جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳ 11 شوال 1445 Friday, 19 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

مدیرعامل توتال به دیدار زنگنه آمد

شناسه : 1133 04 خرداد 1396 - 5:42

صدوهفتادودومین اجلاس وزرای اوپک، از شلوغ ترین کنفرانس های این سازمان جهان سومی است. وزرای سیزده کشور عضو اوپک و وزیران نفت غیر عضو اوپک، آمده اند تا با همکاری یکدیگر بازار نفت را سامان دهند.

پ
پ

صبح دیروز، وزرای نفت و انرژی روسیه، عمان، عربستان، ونزوئلا، کویت و الجزایر در دبیرخانه اوپک، جلسه کمیته نظارت بر تفاهم کاهش تولید را تشکیل دادند تا عزم تولیدکنندگان نفت دنیا را برای ادامه ثبات در بازار نفت نشان دهند. پس از جلسه هم خالد الفالح، وزیر نفت عربستان در پاسخ به پرسش خبرنگاری، با تکان دادن سرش تایید کرد که همه کشورها به دنبال تمدید ٩ ماهه توافق اجلاس قبلی اوپک هستند. هر چند پیش از این کویت خواهان تمدید شش ماهه توافق شده بود.
با توافق امروز تولید ایران چقدر می شود؟
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد ، دیروز حوالی ساعت ۶ عصر زنگنه و هیات ایرانی با یک هواپیمای شخصی به وین آمدند. وزیر نفت ایران در بدو ورود به هتل محل اقامتش به خبرنگاران گفت: «ایران برای تمدید توافق کاهش تولید عرضه نفت با هر بازه زمانی موافق است (چه شش ماهه، چه ٩ماهه).» او که به انگلیسی با خبرنگاران صحبت می کرد پایبندی اعضای اوپک و کشورهای غیر عضو اوپک به توافق کاهش تولید نفت را بسیار مهم توصیف کرد: «هم اکنون سطح پایبندی بسیار خوب است.» از زنگنه پرسیدم:
* با تمدید توافق کاهش تولید نفت اوپک، میزان در نظر گرفته شده برای تولید نفت ایران چقدر خواهد بود؟
«با تمدید توافق اوپک، تولید نفت ایران تغییری نخواهد کرد و در همان سطح ٣ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز بر مبنای منابع ثانویه باقی می ماند.»
وزیر نفت ایران در میانه پاسخ به سوالات خبرنگاران علت موافقت ایران با تمدید توافق اوپک را این طور بیان کرد: «ما برای حفظ اتحاد میان اعضای اوپک و تضمین ثبات بازارهای جهانی نفت خام با ادامه سطح تولید توافق شده در نشست ٣٠ نوامبر ٢٠١۶ موافق هستیم.»
همه موافق تمدید ٩ ماهه توافق
العیبی، وزیر نفت عراق هم پیش از آمدن زنگنه موافقت خود را با تمدید توافق اوپک اعلام کرد و گفت که با تمدید ٩ ماهه این توافق خوشحال است. او رسما اعلام کرد عراق به مقداری که باید تولیدش را کم کند متعهد می ماند. وزیر انرژی روسیه هم دیروز با تمدید توافق اوپک با غیر اوپکی ها در ٩ ماه آینده موافقت کرد. صبح امروز اجلاس ابتدا ١٧٢ اوپک برگزار و پس از آن نشست مشترک وزرای اوپک و غیر اوپک تشکیل می شود. همه پیش بینی ها مبنی بر ادامه توافق شش ماه گذشته برای ٩ ماهه آینده است. کشورهای تولیدکننده نفت می خواهند میزان ذخایر نفت در سه ماهه ابتدایی ٢٠١٨ را به متوسط پنج سال اخیر برگردانند. اقدامی که ممکن است با اقدام امریکا در افزایش تولید نفت شیل و آزاد سازی مقداری از ذخایر تجاری این کشور تهدید شود.
دیدار مهم شب گذشته وین
مهم ترین اتفاق دیروز، دیدار زنگنه با پاتریک پویان، رییس کل شرکت توتال بود. پویان به خاطر این دیدار به وین آمد. هر چند از محتوای این دیدار تا لحظه نوشتن این گزارش، اطلاعی به بیرون درز نکرده است، اما می توان پیش بینی کرد که مقدمات امضای قرارداد فاز ١١ را فراهم کرده اند. حتی ممکن است درباره حضور موثر در مناقصه توسعه آزادگان جنوبی مذاکره کرده باشند. زنگنه در این سفر همچنین با مدیرعامل شرکت لوک اویل روسیه هم دیدار و با مقامات سایپم ایتالیا مذاکره می کند. مسوولان یکی دو شرکت کوچک هم با زنگنه مذاکره خواهند کرد.
چرا ایران مبنا را منابع ثانویه قرار داد؟
وزیر نفت ایران، شب گذشته به میهمانی رسمی رییس کنفرانس اوپک رفت. وزیر انرژی عربستان سعودی در حال حاضر رییس کنفرانس است. آنچه از اتمسفر وین استنباط می شود، مشارکت همه تولیدکنندگان برای بالا کشیدن قیمت نفت است. روز گذشته قیمت نفت برنت در سطح ۵۴ دلار بود. پیش از این اغلب وزرا محدوده ۵٠ تا ۶٠ دلار را قیمتی مناسب برای نفت اعلام کرده بودند. نکته مهم صحبت های دیروز مبنا قرار دادن آمار منابع ثانویه توسط وزیر نفت ایران بود. منابع ثانویه تولید نفت ایران در ماه آوریل را ٣ میلیون و ٧۵٩ هزار بشکه در روز اعلام کرده بود در حالی که متوسط تولید نفت ایران حدود ٣ میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه است. به نظر می رسد این سیاست ایران برای گرفتن امتیاز در مورد افزایش تولید نفت است. یعنی هنوز ایران به میزان مورد تفاهم در جلسه قبل (٣ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه) نرسیده است! اوپک محل سیاست بازی است. امروز یکصد و هفتاد و دومین جلسه وزرا برگزار می شود.

 

بهروز یحیی شیبانی

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.