پنج شنبه, ۱۹ تیر , ۱۳۹۹ 19 ذو القعدة 1441 Thursday, 9 July , 2020 ساعت ×

محفاظت تجاری ترکیه در برابر واردات ورق گرم از اروپا

شناسه : 18185 ۱۳ تیر ۱۳۹۸ - ۶:۳۴

مقامات ترکیه اعلام کردند که در حال بررسی پرونده های محافظت تجاری در برابر واردات ورق نورد گرم شده از اروپا هستند. کارخانجات اروپایی اخیرا به دلیل کمبود تقاضا در بازارهای داخلی، حجم صادرات ورق گرم خود را به ترکیه افزایش داده‌اند. آغاز این پرونده آنتی دامپینگ علیه ورق گرم اروپا کاملا به نگرش تولیدکنندگان […]

پ
پ

مقامات ترکیه اعلام کردند که در حال بررسی پرونده های محافظت تجاری در برابر واردات ورق نورد گرم شده از اروپا هستند.


کارخانجات اروپایی اخیرا به دلیل کمبود تقاضا در بازارهای داخلی، حجم صادرات خود را به ترکیه افزایش داده‌اند. آغاز این پرونده آنتی دامپینگ علیه اروپا کاملا به نگرش تولیدکنندگان اروپایی بستگی دارد، زیرا آنها در ماه‌های اخیر به ترکیه در قیمت‌های خود تخفیف داده‌اند.

 

*** اقدامات اروپایی ها در مقابله با ترکیه

کارخانجات اروپایی در ماه آوریل و می به طور خاص در بازار صادرات فعال بودند که در طی این مدت، قیمت داخلی آنها به پایین ترین حد خود در دو سال اخیر رسید. از آن زمان به بعد، قیمت داخلی به دلیل کاهش تولید توسط کارخانه های اروپایی با هدف متعادل کردن عرضه با تقاضای ضعیف بهبود یافته است. با این حال این اقدامات به مسئله اصلی مواجهه با بازار فولاد تخت اروپا و تقاضای ضعیف از جانب مصرف کنندگان فولاد رسیدگی نمی‌کند.

آرسلورمیتال در اواخر ماه می کاهش تولید فولاد تخت را در تاسیسات خود در آلمان، فرانسه و اسپانیا اعلام کرد. این اقدام باعث کاهش موقت ۳ میلیون تنی تولید در سال در تاسیسات اسپانیا، لهستان و ایتالیا شد. ارزیابی هفتگی قیمت برای شمال اروپا در محدوده ۴۸۰ تا ۴۹۵ یورو (۵۴۲ تا ۵۵۹ دلار) در هر تن از تولیدات قبلی بود. همین ارزیابی برای جنوب اروپا در محدوده ۴۷۰ تا ۴۸۵ یورو در هر تن از تولیدات قبلی بود. هر دو ارزیابی نشان دهنده معاملات و پیشنهادات شنیده شده در بازار می باشد. یکی از منابع ترکیه گفت که پیشنهادات آلمان در قیمت ۵۱۰ دلار در هر تن CFR بنادر ترکیه بود.

ارزیابی هفتگی قیمت برای وارداتی به ترکیه در محدوده ۴۸۵ تا ۵۰۰ دلار در هر تن CFR بود، اما این ارزیابی نشان دهنده قیمت های منطقه CIS می باشد. به عقیده منابع ترکیه، پرونده آنتی دامپینگ برای اروپا مفید خواهد بود، زیرا فروش محصولات اروپایی به تولید کنندگان داخلی ترکیه آسیب می‌رساند. طبق توافقی که با انجمن فولاد و اروپا در سال ۱۹۹۷ انجام گرفت، واردات از اروپا به ترکیه شامل تعرفه نبوده است، در حالی که سایر تامین کنندگان خارجی باید تعرفه وارداتی بین ۴ تا ۹ درصدی پرداخت کنند.

تولید کنندگان اروپایی ۲۰ سال سابقه مازاد تجاری دارند. اما آنها در سال گذشته کسری تجاری داشتند و شروع به تغییر قوانین کردند. تجارت با ترکیه در ۱۰ سال گذشته به میزان ۵۶ میلیون تن بوده است، در حالی که کل صادرات ترکیه به [۲۸ کشور که را تشکیل می دهند] ۴۶ میلیون تن می رسد. شش برابر بزرگتر از ترکیه است. براساس اطلاعات منتشر شده توسط اتحادیه صنعت فولاد اروپا Eurofer، ترکیه صادرات ورق گرم به اروپا را با ۵۳.۵۲ درصد رشد در سال جاری به ۱.۳۹ میلیون تن از ماه ژانویه تا آوریل افزایش داد.

 

*** وضعیت سهمیه بندی صادرات ورق گرم ترکیه

حجم صادرات ورق گرم از ترکیه به با توجه به قیمت های رقابتی واردات افزایش یافته و به دلیل این که ترک‌ها توانستند سهم بازار را از سایر تامین کنندگان – از جمله چین، برزیل، روسیه، ایران و اوکراین، که تمام صادرات آن در حال حاضر مسدود شده است با اقدامات ضد دامپینگ موجود در افزایش دهد. کمیسیون اروپا (EC) در تاریخ ۱۷ می سال جاری بررسی اقدامات حفاظتی واردات فولاد خود را آغاز کرد. سازوکار حفاظتی کنونی، سطح اولویت تعرفه‌ها را برای هر نوع محصول افزایش می دهد که نسبت به ۱ ژوئیه ۲۰۱۹ تا پایان دوره اول سهمیه به ۵ درصد رسیده است.

در ماه فوریه، کمیسیون اروپا (EC) یک تطبیق کلی را برای فولاد نورد گرم (HR) اعمال کرد که آن را به‌عنوان طبقه بندی محصول ۱ نامگذاری می کرد. تخصیص اختصاصی خاصی برای کشوری وجود نداشت و EC اشاره کرد که تقریبا ۶۰ درصد واردات قبلا تحت پوشش اقدامات ضد دامپینگ قرار داشتند. از آنجا که اقدامات موجود در حال حاضر به کاهش جریان واردات به ، به ویژه از ترکیه، شکست خورده است، تولید کنندگان اروپایی از EC خواسته‌اند تغییرات متعددی را در اقدامات موجود انجام دهند. این اقدام شامل حذف ۵ درصدی افزایش سالانه سهمیه بندی واردات محصولات دسته ۱ است.

منابع بازار اروپا معتقدند اگر EC تصمیم به تعیین مقادیر خاص کشورها برای واردات ورق گرم داشته باشد، حجم واردات کاهش خواهد یافت. با این حال، بستگی به روش استفاده شده توسط EC برای محاسبه سهمیه کشورها دارد. آنها نمی‌توانند بر حجم واردات تاریخی در چند سال گذشته پایبند باشند؛ چرا که جریان های تجاری از زمان اجرای اقدامات آنتی دامپینگ بر روی مواد از چین، برزیل، اوکراین، روسیه و ایران به طور قابل توجهی تغییر کرده است. مقامات در تلاش هستند تا درخواست سهمیه‌ها را پیش از شش ماه دیگر تغییر دهند. معتقد است که دیگر به جنگ تجاری نیاز نیست.

کارخانه‌های ترکیه ادعا می کنند که باید از اقدامات معاف شوند زیرا ترکیه عضو انجمن فولاد و اروپا است. ECSC قراردادی بین طرفین برای انجام تجارت آزاد است و یکی از سه قرارداد اصلی در اتحادیه اروپا است. یکی از مقامات ترکیه‌ای گفت: «اتحادیه اروپا یک ایده بود که توسط تولید کنندگان فولاد تاسیس شد. احزاب این قرارداد نمیتوانند علیه یکدیگر اقدامی کنند. به عنوان مثال، فرانسه نمی‌تواند این کار را علیه آلمان انجام دهد. اما آنها این کار را علیه ترکیه انجام می‌دهند و می‌خواهند در بازارهای ما آزادانه تجارت کنند و هنگام انجام این کار آنها قوانین را دور خواهند زد. آخرین ارزیابی هفتگی قیمت برای ورق گرم داخلی ترکیه در محدوده ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار در هر تن از تولیدات قبلی بود که نشان دهنده تقاضای ضعیف در بازار بوده است.»

منبع: متال بولتن

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.