن قیمت هاست. در بازار آهن آلات کشور از سال های دور تا کنون، زمانی که مدتی روند کاهشی را در بازار داشتیم و سپس قیمت ها ثابت می شد، بعد از چند روز که قیمت ها ثابت اعلام می شدند ناگهان بازار دچار افزایش قیمت مجدد می شد. در حال حاضر نیز وضعیت بازار آهن آلات به گونه ای است که قیمت ها چند روزی است که یا ثابت هستند یا روند افزایشی دارند که این موضوع می تواند یک زنگ هشدار جدی برای بازار آهن باشد؛ زیرا با درنظر گرفتن مطلب فوق می توانیم شاهد افزایش مجدد قیمت ها باشیم.

در ادامه ی همین مطلب باید متذکر شویم که کاهش قیمت های اخیر، به دلیل کاهش میزان تقاضا نیست؛ زیرا در هیچ موقع و زمانی بازار آهن با میزان تقاضا ی مردم موازی نشده است. قیمت ها در بازار آهن تهران یا کشور، تنها به دلیل یک سری از فاکتور ها افزایش یا کاهش می یابند. در حال حاضر نیز عده ای گمان می کنند که به دلیل نبود تقاضا در بازار، قیمت ها کاهش یافته اند. این موضوع در حالی است که قیمت ها به دلیل ۱-بحران در بازار آهن و فولاد چین، ۲-وضعیت بسیار بد سنگ آهن در چین و یا ۳-روند قیمت سنگ آهن و آهن اسفنجی در بازار های چین یا بازار های جهانی تغیر می کنند.

پیش بینی می شود که با بهبود در وضعیت بازار سنگ آهن چین و بازار های آهن و فولاد در سطح جهانی، شاهد افزایش قیمت ها در بازار های داخلی نیز باشیم. بنا بر تجربه ی ۲۰ ساله ای که در بازار آهن داریم می توانیم با اطمینان خاطر بگوئیم که بهترین زمان خرید آهن آلات، زمانی می باشد که اولین افزایش قیمت ها را در بازار می بینیم. زیرا بعد از افزایش قیمت ها در بازار، همه آرزوی خرید در همین زمان های روند نزولی قیمت ها را خواهند داشت.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.