دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳ 11 ذو الحجة 1445 Monday, 17 June , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

قیمت نفت به زیر ۶۰دلار خواهد رسید

شناسه : 1164 07 خرداد 1396 - 7:42

اسدلله قره‌خانی تاکید کرد: چنانچه آمریکا با تولید نفت شل به بازار نفت صدمه ای وارد نکند استنباط ما از این بازار این است که قیمت نفت در آینده به زیر ۶۰ دلار هم خواهد رسید.

پ
پ

پول نیوز، وجیهه زمانی – یکصد و هفتاد و  دومین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت روز پنجشنبه در حالی برگزار شد که در این نشست توافق بر سر کاهش تولید نفت برای دومین بار و برای ۹ماه  دیگر تمدید شد.

 با اعلام این توافق قیمت نفت  کاهش پیدا کرد. کارشناسان معتقدند علت کاهش قیمت این بوده که بازار توقع بیشتری را از اوپک داشته است . یعنی علاوه بر تمدید ۹ ماهه  سطح تولید هم کاهش پیدا کند.

به باور آنها این عکس العمل بازار در آینده برعکس خواهد شد و قیمت نفت  قوی تر می شود. اسدلله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در این باره با بیان اینکه این کاهش قیمت نفت  اثر روانی و کوتاه مدت بر بازار نفت بوده به پول نیوز می گوید: «چنانچه آمریکا با تولید نفت شل به بازار نفت صدمه ای وارد نکند استنباط ما از این بازار این است که قیمت نفت  در آینده  به زیر ۶۰ دلار هم خواهد رسید»

یکصد و هفتاد و دومین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)  برگزار شد و در این جلسه اعضا به اجماع نظر مبنی بر تمدید توافق در مدت زمان ۹ ماه  دیگر رسیدند. تحلیل شما از این توافق چیست و با توجه به این تمدید آینده بازار نفت را چگونه می بینید؟

نشستی که در روز پنجشنبه در وین برگزار شد نشان می دهد همه اعضای اوپک به این نتیجه رسیده اند که باید تصمیمات اوپک را جدی بگیرند و زمانی می توانند به منافع ملی خودشان برسند که بر اساس تصمیمات کشورهای صادر کننده نفت تصمیمات عقلانی و علمی بگیرند.

اتفاق نظری که در ۶ ماه قبل اتفاق افتاده بود و استمرار آن هم برای ۹ ماه دیگر تمدید شد را در تاریخ اوپک به فال نیک می گیریم و فراتر از این موضوع اینکه کشورهای غیر اوپک هم با کشورهای اوپک هماهنگ شده اند و پذیرفته اند که به نوعی آنها هم ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش تولید داشته باشند و آنها هم  این توافق را تمدید کردند که بسیار مهم است.

ما کاهش تولید یک میلیون ۸۰۰هزار بشکه  از گذشته داشته ایم و این برای  9ماه دیگر تمدید شد که این اتفاق مبارکی است. هم برای کشورهای اوپک و هم غیر اوپک و این پیام مثبتی را  به همراه دارد. از این جهت که اوپک بر تصمیماتش مصمم است و از سویی دیگر حاضر نیست نفت را مثل گذشته بشکه ای ۲۵دلار بفروشد که این سیگنال خوبی بوده است.  

اما یک موضوع دیگر  در این میان وجود دارد و آنهم این است که چنانچه آمریکا با تولید نفت شل به بازار نفت صدمه ای وارد نکند استنباط ما از این بازار این است که قیمت نفت  در آینده  به زیر ۶۰ دلار هم خواهد رسید. شاید مرحله اول تصور کمپانی های بزرگ بر این بوده که این  توافق مدت ۶ ماه است و زود به پایان می رسد و اتفاق نظر دیگری نخواهیم داشت بنابراین اگر تحمل کنیم می توانیم قیمت ها را بشکنیم ولی دیدند ۹ ماهه دیگر این توافق تمدید شد. بحثی که  اگر اوپک موفق نباشد دیگر منتفی است و خود این پیام دیگری را به مصرف کنندگان و خریداران نفت خواهد داشت.

بعد از اعلام توافق اوپک قیمت نفت  کاهش پیدا کرد این در حالی است که انتظار می رفت قیمت نفت  با افزایش روبرو شود. به نظر شما علت این کاهش قیمت چه بوده است؟

این کاهش قیمت دو پیام را خواهد داشت و نشان می دهد ساختار و سازمان غیر رسمی در رابطه با پایین نگه داشتن قیمت نفت  وجود دارد و این سازمان هم بسیار قدرتمند است و می تواند مدیریت کند و اگر اوپک ضعیف برخورد کند آنها می توانند واکنش های لازم را نشان بدهند.  

اما یک بخشی از این پایین آمدن ناشی از این بوده که بخواهند اثر روانی این تصمیم را کند کنند که یکباره قیمت نفت  را کاهش دادند و همین موضوع باعث شد آن اثر روانی آنچنان که باید مثل گذشته مسمر ثمر واقع نشود. اما این اثر کوتاه مدت بوده و در حال حاضر قیمت نفت   به قیمت گذشته اش برگشته است .

اما این حرکت آنها زمانی می توانست درست باشد که می توانستند قیمت نفت  را در همان سطح نگه دارند و این کاهش قیمت را استمرار بدهند.  اما دیدیم که مقاومت آنها هم کوتاه مدت بود و مجددا قیمت  نفت به قیمت خودش بازگشت و این برگشت قیمت می تواند در آینده یک رشد تدریجی را برای افزایش قیمت نفت   داشته باشد. به ویژه اینکه در طول زمستان هم این کاهش تولید وجود خواهد داشت و  این افزایش قیمت را به ارمغان می آورد

فرزانه سادات تیموری

دانشجوی ارشد دانشگاه تهران

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.