شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹ 21 ذو القعدة 1441 Saturday, 11 July , 2020 ساعت ×
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو:

جهش تولید را با اجرای برنامه‌های توسعه‌ای رقم خواهیم زد

شناسه : 24367 ۰۵ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۳۵
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان طرح توسعه در دست سرمایه‌گذاری دارد و با بهره‌برداری از این طرح‌ها تلاش خواهیم کرد جهش تولید را در سال جاری محقق سازیم.
جهش تولید را با اجرای برنامه‌های توسعه‌ای رقم خواهیم زد
پ
پ

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گفت: شرکت معدنی و صنعتی بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان طرح توسعه در دست سرمایه‌گذاری دارد و با بهره‌برداری از این طرح‌ها تلاش خواهیم کرد جهش تولید را در سال جاری محقق سازیم.

 ناصر تقی‌زاده در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت معدنی و صنعتی اظهار داشت: از زحمات آقای مهندس نوریان که مدیرعاملی را در سال ۱۳۹۸ به عهده داشتند، تشکر و قدردانی می‌کنم، زیرا عملکرد سال ۱۳۹۸ شرکت در سایه تلاش‌های بی‌وقفه ایشان، در معیت سیاست‌گذاری‌های هیئت مدیره و سعی کلیه کارکنان، رخ داده است.

اعتقاد داریم، رهنمودها و همراهی صاحبان محترم سهام و سیاست‌های اتخاذ شده توسط هیئت مدیره، موجب شده است که این شرکت در سال ۱۳۹۸، چون گذشته نقش خود را در زمینه تامین مواد اولیه صنایع فولاد ایفا و در جهت پیشبرد اهداف اقتصادی و صنعتی کشور گام‌های موثری بردارد.

*** احداث پنج میلیون تنی

وی افزود: جهش تولید را در سال جاری با توسعه شرکت محقق خواهیم کرد و در حال مذاکره با وزارت صمت برای احداث یک سوپرمگامدول آهن اسفنجی ۲٫۵ میلیون تنی هستیم که امیدواریم با موافقت سهامداران محقق شود. برنامه توسعه‌ای شرکت با احداث پنج میلیون تنی پیش می‌رود که در تلاش هستیم تا پایان سال ۱۴۰۲ افتتاح شود.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی در خصوص موفقیت‌های اساسی این شرکت در سال گذشته، عنوان کرد:

شرکت معدنی و صنعتی در سال ۱۳۹۸ با اتخاذ تدابیر مناسب مشکلات پیش روی را تا حد ممکن برطرف کرده و به موفقیت‌های چون اجرای برنامه‌های استخراج و تولید محصولات، فراتر از برنامه، افتتاح رسمی کارخانه مگامدول احیا، استفاده مناسب و بهینه مصارف انرژی (برق، آب و گاز) در مجتمع‌های معدنی و صنعتی شرکت، استفاده حداکثری از ظرفیت ساخت داخل لوازم، تجهیزات و قطعات یدکی مصرفی در مجتمع‌های تولیدی، به نحوی که در سال ۱۳۹۸ بالغ بر چهار هزار و ۶۷۵ قلم قطعات و لوازم مصرفی جدید، ساخت داخل شده و تاکنون ۲۶ هزار و۵۳۱ قلم قطعات و لوازم یدکی، از منابع داخلی تامین و جایگزین قطعات مشابه ساخت خارج شده است.

*** پروژه‌های مطالعاتی، تحقیقاتی و پژوهشی

تقی‌زاده ادامه داد: پروژه‌های مطالعاتی، تحقیقاتی و پژوهشی با هدف کاهش مصارف و هزینه‌ها، بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی، استفاده از فناوری‌‌های جدید، انجام اصلاحات در خطوط تولید و بومی‌سازی و ساخت داخل، در سال ۱۳۹۸ کماکان در دست اجرا بوده و تعدادی از این پروژه‌ها نیز، خاتمه یافته است.

وی در خصوص برنامه‌های آموزشی سال گذشته، خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۸ دوره‌های آموزشی کارکنان امانی و پیمانکاران، به میزان ۵۲ هزار و ۸۲۵ نفر ساعت برگزار شده است. طی سال ۱۳۹۸، در تداوم برنامه‌های ارتباط صنعت با دانشگاه، دوره‌های کارآموزی دانشجویان دانشگاه‌های کشور، در گرایش‌های استخراج، فرآوری، تولید، برق و مکانیک در مجتمع‌های معدنی و صنعتی، به میزان ۱۸ هزار و ۴۵۰ نفر ساعت برگزار شده است.

*** تولید فراتر از پیش‌بینی

مدیرعامل سپس به تشریح عملکرد تولید شرکت در سال ۱۳۹۸ پرداخت و تصریح کرد: در سال ۱۳۹۸ سنگ باطله ۵۲ میلیون و ۵۸۸ هزارتن و سنگ‌آهن معادل ۱۴ میلیون و ۴۴۴ هزار تن استخراج شده است. همچنین، مقدار ۹ میلیون و ۶۶۲ هزار تن کنسانتره سنگ آهن تولید شده که ۲۹ درصد فراتر از ظرفیت اسمی کارخانه‌ها بود. در همین سال، شرکت توانسته است ۵۰۰ هزارتن انواع سنگ‌آهن دانه‌بندی نیز تولید کند. از سوی دیگر ۳ میلیون و ۶۲۲ هزار تن گندله، یک میلیون و ۵۸۶ هزار تن آهن اسفنجی و ۱ میلیون و ۲۱ هزار تن شمش فولادی در سال ۱۳۹۸ تولید شده است.

تقی‌زاده سپس به بیان عملکرد مالی سال ۱۳۹۸ چادرملو پرداخت و اعلام کرد: درآمدها به میزان ۱۰۵ هزار و ۹۷ میلیارد ریال، هزینه‌ها به میزان ۵۵ هزار و ۸۶ میلیارد ریال و در نتیجه سود خالص به میزان ۵۰ هزار و ۱۱ میلیارد ریال بوده است.

وی یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های چادرملو در سال گذشته را افتتاح و بهره‌برداری از کارخانه احیا مستقیم (آهن اسفنجی) با ظرفیت یک میلیون و ۵۵۰ هزار تن، عنوان کرد و گفت: با راه‌اندازی این واحد، آهن اسفنجی کارخانه شمش فولاد شرکت، تامین و موجب کاهش قیمت تمام شده هر تن فولاد به میزان ۱۳ میلیون ریال در سال ۱۳۹۸ شد.

*** اکتشاف معدن D19 ادامه دارد

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در گزارش خود همچنین به طرح‌ها و فعالیت‌های سرمایه‌ای در دست اجرا و طرح‌های در دست بررسی در سال ۱۳۹۹ شرکت اشاره و اظهار کرد: عملیات اکتشاف معدن D19 آغاز شده است با توجه به مجوز اکتشاف صادر شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در تاریخ ۲۸ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ عملیات اجرایی نقشه‌برداری اکتشافی ژئوفیزیکی به روش مغناطیس‌سنجی و مقاومت سنجی (IP/RS) پهنه معدنی جدید D19، انجام و عملیات مذکور به اتمام رسیده و ادامه عملیات اکتشاف تفصیلی پهنه مذکور در دست اجرا است.

باید توجه داشت دستیابی به توده معدنی سنگ‌آهن معدن مذکور، از بروز ریسک فقدان ذخیره معدنی مناسب جلوگیری خواهد کرد. هزینه‌های سرمایه‌ای استفاده از این معدن به میزان ۲۵ هزار و ۸۷۸ میلیارد ریال برآورد شده است.

تقی‌زاده ادامه داد: شرکت چادرملو نسبت به احداث یک واحد نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی، به عنوان پایلوت، در جوار نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی خود در مجتمع صنعتی، اقدام کرد و اجرای طرح مذکور در سال جاری به اتمام خواهد رسید. هزینه سرمایه‌گذاری در طرح فوق حدودا به میزان هفت میلیون یورو خواهد بود.

سهم ساخت داخل تجهیزات طرح یاد شده، با توجه به بومی‌سازی به عمل آمده ۴۰ درصد است. توسعه نیروگاه مذکور به میزان ۱۰۰ مگاوات، به صورت مستقل و یا مشارکت با سایر شرکت‌ها پیش‌بینی شده است. کلیه تجهیزات خارجی ازجمله پانل‌های خورشیدی، سیستم ردیاب و کابل‌های DC خریداری و به گمرک یا محل اجرای طرح تحویل شده است.

*** طرح احداث کارخانه شماره ۲

وی با اشاره به طرح احداث کارخانه شماره ۲ بیان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های قبلی شرکت، احداث کارخانه جدید به ظرفیت پنج میلیون تن در سال هدف‌گذاری شده و عملیات تکمیلی اجرایی آن در سال ۱۳۹۹ تداوم خواهد یافت. این کارخانه در محل مجتمع صنعتی شرکت قرار دارد و هزینه سرمایه‌گذاری طرح فوق مشتمل بر ۸۵ میلیون یورو و جمعا به میزان ۲۶ هزار و ۷۷۱ میلیارد ریال برآورد شده است.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو طرح احداث کارخانه تولید فروآلیاژها (فرومنگنز پرکربن و فروسیلیکومنگنز) با ظرفیت ۵۰ هزار تن در سال و با سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیون یورو را ازجمله طرح‌های در دست اقدام این شرکت در سال ۱۳۹۹ اعلام کرد.

تقی‌زاده با تاکید بر تامین سنگ‌آهن پایدار برای فعالیت‌های جاری و توسعه فعالیت‌ها، خاطرنشان کرد: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو علاوه بر فعالیت‌های معدنی مربوط به آنومالی D19، خرید سنگ‌آهن از سایر شرکت‌ها را عملیاتی کرده و در آینده نسبت به توسعه این عملیات اقدام خواهد کرد.

این شرکت، مشارکت در سرمایه‌گذاری و یا تملیک معادن سنگ‌آهن جدید را در برنامه‌های خود پیش‌بینی کرده است. در همین راستا، واحد اکتشافات در شرکت ایجاد و نسبت به پیگیری طرح‌های مربوط اقدام می‌کند. همچنین برای احداث کارخانه‌های کنسانتره و گندله به ظرفیت چهار میلیون تن در سال، موضوع تاسیس شرکت جدید با سایر مشارکین در سال ۱۳۹۹ مطالعه شده و فعالیت شرکت جدید به زودی آغاز خواهد شد.

*** ایجاد شرکت حمل و نقل ریلی

وی اظهار داشت: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو برای تامین پایدار و مطمئن زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی، موضوع ایجاد شرکت حمل و نقل ریلی برای حمل مواد اولیه و محصولات را در دستور کار خود قرار داده است.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خصوص شرکت‌های سرمایه‌پذیر، خاطرنشان کرد: به موجب مصوبه هیئت مدیره شرکت، موضوع مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر همواره مورد توجه مدیریت بوده است. شرکت‌های سرمایه‌پذیر عمدتا در زمینه‌های معدن و وابسته، تامین و انتقال آب و تامین مالی فعالیت می‌کنند. طی سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۱ هزار و ۳۷۷ میلیارد ریال بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر، پرداخت شده است.

*** مشارکت در بهره ‌برداری از معادن سنگ‌آهن استرالیا

تقی‌زاده یکی از ا اقدامات مهم چادرملو را مشارکت در بهره‌برداری از معادن سنگ‌آهن استرالیا و احداث کارخانه‌های تولید کنسانتره به میزان ۵/۱۲ میلیون تن دانست و تصریح کرد: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به همراه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و شرکت فکور صنعت و هرکدام با مشارکت به میزان ۳۳ درصد موضوع سرمایه‌گذاری در استفاده از ذخائر سنگ‌آهن کشور استرالیا و تولید ۱۲٫۵ میلیون تن کنسانتره را پیگیری و حق‌السهم مشارکین، مطابق برنامه زمان‌بندی پرداخت شده است. سرمایه‌گذاری مشارکین در بهره‌برداری از معدن و تا پایان فاز ۱ که کارخانه پنج میلیون تنی کنسانتره به بهره‌برداری خواهد رسید،

به میزان ۸۸ میلیون دلار آمریکا پیش‌بینی شده است. برای اجرای فاز ۱ و فازهای ۲ و ۳ معادل ۸۵ درصد مجموع سرمایه‌گذاری که محدود به مبلغ ۹۶۰ میلیون دلار آمریکا است، از تسهیلات فاینانس کشور استرالیا استفاده خواهد شد.

*** دارایی‌های ثابت شرکت

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود عنوان کرد: طی سال ۱۳۹۸ بهای تمام شده دارایی‌های ثابت شرکت به میزان ۴ هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال افزایش یافته است و هیئت مدیره شرکت با توجه به نیاز نقدینگی اجرای طرح‌ها و فعالیت‌های اشاره شده، در آینده نزدیک نسبت به ارائه برنامه افزایش سرمایه از مبلغ ۶۷ هزار میلیارد ریال به حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد ریال، اقدام خواهد کرد.

مدیرعامل چادرملو طرح‌ها و فعالیت‌های سرمایه‌ای بلندمدت آتی اشاره کرد و افزود: موضوع احداث کارخانه‌های گندله، آهن اسفنجی، فولاد و تاسیسات زیربنایی در منطقه آزاد تجاری مکران واقع در شهرستان چابهار (با مشارکت شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو و گل‌گهر، فولاد مبارکه) از برنامه‌های بلندمدت شرکت است.

*** مشارکت در سرمایه شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان

همچنین در راستای مصوبات هیئت مدیره و در جهت مشارکت با بخش خصوصی، این شرکت اقدام به مشارکت در سرمایه شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان به میزان ۳۰ درصد، شرکت آهن و فولاد ارفع به میزان ۴۴ درصد، شرکت به میزان ۶۵ درصد، شرکت فولاد شاهرود به میزان ۳۵ درصد و شرکت کاوند نهان زمین به میزان ۲۹ درصد سهام، کرده است. این شرکت در اجرای طرح احداث کارخانه تولید الکترود گرافیتی با ظرفیت ۳۰ هزار تن در سال، به میزان ۳۶ درصد در سهام شرکت نوین الکترود اردکان، مشارکت کرده و شرکت فوق در مرحله قبل از بهره‌برداری است.

سود سهام سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۱۳۹۸و به میزان ۶ هزار و ۵۶۶ میلیارد ریال، عمدتا مربوط به شرکت‌های آهن و فولاد ارفع، آهن و فولاد غدیر ایرانیان و شرکت تامین سرمایه امید است. لازم به ذکر است با توجه به ترتیب برگزاری مجامع شرکت‌های آهن و فولاد ارفع و غدیر ایرانیان سود عملکرد دو سال شرکت‌های فوق در درآمد سال ۱۳۹۸ ارائه شده است.

*** در انتقال آب خلیج فارس مشارکت داریم

تقی‌زاده اضافه کرد: در اجرای مصوبه ۱۳۹۲ هیئت مدیره شرکت، مقرر شد شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با خرید ۲۰ درصد سهام شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس، جهت اجرای طرح انتقال آب از خلیج فارس به کشور، مشارکت کند. در حال حاضر میزان مشارکت در سهام شرکت مذکور، معادل ۲۲٫۲۲ درصد است. شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس در سال ۱۳۹۲ با سرمایه سه هزار میلیارد ریال ثبت و در حال حاضر سرمایه ثبت شده به مبلغ ۴۰ هزار میلیارد ریال است.

افزایش سرمایه شرکت تا مبلغ ۶۰ هزار میلیارد ریال در مجمع عمومی فوق‌العاده تصویب و در حال تامین است.

وی ادامه داد: موقعیت طرح انتقال آب خلیج فارس در استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد واقع و مسیر اجرای طرح، از بندرعباس آغاز شده و پس از عبور از شهرهای سیرجان و کرمان، به شهرستان اردکان منتهی می‌شود. هدف از اجرای طرح، شیرین‌سازی و انتقال آب نمک‌زدایی شده جهت تامین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع‌های تولیدی در حال بهره‌برداری و طرح‌های توسعه شرکت‌های گل‌گهر، مس سرچشمه و چادرملو و… است. برای اجرای طرح انتقال آب، مبلغ ۱۱۰ هزار میلیارد ریال، هزینه پیش‌بینی شده و هزینه انجام شده در مجموع طرح فوق و تا پایان سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۸۱ هزار و ۴۵۸ میلیارد ریال (شامل ۲۴۳ میلیون یورو) است.

*** طرح آب‌رسانی از بندرعباس

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با بیان اینکه طرح آب‌رسانی از بندرعباس به مسیرهای تعیین شده، در سه بخش اجرا می‌شود، عنوان کرد: بخش اول طرح، از بندرعباس تا مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر، به طول حدود ۳۰۳ کیلومتر، شامل خط انتقال لوله به قطر یک هزار و ۶۰۰ میلی‌متر و با ظرفیت انتقال چهار مترمکعب در ثانیه بوده و پیشرفت فیزیکی این بخش تا پایان سال ۱۳۹۸ به میزان ۹۵ درصد، خاتمه عملیات خرداد ماه سال جاری و مبلغ هزینه شده در این بخش به میزان ۳۹ هزار و ۵۵۵ میلیارد ریال است.

بخش دوم طرح، از مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر، تا مجتمع مس سرچشمه به طول حدود ۱۵۴ کیلومتر، شامل خط انتقال لوله به قطر یک هزار و ۳۰۰ میلی‌متر و با ظرفیت انتقال ۲٫۷ مترمکعب در ثانیه بوده و پیشرفت فیزیکی این بخش تا پایان سال ۱۳۹۸ به میزان ۸۲ درصد، خاتمه عملیات شهریور ماه سال جاری و مبلغ هزینه شده در این بخش به میزان ۱۳ هزار و ۶۲۷ میلیارد ریال است.

*** بخش سوم طرح

تقی‌زاده بخش سوم طرح را از مجتمع مس سرچشمه تا مجتمع صنعتی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو یعنی محل مجتمع صنعتی به طول ۳۶۰ کیلومتر و سپس ۱۵۰ کیلومتر تا مجتمع معدنی چادرملو دانست و ابراز کرد: خط انتقال لوله به قطر یک هزار و ۳۰۰ میلی‌متر و ۹۰۰ میلی‌متر با ظرفیت انتقال ۱٫۵ مترمکعب بر ثانیه پیش‌بینی شده است. پیشرفت فیزیکی این بخش تا پایان سال ۱۳۹۸ به میزان ۸۲ درصد، خاتمه عملیات آذر ماه سال جاری و مبلغ هزینه شده در این بخش به میزان ۱۱ هزار و ۸۶۶ میلیارد ریال است.

همچنین عملیات طرح احداث تاسیسات یک واحد آب‌شیرین‌کن، به عنوان فاز اول و از ۳ فاز پیش‌بینی شده، در شهرستان بندرعباس اجرایی شده است. پیشرفت فیزیکی تاسیسات یاد شده، برای تولید روزانه ۶۰۰ هزار متر مکعب آب، در پایان سال ۱۳۹۸ به میزان ۹۰ درصد، خاتمه عملیات خرداد ماه سال جاری و مبلغ هزینه شده در این قسمت به میزان ۱۶ هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال است. منابع تامین مالی طرح یاد شده، شامل آورده سهامداران، اخذ تسهیلات بانکی و وام ارزی صندوق توسعه ملّی است.

*** تداوم جهش تولید

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اظهار امیدواری کرد: با تصویب عملکرد هیئت مدیره شرکت و صورت‌های مالی سال ۱۳۹۸، هیئت مدیره شرکت بتواند در سال جاری نیز همچون گذشته به روند موفقیت‌ها ادامه داده و در جهت صیانت از منافع سهامداران محترم و مشارکت در پیشرفت صنعتی کشور، گام‌های موثری بر دارد.

تقی‌‌زاده در خاتمه همچنین از طرف هیئت مدیره شرکت، از همکاران بخش‌های امانی، پیمانکاران و سازندگان داخلی لوازم، قطعات، ماشین‌آلات و تجهیزات که نقش عمده‌ای در موفقیت‌های شرکت داشته‌اند قدردانی کرده و ابراز امیدواری کرد

امیدواریم در اجرای برنامه‌های آتی، همچون گذشته از رهنمودها و مساعدت‌های اعضای محترم مجمع عمومی و تشریک مساعی کلیه سازمان‌ها و موسساتی که با ارائه خدمات خود به نحوی در اجرای برنامه‌های تولیدی شرکت سهیم هستند، برخوردار باشیم.

فلزات آنلاین

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.