رویای دلار ۱۵ هزار تومانی با آمدن بایدن - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹ 20 رجب 1442 Wednesday, 3 March , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس:

رویای دلار ۱۵ هزار تومانی با آمدن بایدن

شناسه : 39694 ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲

اخیرا حسن روحانی رئیس جمهور، صحبت هایی در خصوص دلار ۱۵ هزار تومانی کرده بود که توجه افراد زیادی را به این نرخ جلب کرده است.اینکه دولت بتواند در ماه های پایانی دوره ی خود قیمت ارز را به کانال ۱۵ هزار تومان وارد کند مسئله ایست که تحلیلگران در آن تردید داشته و این […]

رویای دلار ۱۵ هزار تومانی با آمدن بایدن
پ
پ

اخیرا حسن روحانی رئیس جمهور، صحبت هایی در خصوص دلار ۱۵ هزار تومانی کرده بود که توجه افراد زیادی را به این نرخ جلب کرده است.اینکه دولت بتواند در ماه های پایانی دوره ی خود قیمت ارز را به کانال ۱۵ هزار تومان وارد کند مسئله ایست که تحلیلگران در آن تردید داشته و این اقدام را در شرایط فعلی امکان پذیر نمی دانند.این موضوع بهانه ای شد تا به بررسی دلار با نرخ ۱۵ هزارتومان و امکانسجی تحقق این نرخ بپردازیم. توصیه می کنیم که این یادداشت از آرتان پرس را از دست ندهید.

 

*** تدوام نوسانات در نرخ دلار

روز گذشته دلار معاملات ابتدایی را با اندکی کاهش قیمت آغاز کرد اما در میانه روز با ۲۰۰ تومان افزایش به ۲۳۶۰۰تومان رسید؛ نگاهی به روند ارز آمریکایی نشان می‌دهد که از پنجشنبه هفته گذشته نوسان آن بیش از ۳۰۰تومان نبوده است. و این حجم از نوسانات نشان می دهد که بازار و دلالان دلار نسبت به نرخ دلار ۱۵ هزارتومان رئیس جمهوری واکنش هیجانی نشان نداده و بازار شاهد نوسانات و بعضا افت قیمت نبوده است. یک دلیل برای اینکه بازار این نرخ را باور نمیکند آرامش و نوسانات کم و بی رمقی در معاملات دلار در هفته ی جاری است.

 

*** دورنمای دلار ۱۵ هزارتومانی

تحلیلگران بازار ارز معتقدند که با توجه به افت حجم خرید نسبت به هفته پیش، انتظارات تورمی از بازار تخلیه شده و کاهش دوباره نرخ ارز در روز‌های آینده محتمل است. اما شاهد ریزش قیمت ها در بازار ارز و حرکت به سمت دلار ۱۵ هزار تومان حداقل در کوتاه مدت نخواهیم بود. بررسی ترند قیمت ها نشان می دهد که قیمت فروش دلار در صرافی ملی بدون تغییر قیمت به عدد ۲۲۹۷۰ تومان اعلام شدکه مجموع تغییر قیمت تا انتهای روز معاملاتی افزایش ۵۴۰ تومانی در نرخ صرافی ملی را نشان می دهد.

 

*** همگرایی نرخ دلار و یورو

از آنجایی که قیمت دلار و یورو با هم ارتباط دارند. قیمت فروش یورو نیز با کاهش ۵۰ تومانی برای بار اول به عدد ۲۷۹۰۰ تومان اعلام گردید که نشان از حباب بیشتر در نرخ های یورو نسبت به دلار است. این ارز در مجموع مجموع تغییر قیمت کاهشی ۵۰ تومانی را در روز گذشته تجربه کرده است.

 

*** طلا،عامل افت نرخ دلار در بازار آزاد

عواملی که باعث تقویت و یا افت قیمت دلار در بازار جهانی و به تبع آن بازار ایران می کند بحث قیمت طلا و به خصوص انس جهانی است. اونس جهانی نسبت به روز گذشته با حدود ۱۲دلار افت ارزش به ۱۸۵۲دلار رسیده و نرخ ارز هم تقریبا ۴۰۰ تومان ارزان شده که این دو عامل باعث شده است قیمت طلا و ارز در کشور به صورت توامان کاهش پیدا کند.اما ورود به کانال ۲۰ هزارتومانی در شرایط فعلی برای دلار محتمل نیست چه برسد به دلار ۱۵ هزار تومانی.حرکت به سمت این نرخ ها در صورتی حاصل می شود که خبرهایی از توافق قطعی دولت بایدن و دولت ایران صورت پذیرد.

 

*** روزهای سخت اسکناس آمریکایی

ارزش دلار در سال ۲۰۲۰ در مقابل بسیاری از ارزهای مهم به یکی از کمترین سطوح خود در چند سال اخیر رسید و با روی کار آمدن ژانت یلن به عنوان وزیر خزانه داری آمریکا این سوال مطرح می شود که روند نزولی دلار تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد. اگر نرخ ارز در بورس فارکس با افت همراه شود و از طرفی هم توافقات ایران و آمریکا به مسیرهای خوبی ختم شود می توان دلار را در نرخ های ۱۵ تومان تثبیت کرد.اما در شرایط فعلی و بدون رصد رفتار سیاسی آمریکا نمی توان دلار ۱۵ هزار تومانی را در بازار آزاد محتمل دانست.

 

*** بازار در انتظار کاهش بیشتر نرخ ارز

شاید این سوال ایجاد شود که چرا دلار در تمام بازارهای بین المللی تضعیف شده است؟ به زبان ساده دلیل اصلی ریزش دلار این بود که نمی شد قیمت دلار را در سطح قبلی که از نظر بازار بسیار بالا بود حفظ کرد. دلار هنوز هم به نظر بیش از چیزی که واقعا می ارزد در بازار قیمت دارد  و بنابراین پیش بینی تحلیلگران آن است که باید منتظر کاهش بیشتر ارزش آن مقابل ارزهای مهم باشیم. اگر روند نزولی بازار ارز و اونس جهانی ادامه‌دار باشد، می‌توان انتظار داشت که قیمت طلا و سکه تا پایان هفته ارزان‌تر شود.

 

*** نگاه خوشبینانه به دلار ۱۵ هزار تومانی

طبق اعلام رئیس گمرک ایران و به بهانه ی روز جهانی گمرک، طی ۱۰ ماهه سال ‌جاری بالغ بر ۱۲۲ میلیون تن کالا به ارزش حدود ۵۹ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد. این موضوع پیام روشنی به آمریکا و تحریم ها دارد.ادامه ی روند این موضوع در دراز مدت می تواند بدهی های خارجی ایران را تسویه کرده و تراز تجاری ایران را مثبت کند.این موضوع می تواند در حالتی خوشبینانه مسیر را برای دلار ۱۵ هزار تومانی در بازار آزاد فراهم سازد.اما مجددا اعلام میکنیم که این موضوع پیش نیازهای فراوانی دارد و باید به عوامل خارجی و بازیگران اصلی این موضوع توجه خاصی داشت.

 

*** سقوط تاریخی قیمت سکه،عامل افت دلار

یکی از موضوعاتی که می تواند چشم انداز بازارهای مالی و ارزی ایران را به خوبی نشان دهد بحث دارایی های موازی و بازارهای موازی دلار و وضعیت قیمتی آنهاست. دی ماه ۹۹ برای سفته‌بازان سکه و دلار تاریخی بود، چرا که بخش زیادی از ارزش دارایی‌های خود را از دست دادند؛ سکه در دهمین ماه سال ۹۹ نزدیک به ۱۴ درصد افت قیمت را به ثبت رساند و در مقطعی حتی نوسان زیر حمایت سنگین ۱۰ میلیون تومانی را تجربه کرد.

 

*** هیجانات سکان دار بازار ارز

آخرین بار که سکه چنین ضرری را به دارندگان خود تحمیل کرده بود، به ۳۷ ماه قبل‌تر برمی‌گشت؛ جایی که در آذر سال ۹۷ بالای ۱۵ درصد از ارزش خود را از دست داد. دلار نیز در دی ماه چنین رکورد کاهشی را ثبت کرد و بازدهی منفی ۱۳٫۵ درصدی آن، از ماه سوم پاییز سال ۹۷ سابقه نداشت. اما باید یادآور شد که بازار ایران در برهه هایی از زمان خود تحت تاثیر هیجانات قرار می گیرد. دلار ۱۵ هزار تومانی نیز یکی از این هیجانات د مسیر عکس هیجانات صعودی بازار است.همانطور که پیش از انتخابات آمریکا صحبت از دلار ۵۰ هزارتومان در برخی از مبادی بود.

 

*** خیز دلار برای تدوام کاهش ها

چیزی که در شرایط فعلی عیان و مشخص است این موضوع است که دلار با سرعت زیادی در مسیر کاهشی قرار گرفته است. روز سه شنبه، اسکناس آمریکایی ۴۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۳ هزار و ۱۵۰ تومان رسید. این نوسانات قیمت در شرایط فعلی قابل قبول است ولی با صحبت های رئیس جمهور مبنی بر دستیابی به نرخ ۱۵ هزارتومانی برای دلار فاصله دارد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: پیش بینی قیمت دلار در روزهای آتی

 

*** اشاره روحانی به دلار ۱۵ هزار تومانی

اما سوالی که مطرح می شود این است که چرا دلار با سرعت زیادی مسیر کاهش را در پیش گرفته است؟ دلیل افت قیمت، خبر جدیدی بود که به بازار ارز مخابره شد. بعدازظهر روز دوشنبه، برخی مبادی خبری به نقل از منابعی در پنتاگون مدعی شد که دولت بایدن از طریق میانجی‌های اروپایی برای گفت و گوی مستقیم با تهران ابتکاری به راه خواهد انداخت؛ همین خبر کافی بود که میزان فروش ها در بازار ارز بیشتر شود و قیمت  با سرعت زیادی در مسیر کاهشی بگیرد.

در کنار این، روز سه شنبه،  سخنگوی دولت نیز سیگنال تازه ای به بازار ارسال کرد و گفت: «این روز‌ها تلاش دولت برای کاهش نرخ ارز و رساندن آن به قیمت واقعی است». در بخش هایی نیز روحانی صحبت از دلار ۱۵ هزار تومانی را مطرح کرده بود و همین سیگنال ها کافی بود تا برای روز گذشته کاهش هایی را در نرخ دلار متصور باشیم.

 

آرتان پرس

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.