یکشنبه, ۲ مهر , ۱۴۰۲ 10 ربيع أول 1445 Sunday, 24 September , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

(بررسی قیمت جهانی شمش (بیلت

شناسه : 1125 03 خرداد 1396 - 16:15

قیمت شمش (بیلت) در هفته گذشته در اکثر کشورها با افزایش قیمت رو به رو شده بود.

پ
پ

افزایش بیشتر تقاضا برای خرید شمش بیلت در بازار چین و نیز در دیگر کشورهای وارداتی سبب افزایش قیمت فروش بیلت در بازارهای چین شد.

در تهیه مواد اولیه جهت تولید شمش،  قیمت قراضه در اوایل هفته به دلیل افزایش تقاضا از سوی ترکیه ، افزایش یافت. ولی در اواخر هفته به دلیل تحولاتی، به عنوان نمونه یک مورد تجارت در امریکا در برابر واردات میلگرد ترکیه و نزدیکی ماه مبارک رمضان در جهان اسلام سبب رکود قیمت گردید.

متال بولتن شاخص روزانه قراضه را برای HMS 1,2   80:20  (مواد شمال اروپا) را  در اواخر هفته روز جمعه ۱۹ می، ۲۶۴/۹۱  دلار برتن فوب سی آر اف ترکیه  در نظر گرفته که در مقایسه به اوایل هفته با قیمت ۲۶۶/۹۲ دلار بر تن، کاهش قیمت داشته است .

چین

قیمت شمش بیلت در کشور چین در اواخر هفته ۱۳-۱۴ می ،۹ دلار برتن افزایش قیمت در مقایسه با اول هفته داشت و قیمت هر تن شمش بیلت در روز دوشنبه  با ۱/۴۵  دلار افزایش به ۴۳۸ دلار برتن رسید.

به دنبال معاملات آتی میلگرد در بازار ، قیمت بیلت در اواخر روز سه شنبه ۴ دلار کاهش قیمت داشت که در روز بعد تنها ۷ دلار افزایش قیمت داشته که  در اواسط هفته گذشته قیمت آن به ۴۴۱ دلار برتن رسید.

و در روز جمعه موج دیگری در بازارهای آتی، منجر به افزایش بیشتر قیمت شمش بیلت گردید که با قیمت ۴۴۷ دلار بر تن نیز معامله گردید.

جنوب شرق آسیا

با وجود ثبات قیمت ها ، تعداد معاملات انجام شده بسیاری گزارش شده است. در فیلیپین خبر فروش یک محموله بیلت از کشور چین با قیمت ۴۱۰ دلار بر تن  سی آر اف مانیلا پخش شد ، در حالی که یک محموله دیگری از بیلت با قیمت ۴۰۵ دلار بر تن سی آر اف ماینیلا به کشور ژاپن سفارش داده شد که هر دو معاملات در اواخر هفته پیش بسته شده است .

در گذشته خریداران در فیلیپین ، تایلند و اندونزی قیمت های پایین تری نسبت به ۴۰۰ دلار بر تن سی آر اف را انتظار داشتند .

ارزیابی قیمت هفتگی متال بولتن برای واردات بیلت به آسیای جنوب شرقی در روز دوشنبه با قیمت ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار بر تن سی آر اف بدون تغییر بود .

فعالیت های تجاری در اواسط هفته مورد پذیرش بود و معامله دیگری با سفارش محموله ۱۵ هزار تنی بیلت با ضخامت ۱۵۰ میلی متر از روسیه  با  قیمت ۴۱۰ دلار بر تن سی آر اف در اندونزی به گوش رسید، در همین حال پیشنهادات  از سوی چینی ها در جهت حرکتی به سوی بالا با عنوان هفته پیشرفته ادامه دارد . در روز پنجشنبه پیشنهادات چینی ها در فیلیپین ۴۳۰ دلار بر تن سی آر اف بود که در روز جمعه به قیمت ۴۴۰ دلار بر تن سی آر اف رسید که افزایش ۱۰دلاری به ازای هر تن داشت ولی خریداران در شک و تردید بودند که آیا این افزایش قیمت میتواند همچنان ادامه داشته باشد یا پایدار می ماند .

 به گفته یکی از تاجران در مانیلا در روز جمعه ” مشتریان هنوز بر قیمت رزرو کرده خود در هفته گذاشته با قیمت ۴۱۰ دلار بر تن سی آر اف پافشاری دارند و هیچ کدام از آنها در برابر قیمت های بالاتری که از سوی چین  ارائه شد ، متقاعد نشدند و نپذیرفتند. “

کشورهای مستقل مشترک المنافع , ترکیه

 قیمت های صادرات در  اوایل هفته در کشورهای مستقل مشترک المنافع بهبود یافته بود و با افزایش میزان تقاضا در میان خریداران ترکی سبب افزایش قیمت قراضه نیز گردید. و شرکت  الکترو استال اوکراینی مواد مختلفی را به ترکیه فروخت ، ایتالیا و افریقای شمالی  قیمت فروش بیلت را  385  دلار بر تن فوب دریای آزوف بیان کردند که  معادل با ۳۹۰ دلار برتن فوب دریای سیاه خواهد بود.

همچنین شایعاتی در مورد معامله شمش (بیلت) کشور اوکراین با قیمت ۴۱۵ دلار برتن سی آر اف که معادل با ۳۹۵ دلار بر تن فوب می باشد ، به گوش رسید.

متال بولتن شاخص کشورهای مستقل مشترک المنافع را در روز دوشنبه ۳۹۵ دلار برتن فوب دریای سیاه در نظر گرفت که نسبت به هفته گذشته با قیمت ۳۹۰دلار بر تن فوب، ۵ دلار افزایش داشته است .

و نسبت به روز دوشنبه در طول هفته ثبات قیمت قابل مشاهده بود و یک پیشنهادی از الکترواستال اوکراینی با قیمت ۳۹۰ دلار برتن فوب ماری پوئال معادل با ۳۹۵ دلار برتن فوب دریای سیاه به گوش رسید و هم چنین در اوکراین شرکت( ArcelorMittal Kryvyi Rih) مواد را  با قیمت ۴۰۰ دلار بر تن فوب را پشنهاد داد در حالی که اوراز روسیه آن را با قیمت ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار برتن فوب در یای سیاه پیشنهاد داده بود .

با وجود این شرایط ، هیچ گونه معاملاتی از سوی این دو شرکت در هفته گذشته شنیده نشد . در این حال شایعاتی از رزور کردن حجمی نامشخص از یک شرکت روسی با قیمت ۳۹۰ دلار بر تن فوب به گوش رسید .

به گفته یکی از منابع ترکی فروش بیلت از سوی یکی از تولیدکنندگان در کشورهای مستقل مشترک المنافع با قیمت ۳۸۸ دلار بتن فوب در هفته گذشته به گوش رسید که هزینه های حمل بار به ترکیه ۱۵ دلار بر تن تخمین زده شدند .

یک تامین کننده ایتالیایی فروش ۵۰۰۰ تن از بیلت به ترکیه با قیمت ۴۱۵/۵ دلار برتن سی آر اف در این هفته را گزارش کرد .

به نقل از متال بولتن قیمت واردات بیلت به ترکیه در این هفته ۵تا ۱۰ دلار افزایش داشته و به قیمت ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار بر تن سی آر اف در تاریخ ۱۸ می رسید. 

متال بولتن شاخص صادرات شمش کشورهای مستقل مشترک المنافع  را در تاریخ ۱۵ می بر اساس دریای فوب سیاه گزارش کرد که این جایگزین ارزیابی قیمت هفتگی صادرات شمش کشورهای مستقل مشترک المنافع است. که انتشار شاخص جدید یک راه حل جامع دوره مشاوره شش ماه را دنبال میکند که شاخص به صورت هفتگی در روزهای دوشنبه یا در روز کاری بعدی درصورتی که دوشنبه یک روز تعطیل عمومی در بریتانیا بیفتد ارائه خواهد کرد .

ایران,  مصر

قیمت پیشنهادی از سوی ایران همانند دیگر کشورها در هفته گذشته با افزایش قیمت روبه رو بوده است که قیمت پیشنهادی در تاریخ ۱۶ می از سوی ایران به  امارات متحده غربی ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار بر تن سی آر اف بود که پیشنهاد قبلی ۳۸۵ تا ۳۹۵ دلار بر تن سی آر اف بود و با وجود این افزایش قیمت خریداران  قصد دارند به ایران سفارش دهند زیرا تحویل سریع برای آنها امکان پذیر است .

 در مصر قیمت وارادات بیلت وتقاضا محلی برای میلگرد و رزورهایی از سوی کشورهای مستقل مشترک المنافع   نیز افزایش یافت و محموله ای ۱۰ هزار تنی از سوی کشورهای مستقل مشترک المنافع  با قیمت ۴۱۷ تا ۴۱۸ دلار بتن سی آر اف رزور شد. 

 ستاره امیرپور کارشناس ارشد دانشگاه صنعتی شریف 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.