افزونه جلالی را نصب کنید. 19 شوال 1443 Friday, 20 May , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

صعود طلای سیاه از پله‌های سه‌گانه ذخایر آمریکا

شناسه : 1054 28 اردیبهشت 1396 - 7:38

یک هفته تا برگزاری صدوهفتادودومین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام باقی مانده است و بازار این روزها بیشترین حساسیت را نسبت به آمار تولید و ذخایر نفت خام امریکا دارد. روز گذشته سه گانه کاهش ذخایر نفت خام، بنزین و فرآورده در امریکا باعث شد بهای نفت خام به بالاترین سطح خود در سه هفته اخیر نزدیک شود.

پ
پ

این داده ها از سوی اداره اطلاعات انرژی امریکا منتشر شده و ششمین هفته کاهش متوالی در ذخایر امریکا را به ثبت رساند. اما این کاهش در سطح ذخایر همچنان شتاب کافی را ندارد و آژانس بین المللی انرژی نیز با انتشار گزارشی بدبینی ها نسبت به کاهش جدی تر در ذخایر را افزایش داده است. این عوامل اکنون با خطر افزایش تولید نفت خام در لیبی و نیجریه به دنبال آرام تر شدن نسبی فضای این دو کشور بهای نفت خام بسته یی از عوامل را تشکیل داده اند که زمینه ساز فضای محافظه کاری در بازار نفت خام هستند. گزارشی در این مورد را در ادامه می خوانید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل ، قیمت نفت روز گذشته در واکنش به انتشار داده هایی از سوی اداره اطلاعات انرژی امریکا که نشان می داد میزان ذخایر نفت خام امریکا در ششمین هفته متوالی با کاهش روبه رو شده، به بالاترین حد خود در سه هفته اخیر رسید. داده های منتشر شده از سوی EIA نشان می داد عرضه نفت خام داخلی ایالات متحده با یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه کاهش در هفته منتهی به ۱۲ مه روبه رو بوده است. این ششمین کاهش متوالی است که از سوی اداره اطلاعات انرژی امریکا گزارش شده است.
هر چند موسسه نفت امریکا سه شنبه اخیر و همزمان با اینکه آنالیزورها در نظر سنجی اس اندپی گلوبال کاهشی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه یی را پیش بینی کردند، گزارش داد که ۸۸۲ هزار بشکه افزایش در این تولید رخ داده است.
معاملات نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در بازار نیویورک برای ماه جون با ۵۸ سنت یا ۱.۱ درصد افزایش روبه رو شده و به ۴۹ دلار و ۲۳ سنت در هر بشکه رسید. رقمی که بالاترین میزان از ۲۸ آوریل تاکنون به شمار می رود. نفت خام برنت نیز در بورس لندن با ۱.۵۵ درصد یا ۷۹ سنت افزایش به ۵۲ دلار و ۴۴ سنت در هر بشکه رسید.
تونی وینکونت تحلیلگر نفت خام در کلیپردیتا کاهش رخ داده در ذخایر نفت خام امریکا را به افزایش ۴۰۰هزار بشکه یی در صادرات و افزایش ۳۰۰هزار بشکه یی در میزان نفت خام پالایشی مرتبط می داند.
اداره اطلاعات انرژی امریکا همچنین گزارش داده است که ذخایر بنزین ایالات متحده با ۴۰۰هزار بشکه کاهش روبه رو بوده است. همزمان ذخایر فرآورده ها نیز در این هفته با ۱.۹ میلیون بشکه کاهش همراه شده است. تحلیلگرانی که در نظر سنجی اس اندپی گلوبال شرکت کرده بودند انتظار داشتند که ذخایر بنزین با ۵۰۰ هزار بشکه افزایش و ذخایر فرآورده ها که شامل نفت حرارت دیده است با یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه کاهش همراه شود.
مت اسمیت مدیر تحقیقات کالا در کلیپردیتا در این باره می گوید: سه گانه کاهش ذخایر نفت خام، بنزین و فرآورده، تاثیری مثبت و حمایتی بر قیمت نفت خام گذاشته است . در نگاهی کلی تر، سرمایه گذاران نفتی میان انتظاراتی که از طرح کاهش تولید نفت خام اوپک دارند و آنها را به سمت کاهش تولید ترغیب می کند از یک سو و داده های منتشر شده از سوی تولید نفت خام امریکا از جانب دیگر، در حال کشمکش هستند.
در روز دوشنبه و در حاشیه اقدام چین به رونق بخشی دوباره به جاده ابریشم، خالدالفالح وزیر انرژی عربستان سعودی و الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه، توافق کردند که طرح کاهش تولید نفت خام را تا ماه مارس سال ۲۰۱۸ ادامه دهند. اوپک و غیراوپک به رهبری روسیه ۱۰ دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی متعهد شدند که در مجموع روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه از تولید نفت خام خود بکاهند. تعهد اوپک تاکنون با توجه به حجم قابل توجه تولید نفت خام عربستان بسیار بالاتر از سطح تعهد روسیه بوده است.
اما شک و تردید پیرامون اثربخشی اقدام اوپک با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی دوباره قوت گرفت. IEA در گزارش جدید خود تصریح کرد که حتی اگر طرح کاهش تولید نفت خام تا ماه های سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یابد، ممکن است ذخایر نفت خام جهان در انتهای سال ۲۰۱۷ باز هم به متوسط ۵ ساله کاهش نیافته باشند.
گزارشی که نشان می داد شاید نیمه دوم سال ۲۰۱۷ نیازمند کاری جدی تر از سوی تولیدکنندگان نفت خام برای تقویت قیمت است. مارکت واچ می نویسد اگر اوپک خواهان رسیدن هدف خود در زمینه کاهش ذخایر نفتی به میزان متوسط ۵ ساله است باید در ۱۰ ماه پیش رو معادل روزانه یک میلیون بشکه از خروجی نفت خام خود بکاهد.
البته این تنها دیدگاه حاکم بر بازار نیست، بلومبرگ روز سه شنبه فرضی جدید را مطرح کرد. طبق این فرضیه که در گزارش روز چهارشنبه این روزنامه به آن پرداخته شده بود محاسبات این خبرگزاری نشان می دهد که اگر اوپک و روسیه بتوانند تمدید ۹ماهه توافق کاهش تولید را به سرانجام رسانده و کامل کنند، حجم ذخایر جهانی نفت نه تنها دیگر بیش از میانگین پنج ساله نخواهد بود بلکه به ۱۰میلیون بشکه زیر آن سقوط خواهد کرد.
فرض بلومبرگ در انجام این محاسبات این بوده که سطح تولید اوپک در سطح ماه آوریل یعنی ۳۱میلیون و ۷۰۰هزار بشکه در روز و عرضه نفت خام روسیه نیز در سطح ماه می یعنی ۱۱میلیون و ۱۵۰هزار بشکه باقی خواهد ماند. این اعداد به معنای تعهد کامل اوپکی ها و روسیه به توافقی است که سال گذشته به آن دست یافتند.
البته داده های منتشر شده توسط اوپک نشان می دهد که از بین بردن مازاد عرضه در بازار جهانی بیش از این مدت به طول خواهد انجامید و ۹ماه زمان کافی برای این موضوع نیست. این در حالی است که براساس داده های آژانس بین المللی انرژی IEA این اتفاق می تواند زودتر نیز به وقوع بپیوندد.
عوامل فوق را می توان عوامل بیرونی اثرگذار بر تاثیرگذاری اوپک در افزایش قیمت ها توصیف کرد؛ اما این تمام ماجرا نیست. روز گذشته سی ان بی سی از مشکلات درونی اوپک که بر این موضوع تاثیراتی دارند اشاره کرده و آن را مورد تحلیل قرار داد. این خبرگزاری نوشت افزایش تولید نفت در نیجریه و لیبی باعث افزایش نگرانی ها در زمینه توانایی اوپک برای بالا بردن قیمت های نفت خام شده است. اما درگیری ها در این دو کشور سبب شده تا کماکان تولید آنها با محدودیت مواجه باشد.
این دو کشور از اجرای توافق نفتی کارتل نفتی اوپک با هدف کاهش یک میلیون و ۲۰۰هزار بشکه در روز برای مدت ۶ماه معاف شده بودند. اما اکنون اوپک تصمیم گرفته است تا توافق خود را حداقل تا پایان سال ۲۰۱۷ تمدید کند و همزمان با این تصمیم، بحران هایی که سبب کاهش تولید نیجریه و لیبی شده بود و مستمسک آنها برای معاف شدن از اجرای توافق بود در حال از بین رفتن است.
براساس داده های شرکت ملی نفت لیبی در حال حاضر تولید این کشور برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ و پس از دومین جنگ داخلی در این کشور به بالای ۸۰۰هزار بشکه در روز رسیده است. در همین حال نیجریه در حال بازیابی بزرگ ترین زیرساخت هایی نفتی خود است که در جریان درگیری های نظامی در این کشور آسیب جدی دیده و به همین دلیل تولید این کشور را در سال گذشته به نصف رسانده بود.
در همین رابطه موسسه گلدمن ساکس اخیرا گزارش کرده است که افزایش تولید نفت نیجریه و لیبی به عاملی سبب خواهد شد که از رشد بیشتر قیمت نفت در بازار جلوگیری خواهد کرد. حتی اگر تولیدکنندگان بزرگی همچون عربستان سعودی و روسیه به دنبال تمدید توافق تا سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ باشند. در گزارش این بانک عنوان شده است: در حالی که ما در رابطه اثرگذاری ریکاوری تولید با وجود ادامه تنش ها در نیجریه و لیبی نگران هستیم، مجموع تولید این دو کشور می تواند به صورت قابل توجهی منافع تمدید توافق را خنثی کند.
پیش از گلدمن ساکس نیز، آژانس بین المللی انرژی روز سه شنبه در گزارش خود هشدار مشابهی را در این رابطه به بازار داده بود. در گزارش IEA عنوان شد بود: هرگونه افزایش قابل توجهی در تولید نفت نیجریه و لیبی به صورت واضحی کاهش تولید اعضای اوپک و کشورهای غیراوپکی را خنثی خواهد کرد .
در ماه جاری و با توجه به بهبود نسبی شرایط سیاسی در لیبی و کنار آمدن دولت با رقبای نظامی خود، چشم اندازها نسبت به عرضه نفت این کشور در آینده نزدیک با بهبود قابل توجهی روبه رو شده است. در تازه ترین تحولات سیاسی در این کشور، به نظر می رسد ژنرال خلیفه هفتر که از پشتیبانی مصری ها برخوردار است راضی شده تا با فایزالسراج، نخست وزیر مورد حمایت سازمان ملل دیدار داشته باشد. این مساله نشان دهنده این است که قاهره متعهد به ایجاد ثبات در همسایه غربی خود است. حتی اگر نتیجه این باشد که ژنرال مورد حمایت مصری ها مجبور به دادن امتیازاتی به رقیب خود باشد. اما در این میان شرکت های مشاوره یی ریسک باور دارند که ایجاد یک صلح پایدار در ۶ ماه آینده در کشوری با شرایط لیبی مساله یی بعید به نظر می رسد. منازعات در رابطه با نقش سیاسی ژنرال هفتر در سپهر سیاسی آتی لیبی به مانعی جدی در ایجاد صلحی پایدار در این کشور تبدیل شده است. البته اختلافات دیپلماتیک در سطح بین المللی نیز سبب شده تا پیشرفت ها در زمینه دیپلماتیک با اختلال مواجه شود.
در نتیجه پیش بینی می شود که صادرات نفت لیبی در ماه های باقی مانده بین ۵۰۰ تا ۷۰۰هزار در بشکه نوسان داشته باشد.
در این میان برخی موسسات از جملهRBC Capital بر این باور هستند که ریسک های ژئوپلیتیکی در لیبی کماکان بالا هستند؛ چرا که گروه تروریستی داعش کماکان لیبی را به عنوان یک گزینه برای پناه گرفتن در صورت از دست دادن مواضع خود در سوریه و عراق می بیند. سازمان سیا اخیرا اعلام کرده که سال گذشته داعش بین ۶ تا ۸هزار جنگجو را در لیبی داشته است.
در نیجریه اوضاع کمی با لیبی متفاوت است. اخیرا موجی از حملات نظامی به زیرساخت های نفتی این کشور توسط گروه شبه نظامی موسوم به انتقام جویان دلتا کاهش یافته است. مساله یی که سبب شده تا خطوط لوله بزرگ این کشور مجددا شروع به پمپاژ نفت کنند. اگرچه مانجی چتو قائم مقام شرکت تنئو اینتلجنس معتقد است که صلح در این کشور نیز بسیار شکننده است. معارضین انتقام جوی دلتا پیش از این تقاضای سهم بیشتری از درآمدهای نفتی این کشور را برای مردمان خود داشتند و اکنون آنها احساس می کنند که صدای آنها در پایتخت رساتر شنیده می شود و به آن اهمیت داده می شود.
با وجود نگرانی ها در رابطه افزایش رشد عرضه نفت، هیچ نشانه یی در رابطه با اینکه اوپک در نشست آتی خود بخواهد فشاری به این دو کشور برای کاهش تولید خود وارد کند دیده نمی شود. کارتل نفتی اوپک می تواند مشابه برخوردی که با ایران در ۶ماهه نخست اجرای توافق داشت را اجرا کند. یعنی تولید این کشورها را کاهش ندهد اما سقفی برای آن در نظر بگیرد. مساله یی که سبب می شود این کشورها نیز همانند ایران فرصت افزایش تولید خود برای بازسازی صنایع انرژی خود را پیدا کنند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.