شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹ 19 ذو الحجة 1441 Saturday, 8 August , 2020 ساعت ×
سقف کوتاه مدت قیمت میلگرد

پیش بینی قیمت میلگرد

شناسه : 24207 ۰۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰
پیش بینی قیمت میلگرد متاثر از فاکتورهای ثابت و متغیری است که مهمترین آنها دلار و فاکتور عرضه و تقاضاست. در این روزها که شاهد اوج گیری قیمت دلار هستیم، قیمت شمش نیز به دلیل کمبود عرضه، روند صعودی گرفته و بر قیمت میلگرد اثر گذاشته است. در این مقاله از منظر تکنیکالی (کاملا نموداری) نیز به پیش بینی قیمت میلگرد پرداختیم.
پیش بینی قیمت میلگرد
پ
پ

پیش بینی قیمت میلگرد و سایرمحصولات مختلف فولادی اعم از تیرآهن، ورق و یا پروفیل، تحت تاثیر فاکتورهای مشترک و غیر مشترک زیادی می‌باشد. اما همواره بخشی از این فاکتورها مهمتر از بقیه آنهاست. برای مثال آیا میدانید که ایران در تولید خود کفاست و تعداد تولیدکنندگان ۴۴ تاست و این یعنی در مقایسه با محصولی مثل ورق، تقریبا ۷ برابر تعداد کارخانه‌های بیشتری در ایران وجود دارد. از طرفی با همین تناسب، شاهد هستیم که تعداد کارخانه های عرضه کننده در نیز بیشتر است. چراکه نکته مهم این است که تعداد بیشتر عرضه کننده یعنی عدم انحصاری بودن و این یک نکته مثبت در مورد فرایند کشف قیمت روزانه می‌باشد.

***فاکتورهای موثر کدامند؟

حال اگر فاکتورهای ثابت مثل تعداد عرضه کننده و هزینه های جاری تولید ، از قبیل هزینه حمل و نقل، انرژی و هزینه دستگاه ها را در نظر نگیریم؛ می‌توانیم تنها به پارامترهایی که بر تغییرات قیمت و نوسان آن موثر هستند بپردازیم.

  1. محصولی است که وابسته به یک محصول میانی دیگر مانند شمش است. بنابراین با توجه به اینکه قیمت شمش و ضایعات بر هزینه تولید تاثیرگذار است، تغییرات قیمتی این محصولات نیز در کشف قیمت موثر است و همانطور که میدانید در نیز ، در برخی زمان ها، قیمت پایه عرضه بر اساس قیمت پایه شمش محاسبه می‌شود. البته گاهی هم بر اساس قیمت های جهانی و زمان هایی هم وجود دارد که تنها بر اساس سطح عرضه و تقاضا قیمت پایه برای عرضه در اعلام می‌شود. بنابراین اینکه قیمت میلگرد مستقیما تحت تاثیر چه چیزی قرار میگیرد، بسیار وابسته به شرایط روز بازار است. گاهی مدرست مثل امروز میبینیم که عرضه شمش کم شده است. این موضوع را میتوانید در آمار تولید شمش بیلت که توسط انجمن تولید کنندگان فولاد ایران منتشر شده بود، مشاهده می‌کنید.

***بررسی پارامترهای موثر بر روند بازار

در این آمار اشاره شده بود که میزان تولید شمش در دو ماهه سال ۹۹ نسبت به دوماهه سال ۹۸، ۲ درصد کاهش داشته است. از طرفی میزان تولید میلگرد هم در این مدت نسبت به سال قبل ۱ درصد کاهش داشته است که معادل ۱۶ هزارتن می‌باشد.

  1. علاوه بر این، پارامتر مهم دیگر تاثیر گذار بر تغییرات قیمت، تغییرات می باشد که در ایران با توجه به وجود ها و پررنگ شدن صادرات غیرنفتی، رقابت در بازار صادرات در صنعت فولاد بسیار حاثز اهمیت است. بنابراین تغییرات دلار، به طور مستقیم و غیر مستقیم بر بازار میلگرد و دیگر آهن آلات تاثیر می‌گذارد.

 

در فاکتور اول، یعنی موجودی شمش، بعلت رقابتی شدن قیمت شمش قیمت میلگرد نیز بالا و یا پایین می‌آید. در فاکتور دوم، یعنی نرخ دلار، به صورت مستقیم بعلت تاثیر بر روی هزینه صادرات و سود و زیان شرکت ها، و همچنین به صورت غیر مستقیم و از طریق جو روانی بازار که بیشتر دلالان بازار، عامل آن هستند، بر قیمت میلگرد موثر می‌باشند. به عبارت بهتر نمودار قیمت میلگرد و با همدیگر همبسته است.

 

***تحلیل تکنیکال میلگرد چیست؟

اعتبار تحلیل: تا ۷ روز نخست تیرماه-۷ تیرماه ۹۹٫ در شکل زیر روند قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در سایز ۳۲ را مشاهده می‌کنید. در این نمودار همانطور که مشاهده میشود در طی سه سال اخیر تا به امروز به تاریخ ۱ تیرماه ۹۹، قیمت در کانال صعودی مشخص شده با رنگ قرمز در حال حرکت بوده است. و در حول محور سبز رنگ از مقاومت و حمایت هایی برخوردار است. بر طبق این کانال میتوان گفت که در روزهای آتی با احتمال بالایی، قیمت میلگرد با رسیدن به سقف کانال قرمز، که مرز دو کانال ۷ و ۸ هزار تومانی است، واکنش نشان میدهد و براحتی عبور نخواهد کرد. از لحاظ روانی هم ورود به کانال قیمتی جدید نیز دشوار است. بنابراین پس از واکنش به این سقف احتمال کاهش قیمت تا محور سبز رنگ، یعنی محدوده ۷۶۰۰ تومان، احتمال بالایی است که کف میانمدت قیمت میلگرد را نشان میدهد. در صورتی که شاهد بازگشت به رقم های زیر ۱۷ هزار تومان در میانمدت باشیم، قیمت میلگرد نیز تنها درصورت ریزش چشمگیر دلار، میتواند از کف ۷۶۰۰ تومان هم پایینتر بیاید و به ۷۲۰۰  الی ۶۸۰۰ تومان نیز برسد. برای زمان بندی تحلیل خود مقاله نکات مهم خرید میلگرد را بخوانید

 

روند قیمت میلگرد از سال 2017 تا 2020

میلگرد با استفاده از نمودار قیمتی در ۳ سال گذشته

 

برای پیش بینی قیمت ورق در تابستان ۹۹  می توانید به این مقاله مراجعه کنید. 

ثبت دیدگاه

یک پاسخ برای “پیش بینی قیمت میلگرد”
  1. چه کار میکنن مسئولین این کشور واقعا که تورم عامل همه گرانی های کشور است. خداکند بالای ۸۰۰۰ تومان نرود.

    پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.