دوشنبه, ۱۶ تیر , ۱۳۹۹ 16 ذو القعدة 1441 Monday, 6 July , 2020 ساعت ×
 • اوقات شرعی


  Warning: A non-numeric value encountered in /home/artanpre/public_html/wp-content/plugins/azan/index.php on line 122

 • تحلیل و پیش بینی بازار مقاطع در هفته جاری

  شناسه : 4544 ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶

  هفته گذشته یکی از کسالت بارترین هفته های بازار مقاطع بود از روز یکشنبه قیمت ها رو به کاهش گذاشت در حالیکه هیچ خریداری نبود. انتظارمان برای بهبود شرایط بازار مقاطع در هفته جاری کمی خوشبینانه است زیرا رشد قیمت ها در بازار امروز به نوعی نشان از اشباع وضعیت مقاطع را می دهد

  پ
  پ

  پایان هفته گذشته قرارداد میلگرد در بورس شانگهای چین ۱۲ دلار ارزان تر شد. در بازار صادرات چین میلگرد ۵۶۰  دلار هر تن فوب ثبت شد که ۲ دلار هر تن افت داشت.

  در بازار داخلی ترکیه میلگرد ۵۵۵ دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. میلگرد صادراتی ترکیه ۲ دلار بالا رفته ۵۵۵  دلار هر تن فوب ثبت شد البته قبل از اعیاد مذهبی اخیر قیمت تا ۵۴۵ دلار بود. در امارات محصول ترکیه ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار هر تن سی اف آر بود در حالی که پیش از این ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

  در شمال اروپا متوسط قیمت میلگرد بازار داخلی ۵۲۵ یورو هر تن بود و در امریکا نیز ۵۹۸ دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات بود.

  میلگرد در بازار داخلی روسیه ۱۵ تا ۲۵ درصد رشد داشته  و قیمت ۶۶۵ تا ۶۷۴ دلار هر تن تحویل مسکو با ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده می باشد. میلگرد صادراتی سی آی اس ۱۰ تا ۱۵ دلار نسبت به سه هفته قبل بالاتر است و ۵۴۵ تا ۵۵۰ دلار هر تن فوب شده است.

  مقاطع در بازار ایران

  هفته گذشته یکی از کسالت بارترین هفته های بازار مقاطع بود از روز یکشنبه قیمت ها رو به کاهش گذاشت در حالیکه هیچ خریداری نبود. مسابقه کاهش قیمت از روز دوشنبه شروع شد کارخانه ها تا هر کیلو ۳۰ تومان هم روزهای اول هفته تخفیف می دادند اما با انجام نشدن معامله شمش در بورس کالا ریزش قیمت ها در سطح وسیع تری و با شتاب بیشتری شروع شد تا جاییکه یکی از کارخانه ها علیرغم آنکه قیمت اعلامی خود را ثابت نگهداشته بود تا ۷۰ تومان هر کیلو تخفیف هم اعلام می کرد این روند تا آخر هفته ادامه یافت میانگین قیمت شمش در پایان هفته برای سایز ۱۵۰ میلیمتر ۱۸۸۰ تومان بوده است اگر این نرخ را بعنوان میانگین ماکزیمم در نظر بگیریم حداقل قیمت میله گرد در پایان هفته را ۲۲۵۰ تومان داشته باشیم تفاوت قیمت هر کیلو ۴۱۳ تومان می گردد اگر این تفاوت قیمت از نظر مقایسه قیمت تمام شده در حد ۲۰۰ تومان هر کیلو باشد بنابراین قیمت میله گرد می تواند حداقل تا هر کیلو ۱۰۰ تومان کاهش یابد. کاهش بیش از این قیمت تولید میله گرد را از صرفه اقتصادی خارج خواهد کرد پایین آمدن قیمت میله گرد در طول یکی دو هفته آینده کاملاً متصور است اما از آنجا که قیمت شمش به حداقل خود رسیده است کاهش بیشتر قیمت میله گرد منتهی به افت تولید و بعضاً تعطیلی بعضی از کارخانجات خواهد شد کارخانه هایی که از ساختار مالی مثبتی برخوردار نیستند زودتر از بازار خارج می گردند و این فضا را برای کارخانه های دیگر آماده خواهد کرد میانگین قیمت میله گرد اول هفته در اصفهان روز شنبه برای سایزهای ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر ۲۳۰۰ تومان برای میله گرد ذوب آهن ۲۳۳۰ تومان و برای تیرآهن محصول ذوب آهن سایزهای ۱۴ تا ۱۸، ۲۷۶۰ تومان بود در پایان هفته قیمت میله گرد روهینا در دزفول به ۲۲۸۰ تومان و محصول ذوب اهن به ۲۳۲۰ تومان کاهش یافت میانگین قیمت تیرآهن هم به ۲۷۳۰ تومان پایین آمد این در حالی بود که ذوب آهن در برابر کاهش قیمت به شدت مقاومت می کرد. خبر خوشایندی که در بازار میله گرد اتفاق افتاده است این است که با توجه به افزایش نرخ ارز و کاهش قیمت شمش بعضی از کارخانه های خصوصی از هفته گذشته صادرات به عراق را شروع کرده اند شنیده شده است که قیمت بین ۵۱۰ تا ۵۲۰ دلار هر تن فوب بسته به جوربندی کالا بوده است از آنجا که قیمت شمش اکراین حدود ۴۹۰ دلار سی اف آر بصره رسیده و میله گرد عراقی با حداقل یکماه و نیم معطلی می نیمم ۵۲۰ دلار تمام می شود خریدارها به سمت بازار ایران آمده اند چرا که محصول آماده را تحویل می گیرند این فرصتی است که کارخانجات ما می توانند از آن استفاده کنند و سرریز موجودی خود را به عراق صادر کنند.

  از مجموعه تحلیل های بالا نتیجه میگیریم که بازار داخل توان رشد قیمت را ندارد به خصوص که به ایام سوگواری محرم نزدیک میشویم و این موضوع هر ساله باعث کاهش و رکود در بازار معاملاتی داخل می شود . اگر به انتظار رشد در بازار داخل هستیم باید سهم صادرات را بالا ببریم تا با کاش عرضه قیمت ها در داخل کمی تکان بخورد . 

   

  کارگاه تحلیل بورس

  آرتان پرس

   

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  این خبرها را نیز از دست ندهید

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.