شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹ 19 ذو الحجة 1441 Saturday, 8 August , 2020 ساعت ×
قیمت ورق در روزهای اینده بررسی شد

پیش بینی قیمت ورق در تابستان ۹۹

شناسه : 23916 ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
روند قیمت هر محصول فولادی تحت تاثیر عوامل مختلفی است که گاهی برخی کمرنگ ر و برخی پر رنگ تر خواهند بود. در این مقاله تاثیر میزان حجم تولید شمش ورق (اسلب) و همچنین روند قیمت دلار در روزهای آینده بر روی قیمت ورق در تابستان بررسی شده است.
پیش بینی قیمت ورق در تابستان ۹۹
پ
پ

***فاکتور حجم تولید مواد اولیه

در این مقاله میخواهیم با توجه به چند فاکتور مهم به ورق بپردازیم. اخیرا انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران آمار تولید محصولات مختلف فولادی در طی دوماه اول سال ۹۹ را منتشر کرده است. در این آمار نشان داده شده است که مجموع مقاطع طویل از قبیل تیرآهن، میلگرد، نبشی و ناودانی کاهش ۳ درصدی در حجم تولید، نسبت به دوماهه مشابه سال قبل داشته اند. به عبارتی حجم تولید مقاطع طویل از ۱۶۸۴ هزار تن به ۱۶۳۱ هزار تن افت کرده است.

همچنین انواع مقاطع تخت نیز، کاهش ۱ درصدی را تجربه کردند. حجم تولید این محصولات از ۱۸۳۸ هزار تن در طی دوماه فروردین و اردیبهشت سال ۹۸ به ۱۸۱۲ هزار تن در طی فروردین و اردیبهشت ۹۹ رسیدند.

این در حالی است که در بخش فولاد میانی، یعنی بیلت، بلوم و اسلب در مجموع شاهد افزایش بوده ایم. با اینکه بیلت و بلوم به میزان ۶۱ هزار تن نسبت به دوماه اول سال ۹۸ ، کمتر تولید شده اند اما اسلب توانسته است رشد خوبی را از خود بجای بگذارد. در واقع تولیدکنندگانِ فولاد میانی اسلب، با رشد ۱۳ درصدی خود به میزان ۲۲۹ هزار تن بیشتر از مدت مشابه سال قبل، اسلب تولید کرده اند، که این موضوع خبر خوبی برای تولیدکنندگان ورق و البته خریداران نهایی این محصول در ماه های پیش رو خواهد بود. این در حالی است که تولید اسلب در ۲ ماهه اول سال ۹۸ نسبت به دو ماهه اول سال ۹۷ نیز کاهش ۱۳ درصدی نشان داده بود که شاید بتوان گفت کاهش ۱۳ درصدی تولید مواد اولیه ورق، یعنی اسلب در آن تاریخ، یکی از عوامل افزایش قیمت ورق سیاه بوده است که میتوانید این رفتار را در بخش قرمز نمودار مشاهده کنید.

حجم تولید اسلب در ایران

مقایسه حجم تولید شمش ورق در ایران

روند قیمت ورق سیاه

روند قیمت ورق سیاه ۲ میل در بازه ۳ ساله

 

***روند قیمت ورق در سال ۹۸ چه طور بوده است؟

اگر بخواهیم به قیمت جهانی اسلب در آن بازه زمانی، یعنی دوماهه اول سال ۹۸ نگاهی بکنیم، باید بگوئیم که قیمت اسلب صادراتی ایران نیز در محدوده ۳۸۵ تا ۳۹۵ در هر تن فروخته میشد و از روندی با ثبات همراه با کاهش نسبی برخوردار بود و در ادامه نه تنها شاهد رشد قیمت صادراتی اسلب ایران نبودیم بلکه از شهریور ماه ۹۸ تا اواخر آبان، افت قیمت اسلب تا حدود ۳۳۸ در هر تن نیز اتفاق افتاد. روند قیمت اسلب صادراتی ایران را میتوانید در نمودار قرار گرفته در این صفحه مشاهده نمایید.

نمودار قیمت جهانی اسلب 

بنابراین شاید بتوان گفت، در برخی زمان ها، قیمت جهانی بر قیمت های داخلی اسلب تاثیرگذار نیست. چرا که طبق یک قاعده کلی، تنها در صورتی می‌توان فاکتور روند قیمت های جهانی بر قیمت های داخلی را لحاظ کرد که از لحاظ حجم تولید آن محصول، تغییرات چشمگیری اتفاق نیفتاده باشد. بنابراین تا به اینجا، کاهش حجم تولید در دوماهه ابتدای سال ۹۸ تاثیر مهمی بر روی افزایش قیمت ورق سیاه ۲ میل گذاشته و قیمت را از حدود ۵۷۰۰ تومان در هر کیلو به ۷۲۰۰ تومان رسانیده است. و اما از میان فاکتورهای مهم و تاثیرگذار دیگر بر قیمت ها در بازار آهن می‌توان به روند بازار نیز اشاره کرد. در بازه زمانی مطرح شده، یعنی فروردین تا انتهای اردیبهشت ماه ۹۸، رشد ۱۰۰۰ تومانی را تجربه کرده بود و از حدود ۱۲۹۰۰ تا ۱۳۹۰۰ افزایش پیدا کرده بود. این رشد در ابتدای خرداد ماه متوقف شد. اما پس از اثبات آغاز روند کاهشی اثر آن بر بازار ورق نیز مشاهده شد و شاهد بازگشت قیمتها، به بازه قیمتی ۵۵۰۰ تا ۵۸۰۰ تومانی بودیم.

***قیمت ورق سیاه در دوماهه سال ۹۹ چطور بوده است؟

و اما قیمت ورق سیاه ۲ میل فولادمبارکه در فروردین امسال از حدود ۸۰۰۰ تومان در هر کیلو اعلام قیمت میگردید که بر طبق نمودار این قیمت بر روی خط حمایتی قوی قرار گرفته و که نتیجه آن این است که قیمت ها به سختی به زیر ۸۰۰۰ تومان وارد میشود . بنابراین همانطور که بر طبق نمودار هم قابل پیش بینی بود قیمت به زیر ۸۰۰۰ تومان نیامد و تا محدوده ۱۱ هزار تومان نیز خیز صعود برداشت.

*** ورق در روزهای آینده به چه صورت است؟

حال، اگر بخواهیم بدون در نظر گرفتن اخبار بنیادی در بازار ورق، و تنها بر مبنای تحلیل تکنیکال یک پیش بینی برای روند قیمت ورق ارائه کنیم، باید از ابزار قدرتمند و معتبری مانند ابزار فیبوناچی در تحلیل تکنیکال استفاده کنیم. این ابزار به ما نشان میدهد که قیمت مطابق با انتظار به زیر ۸۰۰۰ تومان نرفته است و در ادامه مسیر نیز با رسیدن به سطح مهم ۱۱ هزار تومانی واکنش نوسانی نشان خواهد داد ولی در صورتی که روند بازار به مسیر کاهشی بازگردد مجددا شاهد کاهش قیمت ورق تا ۹۶۰۰ الی ۱۰ هزار تومان خواهیم بود، در غیر این صورت در صورتی که روند بازار در تیرماه صعودی باشد شاهد صعود قیمت ورق نیز خواهیم بود که ابزار فیبوناچی نیز این پیش بینی را ارائه می‌کند که در صورت اینکه مانعی بر سر راه صعود نباشد قیمت ورق تا حدود ۱۸ هزار تومان در بلند مدت (ممکن است تا انتهای تابستان باشد) امکان صعود را دارد. در تصویر زیر میتوانید خط حمایت (خطی که عبور قیمت به زیر آن به سختی صورت میگیرد).

پیش بینی قیمت ورق

ورق در تابستان ۹۹

 

***پیش بینی در روزهای آینده

بازار در ایران، بشدت تحت تاثیر اخبار و کنترل های دستوری بانک مرکزی قرار دارد. به طوریکه شاید به سختی بتوان پیش بینی های اتفاق افتاده بر مبنای نمودار را باور کرد. اما واقعیت اینست که نمودارها به ما دروغ نمیگویند چرا که در دل آنها حوادث و اخبار وجود دارد و میتواند ابزاری خوبی برای پیش بینی باشد، حتی در شرایطی که به صورت دستوری و کنترل شده روند صعودی و یا نزولی میشود، باز هم نقاط ایست قیمت با توجه به نمودار قابل شناسایی است.  در نمودار زیر روند را مشاهده می‌کنید. و ما ابزار های مختلفی می‌خواهیم به تحلیل و پیش بینی آن بپردازیم.

دو شاخص Stocastic  و %R به ما نشان میدهد در بهترین موقعیت فروش خود قرار دارد، بنابراین این محدوده قیمت میتواند سقفی کوتاه مدت برای باشد. از طرفی با توجه به اندیکاتور SAR که میتوان با توجه به آن، به گونه ای آغاز تغییر روند را شناسایی کرد، میتوان گفت هنوز روند نزولی اغاز نشده است، بنابراین احتمال افزایش ناچیز از ۱۷۷۰۰ و یا نوسان در محدوده ۱۷۷۰۰ تومان و سپس اغاز روند نزولی وجود دارد. در مسیر نزولی نیز ابتدا مهمترین سطح برخورد ۱۶۶۰۰ تومان خواهد بود و پس از آن ۱۵۵۰۰ تومان سطح مهمی می‌باشد. با توجه به اخبار مثبت در خصوص کنترل قیمت ها با توجه به نزدیک شدن به معرفی کاندیدهای احتمالی ریاست جمهوری، کاهش مجددد به این محدوده دور از انتظار نیست. از طرفی در صورتی که بخواهد با توجه به تشکیل الگوی مثلث و شکست رو به بالای آن، صعود کند، میتوان حد ۲۳۰۰۰ تومان را برای آن در نظر گرفت.

پیش بینی قیمت دلار

پیش بینی با استفاده از تحلیل تکنیکال

ثبت دیدگاه

2 دیدگاه برای “پیش بینی قیمت ورق در تابستان ۹۹”
 1. ممنون بابت مقاله خوبتون، قیمت ورق رو برای روزهای آینده چطور پیش بینی میکنید؟ منظورم کوتاه مدت هست

  پاسخ
  • امیدواریم مفید بوده باشد،
   در خصوص سوال جنابعالی باید در نظر داشته باشید که در بازار کنونی علاوه بر جو منفی از سوی بازار دلار، هنوز کنترلی از سوی مسئولین نظارتی بازار دیده نشده. همچنینن، از یک طرف با توجه به بالاتر بودن نرخ قیمت ورق برای مصرف کننده نهایی نسبت به قیمت جهانی ورق، باید منتظر ورود ناظرین بازار و کنترل بازار بود و از طرفی دیگر با توجه به سیر صعودی پیش بینی شده برای دلار میتوان انتظار ادامه صعود برای ورق را داشت. بنابراین برای کوتاه مدت دنبال کردن اخبار بورس کالا و دلار بسیار موثر است و میتواند راهنمای خوبی برای کوتاه مدت باشد.

   پاسخ
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.