چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ 15 ذو القعدة 1445 Wednesday, 22 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

دعوت ایران از کشورهای آمریکای لاتین برای سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری در بخش معدن وصنایع معدنی

شناسه : 1028 25 اردیبهشت 1396 - 14:53

به گزارش شاتا از ایرنا، مهدی کرباسیان، روز دوشنبه در نشست هم اندیشی فرصت های همکاری جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آمریکای لاتین در بخش معدن و صنایع معدنی ، با حضور سفرا و دیپلمات های این کشورها در محل سازمان ایمیدرو افزود: ایران علاقه دارد تا با کشورهای آمریکای لاتین در زمینه های مورد توافق همکاری وسیعتری داشته باشد.

پ
پ

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی از ذخایر غنی سنگ آهن، مس، سرب وروی ، طلا، کروم و نیکل برخوردار است و با توجه به سیاست های ابلاغی دولت در حوزه معدن و صنایع معدنی در چارچوب برنامه ششم توسعه، قرار است سطح تولید ناخالص داخلی ( جی دی پی ) ارتقا بخشیم .
براساس فعالیت های اکتشافی صورت گرفته، ایران دارای ۵۷ میلیارد تن ذخیره است که حدود ۳۷ میلیارد تن آن قطعی و بقیه احتمالی است با ارزش تقریبی بیش از ۷۷۰ میلیارد دلار است .
رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) گفت : وجود ذخایر گسترده گار ایران فرصت مناسبی است که ذخایر معدنی کشورهای آمریکای لاتین ترکیب شود که با تولید کالای نهایی ،ارزش افزوده ایجادی را در بازارهای مربوطه از آن برخوردار شد .
کرباسیان افزود: ایران مایل است از تجربیات کشورهای حوزه آمریکای لاتین برای فعالیت در بخش معدن و صنایع معدنی بهره گیرد و سرمایه گذاری در این بخش می تواند منافع دو یا چند جانبه نیز به همراه داشته باشد .
به گفته معاون وزیر صنعت ، بعضی از بخش ها از قبیل سنگ آهن، بوکسیت و مس ایران و کشورهای آمریکای لاتین می توانند همکاری مشترک داشته باشند و از منافع حاصله بهره گیرند.
ایران با داشتن ۶۸ نوع ماده معدنی از نظر تنوع در بین کشورهای جهان رتبه دهم را به خود اختصاص داده و از لحاظ ذخایر شناسایی شده رتبه پانزدهم را داراست .
سفیران مکزیک، برزیل، کوبا، نیکاراگوا به عنوان سخنرانان این نشست بودند و دیدگاه ها و پرسش های خود را از مدیران حاضر ایمیدرو مطرح کردند.
کرباسیان در نشست مزبور توضیح داد: امروز ارزش هرتن سنگ آهن بالغ بر ۵۰ دلار است که با فرآوری لازم در سه مرحله تا ۴۰۰ دلار ( با گاز و …) می تواند ارزش افزوده را فراهم کند و هریک از کشورهای لاتین مشارکت کننده در این بخش از این منافع برخوردار شوند .
معاون وزیر صنعت گفت : سازمان ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه ای دولتی است، اما روشهای اجرایی آن به سمت بخش خصوصی برحسب قانون دنبال می شود و پس از ادغام وزارتخانه های صنایع با معادن وفلزات، مسئولیت معادن وفلزات اغلب به سازمان ایمیدرو انتقال یافت .
وی یادآور شد: براساس سیاست های خصوصی سازی که در ایران به مورد اجرا درآمد، میزان زیادی از شرکت های زیر مجموعه ایمیدرو و سهام آنها به بخش خصوصی واگذار شد .
به گفته کرباسیان، شراکت کشورهای آمریکای لاتین در معدن وصنایع معدنی می تواند زمینه آن را فراهم سازد تا با صادرات تولیدات این بخش، بازارهای جدیدی را فراهم سازیم .
سال گذشته بالغ بر ۳۰ میلیون و ۲۶ هزار تن مواد معدنی به کشورهای مختلف جهان به ارزش یک میلیارد و ۳۹۹ میلیون دلار صادر شد که نسبت به سال ۹۴ از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۴۹ و ۴۱ درصد رشد داشت .
رییس هیات عامل ایمیدرو افزود: سیاست دولت یازدهم تعامل با کشورهای مختلف جهان است و استفاده از ظرفیت های داخلی در چارچوب برنامه ۱۴۰۴ که رسیدن به قدرت منطقه ای را دنبال می کند .
عملکرد تجارت خارجی ایران سال گذشته در بخش معدن وصنایع معدنی نشان داد که زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی به میزان ۶ میلیون و ۶۹۷ هزار و ۱۹۷ تن به ارزش دو میلیارد و ۶۹۹ میلیون دلار صادر شد که در مقایسه با سال ۹۴ از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۴۹ و ۰.۳ درصد رشد نشان می دهد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.